Προς το περιεχόμενο

Γνώμες αντικειμενικες για αυτό το διαμάντι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Long story short. Θα είμαι Τσεχία για 4 μέρες μέχρι την Παρασκευή και έπεσα σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα είδη 

βρήκα για τη Nikon d3400 στην οποία προς το παρον εχω τον ΚΙΤ φακό στα 50 ευρώ το εξής 

 

Sigma 24-50mm F/4-5.6

και ρωτάω οπως εχω ξαναρωτήσει μερικές φορές εδώ μέσα μιας και είστε γνώστες 

 

Αξίζει ;

Θα δουλέψει ;

Έχει διαφορά ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ok-jeronimo441 είπε

Long story short. Θα είμαι Τσεχία για 4 μέρες μέχρι την Παρασκευή και έπεσα σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα είδη 

βρήκα για τη Nikon d3400 στην οποία προς το παρον εχω τον ΚΙΤ φακό στα 50 ευρώ το εξής 

 

Sigma 24-50mm F/4-5.6

και ρωτάω οπως εχω ξαναρωτήσει μερικές φορές εδώ μέσα μιας και είστε γνώστες 

 

Αξίζει ;

Θα δουλέψει ;

Έχει διαφορά ;

 

     Αν είναι από την παλιά σειρά των push pull , είχα έναν zoom master 35 - 70 αν θυμάμαι καλά , ούτε κρύο ούτε ζέστη .

    Αλλά και νεότερος να είναι δεν ενθουσιάζομαι με την ιδέα , δεν είμαι φαν των συγκεκριμένων εστιακών αποστάσεων , σίγουρα θα μου έφτανε ο 18 - 55 για μπες βγες , όσο για το 50αρικο θα προτιμούσα να συμπληρώσω για έναν 10 - 20 η κάτι αντίστοιχο εκεί γύρω . 

   Να μην σου το χαλάσω , ας πουν κι' άλλοι που μπορεί να έχουν εμπειρίες από τον φακό που βρήκες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την D3400 μη κοιτάς τέτοιους φακούς. Μιλάμε για φθηνό ζουμ , αρχών δεκαετίες 1990 . Αν είναι ai-s δεκαετίας 1980 . 

Ο κιτ είναι πολύ ανώτερος. Δεν τον εκτιμά ο κόσμος, γιατί τον έδινε τσάμπα η nikon .

Διάβασε κριτική εδώ, για να τον εκτιμήσεις τον κιτ φακό σου. 

Αν είναι να ψάξεις ευκαιρίες , σε επίπεδο τιμής γύρω στα 350€ όμως  , ψάχνεις για αυτόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την μηχανή σου κοιτάς τον κιτ φακό όπως προαναφέρθηκε ο οποίος ειναι άριστος (ο AF-P) 

Ο Sigma που έβαλες ειναι από αλλη εποχή και δεν αξίζει να χρησιμοποιηθεί σε μια σύγχρονη μηχανή  με αισθητήρα 20+ Mpixels.

O Nikon που προτάθηκε ειναι πολύ καλή επιλογή 

Εναλλακτικά , αν το f2.8 δεν ειναι προτεραιότητα τότε θα έψαχνα τον παρακάτω σε μεταχειρισμένο

https://www.skroutz.gr/s/1796772/Nikon-Crop-Φωτογραφικός-Φακός-AF-S-DX-Nikkor-16-85mm-f-3-5-5-6G-ED-VR-Standard-Zoom-για-Nikon-F-Mount-Black.html

 

Σε Sigma θα κοιταζα  

https://www.skroutz.gr/s/2141345/Sigma-Crop-Φωτογραφικός-Φακός-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Standard-Zoom-για-Nikon-F-Mount-Black.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/2828718/Sigma-Crop-Φωτογραφικός-Φακός-17-70mm-F2-8-4-DC-OS-HSM-Standard-Zoom-Macro-για-Nikon-F-Mount-Black.html

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για την D3400 μη κοιτάς τέτοιους φακούς. Μιλάμε για φθηνό ζουμ , αρχών δεκαετίες 1990 . Αν είναι ai-s δεκαετίας 1980 . 

Ο κιτ είναι πολύ ανώτερος. Δεν τον εκτιμά ο κόσμος, γιατί τον έδινε τσάμπα η nikon .

Διάβασε κριτική εδώ, για να τον εκτιμήσεις τον κιτ φακό σου. 

Αν είναι να ψάξεις ευκαιρίες , σε επίπεδο τιμής γύρω στα 350€ όμως  , ψάχνεις για αυτόν

σε ευχαριστώ πολύ θα διαβάσω προσεκτικά το θεμα για τον κιτ. σε ευχαριστώ πολύ !!

https://kamerastore.com/products/nikon-50mm-f1-8-g-af-s-nikkor-nikon-f?variant=41470677156038&currency=EUR&utm_source=google&utm_medium=Paid&utm_campaign=Kamerastore.com&utm_content=Nikon 50mm f1.8 G AF-S Nikkor&gclid=Cj0KCQjw852XBhC6ARIsAJsFPN0oiEF2GKdVML_2Kmm52mNj5NXbfCdni-Ehz-LmMuJSIIq5rF653JgaAi09EALw_wcB

αυτον πως τον βλέπετε ;

βλέπω οτι ειναι και af s που απο όσα έμαθα τον τελευταιο καιρό είναι και αυτοματος δλδ φοκουσαρει και στο οτο.

το σαιτ το εχει δοκιμασει κανεις ;

αξιζει να τολμησω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ok-jeronimo441 είπε

σε ευχαριστώ πολύ θα διαβάσω προσεκτικά το θεμα για τον κιτ. σε ευχαριστώ πολύ !!

https://kamerastore.com/products/nikon-50mm-f1-8-g-af-s-nikkor-nikon-f?variant=41470677156038&currency=EUR&utm_source=google&utm_medium=Paid&utm_campaign=Kamerastore.com&utm_content=Nikon 50mm f1.8 G AF-S Nikkor&gclid=Cj0KCQjw852XBhC6ARIsAJsFPN0oiEF2GKdVML_2Kmm52mNj5NXbfCdni-Ehz-LmMuJSIIq5rF653JgaAi09EALw_wcB

αυτον πως τον βλέπετε ;

βλέπω οτι ειναι και af s που απο όσα έμαθα τον τελευταιο καιρό είναι και αυτοματος δλδ φοκουσαρει και στο οτο.

το σαιτ το εχει δοκιμασει κανεις ;

αξιζει να τολμησω ;

     Ότι σε φαγουρίζει είναι βέβαιο , για να σε δικαιώσω μάλιστα έχουμε περάσει όλοι μας από τέτοια , όμως δεν αγοράζεις φακούς αν δεν είσαι βέβαιος ότι ανταποκρίνονται σ' αυτό που βλέπεις συνήθως . Για να γίνω συγκεκριμένος , έναν 50αρη ( 35αρη στην δική σου περίπτωση ) πρέπει να τον έχεις έτσι κι' αλλιώς . Δυστυχώς για μένα , η Nikon ναι μεν έχει 50αρηδες αξιόλογους , οι οποίοι δουλεύουν άριστα σε full frame σώμα , όμως σε crop σώμα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι υπάρχει 35αρης που να αποδίδει το ίδιο . Το γράφω διότι στο δικό σου σώμα μηχανής για να αποκτήσεις 50αρη χοντρικά , χρειάζεσαι έναν 35αρη επί 1.5 crop ίσον περίπου 50 . Εξαιρώ τον 35αρη af σειράς D , τον οποίο δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω . 

  Όσο για το τι βλέπεις , εννοώ πως σ' εμένα αρέσουν ( είναι κοντά στις οπτικές μου προτιμήσεις δλδ ) οι 200αρηδες και 300αρηδες , οπότε τα πιο κάτω όχι πως δεν είναι αξιόλογα , όμως δεν μου κάνουν κι' αυτό είναι όλο .

  Σαφώς και δεν μου αρέσει η κατάσταση κάποιου λίγο απ' όλα ζουμ , της μορφής 18 - 400 διότι το να χαζοκοιτάω μπρος πίσω δεν είναι πολύ χρήσιμο .

  Όταν λοιπόν κάνεις πιο συγκεκριμένο αυτό το ζήτημα , που περίπου βλέπεις , τότε αρχίζεις το ψάξιμο για κάποιον / κάποιους αντίστοιχους φακούς . 

  Σίγουρα σε κάποια εστιακή απόσταση , είσαι πιο κοντά , όσο για το ποιά είναι , μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις .

  Φακοί υπάρχουν , όσοι θες , σε όσες μάρκες θες και σε όσες τιμές θες , το ζήτημα είναι τι θες να κάνεις εσύ με έναν φακό . 

  Στην περίπτωση της δικής σου μηχανής , μιάς και δούλευα παλιά με μία D3300 , οι 18 - 55 που έχεις ήδη , ο 55 - 200 και ο 10 - 20 της Nikon είναι για μένα το καλύτερο πακέτο . Από εκεί και πέρα , θα έβλεπα έναν το πολύ δύο prime , μετά από αρκετό ψάξιμο , το οποίο θα είχε να κάνει με τις ιδιαίτερες προτιμήσεις μου .

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ok-jeronimo441 είπε

σε ευχαριστώ πολύ θα διαβάσω προσεκτικά το θεμα για τον κιτ. σε ευχαριστώ πολύ !!

https://kamerastore.com/products/nikon-50mm-f1-8-g-af-s-nikkor-nikon-f?variant=41470677156038&currency=EUR&utm_source=google&utm_medium=Paid&utm_campaign=Kamerastore.com&utm_content=Nikon 50mm f1.8 G AF-S Nikkor&gclid=Cj0KCQjw852XBhC6ARIsAJsFPN0oiEF2GKdVML_2Kmm52mNj5NXbfCdni-Ehz-LmMuJSIIq5rF653JgaAi09EALw_wcB

αυτον πως τον βλέπετε ;

βλέπω οτι ειναι και af s που απο όσα έμαθα τον τελευταιο καιρό είναι και αυτοματος δλδ φοκουσαρει και στο οτο.

το σαιτ το εχει δοκιμασει κανεις ;

αξιζει να τολμησω ;

Ναι, ο 50άρης f1.8G είναι πάρα πολύ καλός. Τον Sigma που ανέφερες δε τον γνωρίζω αλλά βλέποντας τα specs του δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τον προτιμήσεις έναντι του πολύ καλού κιτ της Nikon.

Τον Sigma 17-70 που αναφέρθηκε τον έχω επίσης. Για μένα δεν υπερέχει ουσιαστικά στην ποιότητα εικόνας σε σχέση με τον κιτ αλλά έχει μεγαλύτερο εστιακό εύρος (αυτό το μικρό κέρδος 1mm στο ευρυγώνιο κάδρο μου έχει φανεί χρήσιμο) και καταφέρνει να διατηρεί την ποιότητα εικόνας τουλάχιστον στα επίπεδα του κιτ, που όπως είπαμε είναι πολύ καλή. Χρειάστηκε να δοκιμάσω διάφορους zoom για να γίνει τελικά αυτός ο Sigma o αγαπημένος μου zoom φακός γενικής χρήσης στη Nikon.

Γενικά ένας φακός full frame αν έχει τα ίδια specs με έναν APS-C φακό, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω σε μια APS-C κάμερα όπως η D3400.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 35ρης ο dx, είναι πολύ καλός για dx. Αλλά αποδίδει όπως ένας 50ρης σε full frame. Βρίσκω βαρετούς τους 50ρηδες . 

Αυτά που λέει ο Μπάμπης, ισχύουν γενικά.

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Στην περίπτωση της δικής σου μηχανής , μιάς και δούλευα παλιά με μία D3300 , οι 18 - 55 που έχεις ήδη , ο 55 - 200 και ο 10 - 20 της Nikon είναι για μένα το καλύτερο πακέτο . Από εκεί και πέρα , θα έβλεπα έναν το πολύ δύο prime , μετά από αρκετό ψάξιμο , το οποίο θα είχε να κάνει με τις ιδιαίτερες προτιμήσεις μου .

Αν όμως θες κάτι σε άλλη κλάση , για dx, εφόσον όμως σκοπεύεις να παραμείνεις αρκετά εκεί και όχι να την πουλήσεις , αξίζει ο 17-55 2.8 . Ο nikon. 

Είναι φακός κορυφή και σε ποιότητα εικόνας και σε αίσθηση και σε μακροζωϊα , σε όλα. Αλλά μιλάμε κάπου 350€ , με ψάξιμο . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2022 στις 9:20 ΜΜ, Ok-jeronimo441 είπε

Long story short. Θα είμαι Τσεχία για 4 μέρες μέχρι την Παρασκευή και έπεσα σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα είδη 

βρήκα για τη Nikon d3400 στην οποία προς το παρον εχω τον ΚΙΤ φακό στα 50 ευρώ το εξής 

 

Sigma 24-50mm F/4-5.6

και ρωτάω οπως εχω ξαναρωτήσει μερικές φορές εδώ μέσα μιας και είστε γνώστες 

 

Αξίζει ;

Θα δουλέψει ;

Έχει διαφορά ;

 

Εκεί που είσαι κοίτα για κανένα παλιό στιβαρό τριπόδι που τα πουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές (γύρω στο 20άρικο) που

θα σε συντροφεύει πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...