Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι έχω ασύρματο keyboard (Logitech MX keys) αλλά και με ένα ψιλοχαλασμενο παλιό ενσύρματο Logitech που δεν λειτουργούν κάποια κουμπιά (νομίζω το F1 λειτουργεί) δεν προχωράει...

Καμία άλλη ιδέα του τι μπορεί να φταίει, πριν αναγκαστώ να κάνω 10+ χιλιόμετρα για να πάρω ένα keyboard από ένα φίλο..;

Έχω αφήσει μόνο μια οθόνη με HDMI, το ρεύμα και το keyboard, mouse.. το PC πέρα από GPU έχει και μια κάρτα βίντεο της blackmagic αλλά δεν βλέπω τον λόγο να φταίει αυτή..

Το training στις μνήμες πόσο κρατάει; αν και δεν άλλαξα μνήμες, μήπως θέλει λίγη ώρα training οι μνήμες αλλά και πάλι πόση ώρα;..

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, prefuse είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχω ασύρματο keyboard (Logitech MX keys) αλλά και με ένα ψιλοχαλασμενο παλιό ενσύρματο Logitech που δεν λειτουργούν κάποια κουμπιά (νομίζω το F1 λειτουργεί) δεν προχωράει...

Καμία άλλη ιδέα του τι μπορεί να φταίει, πριν αναγκαστώ να κάνω 10+ χιλιόμετρα για να πάρω ένα keyboard από ένα φίλο..;

Έχω αφήσει μόνο μια οθόνη με HDMI, το ρεύμα και το keyboard, mouse.. το PC πέρα από GPU έχει και μια κάρτα βίντεο της blackmagic αλλά δεν βλέπω τον λόγο να φταίει αυτή..

Το training στις μνήμες πόσο κρατάει; αν και δεν άλλαξα μνήμες, μήπως θέλει λίγη ώρα training οι μνήμες αλλά και πάλι πόση ώρα;..

IMG_20231227_211604_(1080_x_1080_pixel).jpg

Δεν έχω καταλάβει, άλλαξες επεξεργαστή και δεν μπαίνει στο bio's με το F1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ICE-T said:

Δεν έχω καταλάβει, άλλαξες επεξεργαστή και δεν μπαίνει στο bio's με το F1?

Ακριβώς. Μάλλον είναι θέμα ασύρματου keyboard και το άλλο παίζει να είναι χαλασμένο το F1 γιατί με cntrl alt delete κάνει restart...

Πάω να πάρω ένα keyboard με καλώδιο να δω αν τελικά φταίει αυτό..

θα έπρεπε να το έχουν προβλέψει πάντως αφού πλέον τοι περισσότεροι ασύρματα πληκτρολόγια έχουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, this.is.elia said:

Και με Del μπαίνει στο bios...

Δυστυχώς δεν μπαίνει.. τουλάχιστον με αυτό το keyboard (χαλασμένο αλλά το del λειτουργεί) που έχω τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse μήπως απλά έχει κολλήσει το pc στην αρχική οθόνη που βλέπεις; Το caps/scroll/num lock δουλεύουν; (όταν τα πατάς δουλεύει το αντίστοιχο ledακι στο πληκτρολόγιο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, prefuse είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχω ασύρματο keyboard (Logitech MX keys) αλλά και με ένα ψιλοχαλασμενο παλιό ενσύρματο Logitech που δεν λειτουργούν κάποια κουμπιά (νομίζω το F1 λειτουργεί) δεν προχωράει...

Καμία άλλη ιδέα του τι μπορεί να φταίει, πριν αναγκαστώ να κάνω 10+ χιλιόμετρα για να πάρω ένα keyboard από ένα φίλο..;

Έχω αφήσει μόνο μια οθόνη με HDMI, το ρεύμα και το keyboard, mouse.. το PC πέρα από GPU έχει και μια κάρτα βίντεο της blackmagic αλλά δεν βλέπω τον λόγο να φταίει αυτή..

Το training στις μνήμες πόσο κρατάει; αν και δεν άλλαξα μνήμες, μήπως θέλει λίγη ώρα training οι μνήμες αλλά και πάλι πόση ώρα;..

IMG_20231227_211604_(1080_x_1080_pixel).jpg

Το keyboard φαινεται οτι το βλεπει ,δοκιμασες καινουριες μπαταριες μηπως συμπτωματικα τελειωσαν? αν δεν δουλευουν και τα δυο μαλλον κολλαει εκει ,κανε ενα clear cmos αν δεν εχεις κανει.

Τι cpu ειχες πριν πανω ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

F2 δεν είναι το default bios key?

Το F1 είναι για να περάσει κάποια προκαθορισμενα.

μετα απο failed post θελει f1

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, akoinonitos said:

Το keyboard φαινεται οτι το βλεπει ,δοκιμασες καινουριες μπαταριες μηπως συμπτωματικα τελειωσαν? αν δεν δουλευουν και τα δυο μαλλον κολλαει εκει ,κανε ενα clear cmos αν δεν εχεις κανει.

Τι cpu ειχες πριν πανω ?

13700k

Μετά από 15 χιλιόμετρα για ένα απλό usb ενσύρματο keyboard, δούλεψε το F1.. μπήκα bios έκανα απλά ένα save.. και μπηκα κανονικά στα windows που είχα εγκατεστημένα.

Κάποια στιγμή θα κάνω clean install ξανά, αλλά προς το παρόν μένω έτσι.

Μπήκα πλέον στο club των κουμτελ i9!

Μακάρι να ξυπνήσουν Intel/AMD και να ασχοληθούν σοβαρά με arm γιατί έτσι πως το πάνε δεν οδηγεί πουθενά..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prefuse είπε

13700k

Μετά από 15 χιλιόμετρα για ένα απλό usb ενσύρματο keyboard, δούλεψε το F1.. μπήκα bios έκανα απλά ένα save.. και μπηκα κανονικά στα windows που είχα εγκατεστημένα.

Κάποια στιγμή θα κάνω clean install ξανά, αλλά προς το παρόν μένω έτσι.

Μπήκα πλέον στο club των κουμτελ i9!

Μακάρι να ξυπνήσουν Intel/AMD και να ασχοληθούν σοβαρά με arm γιατί έτσι πως το πάνε δεν οδηγεί πουθενά..

 

για μικρότερη κατανάλωση ρύθμισε να έχεις λιγότερα Ampere στο bio's η μικρότερα power limit's, καλορίζικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, ICE-T said:

H B660 δεν έχει ρυθμίσεις να το κάνεις από εκεί και χρησιμοποιείς το Intel XTU?

Όρισα το power limit από τη μητρική και έκανα το τεστ από το XTU. Γενικά οι περισσότερες επιλογές στο XTU, που αφορούν σε overclocking είναι γκριζαρισμένες, μάλλον επειδή η motherboard είναι b660.

 

17 hours ago, this.is.elia said:

Όρισες χαμηλό PL για να είναι κρύος ο επεξεργαστής αλλά κάνει throttling όταν φτάνει στο power limit που όρισες;

Απροσδόκητο 😁

Προφανώς αυτό συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα στήθηκε και έτρεξα το πρώτο bench. Cinebench 2024 score: 2050 multi core. Καλό είναι; 

Επεξεργαστής: 14700Κ στοκ

Μητρική: Asrock Z790 Nova

Μνήμη: Corsair Vengeance 2x32gb 6600MHz/C32

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pnick είπε

Το σύστημα στήθηκε και έτρεξα το πρώτο bench. Cinebench 2024 score: 2050 multi core. Καλό είναι; 

Επεξεργαστής: 14700Κ στοκ

Μητρική: Asrock Z790 Nova

Μνήμη: Corsair Vengeance 2x32gb 6600MHz/C32

Το προβλεπομενο ,με γειες ,καλοδουλευτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...