Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, hln3 είπε

Καμία σχέση το ένα προϊον με το άλλο.
Στην μία περίπτωση μιλάμε για πανάκριβο προϊον, με κανένα innovation, που ξεπεράστηκε άμεσα και ήθελε και νέο chipset τρομάρα του.
Στην άλλη για cpu που φέρνει top gaming perf σε μητρικές πενταετίας...

Πανάκριβο προίον ο 7700 και όχι ο 3d?

Στο καμία σχέση συμφωνώ, ο 7700 είχε πολύ καλύτερο placement από ότι ο 3d. Κορυφαίο CPU σε ST - gaming και latency sensitive applications. Σε αυτά τα σενάρια νίκαγε - και κατά πολύ CPU πολύ ακριβότερα. Ο 3d από την άλλη χάνει και σε MT και σε ST από CPU πολύ φθηνότερα. 

Δεν ήθελε νέο chipset ο 7700, έμπαινε στις μητρικές του 2015 και έφερνε κορυφαίο gaming performance ;) 

Για το ιννοβειτιον δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Ποιό ιννοβειτιον;

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πανάκριβο προίον ο 7700 και όχι ο 3d?

Στο καμία σχέση συμφωνώ, ο 7700 είχε πολύ καλύτερο placement από ότι ο 3d. Κορυφαίο CPU σε ST - gaming και latency sensitive applications. Σε αυτά τα σενάρια νίκαγε - και κατά πολύ CPU πολύ ακριβότερα. Ο 3d από την άλλη χάνει και σε MT και σε ST από CPU πολύ φθηνότερα. 

Δεν ήθελε νέο chipset ο 7700, έμπαινε στις μητρικές του 2015 και έφερνε κορυφαίο gaming performance ;) 

Για το ιννοβειτιον δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Ποιό ιννοβειτιον;

O 3d εχει μία τεχνολογία, την 3d cache, ο 7700Κ τι είχε παραπάνω από τον skylake; Λίγο καλύτερα ρολόγια💤
και λίγους μήνες μετά ο 8700Κ και κλαίγανε τα λεφτά τους όσοι πήρανε τον 7700Κ. Και έπρεπε πάλι να πάρουνε καινούργιο chipset🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7700 λεει.. χαχα γελάει ο κόσμος.... 

Συζητάμε  για το cpu που παρουσιάστηκε εν ετη 2017 και αντικατέστησε τον 6700 του 2015... 

2 χρόνια μετά μας έδωσε 200mhz περισσότερα. Ανάθεμα αν είχαν 200mhz διαφορά (αν θυμάμαι και σωστά).

Στα τοπ 3 fail εύκολα ο 7700, μαζί με όλη την 11ή γενιά και φυσικά την μυθική παρουσίαση της avengers σειράς....  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, hln3 είπε

O 3d εχει μία τεχνολογία, την 3d cache, ο 7700Κ τι είχε παραπάνω από τον skylake; Λίγο καλύτερα ρολόγια💤
και λίγους μήνες μετά ο 8700Κ και κλαίγανε τα λεφτά τους όσοι πήρανε τον 7700Κ. Και έπρεπε πάλι να πάρουνε καινούργιο chipset🤣

H 3d cache της TSMC είναι, δεν έχει καμία σχέση με την AMD. Αλλά δεν έχει σημασία, επιδόσεις μετράμε, το πώς τις καταφέρνουν είναι αδιάφορο. 

Δεν είπα πουθενά ότι είναι καλό CPU ο 7700, δεν ξέρω γιατί μου τα γράφεις αυτά. Απλά λέω ότι ήταν καλύτερο στην τότε αγορά από ότι είναι σήμερα ο 3d, μιας και ο τελευταίος νικάει μόνο στα games, ενώ στο 99.9% των υπόλοιπων σεναρίων τα πίνει από πολύ φθηνότερα CPU. Ε αυτό δεν ίσχυε με τον 7700, ο οποίος σε πολλά σενάρια κέρδιζε ακόμα και πολύ ακριβότερα CPU.  Aς πούμε ο 50% ακριβότερος 1800x έχανε πέρα από τα παιχνίδια και σε ST productivity (autocad x264) και σε οτιδήποτε ζήταγε latency (audio).  Ο 3d σε τι κερδίζει CPU που είναι 50% ακριβότερα; 

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

7700 λεει.. χαχα γελάει ο κόσμος.... 

Συζητάμε  για το cpu που παρουσιάστηκε εν ετη 2017 και αντικατέστησε τον 6700 του 2015... 

2 χρόνια μετά μας έδωσε 200mhz περισσότερα. Ανάθεμα αν είχαν 200mhz διαφορά (αν θυμάμαι και σωστά).

Στα τοπ 3 fail εύκολα ο 7700, μαζί με όλη την 11ή γενιά και φυσικά την μυθική παρουσίαση της avengers σειράς....  

Συμφωνώ, τραγικό CPU. Οριακά καλύτερο από τον 3d. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

H 3d cache της TSMC είναι, δεν έχει καμία σχέση με την AMD. Αλλά δεν έχει σημασία, επιδόσεις μετράμε, το πώς τις καταφέρνουν είναι αδιάφορο. 
 

Δεν έγραψε κανείς πως η AMD έχει δικά της fabs, οπότε ναι όντως άσχετη η παρατήρηση. Βέβαια η AMD σχεδιάζει πρώτη cpu με αυτή την τεχνολογία, αλλά και πάλι, εδώ μιλάμε για το τι φέρνει σαν προϊον ο 5800X3d, όχι τον ρόλο των TSMC και AMD στην 3d cache.

 

 

8 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν είπα πουθενά ότι είναι καλό CPU ο 7700, δεν ξέρω γιατί μου τα γράφεις αυτά. Απλά λέω ότι ήταν καλύτερο στην τότε αγορά από ότι είναι σήμερα ο 3d, μιας και ο τελευταίος νικάει μόνο στα games, ενώ στο 99.9% των υπόλοιπων σεναρίων τα πίνει από πολύ φθηνότερα CPU. Ε αυτό δεν ίσχυε με τον 7700, ο οποίος σε πολλά σενάρια κέρδιζε ακόμα και πολύ ακριβότερα CPU.  Aς πούμε ο 50% ακριβότερος 1800x έχανε πέρα από τα παιχνίδια και σε ST productivity (autocad x264) και σε οτιδήποτε ζήταγε latency (audio).  Ο 3d σε τι κερδίζει CPU που είναι 50% ακριβότερα; 

 

M'αρέσει που τον συγκρίνεις μτον 1800Χ και όχι με τον παρόμοιο 1700, για να σου βγει το αφήγημα.

Τι χρησιμότητα έχει ο 5800Χ3d το είπαμε, μπορεί κάποιος με ένα b350 και έναν ryzen 1600 να κάνει upgrade σε top-tier gaming performance, ο φουκαράς που πήρε τον 7700Κ, για να πάει στον 8700Κ έπρεπε να δώσει και μια 200 αρά για νέα μητρική.

Και φυσικά ο 5800Χ3d δεν είναι το flagship των Zen 3 - O 5950X είναι. Με 16 πυρήνες, όχι 4 όπως το flagship του 2017 της Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Herald είπε

H 3d cache της TSMC είναι, δεν έχει καμία σχέση με την AMD. Αλλά δεν έχει σημασία, επιδόσεις μετράμε, το πώς τις καταφέρνουν είναι αδιάφορο. 

Δεν είπα πουθενά ότι είναι καλό CPU ο 7700, δεν ξέρω γιατί μου τα γράφεις αυτά. Απλά λέω ότι ήταν καλύτερο στην τότε αγορά από ότι είναι σήμερα ο 3d, μιας και ο τελευταίος νικάει μόνο στα games, ενώ στο 99.9% των υπόλοιπων σεναρίων τα πίνει από πολύ φθηνότερα CPU. Ε αυτό δεν ίσχυε με τον 7700, ο οποίος σε πολλά σενάρια κέρδιζε ακόμα και πολύ ακριβότερα CPU.  Aς πούμε ο 50% ακριβότερος 1800x έχανε πέρα από τα παιχνίδια και σε ST productivity (autocad x264) και σε οτιδήποτε ζήταγε latency (audio).  Ο 3d σε τι κερδίζει CPU που είναι 50% ακριβότερα; 

Συμφωνώ, τραγικό CPU. Οριακά καλύτερο από τον 3d. 

Πρώτον, ο 7700Κ ήταν το top tier CPU , αντίστοιχο με τον 12900Κ/5950Χ. O 5800X3D είναι στην κατηγορία του core i5 7600Κ.

Δεύτερον, και βεβαία έχανε από φτηνότερα CPU όπως τον Ryzen 1600 των 200 ευρώ σε ΜΤ όταν ο 7700Κ είχε 300+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Διαβάζεις τι γράφω; Λέω ότι κέρδιζε κατά κράτος και σε ST - και σε Latency - και σε gaming ακόμα και ακριβότερα CPUs. Ο 3d χάνει και σε ST - και σε MT όχι μόνο από ακριβότερα CPU αλλά και από φτηνότερα

Συμφωνώ ότι είναι κατηγορία i5, αλλά κοστίζει περισσότερα από i7  και φυσικά χάνει κατά κράτος και σε ST και σε MT και από i7 και από i5. Αυτό λέω...

Βαριέμαι, καλά τα λέτε, επεξεργαστάρα ο 3d καμία σχέση με τον 7700. Ας μείνουμε στο θέμα

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Διαβάζεις τι γράφω; Λέω ότι κέρδιζε κατά κράτος και σε ST - και σε Latency - και σε gaming ακόμα και ακριβότερα CPUs. Ο 3d χάνει και σε ST - και σε MT όχι μόνο από ακριβότερα CPU αλλά και από φτηνότερα

Πάμε ξανά, ο 5800Χ3D είναι ο αντίστοιχος του Core i5 7600K και όχι του core i7 7700Κ(5950X/12900K).  Σε καμιά περίπτωση ο 7600Κ δεν κέρδιζε και σε ST και σε Gaming ακριβότερα CPU (7700K)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάμε ξανά, ο 5800Χ3D είναι ο αντίστοιχος του Core i5 7600K και όχι του core i7 7700Κ(5950X/12900K).  Σε καμιά περίπτωση ο 7600Κ δεν κέρδιζε και σε ST και σε Gaming ακριβότερα CPU (7700K)

Mα με τον 7700 σύγκρινε ο ilos και μετά οι υπόλοιποι, και εξηγώ ότι ο 7700 ήταν καλύτερος από ότι ο 3d σήμερα. Μάλλον συμφωνείς, οπότε γιατί συνεχίζουμε; 

Ο 7600k φυσικά και κέρδιζε σε ST ακριβότερα CPU (1700 1800x κλπα). O 3d χάνει και σε ST και σε MT από φθηνότερα, ακόμα και από τα CPU της amd (5800x 5900x :P ). Μην πιάσουμε και της Intel και πάθουμε κανά εγκεφαλικό

Αυτή τη στιγμή πάντως είνια πιο ακριβός από i7 και R9 οπότε δεν ξέρω τι κατηγορία i5 μου λές. Μόνο σε επιδόσεις είναι σε κατηγορία i5 , σε τιμή είναι i9 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα με τον 7700 σύγκρινε ο ilos και μετά οι υπόλοιποι, και εξηγώ ότι ο 7700 ήταν καλύτερος από ότι ο 3d σήμερα. Μάλλον συμφωνείς, οπότε γιατί συνεχίζουμε; 

Ο 7600k φυσικά και κέρδιζε σε ST ακριβότερα CPU (1700 1800x κλπα). O 3d χάνει και σε ST και σε MT από φθηνότερα, ακόμα και από τα CPU της amd (5800x 5900x :P ). Μην πιάσουμε και της Intel και πάθουμε κανά εγκεφαλικό

Αυτή τη στιγμή πάντως είνια πιο ακριβός από i7 και R9 οπότε δεν ξέρω τι κατηγορία i5 μου λές. Μόνο σε επιδόσεις είναι σε κατηγορία i5 , σε τιμή είναι i9 

Ο ilios τον σύγκρινε με τον 7700Κ γιατί και οι δυο είναι υπερτιμημένοι  από ότι αξίζουν.  Ο ένας γιατί είχε το καλύτερο ST και Gaming και ο 3D για το Gaming. Βέβαια εδώ δεν βλέπεις ότι ο 3D είναι ταχύτερος σε Gaming από ακριβότερα CPU (και AMD και Intel) αλλά ότι χάνει σε ST και ΜΤ κάτι για το οποίο δεν βγήκε να κάνει. Ο 7700Κ ήταν το top tier CPU στο mainstream και για αυτό τον λόγο είναι χειρότερος από τον 3D γιατί βγήκε να ανταγωνίζεται στην κορυφή και όχι σαν niche προϊόν μόνο για Gaming σαν τον 3D.

Προσωπικά και τα δυο προϊόντα είναι GTP οπότε το αν ήταν καλύτερος ο ένας από τον άλλον δεν μου λέει κάτι, o 7700K εκτελέστηκε με συνοπτικές διαδικασίες από τους Ryzen και ο 5800Χ3D είναι προϊόν βαζελίνη για να μην τσούζει ο ποπός μέχρι να βγάλουν τον ΖΕΝ4.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο ilios τον σύγκρινε με τον 7700Κ γιατί και οι δυο είναι υπερτιμημένοι  από ότι αξίζουν.  Ο ένας γιατί είχε το καλύτερο ST και Gaming και ο 3D για το Gaming. Βέβαια εδώ δεν βλέπεις ότι ο 3D είναι ταχύτερος σε Gaming από ακριβότερα CPU (και AMD και Intel) αλλά ότι χάνει σε ST και ΜΤ κάτι για το οποίο δεν βγήκε να κάνει. Ο 7700Κ ήταν το top tier CPU στο mainstream και για αυτό τον λόγο είναι χειρότερος από τον 3D γιατί βγήκε να ανταγωνίζεται στην κορυφή και όχι σαν niche προϊόν μόνο για Gaming σαν τον 3D.

Προσωπικά και τα δυο προϊόντα είναι GTP οπότε το αν ήταν καλύτερος ο ένας από τον άλλον δεν μου λέει κάτι, o 7700K εκτελέστηκε με συνοπτικές διαδικασίες από τους Ryzen και ο 5800Χ3D είναι προϊόν βαζελίνη για να μην τσούζει ο ποπός μέχρι να βγάλουν τον ΖΕΝ4.

 

 

Τότε τι ποσταρεις τοση ωρα αφου συμφωνούμε? Προφανως και οι 2 ηταν gtp, αυτο λεω τοσα ποστ. Προσωπικά θεωρώ τον 7700 οριακα καλυτερο απο οτι ειναι ο 3d, αλλα δεν ειπα οτι ειναι καλος κιόλας. 

Και οι 2 κερδιζουν σε gaming ακριβότερα cpu, απλα ο 7700 κερδίζει και σε non gaming ακριβότερα cpu. O 3d μόνο χάνει. Ειναι εξοφθαλμα χειροτερo cpu και απορω πραγματικα πως υπάρχει κοσμος που διαφωνεί καλη ωρα. Όχι εσύ, οι αλλοι 2 απο πανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Τότε τι ποσταρεις τοση ωρα

 

Γιατί εκτός από Gaming κακός έγινε σύγκριση με τον 7700Κ , όπως είπα και πριν ο 5800Χ3D είναι στην κατηγορία του 7600Κ.

Επίσης αν δεις ο ilios για gaming μιλούσε και για τα e-cores και έκανε σύγκριση μόνο για το gaming με τους 7700/1700/5800Χ3D (πχ starcraft). Τεσπα τέλος από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...