Προς το περιεχόμενο

LG OLED55C11LB και επέκταση εγγύησης


kirmis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από malias4,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Πριν λίγες μέρες προχώρησα σε αγορά της OLED55C11LB απο γνωστό κατάστημα στο Περιστέρι και σε προσπάθεια μου για επέκταση της εγγύησης, ενημερώθηκα από την LG Hellas πως για να ισχύσει θα πρέπει η αγορά (του καταστήματος) να είναι μέσα από την ΕΕ.  (καθώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εισάγεται επίσημα απο την LG Hellas).

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το κατάστημα, όμως οι απαντήσεις που λαμβάνω είναι γενικές… και όχι πάνω στο δικό μου s/n, με αποτέλεσμα να μην είμαι σίγουρος εάν όντως η αγορά της έχει πραγματοποιηθεί μέσα από Ε.Ε. και φυσικά να μην γνωρίζω εάν θα έχει ισχύ η επέκταση εγγύησης (εφόσον την αγοράσω από την LG Hellas). 

Έχετε καμία ιδέα αν μπορώ να βγάλω από κάπου άκρη, γιατί και από την LG Hellas δεν έχουν εικόνα για το συγκεκριμένο σειριακό εφόσον το μοντέλο OLED55C11LB δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από kirmis
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με την oled55g13 και κατέληξα στην g16. 

Αν δεν πέρασαν πολλές μέρες βαλτην στο κουτί και υπαναχωρησε από την αγορά της. 

Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα για 7 ή 14 μέρες. Δε θυμάμαι σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, osalonikios1977 είπε

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με την oled55g13 και κατέληξα στην g16. 

Αν δεν πέρασαν πολλές μέρες βαλτην στο κουτί και υπαναχωρησε από την αγορά της. 

Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα για 7 ή 14 μέρες. Δε θυμάμαι σίγουρα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πάντηση σου.

Να σου πω το σκέφτηκα και εγώ για υπαναχώρηση, καθώς 4η ημέρα ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση απο το κατάστημα σχετικά με την χώρα που έγινε η αγορά της.

Το θέμα είναι πως έκανα την παραγγελία ηλεκτρονικά απο την σελίδα τους, αλλα την παρέλαβα απο το κατάστημα.
Οπότε δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να με καλύψει η υπαναχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως θα πάρεις απάντηση κι αν πάρεις κατά πόσο θα είναι αληθινή κι όχι του τύπου ας του πούμε κάτι να φύγει από το κεφάλι μας. 

Αν η lg Ελλάς σου λέει πως το σειριακό είναι εκτός ΕΕ και από ΗΠΑ να είναι η εισαγωγή, επέκταση εγγύησης δεν μπορείς να κάνεις. 

Την πας πίσω σποφασισμενος και χωρίς διαπραγματεύσεις. 

Έχω φτάσει σε σημείο ο πωλητής να καλέσει αστυνομία γιατί νόμιζε πως έτσι θα φύγω. Στο φινάλε πήρα τα λεφτά πίσω σε μετρητά κι όχι σε δωροεπιταγη όπως ήθελε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osalonikios1977 είπε

Δεν πιστεύω πως θα πάρεις απάντηση κι αν πάρεις κατά πόσο θα είναι αληθινή κι όχι του τύπου ας του πούμε κάτι να φύγει από το κεφάλι μας. 

Αν η lg Ελλάς σου λέει πως το σειριακό είναι εκτός ΕΕ και από ΗΠΑ να είναι η εισαγωγή, επέκταση εγγύησης δεν μπορείς να κάνεις. 

Την πας πίσω σποφασισμενος και χωρίς διαπραγματεύσεις. 

Έχω φτάσει σε σημείο ο πωλητής να καλέσει αστυνομία γιατί νόμιζε πως έτσι θα φύγω. Στο φινάλε πήρα τα λεφτά πίσω σε μετρητά κι όχι σε δωροεπιταγη όπως ήθελε. 

 

 

Στην συσκευασία βλέπω πως έγινε assembled στην Πολωνία. Και το μοντέλο 11 είναι κωδικός Πολωνίας απ όσο διαβάζω.

Το θέμα είναι πως απο την LG Hellas μου λένε πως για να είναι έγκυρη η επέκταση εγγύησης, θα πρέπει η αγορά απο το κατάστημα να έχει γίνει απο χώρα εντός Ε.Ε.
Αλλιώς δεν θα ισχύσει και ενώ θα την έχω πληρώσει 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα πρωί πήγαινε στο κατάστημα και ζήτησε αντικατάσταση με συσκευή εντός ΕΕ. 

Στη σειρά c o κωδικος είναι το 4.

Εξηγησε τους πως για τηλεόραση με 4ψηφιο κόστος δε μπορείς να βασιστείς στην τύχη. 

Πες τους πως αν δεν την αντικαταστησουν με το ευρωπαϊκό μοντέλο δεν θα έχετε άλλη επιλογή από την επιστροφή χρημάτων. 

Επειδή το μοντέλο 4 είναι λίγο ακριβότερο πιθανότατα να σε βάλουν να πληρώσεις την διαφορά. 

Λογικό το βρίσκω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 4:08 ΜΜ, kirmis είπε

Στην συσκευασία βλέπω πως έγινε assembled στην Πολωνία. Και το μοντέλο 11 είναι κωδικός Πολωνίας απ όσο διαβάζω.

Το θέμα είναι πως απο την LG Hellas μου λένε πως για να είναι έγκυρη η επέκταση εγγύησης, θα πρέπει η αγορά απο το κατάστημα να έχει γίνει απο χώρα εντός Ε.Ε.
Αλλιώς δεν θα ισχύσει και ενώ θα την έχω πληρώσει 🤯

Δηλαδη προσπαθησες να κανεις επεκταση απο το site της lg κ δεν σε αφησε να προχωρησεις η τους πηρες πχ τηλεφωνο στην lg ?

Και σου ειπαν δεν γινετε για το μοντελο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malias4 είπε

Δηλαδη προσπαθησες να κανεις επεκταση απο το site της lg κ δεν σε αφησε να προχωρησεις η τους πηρες πχ τηλεφωνο στην lg ?

Και σου ειπαν δεν γινετε για το μοντελο σου;

Οχι, δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ακόμα την επέκταση μέσα απο το site της LGE.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία όμως μαζί τους (210 4800 564), 2 διαφορετικοί υπάλληλοι με ενημέρωσαν πως στην περίπτωση που η TV έχει γίνει αγορά (απο το κατάστημα) απο χώρα εκτός Ε.Ε δεν θα ισχύει η επέκταση εγγύησης! Και ας την έχω πληρώσει!

Πολύ παράλογο μου ακούγεται γι αυτό και άνοιξα το θέμα!

Επεξ/σία από kirmis
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirmis είπε

Οχι, δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ακόμα την επέκταση μέσα απο το site της LGE.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με LG Hellas (210 4800 564), 2 διαφορετικοί υπάλληλοι με ενημέρωσαν πως στην περίπτωση που η TV έχει γίνει αγορά της (του καταστήματος) απο χώρα εκτός Ε.Ε δεν θα ισχύει! Και ας την έχω πληρώσει!

Πολύ παράλογο μου ακούγεται γι αυτό και άνοιξα το θέμα!

Παραξενο ρε συ , βεβαια μπορει να στεκει αλλα μπορει να ειναι σαν τους υπαλληλους πχ της κοσμοτε βοντα που σου λενε φυσα το ethernet του ρουτερ να ανεβει απο 50αρα σε 100 fiber 😂

Επειδη κ εμενα η τβ ειναι Πολωνια c11 καπως μου ακουγετε ολο αυτο αφου πχ κ το κουτι ειναι ευρωπαικης χωρας. Δηλαδη κατασκευαστηκε στην πολωνια πως γινετε το ελληνικο καταστημα να την αγορασε απο χωρα εκτος ευρωπης; Την συναρμολογησαν πολωνια μετα πηγε Περου Εκουαδορ Αμερικη κτλ ; Και απο εκει την αγορασε το electroholic για να την πουλησει σε εμενα εσενα κτλ κτλ ;

AB1695F0-AD7F-4028-96ED-3F3780E04EE6.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malias4 είπε

Παραξενο ρε συ , βεβαια μπορει να στεκει αλλα μπορει να ειναι σαν τους υπαλληλους πχ της κοσμοτε βοντα που σου λενε φυσα το ethernet του ρουτερ να ανεβει απο 50αρα σε 100 fiber 😂

Επειδη κ εμενα η τβ ειναι Πολωνια c11 καπως μου ακουγετε ολο αυτο αφου πχ κ το κουτι ειναι ευρωπαικης χωρας. Δηλαδη κατασκευαστηκε στην πολωνια πως γινετε το ελληνικο καταστημα να την αγορασε απο χωρα εκτος ευρωπης; Την συναρμολογησαν πολωνια μετα πηγε Περου Εκουαδορ Αμερικη κτλ ; Και απο εκει την αγορασε το electroholic για να την πουλησει σε εμενα εσενα κτλ κτλ ;

AB1695F0-AD7F-4028-96ED-3F3780E04EE6.jpeg

Ναι, λογικά εμείς απο Πολωνία πρέπει να είμαστε καλυμμένοι, απλά στην LGE δεν είχαν καθόλου εικόνα για το μοντέλο μας.
Μου είπαν χαρακτηριστικά πως παράδειγμα και από Αγγλία να είναι η εισαγωγή, δεν θα ισχύσει η επέκταση (καθώς είναι πλέον εκτός Ε.Ε.)

Αλλα, παρότι δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα από το κατάστημα σχετικά με την αγορά τους, καταλαβαίνω πως εφόσον κατασκευάστηκε Πολωνία, δεν έχει νόημα να ταξίδεψε σε τρίτη χώρα πριν έρθει Ελλάδα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρακολουθώ βρε άνθρωπε τόσες μέρες....αντί να κάνεις κάτι τόσο απλό όσο το να βάλεις τα στοιχεία της τηλεόρασης στο επίσημο site για να δεις αν σου επιτρέπει την επέκταση ΕΠΙΣΗΜΑ....αναλώνεσαι τόσες μέρες να ρωτάς στο insomnia και στα τηλέφωνα.

το έχω παρατηρήσει και σε άλλους σε άλλα θέματα.

σου λέει κάποιος ορίστε το λινκ για επέκταση εγγύησης. μπες βάλτο και πες μας αν περνάει η τηλεόραση την υπηρεσία έξτρα εγγύησης.

ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirmis είπε

Ναι, λογικά εμείς απο Πολωνία πρέπει να είμαστε καλυμμένοι, απλά στην LGE δεν είχαν καθόλου εικόνα για το μοντέλο μας.
Μου είπαν χαρακτηριστικά πως παράδειγμα και από Αγγλία να είναι η εισαγωγή, δεν θα ισχύσει η επέκταση (καθώς είναι πλέον εκτός Ε.Ε.)

Αλλα, παρότι δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα από το κατάστημα σχετικά με την αγορά τους, καταλαβαίνω πως εφόσον κατασκευάστηκε Πολωνία, δεν έχει νόημα να ταξίδεψε σε τρίτη χώρα πριν έρθει Ελλάδα…

Ε ετσι λεω κ εγω απλα σου λενε μπαρουφες στο τηλεφωνο της αντιπροσωπειας. Ακομα κ στην κουτα που λεει sales suffix : AEU αρα Α μοντελο κ ΕU ισων για χωρες ευρωπης . 

https://en.tab-tv.com/?p=24181

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

σε παρακολουθώ βρε άνθρωπε τόσες μέρες....αντί να κάνεις κάτι τόσο απλό όσο το να βάλεις τα στοιχεία της τηλεόρασης στο επίσημο site για να δεις αν σου επιτρέπει την επέκταση ΕΠΙΣΗΜΑ....αναλώνεσαι τόσες μέρες να ρωτάς στο insomnia και στα τηλέφωνα.

το έχω παρατηρήσει και σε άλλους σε άλλα θέματα.

σου λέει κάποιος ορίστε το λινκ για επέκταση εγγύησης. μπες βάλτο και πες μας αν περνάει η τηλεόραση την υπηρεσία έξτρα εγγύησης.

ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ.

Όταν σου απαντάνε απο την LG Hellas πως και να κάνεις την αγορά της επέκτασης, στην περίπτωση που είναι παρεισαγωγή απο το κατάστημα δεν θα σε καλύψουν... δεν είναι και τόσο απλό!

Γι αυτό προσπαθώ μπας και βγάλω κάποια άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, kirmis said:

Όταν σου απαντάνε απο την LG Hellas πως και να κάνεις την αγορά της επέκτασης, στην περίπτωση που είναι παρεισαγωγή απο το κατάστημα δεν θα σε καλύψουν... δεν είναι και τόσο απλό!

Γι αυτό προσπαθώ μπας και βγάλω κάποια άκρη!

Η ΠΟΛΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΚΗ ΕΝΩΣΗ

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΠΟΛΩΝΙΑ

Η LG ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΕ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

1 + 1 = 2   όχι 3.

 

ΒΑΛΕ ΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΣΤΟ SITE KAI ΠΕΣ ΜΑΣ

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...