Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης dslr


madi10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα ότι ήρθε επιτέλους η στιγμή να ξεκινήσω ως χόμπι την φωτογραφία.
Δεν έχω καθόλου εμπειρία εκτός από τις φωτογραφίες που βγάζω με το κινητό (s8) στο auto.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω μία μεταχειρισμένη ώστε να μην μου βγει ο κούκος αιδόνι. Έχω καταλήξει ότι ο basic φακός 18-55mm θα μου είναι αρκετός για αρχή και επίσης θα ήθελα η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο). Επίσης στόχος μου είναι μελοντικά στην περίπτωση που τα πάω καλά και δεν βαρεθώ, να αγοράσω έναν καλό φακό για macro φωτογράφιση οπότε θα ήθελα ένα σώμα αρκετά καλό που να στέκεται στο ύψος του με την αλλαγή φακού. (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό που λέω βγάζει νόημα)

Οι ερωτήσεις μου είναι λοιπόν οι εξής:

1) Τι θα μου προτείνατε ως σώμα canon; Πίστευα ότι η 250D θα ήταν καλή αλλά βλέπω ότι το marketplace είναι γεμάτο από αυτές. Πιστέυετε ότι έχουν κάποιο θέμα λοιπόν και θέλουν τόσο να τις ξεφορτωθούν;

Και η σημαντικότερη ερώτηση!

2) Τι θα πρέπει να προσέξω όταν αγοράζω μια μεταχειρισμένη; Αν έχει γρατσουνιές ο φακός φαίνεται ευκολα ή πρέπει να δώσω αρκετή προσοχή; Ο αριθμός των λήψεων; Πάνω από πόσες σημαίνει ότι δεν αξίζει μάλλον; Σε τι άλλο πρέπει να δώσω σημασία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πόσα χρήματα max θα ήθελες να διαθέσεις;;

Μια χαρά ειναι η 250d και η 200d ακόμα (πολλοί την αναφέρουν και ως καλύτερη αν δεν κάνω λάθος αλλά δεν το έχω ψάξει).
Έχεις κάποια συγκεκριμμένη προτίμηση μόνο σε Canon σαν μάρκα και Dslr σαν είδος μηχανής;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, madi10 είπε

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα ότι ήρθε επιτέλους η στιγμή να ξεκινήσω ως χόμπι την φωτογραφία.
Δεν έχω καθόλου εμπειρία εκτός από τις φωτογραφίες που βγάζω με το κινητό (s8) στο auto.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω μία μεταχειρισμένη ώστε να μην μου βγει ο κούκος αιδόνι. Έχω καταλήξει ότι ο basic φακός 18-55mm θα μου είναι αρκετός για αρχή και επίσης θα ήθελα η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο). Επίσης στόχος μου είναι μελοντικά στην περίπτωση που τα πάω καλά και δεν βαρεθώ, να αγοράσω έναν καλό φακό για macro φωτογράφιση οπότε θα ήθελα ένα σώμα αρκετά καλό που να στέκεται στο ύψος του με την αλλαγή φακού. (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό που λέω βγάζει νόημα)

 

Οι ερωτήσεις μου είναι λοιπόν οι εξής:

1) Τι θα μου προτείνατε ως σώμα canon; Πίστευα ότι η 250D θα ήταν καλή αλλά βλέπω ότι το marketplace είναι γεμάτο από αυτές. Πιστέυετε ότι έχουν κάποιο θέμα λοιπόν και θέλουν τόσο να τις ξεφορτωθούν;

Όχι απλώς α) είτε δεν τις χρησιμοποιούν καθότι είναι συνηθισμένο κάποιος να αγοράζει μια μηχανή και εν τέλει να βαρεθεί επειδή δε θέλει να μπλεχτεί με ρυθμίσεις και επεξεργασία καθώς έχει συνηθίσει στα κινητά  και β) αλλάζει εξοπλισμό είτε σε κάτι ανώτερο είτε πάει σε mirrorless. Μια χαρά είναι αν είσαι σε αυτά τα χρήματα. 

 

16 λεπτά πριν, madi10 είπε

Και η σημαντικότερη ερώτηση!

2) Τι θα πρέπει να προσέξω όταν αγοράζω μια μεταχειρισμένη; Αν έχει γρατσουνιές ο φακός φαίνεται ευκολα ή πρέπει να δώσω αρκετή προσοχή; Ο αριθμός των λήψεων; Πάνω από πόσες σημαίνει ότι δεν αξίζει μάλλον; Σε τι άλλο πρέπει να δώσω σημασία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Εφόσον δεν έχεις εμπειρία προσωπικά θα πρότεινα αγορά μεταχειρισμένης από κάποιο φυσικό κατάστημα (υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας τουλάχιστον 4-5 που είναι αξιόπιστα) είτε από διαδικτυακό όπως το MPB όπου υπάρχει περιγραφή του εξοπλισμού προς αγορά καθώς και δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση που κάτι δε σου φανεί όπως πρέπει.  

Όπως και να 'χει για τον φακό ελέγχεις τα οπτικά στοιχεία μπροστά και πίσω. Γύρνα τον γύρω από μια φωτεινή πηγή και θα φανεί αν υπάρχουν γρατζουνιές, σκόνη ή κάτι άλλο. Αν όλα γυρνάνε όπως πρέπει δηλαδή το δαχτυλίδι του ζουμ, της εστίασης. Καλό θα ήταν να βγάλεις και μερικές φωτογραφίες και να τις δεις έστω στη μηχανή ζουμάροντας ώστε να τσεκάρεις αν είναι θολές π.χ. (μπορεί ο κάτοχος να τον είχε ρίξει κάτω, κάποιο οπτικό στοιχείο μέσα να είχε κουνηθεί και να μη βγαίνει σωστό αποτέλεσμα). Για DSLR δεν μπορώ να βοηθήσω σχετικά με το τι πρέπει να ελέγξεις καθώς δεν είχα και ποτέ ουσιαστικά. Ωστόσο θα έλεγχα αν όλα τα χειριστήρια ανταποκρίνονται στο πάτημα, οι ροδέλες αν είναι οκ, γενικά το σώμα σε τι κατάσταση είναι και τον καθρέφτη που φαίνεται καθώς αφαιρείς το καπάκι μπροστά συν ό,τι άλλο σου πουν και άλλα μέλη που θα απαντήσουν. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Πόσα χρήματα max θα ήθελες να διαθέσεις;;

Μια χαρά ειναι η 250d και η 200d ακόμα (πολλοί την αναφέρουν και ως καλύτερη αν δεν κάνω λάθος αλλά δεν το έχω ψάξει).
Έχεις κάποια συγκεκριμμένη προτίμηση μόνο σε Canon σαν μάρκα και Dslr σαν είδος μηχανής;;

Για μεταχειρισμένη μηχανή θα έλεγα κάπου 200-400. Η 250d με τον φακό θα έλεγες ότι θα βγει παραπάνω;
Απλά η canon μου αρέσει σαν εμφάνιση. Τίποτα παραπάνω. Και εφόσον δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά σαν χόμπι, θα έλεγα η εμφάνιση μετράει

 

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

Εφόσον δεν έχεις εμπειρία προσωπικά θα πρότεινα αγορά μεταχειρισμένης από κάποιο φυσικό κατάστημα (υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας τουλάχιστον 4-5 που είναι αξιόπιστα) είτε από διαδικτυακό όπως το MPB όπου υπάρχει περιγραφή του εξοπλισμού προς αγορά καθώς και δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση που κάτι δε σου φανεί όπως πρέπει.  

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει και κανένα κατάστημα στη θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, madi10 είπε

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα ότι ήρθε επιτέλους η στιγμή να ξεκινήσω ως χόμπι την φωτογραφία.
Δεν έχω καθόλου εμπειρία εκτός από τις φωτογραφίες που βγάζω με το κινητό (s8) στο auto.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω μία μεταχειρισμένη ώστε να μην μου βγει ο κούκος αιδόνι. Έχω καταλήξει ότι ο basic φακός 18-55mm θα μου είναι αρκετός για αρχή και επίσης θα ήθελα η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο). Επίσης στόχος μου είναι μελοντικά στην περίπτωση που τα πάω καλά και δεν βαρεθώ, να αγοράσω έναν καλό φακό για macro φωτογράφιση οπότε θα ήθελα ένα σώμα αρκετά καλό που να στέκεται στο ύψος του με την αλλαγή φακού. (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό που λέω βγάζει νόημα)

Οι ερωτήσεις μου είναι λοιπόν οι εξής:

1) Τι θα μου προτείνατε ως σώμα canon; Πίστευα ότι η 250D θα ήταν καλή αλλά βλέπω ότι το marketplace είναι γεμάτο από αυτές. Πιστέυετε ότι έχουν κάποιο θέμα λοιπόν και θέλουν τόσο να τις ξεφορτωθούν;

Και η σημαντικότερη ερώτηση!

2) Τι θα πρέπει να προσέξω όταν αγοράζω μια μεταχειρισμένη; Αν έχει γρατσουνιές ο φακός φαίνεται ευκολα ή πρέπει να δώσω αρκετή προσοχή; Ο αριθμός των λήψεων; Πάνω από πόσες σημαίνει ότι δεν αξίζει μάλλον; Σε τι άλλο πρέπει να δώσω σημασία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

     Ψάχνουμε λοιπόν για μία " κάθετη " Canon ....... 🤣🤣🤣 ....... OK , καλές είναι μωρέ κι' αυτές ......... 

     Μία από τις πλέον αξιόλογες και οικονομικές λύσεις είναι η 1300D , όπως και η 100D . Η δεύτερη διατηρεί τον τίτλο της μικρής DSLR , αν δεν ήταν η Olympus e - 420 η όντως μικρότερη . 

    Και οι δύο δουλεύουν με το ef / ef - s mount , από τα πλέον διαδεδομένα .

    Γιατί δίνουν τις 250D ....... διότι απλά βαριούνται γρήγορα , διότι βγήκαν οι mirrorles , διότι ....... διότι ........ 

    Θα διάλεγα ανεπιφύλακτα την 100D , την οποία είχα παλιότερα , όντως πολύ μικρή , φοβερή διάρκεια μπαταρίας , αφθονία after market αξεσουάρ , μεγάλη γκάμα φακών , touch screen ........ 

    Όχι , Θεσσαλονίκη δεν θα βρεθεί μαγαζί με μεταχειρισμένα , όχι τουλάχιστον σε οικονομική μορφή .

     

     

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, madi10 είπε

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει και κανένα κατάστημα στη θεσσαλονίκη;

Ναι αλλά δεν έχω κάποια εμπειρία εξυπηρέτησης παρά μόνο τα όσα έχω ακούσει από άλλους χρήστες. Το fotomarket, το repella και το κούνιο αλλά δεν έχω ιδέα αν έχουν μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Ευτυχώς γράφουν αρκετά μέλη από Θεσσαλονίκη οπότε καλύτερα δες τι θα πουν εκείνοι. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, madi10 είπε

Για μεταχειρισμένη μηχανή θα έλεγα κάπου 200-400. Η 250d με τον φακό θα έλεγες ότι θα βγει παραπάνω;
Απλά η canon μου αρέσει σαν εμφάνιση. Τίποτα παραπάνω. Και εφόσον δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά σαν χόμπι, θα έλεγα η εμφάνιση μετράει

 

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει και κανένα κατάστημα στη θεσσαλονίκη;

Όχι, δε θα βγει παραπάνω η 250 με φακό. Αν σου αρέσει πάρε την μια χαρά φωτο βγάζει. Από εκεί και πέρα υπάρχουν επιλογές είτε σε canon είτε σε άλλες μάρκες αρκετές στα χρήματα που θέτεις. Ρίξε μια μάτια αν θες και σε άλλες μάρκες αλλιώς σε canon κοιτά 100d που σου είπε ο μπαμπης. Νομίζω παίζει μια με 18-55 φακό στα 180. Ακόμα μπορείς να δεις για canon 750d και ίσως στα χρήματα αυτά τα βρεις καμία 70d 80d που έχουν περισσότερες ευκολίες επειδή έχουν περισσότερα κουμπιά στο σώμα της μηχανής και κερδίζεις χρόνο στην αλλαγή ρυθμίσεων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madi10 είπε

Για μεταχειρισμένη μηχανή θα έλεγα κάπου 200-400. Η 250d με τον φακό θα έλεγες ότι θα βγει παραπάνω;
Απλά η canon μου αρέσει σαν εμφάνιση. Τίποτα παραπάνω. Και εφόσον δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά σαν χόμπι, θα έλεγα η εμφάνιση μετράει

 

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει και κανένα κατάστημα στη θεσσαλονίκη;

     Έχει στις αγγελίες του Facebook , εδώ Θεσσαλονίκη , μία την είδα σαν αρκετά καλή 1100D και είδα και μία 100D , στα 150 η πρώτη με φακό , κανά 200αρι η δεύτερη με φακό ......... 

1 ώρα πριν, madi10 είπε

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα ότι ήρθε επιτέλους η στιγμή να ξεκινήσω ως χόμπι την φωτογραφία.
Δεν έχω καθόλου εμπειρία εκτός από τις φωτογραφίες που βγάζω με το κινητό (s8) στο auto.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω μία μεταχειρισμένη ώστε να μην μου βγει ο κούκος αιδόνι. Έχω καταλήξει ότι ο basic φακός 18-55mm θα μου είναι αρκετός για αρχή και επίσης θα ήθελα η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο). Επίσης στόχος μου είναι μελοντικά στην περίπτωση που τα πάω καλά και δεν βαρεθώ, να αγοράσω έναν καλό φακό για macro φωτογράφιση οπότε θα ήθελα ένα σώμα αρκετά καλό που να στέκεται στο ύψος του με την αλλαγή φακού. (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό που λέω βγάζει νόημα)

Οι ερωτήσεις μου είναι λοιπόν οι εξής:

1) Τι θα μου προτείνατε ως σώμα canon; Πίστευα ότι η 250D θα ήταν καλή αλλά βλέπω ότι το marketplace είναι γεμάτο από αυτές. Πιστέυετε ότι έχουν κάποιο θέμα λοιπόν και θέλουν τόσο να τις ξεφορτωθούν;

Και η σημαντικότερη ερώτηση!

2) Τι θα πρέπει να προσέξω όταν αγοράζω μια μεταχειρισμένη; Αν έχει γρατσουνιές ο φακός φαίνεται ευκολα ή πρέπει να δώσω αρκετή προσοχή; Ο αριθμός των λήψεων; Πάνω από πόσες σημαίνει ότι δεν αξίζει μάλλον; Σε τι άλλο πρέπει να δώσω σημασία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

     Σε μία μεταχειρισμένη ένας αριθμός κλικ έως και 15.000 και ότι λιγότερο είναι καλά . Η γενικότερη εμφάνιση δίνει και το στίγμα αυτού που την είχε , η αρτιότητα του συνόλου , να μην λείπουν πράγματα πάνω από το σώμα και τον φακό , να μην έχει γρατζουνιές και χτυπήματα , δείγματα κακομεταχείρισης , αν είναι βρώμικη , καθαρή εξωτερικά ........... αν υπάρχει η αρχική συσκευασία ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο μαγικό χόμπι της φωτογραφίας!

Η επιλογή σε Canon 250d είναι μια χαρά για αρχή. Απλά αντι για τον κιτ 18-55 θα σου πρότεινα να πάρεις έναν nifty fifty (50mm f/1,8) για πρώτο φακό. Θα μάθεις φωτογραφία πιο γρήγορα με αυτόν. Πιθανόν θα είναι και φτηνότερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, highpriest είπε

Καλωσήρθες στο μαγικό χόμπι της φωτογραφίας!

Η επιλογή σε Canon 250d είναι μια χαρά για αρχή. Απλά αντι για τον κιτ 18-55 θα σου πρότεινα να πάρεις έναν nifty fifty (50mm f/1,8) για πρώτο φακό. Θα μάθεις φωτογραφία πιο γρήγορα με αυτόν. Πιθανόν θα είναι και φτηνότερος.

     Ένα από τα δυστυχήματα και της Canon , να μην έχουν βρει έναν καθαρό 50αρη για crop σώματα . Έτσι αναγκάζεσαι να ταιριάζεις άλλα πράγματα , που καταλήγουν σε 43αρηδες , 47αρηδες και άλλα διάφορα , αλλά όχι καθαρό 50mm .

    Στον αντίποδα , διαθέτουν εξαιρετικούς 50αρηδες όπως ο καταπληκτικός Canon 50 f/1.8 STM , αλλά και ο αντίστοιχος Nikon 50 f/1.8 D , οι οποίοι όμως επάνω σε crop σώματα γίνονται αλληλούϊα ........ και έχοντας δοκιμάσει έναν STM επάνω σε σώμα Canon EOS 100D ....... ναι μεν , αλλά !

   Κι' όλα αυτά διότι επέλεξαν το χοντρικά επί 1.5 / 1.6 crop , αντί του ξεκάθαρου επί 2 του mft και 4/3 αισθητήρα , όπου τσακωνεις έναν ωραιότατο 25αρη και καθαρίζεις την μπουγάδα . 

   Ένας από τους πολλούς λόγους που όλοι θα καταλήξουν σε mft , το οποίο χρησιμοποιούν δύο εταιρείες Olympus και Panasonic , όσο για τα μπουρδολογήματα του τύπου πέθανε αυτό , ξεψυχάει το άλλο κλπ έχω πάντα σαν testbed μία Olympus e - pl1 , δικαιωματικά ως παλαιός χρήστης του 4/3 mount , ένα δυσκοίλιο στην χρήση αλλά άκρως αποτελεσματικό μηχάνημα και με image stabilization παρά την παλαιότητα του . 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ένα από τα δυστυχήματα και της Canon , να μην έχουν βρει έναν καθαρό 50αρη για crop σώματα . Έτσι αναγκάζεσαι να ταιριάζεις άλλα πράγματα , που καταλήγουν σε 43αρηδες , 47αρηδες και άλλα διάφορα , αλλά όχι καθαρό 50mm .

    Στον αντίποδα , διαθέτουν εξαιρετικούς 50αρηδες όπως ο καταπληκτικός Canon 50 f/1.8 STM , αλλά και ο αντίστοιχος Nikon 50 f/1.8 D , οι οποίοι όμως επάνω σε crop σώματα γίνονται αλληλούϊα ........ και έχοντας δοκιμάσει έναν STM επάνω σε σώμα Canon EOS 100D ....... ναι μεν , αλλά !

   Κι' όλα αυτά διότι επέλεξαν το χοντρικά επί 1.5 / 1.6 crop , αντί του ξεκάθαρου επί 2 του mft και 4/3 αισθητήρα , όπου τσακωνεις έναν ωραιότατο 25αρη και καθαρίζεις την μπουγάδα . 

   Ένας από τους πολλούς λόγους που όλοι θα καταλήξουν σε mft , το οποίο χρησιμοποιούν δύο εταιρείες Olympus και Panasonic , όσο για τα μπουρδολογήματα του τύπου πέθανε αυτό , ξεψυχάει το άλλο κλπ έχω πάντα σαν testbed μία Olympus e - pl1 , δικαιωματικά ως παλαιός χρήστης του 4/3 mount , ένα δυσκοίλιο στην χρήση αλλά άκρως αποτελεσματικό μηχάνημα και με image stabilization παρά την παλαιότητα του . 

  

Ε οκ, αν αντι για 50mm έχει 47mm ή 52mm σαν πρώτο φακό δεν αλλάζει και κάτι πρακτικά.

Κατά τα άλλα όλοι σε MFT θα καταλήξετε έτσι κι αλλιώς, σωστό σε βρίσκω! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Ε οκ, αν αντι για 50mm έχει 47mm ή 52mm σαν πρώτο φακό δεν αλλάζει και κάτι πρακτικά.

Κατά τα άλλα όλοι σε MFT θα καταλήξετε έτσι κι αλλιώς, σωστό σε βρίσκω! 😄

     Εσείς καταλήξατε , εγώ ήμουν από ανέκαθεν ......... από omd em10 mark ii και άλλα διάφορα ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εσείς καταλήξατε , εγώ ήμουν από ανέκαθεν ......... από omd em10 mark ii και άλλα διάφορα ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Αυτά είναι φρέσκα κουλούρια.😄

Σε 4/3 ξεκίνησα απο Olympus e-520 , απλά τώρα ξαναγύρισα. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αυτά είναι φρέσκα κουλούρια.😄

Σε 4/3 ξεκίνησα απο Olympus e-520 , απλά τώρα ξαναγύρισα. 😉

    Σωστά , έχεις δίκιο , εγώ το ξέχασα πως είσαι συγχωριανός ....... 👍👍👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! (Αν και τα τέλευταία σχόλια ομολογώ δεν καταλαβαίνω τι λένε :) )

Μια τελευταία ερώτηση, το mpb site από που τα φέρνει; Είναι εντός Ευρώπης ή περνάει τελωνίο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...