Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Stathis85 είπε

Έχει κανείς άποψη για το καινούργιο μπλέ elpedison bright up?

20 ώρες πριν, doomnx είπε

Και νέο μπλε έβγαλε η ELPE... 9.90 € πάγιο και 0.089 €/kWh. Διάρκεια μέχρι 31/12/2024. Μετά μετατρέπεται σε Smart. Δωράκια δε βλέπω...

 

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-bright-up_133191/

 

Στην ουσία πρόκειται για 8μηνο. Για 250 kWh/μήνα της ΔΕΗ βγαίνει φθηνότερο 🤐

Βγήκε και η ΜΤΑ Μαρτίου

Ενημερώνω το εξέλ. Εκεί θα δείτε και κατά πόσο σας συμφέρει το Bright Up. 

Επίσης με χαρά να αναφέρω ότι η εκτίμησή μου για ΜΤΑ και ΛΠ ήταν πετυχημένη, με τις τελικές τιμές kWh να έχουν κάτω από 0,002 €/kWh απόκλιση.

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2172

  • doomnx

    1251

  • takoulou

    668

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, korakios είπε

ο Ήρων πίστωσε και τη συνέπεια του τελικού μετά απο myrae, θα κοιτάξω που να επενδύσω το αστρονομικό ποσό 😛

μεταξύ μας βαριόμουν να ασχοληθώ τις άλλες φορές , απλά τώρα μου την έσπασε με τη χρέωση Διανομής

Τους λέω μέσω ραε: Παρακαλώ επιθυμώ να εκδοθεί διορθωτικός λογαριασμός όπου θα πιστώνεται η έκπτωση συνέπειας που δικαιούμαι, καθώς ο εκκαθαριστικός λογαριασμός που εκδόθηκε στις 21/02/2024 εξοφλήθη εμπρόθεσμα με πάγια εντολή στις 19/03/2024. Στον τελικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 22/03/2024 δεν υπάρχει η έκπτωση συνέπειας.

Και απαντάνε την άλλη μέρα:

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας αναφορικά με την τερματισμένη παροχή ηλεκτρικής ενέργειας με αριθμό τάδε, σας ενημερώνουμε πως η έκπτωση συνέπειας ισχύει για τις εμπρόθεσμες πληρωμές του εκάστοτε προηγούμενου εκδοθέντα λογαριασμού και αποδίδεται στον αμέσως επόμενο.
Ως εκ τούτου μετά την έκδοση του Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού και δεδομένου ότι η συνεργασία μας θα έχει ήδη διακοπεί δεν αναμένεται άλλη έκδοση λογαριασμού, με συνέπεια τη μη απόδοση οποιασδήποτε έκπτωσης.
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρία μας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Και ξαναπαντάω αφού πάτησα το κόκκινο: Αναφέρομαι στην έκπτωση συνέπειας για την εμπρόθεσμη πληρωμή του εκκαθαριστικού λογαριασμού που εκδόθηκε στις 21/02/2024, και όχι την έκπτωση συνέπειας που αφορά στον τελικό. Στον τελικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 22/03/2024 θα έπρεπε να υπάρχει η έκπτωση συνέπειας για την εμπρόθεσμη πληρωμή του προηγούμενου λογαριασμού. Γι αυτό το λόγο επιθυμώ έκδοση διορθωτικού τελικού λογαριασμού.

Δεν έχουν απαντήσει 2 μέρες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αίτηση για αλλαγή παρόχου από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ (κίτρινο home4all), με πήραν από τον ΗΡΩΝ για αντιπρόταση για fixed πρόγραμμα 6μηνης δέσμευσης, χωρίς κλιμακωτή κατανάλωση, με τελική τιμή κιλοβατώρας 0,0992€ και δώρο όλα τα πάγια του εξαμήνου (9,5€/μήνα).

Η κατανάλωσή μου είναι περίπου 300-500kWh το μήνα. Θεωρείτε πως αξίζει να παραμείνω στον ΗΡΩΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eatos είπε

Μετά από αίτηση για αλλαγή παρόχου από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ (κίτρινο home4all), με πήραν από τον ΗΡΩΝ για αντιπρόταση για fixed πρόγραμμα 6μηνης δέσμευσης, χωρίς κλιμακωτή κατανάλωση, με τελική τιμή κιλοβατώρας 0,0992€ και δώρο όλα τα πάγια του εξαμήνου (9,5€/μήνα).

Η κατανάλωσή μου είναι περίπου 300-500kWh το μήνα. Θεωρείτε πως αξίζει να παραμείνω στον ΗΡΩΝ;

Είναι το GENIUS με 7 ευρώ δώρο παραπάνω από το e-contract δλδ. Σε σχέση με το 4All αξίζει. Βάλε καταναλώσεις στο excel και δες μήπως σε συμφέρουν άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι θα πει "όπως το κάνουν"; Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο σημειώνει τα βασικά στοιχεία... παροχή, ταυτότητα, αφμ κλπ. Δεν του είναι κόπος να γράψει και την ένδειξη! Του λες στα ίσια, αν δε γράψει την ένδειξη και στείλει την αίτηση με κενό, δεν την αποδέχεσαι και δε θα αποστείλεις τα δικαιολογητικά.

Αν παρ΄'όλ'αυτα τη στείλουν με κενή ένδειξη, ξαναπαίρνεις τηλέφωνο και ζητάς διορθωμένη αίτηση με την ένδειξη συμπληρωμένη (ορθή επανάληψη). Σε καμία περίπτωση δεν υπογράφεις ή δεν συναινείς σε ηχογραφημένη κλήση αν δε συμπληρωθεί η αίτηση σωστά.

Ή γλυτώνεις τις παραπάνω χαζομάρες, πηγαίνοντας σε κατάστημα.

Μάλλον το κάνουν επίτηδες. Σε ενδείξεις ψηφιακού μετρητή(ημερήσιο/νυχτερινό), ενώ έστειλα φωτογραφίες και το ανέφερα στο σώμα του email, μου έστειλαν σύμβαση χωρίς ενδείξεις. Πολύ μπάχαλο!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, donnarumma είπε

Μάλλον το κάνουν επίτηδες. Σε ενδείξεις ψηφιακού μετρητή(ημερήσιο/νυχτερινό), ενώ έστειλα φωτογραφίες και το ανέφερα στο σώμα του email, μου έστειλαν σύμβαση χωρίς ενδείξεις. Πολύ μπάχαλο!

Κι εμένα ενώ με έπρηξαν να τους βγάλω φωτο/βίντεο στην αίτηση δεν αναγράφεται κάτι. Ωστόσο στην πλατφόρμα του Θαλή μπορεί να τις πέρασαν. Δεν παίζει κανένα ρόλο σε τηλεμετρούμενες παροχές όμως.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είναι το GENIUS με 7 ευρώ δώρο παραπάνω από το e-contract δλδ. Σε σχέση με το 4All αξίζει. Βάλε καταναλώσεις στο excel και δες μήπως σε συμφέρουν άλλα.

Ναι, αυτό παρατηρώ κι εγώ (αυτή μου το είπε fixed genius promo 3).
Μου είπε επίσης ότι η ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση που φύγω πριν το εξάμηνο ισούται με το άθροισμα των υπολειπόμενων παγίων (αν π.χ. φύγω τον 4ο μήνα, πληρώνω τα πάγια των δύο υπολοίπων μηνών ως ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, δηλαδή 2x9,5€ = 19€).

Καλή πρόταση μου φαίνεται, έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να πέφτει η τιμή kWh κάτω από 10 λεπτά, οπότε λέω να πάω σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Eatos είπε

Ναι, αυτό παρατηρώ κι εγώ (αυτή μου το είπε fixed genius promo 3).
Μου είπε επίσης ότι η ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση που φύγω πριν το εξάμηνο ισούται με το άθροισμα των υπολειπόμενων παγίων (αν π.χ. φύγω τον 4ο μήνα, πληρώνω τα πάγια των δύο υπολοίπων μηνών ως ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, δηλαδή 2x9,5€ = 19€).

Καλή πρόταση μου φαίνεται, έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να πέφτει η τιμή kWh κάτω από 10 λεπτά, οπότε λέω να πάω σε αυτό.

To promo 3 υποτίθεται ότι έχει τιμή 0,093

image.png.a561dbb6f94c88f301fcbe23de33e6e1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιας και κατήργησε σχεδόν τελείως τα δώρα η Ελπέ, έκανα αίτηση από ΗΡΩΝ να πάω στην Ελίν στο πράσινό της, μιας και έχει την χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας για αυτόν τον μήνα (0,09060 ευρώ/kWh για τον Απρίλιο και 5 ευρώ μηνιαίο πάγιο) και με βάση τις καταναλώσεις μου, μου βγαίνει το πιο οικονομικό πρόγραμμα. Από τον επόμενο μήνα πάλι πίσω στο κίτρινο του Ήρων μέσω econtract, εφόσον δεν υπάρξει κάτι καλύτερο σε δώρο από την Ελπέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Εγώ μιας και κατήργησε σχεδόν τελείως τα δώρα η Ελπέ, έκανα αίτηση από ΗΡΩΝ να πάω στην Ελίν στο πράσινό της, μιας και έχει την χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας για αυτόν τον μήνα (0,09060 ευρώ/kWh για τον Απρίλιο και 5 ευρώ μηνιαίο πάγιο) και με βάση τις καταναλώσεις μου, μου βγαίνει το πιο οικονομικό πρόγραμμα. Από τον επόμενο μήνα πάλι πίσω στο κίτρινο του Ήρων μέσω econtract, εφόσον δεν υπάρξει κάτι καλύτερο σε δώρο από την Ελπέ. 

Heyyy! Στο Smart Up της ΕΛΠΕ θα πληρώσεις λιγότερα. 0,085 και 4 €. Γιατί δεν πας Volton?

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, donnarumma said:

Μάλλον το κάνουν επίτηδες. Σε ενδείξεις ψηφιακού μετρητή(ημερήσιο/νυχτερινό), ενώ έστειλα φωτογραφίες και το ανέφερα στο σώμα του email, μου έστειλαν σύμβαση χωρίς ενδείξεις. Πολύ μπάχαλο!

Με τον ψηφιακό δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί ούτως η άλλως παίρνει τηλεμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ.

Στους αναλογικούς μπορεί να γίνει μπαχαλο αν η volton στείλει το αίτημα στον Θαλή με παλιά ένδειξη... θα φουσκώσουν και τα ΥΚΩ αν μπει πολλή κατανάλωση σε μικρή περίοδο.

Εγώ τη πρώτη φορά.που είχα κάνει αίτηση στη βολτον περυσι, συμπληρωσα μόνος μου την ένδειξη στο fill & sign του acrobat. 😛 Αλλά τις επόμενες 2-3 φορές πήγα κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Heyyy! Στο Smart Up της ΕΛΠΕ θα πληρώσεις λιγότερα. 0,085 και 4 €. Γιατί δεν πας Volton?

@doomnx ευχαριστώ για την πληροφορία, τώρα πρόσεξα ότι έβγαλε καινούργιο η Ελπέ. Volton δεν πάω προς το παρόν γιατί καίω αρκετά παραπάνω από τις δωρεάν κιλοβατώρες που δίνει στη μια μου παροχή και μου έβγαινε πάνω κάτω το ίδιο. Έχω αφήσει κι ένα πιστωτικό υπόλοιπο στην Ελπέ μικρό, οπότε θα πάω τον Μάιο να το φάω όλο μιας και θα'χει και χαμηλή τιμή κιλοβατώρας. Να'σαι καλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Τους λέω μέσω ραε: Παρακαλώ επιθυμώ να εκδοθεί διορθωτικός λογαριασμός όπου θα πιστώνεται η έκπτωση συνέπειας που δικαιούμαι, καθώς ο εκκαθαριστικός λογαριασμός που εκδόθηκε στις 21/02/2024 εξοφλήθη εμπρόθεσμα με πάγια εντολή στις 19/03/2024. Στον τελικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 22/03/2024 δεν υπάρχει η έκπτωση συνέπειας.

Και απαντάνε την άλλη μέρα:

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας αναφορικά με την τερματισμένη παροχή ηλεκτρικής ενέργειας με αριθμό τάδε, σας ενημερώνουμε πως η έκπτωση συνέπειας ισχύει για τις εμπρόθεσμες πληρωμές του εκάστοτε προηγούμενου εκδοθέντα λογαριασμού και αποδίδεται στον αμέσως επόμενο.
Ως εκ τούτου μετά την έκδοση του Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού και δεδομένου ότι η συνεργασία μας θα έχει ήδη διακοπεί δεν αναμένεται άλλη έκδοση λογαριασμού, με συνέπεια τη μη απόδοση οποιασδήποτε έκπτωσης.
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρία μας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Και ξαναπαντάω αφού πάτησα το κόκκινο: Αναφέρομαι στην έκπτωση συνέπειας για την εμπρόθεσμη πληρωμή του εκκαθαριστικού λογαριασμού που εκδόθηκε στις 21/02/2024, και όχι την έκπτωση συνέπειας που αφορά στον τελικό. Στον τελικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 22/03/2024 θα έπρεπε να υπάρχει η έκπτωση συνέπειας για την εμπρόθεσμη πληρωμή του προηγούμενου λογαριασμού. Γι αυτό το λόγο επιθυμώ έκδοση διορθωτικού τελικού λογαριασμού.

Δεν έχουν απαντήσει 2 μέρες τώρα.

νωρίς είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eunice/WeEnergy ηρθε email οτι πλεον εχει και εκπτωση συνεπειας στο σταθερο (ειμαι στο σταθερο με τα 0.16 απο τον Δεκεμβρη και βγαινει με την εκπτωση 0.145).

Βλεπω ομως οτι ειναι απο τις πιο ακριβες σταθερες πλεον. Οποτε την κανω με ελαφρα προς (μαλλον) ΔΕΗ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...