Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Κυκλοφορούν πολλά πινακάκια με rumored specs, το παραπάνω δεν νομίζω να ευστάθει όσον αφορά τα tdp. 228 για γιώτα5 πολλά είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ShooterX είπε

Τούμπανο..... ανυπομονούμε για raptors..... τουμπανιασμενοι και πιο εύκολα ψηλά χρονισμένα clocks....φουσκωμένοι σε cache για gaming....καλύτεροι σε imc.....πάμε δυνατά για σίγουρη αγορά raptor 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, μάλλον θα έρθει στην κατοχή μου ενα mboard  ASUS TUF GAMING H670-PRO WIFI D4

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-H670-PRO-WIFI-D4/

Aλλά δεν σκοπεύω να του βάλω κάποιον Alder Lake μιας κι αυτήν την στιγμή είμαι καλυμένος με ένα 10ης γενιάς... Θέλω όμως να του βάλω Raptor Lake με τον καινούργιο χρόνο που θα βγουν οι non-K... To mboard δεν έχει δεχτεί κανένα bios update και λογικά είναι στην προ-raptor-ενημέρωση... Οπως δείχνει η σελίδα του κατασκευαστή δεν έχει bios flashback, παρα μόνο το ASUS EZ Flash 3.

Ερώτηση : Πρέπει οπωσδήποτε να του βάλω Alder Lake για να κάνω το bios update (ωστε να δουλεύει σωστά τους Raptor) ή θα μπορέσει να μπουτάρει κουτσά-στραβά με έναν Raptor, ίσα-ίσα να μπω στο bios και να κάνω το απαραίτητο update ?  Αν θέλει πρώτα οπωσδήποτε Alder, έχω πρόβλημα γιατί δεν έχω πρόσβαση σε κάποιον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Σε Asus μητρική θέλει και το chip επάνω για bio's update, μόνο Gigabyte k MSI περνούν bio's μέσω USB χωρίς επεξεργαστή.

Υπάρχουν κάποιες Asus που το κάνουν - Flashback  λέγεται, αλλά αυτή που λέω δεν το έχει... Απλά ρωτάω, αν πριν το update o ραπτορ θα είναι "νεκρός" στο σόκετ, ή αν θα επιτρέψει τουλάχιστον την είσοδο στο bios και σήμα στην οθόνη... Αλλά αυτό μάλλον, μόνο μετά την κυκλοφορία του ραπτορ θα το διαπιστώσουμε...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 1:18 ΜΜ, Eloy είπε

Υπάρχουν κάποιες Asus που το κάνουν - Flashback  λέγεται, αλλά αυτή που λέω δεν το έχει... Απλά ρωτάω, αν πριν το update o ραπτορ θα είναι "νεκρός" στο σόκετ, ή αν θα επιτρέψει τουλάχιστον την είσοδο στο bios και σήμα στην οθόνη... Αλλά αυτό μάλλον, μόνο μετά την κυκλοφορία του ραπτορ θα το διαπιστώσουμε...

και που το έχουν θέλει το CPU πάλι, υπάρχει βίντεο στο YouTube με Asus b550i που ήθελε να περάσει firmware bio's για 5600Χ από 3600Χ και δεν το πέρναγε και έβαλε gigabyte για να περάσει το bio's μέσω USB η συγκεκριμένη Asus είχε bios flashback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShooterX είπε

 

Σχεδόν ίδιο μέγεθος με τον ΖΕΝ 4 7950Χ (2x 8Cores chiplets (2x 72mm2) + I/O die (126mm2) = ~270mm2 σύνολο).

Θέλω να δω αν η Intel Θα έχει ταχύτερο iGPU φέτος από την AMD (Ryzen 7000) 😁.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...