Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akaloith είπε

και τι θα ζητανε στον επομενο λεφτα επειδη καναν λαθος στο λογαριασμο;;

Ε ναι, λογικά.

10 ώρες πριν, t54g05 είπε

Καλημέρα. Είμαι έτοιμος να μεταφέρω 2 οικιακές συνδέσεις από Volton σε Elpe. Είμαι ήδη πελάτης της Elpe σε άλλη οικιακή σύνδεση. Δεν έχω πρόσβαση σε κατάστημα. Τι δώρα να περιμένω πέραν από τα 50€; υπάρχει τρόπος να πάρω και τα +35;

50+20 αν θέλεις στείλε μου DM

Στις 16/2/2024 στις 9:48 ΜΜ, atom7 είπε

Εμένα πάντως σύμφωνα με το excel του doomnx, τα πράσινα μου βγαίνουν χαμηλότερα από τα κίτρινα. Ίσως παίζουν ρόλο οι υψηλές μου καταναλώσεις, δεν ξέρω.

Πρόσεχε. Μη συγκρίνεις ex-post με ex-ante. Αναφέρονται σε διαφορετικό μήνα.

Στις 16/2/2024 στις 11:09 ΜΜ, darkmatinee είπε

Έχει βγει σε κανένα Ζενίθ-ικό λογαριασμός για όλο το Ιανουάριο να δούμε τλκ τιμή κιλοβατόρας;

Έχει βγει στο site και συμφωνεί με το excel μου...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5644

  • ekrepali

    2095

  • doomnx

    1141

  • takoulou

    655

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, akaloith είπε

για μικρες καταναλωσεις 100-150kwh / μηνα
ποιο elpedison συμφερει;  ειμαι στο smart
 

Κατέβασε αυτό εδώ: https://www.google.com/url?q=https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pub?output%3Dxlsx&sa=D&source=editors&ust=1708272595997131&usg=AOvVaw0e-H8-795g4E5sHTTSrV7D

Πήγαινε στην καρτέλα εξατομίκευση και βάλε τις kWh και σύγκρινε κάθε κατηγορία ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ηλεκτρονική αίτηση στον ΗΡΩΝ από 07/02 για να μεταφέρω εκεί τις παροχές μου. Η μια μου παροχή είναι στον ΗΡΩΝ από την ίδια μέρα (έλαβα μήνυμα στο Viber ότι ολοκληρώθηκε η εκπροσώπηση της παροχής από τον ΗΡΩΝ), ενώ η άλλη δεν φαίνεται ούτε στο MyHeron εκεί που λέει "Οι παροχές μου", ούτε έχω λάβει ειδοποίηση από τον ΗΡΩΝ στο Viber για την ολοκλήρωση της εκπροσώπησης της παροχής. Παρ'όλα αυτά, όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα για την ΥΔΕ, φαίνεται κανονικά η αλλαγή του τελευταίου ψηφίου της παροχής σε +1. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, HAthinaia said:

Έχω κάνει ηλεκτρονική αίτηση στον ΗΡΩΝ από 07/02 για να μεταφέρω εκεί τις παροχές μου. Η μια μου παροχή είναι στον ΗΡΩΝ από την ίδια μέρα (έλαβα μήνυμα στο Viber ότι ολοκληρώθηκε η εκπροσώπηση της παροχής από τον ΗΡΩΝ), ενώ η άλλη δεν φαίνεται ούτε στο MyHeron εκεί που λέει "Οι παροχές μου", ούτε έχω λάβει ειδοποίηση από τον ΗΡΩΝ στο Viber για την ολοκλήρωση της εκπροσώπησης της παροχής. Παρ'όλα αυτά, όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα για την ΥΔΕ, φαίνεται κανονικά η αλλαγή του τελευταίου ψηφίου της παροχής σε +1. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Εμένα στις 06/02 ήρθε μήνυμα στο viber ότι υπέβαλλε το αίτημα για εκπροσώπηση στον ΔΕΔΔΗΕ και με την ολοκλήρωση του θα λάβω νέα ενημέρωση. ΕΛΠΕ ακόμα δεν έχουν βγάλει εκκαθαριστικό αν και πήραν μετρήσεις ΔΕΔΔΗΕ 11/02 και αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Έχω κάνει ηλεκτρονική αίτηση στον ΗΡΩΝ από 07/02 για να μεταφέρω εκεί τις παροχές μου. Η μια μου παροχή είναι στον ΗΡΩΝ από την ίδια μέρα (έλαβα μήνυμα στο Viber ότι ολοκληρώθηκε η εκπροσώπηση της παροχής από τον ΗΡΩΝ), ενώ η άλλη δεν φαίνεται ούτε στο MyHeron εκεί που λέει "Οι παροχές μου", ούτε έχω λάβει ειδοποίηση από τον ΗΡΩΝ στο Viber για την ολοκλήρωση της εκπροσώπησης της παροχής. Παρ'όλα αυτά, όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα για την ΥΔΕ, φαίνεται κανονικά η αλλαγή του τελευταίου ψηφίου της παροχής σε +1. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Καλύτερα να μιλήσεις με τον Δεδδηε.. Να ρωτήσεις..  Αν έχει η μεταφορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HAthinaia είπε

Έχω κάνει ηλεκτρονική αίτηση στον ΗΡΩΝ από 07/02 για να μεταφέρω εκεί τις παροχές μου. Η μια μου παροχή είναι στον ΗΡΩΝ από την ίδια μέρα (έλαβα μήνυμα στο Viber ότι ολοκληρώθηκε η εκπροσώπηση της παροχής από τον ΗΡΩΝ), ενώ η άλλη δεν φαίνεται ούτε στο MyHeron εκεί που λέει "Οι παροχές μου", ούτε έχω λάβει ειδοποίηση από τον ΗΡΩΝ στο Viber για την ολοκλήρωση της εκπροσώπησης της παροχής. Παρ'όλα αυτά, όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα για την ΥΔΕ, φαίνεται κανονικά η αλλαγή του τελευταίου ψηφίου της παροχής σε +1. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Ναι ,αγνοούμε οποιαδήποτε SMS , σημασία έχει να αλλάξει το τελευταίο ψηφίο και μόνο τότε ολοκληρώνεται η αλλαγή 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, doomnx είπε

Το δώρο παίρνει και ΦΠΑ. 53,25 € είναι στην πραγματικότητα.

Όσα έχουν διάρκεια 6 μήνες ή 8 μήνες μετά λήγουν. Όταν λήξουν πρέπει να διαλέξεις άλλο πρόγραμμα ή θα πέσεις στο τρέχον κυμαινόμενο της εταιρείας.

Εξαρτάται από την κατανάλωση! Βάλε τιμές.

Για πάμε να δούμε πώς βγήκε ο μηχανισμός διακύμανσης.

Αρχικά να πούμε ότι αφορά μόνο τον Ιανουάριο, ενώ τιμολογείσαι από 29 Σεπτεμβρίου μέχρι 30 Ιανουαρίου για συνολικά 910 kWh. Οπότε έχουμε:
30/124 x 910 = 220 kWh, όπως πολύ σωστά σου υπολόγισαν για τον Ιανουάριο.

Τι λέει ο ΗΡΩΝ στους ειδικούς όρους για το μηχανισμό διακύμανσης;

Για πάμε στο site της ENEX που μας λέει να δούμε τι ΤΕΑ είχαμε 1-30 Ιανουαρίου.

image.png.62edea4028f81be5e88e2c0a29bb94e1.png

Πατάμε Last 6Months και βάζουμε τις ημερομηνίες στο From και To. Στο Avg MCP βλέπουμε ότι η ΤΕΑ έχει υπολογιστεί 93,03 €/MWh ή αλλιώς 0,09303 €/kWh για 1 έως 30 Ιανουαρίου.

Τι μας είπε ο τύπος στους όρους; Αν η ΤΕΑ είναι μεταξύ 0,05 και 0,06 τότε δεν έχουμε μηχανισμό διακύμανσης. Εμείς έχουμε 0,09303 άρα ενεργοποιείται και ισούται με τη διαφορά του αθροίσματος με το πάνω όριο των 0,06.

Για το άθροισμα έχουμε:
1,26 x TEA + 0,018 = 1,26 x 0,09303 + 0,018= 0,135218

Για τη διαφορά:
0,135218 - 0,06 = 0,075218 που επιβεβαιώνει το νούμερο στο λογαριασμό.

Ο ΜΔ προστίθεται στη βασική τιμή προμήθειας που είναι 0,082 και τελική χρέωση προμήθειας γίνεται 0,15722 €/kWh.
Με την έκπτωση συνέπειας 10% η τελική χρέωση γίνεται 0,14902 €/kWh.
Με επιπλέον έκπτωση παραμονής 5% η τελική χρέωση γίνεται 0,14492 €/kWh.

Αυτές τις εκπτώσεις τις δεις στον επόμενο λογαριασμό, βέβαια.

Εκανε την αναλυση ο άνθρωπος, αντι να την κανει η εταιρεια και να ανακοινωσει τιμη Γεναρη. Οι αχρειοι γραφουν την βασικη τιμη και πουθενα ανακοινωμενη η τελικη. Τουλαχιστον η ελπε εχει ανακοινωσει ξεκαθαρα τιμη για το σμαρτ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekans είπε

Τι γίνεται ρε παιδιά ποτε έχει σκοπό ο Ήρων να βγαλει λογαριασμούς;

Αν λες για πρώτο λογαριασμό ,τουλάχιστον 40 μέρες , είναι στανταρακι με σπάνιες εξαιρέσεις έκδοσης έναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, favou2000 είπε

Τοχω ξαναγράψει εμένα έκανε ακριβώς 55 μέρες 

Αν είναι δυνατόν.. περιμένω να βγει αυτος και έφυγα ΔΕΗ.. τέλος ο τουρισμός..

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν λες για πρώτο λογαριασμό ,τουλάχιστον 40 μέρες , είναι στανταρακι με σπάνιες εξαιρέσεις έκδοσης έναντι 

2ος είναι και ειμαι με πιστωτικό ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekans είπε

Αν είναι δυνατόν.. περιμένω να βγει αυτος και έφυγα ΔΕΗ.. τέλος ο τουρισμός..

Να τσεκάρεις χρεώσεις διανομής ΔΕΔΔΗΕ και φυσικά αν βάλανε το δώρο 

2 λεπτά πριν, ekans είπε

Αν είναι δυνατόν.. περιμένω να βγει αυτος και έφυγα ΔΕΗ.. τέλος ο τουρισμός..

2ος είναι και ειμαι με πιστωτικό ακομα..

Τότε να δεις αν στο τελικό ή εκκαθαριστικό «ξεχάσουν» να ξαναβάλουν το δώρο 

(Το παίρνει πίσω μιας και επιστρέφονται οι χρεωσεις έναντι αλλά επιστρέφεις και το δώρο ,διάβασε πίσω σελίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...