Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/5/2023 στις 3:04 ΜΜ, akatel είπε

 E-M5MarkII  /  60mm F2.8 Macro  /  1/250 sec  /  f 10  /  iso 1600 

image.jpeg

πολύ όμορφη! Αυτός ο φακός είναι και ο βασικός λόγος που έχω κρατήσει και μια μηχανή μ43... Δεν έχω βρει αντίστοιχο σε άλλο σύστημα, που να συνδυάζει χαμηλό βάρος και μέγεθος και τέτοια οξύτητα.

_5151754-Edit(Large).jpg.cc88103aba89c6f5722f7fccbfd667af.jpg_5151742-Edit(Large).jpg.ace7323646dfce410d6eeabcd6cde2fb.jpg_5151755-Edit(Large).jpg.609cee857302674571a656457fc1776a.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

πολύ όμορφη! Αυτός ο φακός είναι και ο βασικός λόγος που έχω κρατήσει και μια μηχανή μ43... Δεν έχω βρει αντίστοιχο σε άλλο σύστημα, που να συνδυάζει χαμηλό βάρος και μέγεθος και τέτοια οξύτητα.

_5151754-Edit(Large).jpg.cc88103aba89c6f5722f7fccbfd667af.jpg_5151742-Edit(Large).jpg.ace7323646dfce410d6eeabcd6cde2fb.jpg_5151755-Edit(Large).jpg.609cee857302674571a656457fc1776a.jpg

Έχω ακριβώς τον ίδιο συνδυασμό, και παρόμοιες εμπειρίες....δίνει υπέροχα αποτελέσματα πράγματι.....
Και αν θα βάλεις μπροστά και ενα  Raynox DCR 250 ......εκεί να δείς εκπλήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Και αν θα βάλεις μπροστά και ενα  Raynox DCR 250 ......εκεί να δείς εκπλήξεις.

Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Η τιμή είναι σούπερ. Το ίδιο μπαίνει σε φακούς με διάμετρο από 49mm ως 67mm ; Διαβάζω σωστά ; Βιδωτό ; Πως ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Η τιμή είναι σούπερ. Το ίδιο μπαίνει σε φακούς με διάμετρο από 49mm ως 67mm ; Διαβάζω σωστά ; Βιδωτό ; Πως ; 

Ο φακός μπορείς να μπει πάνω στο φακό με 2 τρόπους. Απευθείας πάνω στο σπείρωμα εφόσον αυτό είναι 43mm.
Ο δεύτερος τρόπος είναι με ένα universal clip (έχει 2 clip που πιάνουν στο φακό)  και ταιριάζει σε filter thread από 52 έως 67mm.
Εννοείται ότι μπορούν να μπουν step up/down rings ώστε να υπάρχει συμβατότητα και με άλλα filter thread.
Επειδή το Magnification του φακού είναι πολύ μεγάλο, μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σε φακούς με filter thread  >77mm χωρίς να υπάρχει κάποια απώλεια στην εικόνα λόγο βινιέτας κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε


Επειδή το Magnification του φακού είναι πολύ μεγάλο, μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σε φακούς με filter thread  >77mm χωρίς να υπάρχει κάποια απώλεια στην εικόνα λόγο βινιέτας κλπ.

Οι δύο RF που έχω τώρα, είναι 67mm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Η τιμή είναι σούπερ. Το ίδιο μπαίνει σε φακούς με διάμετρο από 49mm ως 67mm ; Διαβάζω σωστά ; Βιδωτό ; Πως ; 

Ετσι ακριβως οπως σου τα εγραψε ο @GQPhDFBI......το πιο πρακτικο κατεμενα ειναι με βιδωτο adapter ring(step up/down)...
ετσι μειωνεις καπως τον ογκο μπροστα στον φακο, και μπορεις και πλησιαζεις περισσοτερο το θεμα σου.

Απο μια προσπαθεια ταυτοποιησης, που μας εμφανιστηκε στο ξαφνικα, σε ενα μπουκετο κλαδια για φωτογραφιση....
Τωρα την εχω στο studio και περιμενω να γινει πεταλουδα....
Απο φιλο που ρωτησε με την σειρα του αλλον , νομιζει οτι ειναι Lithophane leautieri....
Αν καποιος αλλος γνωριζει περισσοτερα , ας συμπληρωσει....

 

Rups_Lithophane leautieri_V1.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Εννοείται ότι μπορούν να μπουν step up/down rings ώστε να υπάρχει συμβατότητα και με άλλα filter thread.
Επειδή το Magnification του φακού είναι πολύ μεγάλο, μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σε φακούς με filter thread  >77mm χωρίς να υπάρχει κάποια απώλεια στην εικόνα λόγο βινιέτας κλπ.

Ψάχνω πρώτα για ring 43>>67 αν και είναι μεγάλη διαφορά , δεν νομίζω να υπάρχει , γιατί κλασικό φίλτρο θα έκανε τρελό βινιετάρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ψάχνω πρώτα για ring 43>>67 αν και είναι μεγάλη διαφορά , δεν νομίζω να υπάρχει , γιατί κλασικό φίλτρο θα έκανε τρελό βινιετάρισμα. 

Ριξε μια ματια στο amazon.nl και στο amazon.de.....εκει τα ειχα δει, αλλα δεν κρατησα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζοντας το νέο ultra macro 90mm OM system.

Οι φωτογραφίες επιδεικνύονται μόνο για το τεχνικό σκέλος και προφανώς δεν έχουν ουσιαστική αισθητική αξία.

Η παρακάτω φωτογραφία δεν είναι κροπαρισμένη, προκειμένου να φανεί η πραγματική μεγέθυνση, απλά μειώθηκε σημαντικά η ανάλυση (1439x1919) για να φορτωθεί εδώ. Δε χρησιμοποιήθηκε flash για λόγους προστασίας του ματιού από τόσο κοντινή απόσταση, οπότε το ISO δεδομένων των φωτιστικών συνθηκών είναι 6400. Το βάθος πεδίου - αναμενόμενα - είναι πολύ μικρό: είναι φανερό ότι τα βλέφαρα είναι ανεστίαστα αλλά τα περισσότερα τριχοειδή του σκληρού χιτώνα του οφθαλμού εστιασμένα. f5, 1/125 sec.

P7101260.jpg

Με τον ίδιο φακό, απείραχτο κάδρο, f8, μειωμένη επίσης ανάλυση:

f8.jpg

και εδώ, crop από την αποπάνω:

f8 crop.jpg

Να αναφέρω στο σημείο αυτό, ότι δοκίμασα το φακό αυτό σε φωτογραφία με σκηνές από αστικό τοπίο με άριστο φωτισμό και σύγκρινα με τον Olympus 60mm macro, όπου το βάθος πεδίου και η μεγέθυνση δεν παίζει κανένα ρόλο στην οξύτητα. Αν και το κάδρο δεν είναι ίδιο, μου δίνει την αίσθηση ότι ο παλιός καλός και δοκιμασμένος 60άρης της Olympus ίσως αναλύει κάπως καλύτερα τις λεπτομέρειες στα άκρα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πάνω δοκιμαστική λήψη με τον OM 90mm macro (πλήρες κάδρο) με f13 και κάτω πιο κοντινή, κροπαρισμένη λήψη με f9.

P8151273.jpg

P8151285_1.jpg

    Τι είναι ο OM 90 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Cntrl+X said:

Πάνω δοκιμαστική λήψη με τον OM 90mm macro (πλήρες κάδρο) με f13 και κάτω πιο κοντινή, κροπαρισμένη λήψη με f9.

P8151273.jpg

P8151285_1.jpg

Και σε τι φυσική απόσταση ήσουν απο το ζουζούνι ?
Τον αγόρασες τελικά?...ή πρόκειται να τον αγοράσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...