Προς το περιεχόμενο

Η Amazon συνεχίζει να μολύνει τον πλανήτη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι βλέπουμε μια αύξηση των ρύπων που σε κάθε περίπτωση δεν είναι επιθυμητή (και προφανώς δεν είναι ο στόχος), καλό θα είναι να μελετάμε προσεκτικά τι γράφει μια έκθεση βιωσιμότητας. Η αμαζον είχε μια αύξηση στους ρύπους της, τι γίνεται όμως με τα προϊόντα που διακινεί και με τη γενική της λειτουργία?

Με ένα απλό παράδειγμα, αν στο ίδιο χρονικό διάστημα είχε μια αύξηση 20% στα προϊόντα που διακινούσε και μια αύξηση 10% στους ρύπους, αυτό σημαίνει βελτίωση.. η σύγκριση θα πρέπει να γίνεται πάντα στην ίδια βάση (π.χ. CO2/ διακινούμενα προϊόντα) 

Αν έχω μια εταιρία και έχω ένα γραφείο τη μια χρόνια και την επόμενη ανοίξω άλλο ένα γράφειο ίδιου μεγέθους, οι ρύποι μου αναμένεται να διπλασιαστούν.. αν πάρω μέτρα και οι ρύποι μου είναι 1,5 φορά της προηγούμενης χρόνιας, αυτό είναι βελτίωση, γιατί διπλασίασα την "παραγωγή" μου αλλά οι ρύποι μου αυξήθηκαν 50% αντί για 100%

ελπίζω τα παραδείγματα μου να μην κούρασαν. Γενικά τέτοιου είδους αλλαγές απαιτούν χρόνο. Ελπίζουμε πως οι δυτικές εταιρείες θα δείξουν το δρόμο για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες

Τα περί ο πλανήτης δε νιώθει την παρουσία μας και χρειάζεται το CO2 άρα ας παράγουμε ανεξέλεγκτα, είναι όπως ανέφερε και κάποιος συνομιλητής πιο πάνω παραφιλολογία και έλλειψη γνώσεων χημείας λυκείου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, swtos_chem είπε

Παρότι βλέπουμε μια αύξηση των ρύπων που σε κάθε περίπτωση δεν είναι επιθυμητή (και προφανώς δεν είναι ο στόχος), καλό θα είναι να μελετάμε προσεκτικά τι γράφει μια έκθεση βιωσιμότητας. Η αμαζον είχε μια αύξηση στους ρύπους της, τι γίνεται όμως με τα προϊόντα που διακινεί και με τη γενική της λειτουργία?

Με ένα απλό παράδειγμα, αν στο ίδιο χρονικό διάστημα είχε μια αύξηση 20% στα προϊόντα που διακινούσε και μια αύξηση 10% στους ρύπους, αυτό σημαίνει βελτίωση.. η σύγκριση θα πρέπει να γίνεται πάντα στην ίδια βάση (π.χ. CO2/ διακινούμενα προϊόντα) 

Αν έχω μια εταιρία και έχω ένα γραφείο τη μια χρόνια και την επόμενη ανοίξω άλλο ένα γράφειο ίδιου μεγέθους, οι ρύποι μου αναμένεται να διπλασιαστούν.. αν πάρω μέτρα και οι ρύποι μου είναι 1,5 φορά της προηγούμενης χρόνιας, αυτό είναι βελτίωση, γιατί διπλασίασα την "παραγωγή" μου αλλά οι ρύποι μου αυξήθηκαν 50% αντί για 100%

ελπίζω τα παραδείγματα μου να μην κούρασαν. Γενικά τέτοιου είδους αλλαγές απαιτούν χρόνο. Ελπίζουμε πως οι δυτικές εταιρείες θα δείξουν το δρόμο για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες

Τα περί ο πλανήτης δε νιώθει την παρουσία μας και χρειάζεται το CO2 άρα ας παράγουμε ανεξέλεγκτα, είναι όπως ανέφερε και κάποιος συνομιλητής πιο πάνω παραφιλολογία και έλλειψη γνώσεων χημείας λυκείου 

Ο πλανήτης όντως δεν νιώθει την παρουσία μας. Έχει αντέξει τουλάχιστον πέντε μαζικούς αφανισμούς των έμβιων όντων. Η ζωή βρίσκει το δρόμο της  για να υπάρξει αναγέννηση. Ο πλανήτης θα είναι εδώ ότι και να κάνουμε, εμείς δεν θα είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/08/2022 at 20:58, SabotazNic said:

Βασικα θα ηταν περιεργο, αν αναλογιστεις οτι οι παραπανω φωτο (-Κινας) ειναι απο ποταμια. Δεν ξερω, σκουπιδια να πηγαινουν αντιθετα, πρωτη φορα ακουω. Για σολομους ξερω εγω 

But specifically, scientists say, the bulk of the garbage patch trash comes from China and other Asian countries.   This shouldn't be a surprise: Overall, worldwide, most of the plastic trash in the ocean comes from Asia.

Τι εννοείς αντίθετα?

Φυσικά γνωρίζεις ότι η Δύση και πχ η Αγγλία εξήγαγε full σκουπίδια προς την Ανατολή έτσι? Και υποθέτω και προς Αφρική. Τώρα δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γίνεται, αλλά λογικά πρέπει να έχουν αλλάξει χώρες που τα πηγαίνουν. Ελπίζω να μην το άκουσες από εμένα αυό. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...