Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μεθεπόμενη γενιά intel που θα έχει διαφορετικό socket απο ότι τώρα, οι ακριβές εταιρίες αερόψυξης, οπως noctua κτλ (ή και λύσεις με υδρόψυξη) δίνουν τα αντίστοιχα bracket για τα νέα socket ωστε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ίδια ψύκτρα με μελλοντικούς επεξεργαστές; 

σίγουρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 100% αλλα οι "παλιοί" που έχουν αλλάξει αρκετά socket cpu, ποια ειναι η μέχρι τώρα εμπειρία τους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, prefuse είπε

η μεθεπόμενη γενιά intel που θα έχει διαφορετικό socket απο ότι τώρα, οι ακριβές εταιρίες αερόψυξης, οπως noctua κτλ (ή και λύσεις με υδρόψυξη) δίνουν τα αντίστοιχα bracket για τα νέα socket ωστε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ίδια ψύκτρα με μελλοντικούς επεξεργαστές; 

σίγουρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 100% αλλα οι "παλιοί" που έχουν αλλάξει αρκετά socket cpu, ποια ειναι η μέχρι τώρα εμπειρία τους;

 

H noctua θα σε παρακαλέσει κιόλας να μην αγοράσεις καινούργιο cooler αλλά θα σου στείλει νέο bracket, συνήθως δωρεάν :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Herald είπε

H noctua θα σε παρακαλέσει κιόλας να μην αγοράσεις καινούργιο cooler αλλά θα σου στείλει νέο bracket, συνήθως δωρεάν :) 

ειπα να σε κάνω tag, αλλα ημουν 99.9% σίγουρος οτι θα ήξερες και θα απαντούσες! Τhanks για ακομα μια φορα :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε κι εμένα η ώρα για το upgrade. Ελπίζω να πάνε καλά αύριο με την λούπα γιατί δεν έχω άλλη ψύχτρα για lga 1700 🤣.

Ώρα να απελευθερώσω την 4090 απ'τα δεσμά του i9 9900k!

IMG_20230602_190141.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

η μεθεπόμενη γενιά intel που θα έχει διαφορετικό socket απο ότι τώρα, οι ακριβές εταιρίες αερόψυξης, οπως noctua κτλ (ή και λύσεις με υδρόψυξη) δίνουν τα αντίστοιχα bracket για τα νέα socket ωστε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ίδια ψύκτρα με μελλοντικούς επεξεργαστές; 

σίγουρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 100% αλλα οι "παλιοί" που έχουν αλλάξει αρκετά socket cpu, ποια ειναι η μέχρι τώρα εμπειρία τους;

 

Πάρα το νέο socket, δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα είναι compatible με lga1700 ψυχτρες πάντως. Οι 1200 είχαν compatibility με 1156 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H gigabyte έβγαλε bios για 14th gen από τώρα σε b660. Αν βγούν φέτος 14th gen μιλάμε για 1 ολόκληρο χρόνο που η Intel θα έχει κεφάλι και σε MT και σε ST - ταυτόχρονα. Yikes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δα και γω. 19 Σεπτεμβρίου μάλλον η κυκλοφορία των 14ης γενιάς Raptor Lake refresh επεξεργαστών.

- Supports and powers up Intel next generation processor σε μία τυπική Ζ690 DDR4

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z690-UD-DDR4-rev-1x/support#support-dl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

270w / 43600 CBR23 score 😮 

Ε ρε να σκάσουν έτσι τα refresh να μας σηκωθεί (η τρίχα)

 

 

Για αυτό δεν πήγα σε ks .

Περιμένω το Refresh ,ακόμα κρατιέμαι μην πάρω ks μόνο και μόνο για καλύτερο μπιναρισμα.

Όχι ότι τρέχω πλέον Μπεντς αλλά έτσι το ψυχολογικό.

Θα κάνω υπομονή για το Refresh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Για αυτό δεν πήγα σε ks .

Περιμένω το Refresh ,ακόμα κρατιέμαι μην πάρω ks μόνο και μόνο για καλύτερο μπιναρισμα.

Όχι ότι τρέχω πλέον Μπεντς αλλά έτσι το ψυχολογικό.

Θα κάνω υπομονή για το Refresh 

Kαι γώ στην ίδια φάση είμαι, έφαγα ψυχρολουσία με τον 13900k - δεν τον συμπάθησα καθόλου - φαντάζομαι ο KS θα σηκώνει αρκετό UV αλλά εδώ που φτάσαμε λέω να περιμένω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι γώ στην ίδια φάση είμαι, έφαγα ψυχρολουσία με τον 13900k - δεν τον συμπάθησα καθόλου - φαντάζομαι ο KS θα σηκώνει αρκετό UV αλλά εδώ που φτάσαμε λέω να περιμένω και εγώ. 

σκεφτεσαι για AMD ε; 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι γώ στην ίδια φάση είμαι, έφαγα ψυχρολουσία με τον 13900k - δεν τον συμπάθησα καθόλου - φαντάζομαι ο KS θα σηκώνει αρκετό UV αλλά εδώ που φτάσαμε λέω να περιμένω και εγώ. 

Μια χαρά είναι ρε παίρνει uv βέβαια ξερεις είναι και να είσαι τυχερός και να σου κάτσει καλό κομμάτι.

Έχω δει και ks που δεν παίζουν καλά σε imc οπότε πάει περίπατο το σενάριο ραμς.Ολα θέμα τύχης είναι απλά με έναν ks έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις καλύτερο μπιναρισμα από έναν κ/kf.

Τώρα εδώ που φτάσαμε υπομονη για το Refresh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...