Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, morehp είπε

Δοκίμασες 1 module ή 2; Δεν φαίνεται στην καρτέλα του CPU-Z...

Και τα 2 εχω πανω.

2 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Με 4 dimm board λογικο, και 7800 που μπαινεις windows ειναι καλα. Αν μπορεσεις να εχεις 7600 stable θα εισαι κομπλε και απο εκει κ περα παιξε με timings.

Βγαζει λαθη στο tm5 στα 7600. Στα 7400 μεχρι 1,45ν το περναει παντως κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Sarandis είπε

Δώστε μια βοήθεια με τις μητρικές γιατί έχω να ασχοληθώ απο z390. Για 13600k, σε ddr5, 2080ti, χρήση καθαρά gaming 1440p.

Κλίνω προς tomahawk. Αν βγάλουμε τα ~150€ διαφορά (που τα κάνω 13700k ή πιο γρήγορες ram), δίνει τίποτα παραπάνω η strix-f πέρα απο λαμπάκια; Ίδια vrm νομίζω βλέπω, flashback έχουν, i/o μπόλικο. Εντυπώσεις απο bios msi; Οι τελευταίες 2 mb που είχα ήταν asus gene και με ξενίζει λίγο να αλλάξω μάρκα. oc πέρα απο το xmp δεν ασχολούμαι πλέον, βαριέμαι να ψάχνω σταθερότητα.

Οχι δεν αξιζει τα παραπανω λεφτα η strix εκτος αν θες λαμπιονια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Arkin είπε

Χανουν παρα πολυ οι raptor με DDR 4 δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να γινει υποχωρηση και να παει σε raptor με ddr 4. 

ένας που έχει ήδη ddr4 μια χαρά κουμπώνει raptor.....χάνουν,και χάνουν και παρα πολύ μάλιστα?

κάτι θα ξέρουν παραπάνω οι reviewers......🤣

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Arkin είπε

Χανουν παρα πολυ οι raptor με DDR 4 δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να γινει υποχωρηση και να παει σε raptor με ddr 4. 

Δεν θέλω να το κάνω VS amd, οπότε παρακαλώ οι γνωστοί συγκρατηθείτε - μην διαβάσετε το παρακάτω.

 

Ένας raptorlake με ddr4 φτάνει 70k + Read, και 42 με 46ns latency. Ένας single CCD zen 4 έχει και αρκετά λιγότερο read (59?), και αρκετά μεγαλύτερο latency (60+). Οπότε πως ακριβώς τους Raptorlake τους κόβει η DDR4; 

Eκτός αν αναφέρεσαι στο video του testing games, το οποίο αποδεδείγμενα είναι μούφα. 

Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν χάνει με DDR4 - δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω δοκιμάσει - αλλά δεν έχω δεί έμπιστο youtuber που να δείχνει κάτι τέτοιο 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν θέλω να το κάνω VS amd, οπότε παρακαλώ οι γνωστοί συγκρατηθείτε - μην διαβάσετε το παρακάτω.

 

Ένας raptorlake με ddr4 φτάνει 70k + Read, και 42 με 46ns latency. Ένας single CCD zen 4 έχει και αρκετά λιγότερο read (59?), και αρκετά μεγαλύτερο latency (60+). Οπότε πως ακριβώς τους Raptorlake τους κόβει η DDR4; 

Eκτός αν αναφέρεσαι στο video του testing games, το οποίο αποδεδείγμενα είναι μούφα. 

Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν χάνει με DDR4 - δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω δοκιμάσει - αλλά δεν έχω δεί έμπιστο youtuber που να δείχνει κάτι τέτοιο 

Φυσικά και θέλεις, για αυτό και αναφέρεις την ΑΜΔ στην κουβέντα κι όχι 13χχχDDR4 vs 13xxxDDR5.

Tέτοιες συγκρίσεις, έχουμε?

Αντίστοιχα, 13χχχDDR4 vs 7xxx στα σενάρια που μας ενδιαφέρουν γενικά (πέρα από το AIDA bench)?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και θέλεις, για αυτό και αναφέρεις την ΑΜΔ στην κουβέντα κι όχι 13χχχDDR4 vs 13xxxDDR5.

Tέτοιες συγκρίσεις, έχουμε?

Αντίστοιχα, 13χχχDDR4 vs 7xxx στα σενάρια που μας ενδιαφέρουν γενικά (πέρα από το AIDA bench)?

Μπα, δεν ήταν αυτός ο σκοπός. 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ένας raptorlake με ddr4 φτάνει 70k + Read, και 42 με 46ns latency.

Ε και, επειδή αναφέρεται στο Aida ; Στον τομέα της παραγωγικότητας απορρίπτεται λόγο υπερβολικής κατανάλωσης.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ε και, επειδή αναφέρεται στο Aida ; Στον τομέα της παραγωγικότητας απορρίπτεται λόγο υπερβολικής κατανάλωσης.

Για games μιλάει ο Arkin. Στον τομέά της παραγωγικότητας πάρτο με την υπερβολική κατανάλωση. Σε offline work καλά είναι τα zen 4, με το που πας σε live που κάνεις το edit καίει τα 4πλάσια και καταλήγει με παραπάνω κατανάλωση για την ίδια δουλειά

Η παραπληροφορήση σου σε μένα δεν πιάνει, πήγαινε πέστα σε κάποιον που δεν ξέρει

image_2022-12-09_102249279.png.265174836b74c68a719e47fac9cc9f9e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Για games μιλάει ο Arkin.

Κάτι καλύτερο από τους 3D υπάρχει ;

 

13 λεπτά πριν, Herald είπε

με το που πας σε live που κάνεις το edit καίει τα 4πλάσια και καταλήγει με παραπάνω κατανάλωση για την ίδια δουλειά

Έχεις μπερδέψει την ιντελ με την amd 

 

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Η παραπληροφορήση σου σε μένα δεν πιάνει, πήγαινε πέστα σε κάποιον που δεν ξέρει

Μα ο ίδιος είσαι η παραπληροφόρηση, μην μπερδεύεις την γνώση με τα ψέματα και το unstable pc σου εσκεμμένα για να βάζεις ψεύτικους αριθμούς εδώ και εκεί. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και θέλεις, για αυτό και αναφέρεις την ΑΜΔ στην κουβέντα κι όχι 13χχχDDR4 vs 13xxxDDR5.

Tέτοιες συγκρίσεις, έχουμε?

Αντίστοιχα, 13χχχDDR4 vs 7xxx στα σενάρια που μας ενδιαφέρουν γενικά (πέρα από το AIDA bench)?

Πώς γίνεται να μένουν τόσο πίσω στα games και στα συνθετικά να είναι τόσο κοντά?

Μάλλον ξέρουν καλύτερα οι reviewers ή τα συνθετικά πρέπει να είναι για τον π....ο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Κάτι καλύτερο από τους 3D υπάρχει ;

Δεν υπάρχουν πολλοί 3d, ένας είναι, και φυσικά υπάρχει. Ολα τα alder / RPL οδοστρωτήρας είναι πάνω από τον 3d

 

9 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έχεις μπερδέψει την ιντελ με την amd 

Tίποτα δεν έχω μπερδέψει. Παραπίσω η εικόνα απτό review. Όσο καίει ο δικός μου την ώρα που δουλεύω καίνε τα zen 4 σε idle, ντροπή

Eλπίζω να μην έχεις Zen 4, γιατί κάθε 1 λεπτό που σπαταλάς να ποστάρις καίς 0.7 watt. Πάρε intel να σωθείς, που καίει 0,08 ;) 

 

9 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Μα ο ίδιος είσαι η παραπληροφόρηση, μην μπερδεύεις την γνώση με τα ψέματα και το unstable pc σου εσκεμμένα για να βάζεις ψεύτικους αριθμούς εδώ και εκεί. 

Tους 5χρονισμούς τους αγνοώ. Grow up kid

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πώς γίνεται να μένουν τόσο πίσω στα games και στα συνθετικά να είναι τόσο κοντά?

Μάλλον ξέρουν καλύτερα οι reviewers ή τα συνθετικά πρέπει να είναι για τον π....ο.

Κάνε το τάληρα, να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Productivity για γερά στομάχια

Spoiler

Και quote τον reviewer "The 13900 and 12900 do absolutely destroy the 7950x". 

Από reviewer που πρότεινε φανατικά Zen 3 για CC μέχρι που βγήκαν οι alderlake, κανένα ίχνος bias. 

image_2022-12-09_110613999.png.d9aa0cafe7819e5632d8a77ce75ac6eb.png

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η DDR4 δεν έχει πεθάνει, και θα αργήσει να πεθάνει. Θεωρητικά, αν κάποιος έχει alder / raptor i5, i7 ή i9 σε γρήγορες DDR4 και δεν είναι enthusiast πλούσιος να μπορεί να ξοδέψει χρήματα σε οτιδήποτε καινούργιο βγαίνει, αλλά κάνει πιο έξυπνες αγορές για να του κρατήσουν χρόνια, τότε θεωρητικά είναι πολύ πιθανό να κάνει skip όλη την εποχή των DDR5 και να πάει κατευθείαν σε DDR6. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει βέβαια το μέλλον, αλλά είναι μια πολύ πιθανή εικασία ότι το scaling των μελλοντικών CPU δεν θα είναι αρκετό για να δικαιολογίσει μια δραστική αλλαγή. Αν κάποιος όμως τώρα αγοράζει σύστημα χωρίς να έχει DDR4 που να μπορεί να τις κρατήσει (για να μειώσει λίγο την τιμή) ή αν θέλει για κάποιο λόγο να πάρει AMD, τότε είναι άλλη συζήτηση. 

Προσωπικά έχω δει 12700k και 12900k σε DDR4, και 13700k σε DDR4 και DDR5. Στην κατοχή μου είχα τον 12700k DDR4, και τώρα 13700k DDR4. Οι άλλοι είναι φίλων που μπόρεσα να τους δοκιμάσω μόνο όσο χρόνο είχα στην διάθεσή μου πίνοντας καφέ σπίτι τους :). Στον έναν μάλιστα που είχα ένα πολύ παλαιό σάπιο σύστημα με DDR3 του πρότεινα να πάει κατευθείαν σε DDR5, απλά για να έχει σίγουρο το κεφάλι του για το σύντομο μέλλον. Για να δεις όμως πραγματική διαφορά πρέπει να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στη τσέπη για πολύ γρήγορες DDR5 και ένα ακριβό Z790, αλλιώς δεν αξίζει η κουβέντα. Και πάλι βέβαια, οι διαφορές δεν είναι εξωπραγρατικές, τουλάχιστον στην πραγματική χρήση. 

 

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...