Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

παιδιά οποιος έχει ιδέα από copper pads σε cpu ας μου στείλει μήνυμα μη πρήζουμε και το νήμα...  ευχαριστώ!

Οοοοοχι κ.ρ.λ.κι...έριξες τη γκρίνια του αιώνα για τον υπερθερμο 3δ, μας εξεθεσες στους γνωστούς-γνωστούς και τώρα πας γύρω-γύρω?

Εδώ θα τα πεις όλα!

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οοοοοχι κ.ρ.λ.κι...έριξες τη γκρίνια του αιώνα για τον υπερθερμο 3δ, μας εξεθεσες στους γνωστούς-γνωστούς και τώρα πας γύρω-γύρω?

Εδώ θα τα πεις όλα!

πέτρο έχω τρελαθεί!!! δεν είναι ότι έχω κακές θερμοκρασίες 30-35 είναι idle 60-65 όταν παίζω...  αλλα θέλω να το ρίξω κι γαμώ το φελέκη μου...  και που να δεις ποιο κουτί ετοιμάζομαι να αγοράσω... ντρέπομαι και να το ποστάρω γιατί θα φάω ντομάτες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

πέτρο έχω τρελαθεί!!! δεν είναι ότι έχω κακές θερμοκρασίες 30-35 είναι idle 60-65 όταν παίζω...  αλλα θέλω να το ρίξω κι γαμώ το φελέκη μου...  και που να δεις ποιο κουτί ετοιμάζομαι να αγοράσω... ντρέπομαι και να το ποστάρω γιατί θα φάω ντομάτες :P 

Κάνε uv τον cpu.

Εάν δεν τον κάνεις uv ότι πάστα ,ότι pad και να βάλεις θα παίζεις πάνω κάτω το ίδιο.Απο πάστα πάντως εάν θες πάστα που έχει καλή απόδοση και διάρκεια,πας σε noctua nt-h2.

Καλά ρε δεν είχες πάρει tg kryosheet?

Αν όχι, έχει τώρα διαθέσιμο(για ιντελ)το vision.

https://www.skroutz.gr/s/42712081/Thermal-Grizzly-KryoSheet-Thermal-Pad-38x38mm.html

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Κάνε uv τον cpu.

Εάν δεν τον κάνεις uv ότι πάστα ,ότι pad και να βάλεις θα παίζεις πάνω κάτω το ίδιο.Απο πάστα πάντως εάν θες πάστα που έχει καλή απόδοση και διάρκεια,πας σε noctua nt-h2.

Καλά ρε δεν είχες πάρει tg kryosheet?

Αν όχι, έχει τώρα διαθέσιμο(για ιντελ)το vision.

https://www.skroutz.gr/s/42712081/Thermal-Grizzly-KryoSheet-Thermal-Pad-38x38mm.html

έχω κάνει uv και έχω βάλει το κρυοσέντονο..

γενικά είμαι ικανοποιημένος με τις θερμοκρασίες που έχω τώρα, απλά επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με το HW είπα μήπως αντί για το thermal βάλω ένα κομμάτι copper ή καλύτερα μήπως βγάλω τελείως το καπάκι του επεξεργαστή και βάλω καπάκι από copper με LM σίγουρα θα αλλάξω κουτί οποτε θα κοιτάξω μετά αν είναι να κάνω κάτι άλλο... θέλω να πάρω και αλλα 9 ανεμιστήρια t30 και βλέπουμε...

ο αδερφος μας ο herald που θα είχε δοκιμάσει διαφορες τέτοιες τρολιές δεν είναι εδώ να μας πει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

πέτρο έχω τρελαθεί!!! δεν είναι ότι έχω κακές θερμοκρασίες 30-35 είναι idle 60-65 όταν παίζω...  αλλα θέλω να το ρίξω κι γαμώ το φελέκη μου...  και που να δεις ποιο κουτί ετοιμάζομαι να αγοράσω... ντρέπομαι και να το ποστάρω γιατί θα φάω ντομάτες :P 

Εχω χασει επεισοδια;
Αν πηρες Intel βαλε τη Thermal Grizzly που λεει ο Azazil πιο πανω.
Αν εισαι ακομα με τον 3D βαλε μια πασταφλορα 😂🤣
To case ειδες το αφησα ασχολιαστο οταν μου το εδειξες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tambas91 είπε

παιδιά οποιος έχει ιδέα από copper pads σε cpu ας μου στείλει μήνυμα μη πρήζουμε και το νήμα...  ευχαριστώ!

Δεν  εχει νοημα για το cpu το copper pad, απλα θα προσθεσεις αλλο ενα κομματι χαλκου αναμεσα στο Ihs και στο plate της aio ,εντελως ανουσιο, εχεις βαλει contact frame? Ποσο undervolt εχεις κανει ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εχω χασει επεισοδια;
Αν πηρες Intel βαλε τη Thermal Grizzly που λεει ο Azazil πιο πανω.

αυτήν έχω πάρει απλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο με copper μπορώ να βάλω και LM χωρίς να χαλάσω το καπάκι του 14700

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To case ειδες το αφησα ασχολιαστο οταν μου το εδειξες.

:ph34r:

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν  εχει νοημα για το cpu το copper pad, απλα θα προσθεσεις αλλο ενα κομματι χαλκου αναμεσα στο Ihs και στο plate της aio ,εντελως ανουσιο, εχεις βαλει contact frame? Ποσο undervolt εχεις κανει ?

η λογική αυτό μου λέει και μένα, ότι απλά προσθέτοντας ένα κομμάτι δε θα κάνει τίποτα βεβαια δε θα έχανα και τίποτα να το δοκιμάσω... το επόμενο βήμα όμως θα ήταν να κάνω αυτό: 

είναι λίγο ακραίο ξέρω, αλλα μου φαίνεται ωραία φάση και δε θέλω να το κάνω μονος μου μη χαλάσω κάνα cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτήν έχω πάρει απλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο με copper μπορώ να βάλω και LM χωρίς να χαλάσω το καπάκι του 14700

:ph34r:

η λογική αυτό μου λέει και μένα, ότι απλά προσθέτοντας ένα κομμάτι δε θα κάνει τίποτα βεβαια δε θα έχανα και τίποτα να το δοκιμάσω... το επόμενο βήμα όμως θα ήταν να κάνω αυτό: 

είναι λίγο ακραίο ξέρω, αλλα μου φαίνεται ωραία φάση και δε θέλω να το κάνω μονος μου μη χαλάσω κάνα cpu

contact frame εχεις βαλει ρε? αμα εχεις ορεξη καντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτήν έχω πάρει απλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο με copper μπορώ να βάλω και LM χωρίς να χαλάσω το καπάκι του 14700

:ph34r:

η λογική αυτό μου λέει και μένα, ότι απλά προσθέτοντας ένα κομμάτι δε θα κάνει τίποτα βεβαια δε θα έχανα και τίποτα να το δοκιμάσω... το επόμενο βήμα όμως θα ήταν να κάνω αυτό: 

είναι λίγο ακραίο ξέρω, αλλα μου φαίνεται ωραία φάση και δε θέλω να το κάνω μονος μου μη χαλάσω κάνα cpu

Εάν δεν ξέρεις είναι ρίσκο να πάρεις cpu στο χέρι.Εαν όχι την ίδια στιγμή ίσως στην πορεία.

Ακομα με απλή aio για ψύξη ,εάν κανείς ντελιτ και lm αντί πάστας μην περιμένεις να δεις τρελές διαφορές(δεν ξέρω εάν αξίζει η απώλεια εγγύησης για αυτό που θα κερδίσεις)εκτός και εάν έχεις σκοπό να πας σε custom wc.

Επίσης αυτό που σου λέει και ο Χρήστος εάν έχεις κοντακτ φρειμ βάλε το.

Τι ψύξη έχεις ρε συ στο cpu?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εάν δεν ξέρεις είναι ρίσκο να πάρεις cpu στο χέρι.Εαν όχι την ίδια στιγμή ίσως στην πορεία.

Ακομα με απλή aio για ψύξη ,εάν κανείς ντελιτ και lm αντί πάστας μην περιμένεις να δεις τρελές διαφορές(δεν ξέρω εάν αξίζει η απώλεια εγγύησης για αυτό που θα κερδίσεις)εκτός και εάν έχεις σκοπό να πας σε custom wc.

Επίσης αυτό που σου λέει και ο Χρήστος εάν έχεις κοντακτ φρειμ βάλε το.

Τι ψύξη έχεις ρε συ στο cpu?

Την be quiet silent loop 2 έχω βάλει με τ30 fans… wc το έχω λίγο σαν taboo γιατί είναι δύσκολο το βάλε βγάλε άμα θες να αλλάξεις κάτι θέλει αλλά κόλπα για την κάρτα γραφικών και δε θέλω να το ρισκάρω τόσο μπελαλίδικη δουλειά λεφτά και να τα χαλάσω κιόλας στο τέλος :P

το copper θα ρώταγα κανέναν άμα ήξερε να μου το φτιάξει να του το πάω … προς το παρόν ίσως πάω μέσα στη βδομάδα να πάρω το άλλο κουτί να έχω ποιο καλό airflow μήπως αλλάξει τίποτα …

@akoinonitos θα μου πουλήσεις το δικό σου ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tambas91 παίξε με uv όσο πάει....εγώ έχω βάλει contact frame & grizzly kryonaut extreme μαζί με oc & uv στον 14900Κ (5.7ghz p-cores & ht on / 4.5ghz e-cores / 4.9ghz ring) και σε 4Κ είμαι 37-38 βαθμούς στο cpu με aio ψύξη 280ρα (MSI MEG CoreLiquid S280).

Μην ασχολείσαι με delid ...δεν αξίζει εκτός αν θες να τον παντρευτείς τον cpu ....και σου μιλάω μιας και μέχρι 8700Κ cpus ασχολιόμουν συνέχεια με delid και  στα διάφορα cpu. Ναι κερδίζεις σε temps αλλά μέχρι εκεί ....εγγύηση όμως πάπαλα συνήθως (όχι πάντα).

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Την be quiet silent loop 2 έχω βάλει με τ30 fans… wc το έχω λίγο σαν taboo γιατί είναι δύσκολο το βάλε βγάλε άμα θες να αλλάξεις κάτι θέλει αλλά κόλπα για την κάρτα γραφικών και δε θέλω να το ρισκάρω τόσο μπελαλίδικη δουλειά λεφτά και να τα χαλάσω κιόλας στο τέλος :P

το copper θα ρώταγα κανέναν άμα ήξερε να μου το φτιάξει να του το πάω … προς το παρόν ίσως πάω μέσα στη βδομάδα να πάρω το άλλο κουτί να έχω ποιο καλό airflow μήπως αλλάξει τίποτα …

@akoinonitos θα μου πουλήσεις το δικό σου ; :P

Παραγγειλε απο amazon το tr ,μην δωσεις πεταμενα λεφτα για thermal grizzly contact frame. Βαλτο και μετα βλεπεις τι κανεις. Σε gaming τι ταση σου δειχνει το cpu? βαλε να κανει monitoring το vcore στο hwinfo και εχε το ανοιχτο μαζι με το afterburner και πες ποσο σου δειχνει

27 λεπτά πριν, BabisTs είπε

@Tambas91 παίξε με uv όσο πάει....εγώ έχω βάλει contact frame & grizzly kryonaut extreme μαζί με oc & uv στον 14900Κ (5.7ghz p-cores & ht on / 4.5ghz e-cores / 4.9ghz ring) και σε 4Κ είμαι 37-38 βαθμούς στο cpu με aio ψύξη 280ρα (MSI MEG CoreLiquid S280).

Μην ασχολείσαι με delid ...δεν αξίζει εκτός αν θες να τον παντρευτείς τον cpu ....και σου μιλάω μιας και μέχρι 8700Κ cpus ασχολιόμουν συνέχεια με delid και  στα διάφορα cpu. Ναι κερδίζεις σε temps αλλά μέχρι εκεί ....εγγύηση όμως πάπαλα συνήθως (όχι πάντα).

Μπαμπη εσυ εισαι με χαμηλη ταση ,εμας οι 14700 ειναι καβουρδιστηρια θελουν  0.1v παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...