Προς το περιεχόμενο

Μέσα στο 3ο τρίμηνο το λανσάρισμα των Ryzen 7000-series με τις Radeon RDNΑ3 να ακολουθούν στα τέλη της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, doctor444 είπε

Για όποιον σκέφτεται να αναβαθμίσει ή να φτιάξει καινούργιο σύστημα ποια θα ήταν η συμβουλή σας?Να περιμένει ή να αρχίσει να αγοράζει? 

Το συζητάς; 

Από τον Σεπτέμβρη θα γίνει χαμός. Κρυπτονομίσματα έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν πάλι, Ρωσία δεν φαίνεται να έχει όρεξη να σταματήσει, η Κίνα θα κόψει και αυτή τη στρόφιγγα, η Ταϊβάν θα κόψει τις εξαγωγές για να εκβιάσει βοήθεια από τον γερο-Μπάιντεν, Γερμανία/Γαλλία είναι τελειωμένες χωρίς αέριο.

Πάρε ότι προλάβεις.Θα κοιτάμε τις DDR5 και τους SSD με το αστροτηλεσκόπιο. Τουλάχιστον πάρε τις DDR5 από τώρα ώστε να έχεις απόθεμα, amd/intel να πάρεις με ddr5 θα παίξεις.

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, doctor444 είπε

Για όποιον σκέφτεται να αναβαθμίσει ή να φτιάξει καινούργιο σύστημα ποια θα ήταν η συμβουλή σας?Να περιμένει ή να αρχίσει να αγοράζει? 

Όταν χρειάζεσαι νέο σύστημα δεν μπορείς να περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω υπολογιζω οτι θα βγουν το ιδιο η λιγο πιο ακριβοι με τους 5000 στο release τους και οχι οσο εχουν φτασει να εχουν τωρα.
Βεβαια η ισοτιμια εχει αλλαξει και πλεον Χ δολαρια + φορους δεν ειναι περιπου ισα με τα Χ euro.
Πριν ειχες πχ 550$ που ηταν 490€ και με τους φορους φενονταν μια η αλλη 550$ = 550€.
Τωτα τα 550$ ειναι 540€ αυτο το πενηνταρικο διαφορα της ισιοτιμιας + φορους μπορει να φτασει τα 580€ και να εχεις 550$= 580€.

Δεν νομιζω να αρχισουν να πεφτουν 100ρικα τοσο συντομα ΕΚΤΟΣ αν οι 13th gen με την αποδοση/τιμη τους "δικασουν" τους 7000 και τοτε η πτωση ειναι αναγκαστικη.
Σε αντιθετη περιπτωση πιο πιθανο ειναι να ανεβουν παρα να πεσουν.

Συνήθως μέχρι τώρα πάντα έπεφταν οι τιμές μετά τους πρώτους μήνες ακόμη και στην σειρά 5000 που ήταν στην καρδιά του σκάλπινγκ και δεν υπήρχαν οι alderlake  για να προσφέρουν πολύ καλύτερο vfm 

αλλά όπως είπα βλέπουμε στις μέρες ποτέ δεν ξέρεις έχω δει κάρτα γραφικών στα 4000 ευρώ οπότε όλα τα πιστεύω απο εδώ και ύστερα πλέον :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Συνήθως μέχρι τώρα πάντα έπεφταν οι τιμές μετά τους πρώτους μήνες ακόμη και στην σειρά 5000 που ήταν στην καρδιά του σκάλπινγκ και δεν υπήρχαν οι alderlake  για να προσφέρουν πολύ καλύτερο vfm 

αλλά όπως είπα βλέπουμε στις μέρες ποτέ δεν ξέρεις έχω δει κάρτα γραφικών στα 4000 ευρώ οπότε όλα τα πιστεύω απο εδώ και ύστερα πλέον :P 

Ναι με MSRP 300$ απο τα 430€ επεσαν στα 400€ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, doctor444 είπε

Για όποιον σκέφτεται να αναβαθμίσει ή να φτιάξει καινούργιο σύστημα ποια θα ήταν η συμβουλή σας?Να περιμένει ή να αρχίσει να αγοράζει? 

Πάρε τα υπόλοιπα και CPU/MB , περίμενε.

Σεπτ Οκτ Νοέ θα γίνει χαμός από νέες πλατφόρμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι με MSRP 300$ απο τα 430€ επεσαν στα 400€ :P

O 5900x είχε MSRP στα $530 και εδώ ήρθε στα 530 ευρώ αλλά έπεσε τρελό σκάλπινγκ (κοντά στα 850 ευρώ) ως που μετα απο μερικούς μήνες τον έβρισκες στα 440€ με 480€ 

image.png.dd5550f4ca65f63f612c440a5eb606c3.png

Αν δεν είχε συμπέσει η έκδοση του με την περίοδο της τρέλας που επικράτησε γενικά στην αγορά πιστεύω θα τον έβρισκες πολύ πιο γρήγορα (πχ Ιανουάριο-Φευρουάριο)  στα 400-450€

Πχ ο 3900x  που βγήκε περίπου την ίδια περίοδο αλλά το 19 είχε σημαντική πτώση μέσα Ιανουαρίου 2020 (και φυσικά προς το 22 λόγω σκάλπινγκ άρχισε να ανεβαίνει πάλι :P

image.png.8a1327fa14c8f94a1d5c182bc25bc3bd.png

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

O 5900x είχε MSRP στα $530 και εδώ ήρθε στα 530 ευρώ αλλά έπεσε τρελό σκάλπινγκ (κοντά στα 850 ευρώ) ως που μετα απο μερικούς μήνες τον έβρισκες στα 440€ με 480€ 

image.png.dd5550f4ca65f63f612c440a5eb606c3.png

Αν δεν είχε συμπέσει η έκδοση του με την περίοδο της τρέλας που επικράτησε γενικά στην αγορά πιστεύω θα τον έβρισκες πολύ πιο γρήγορα (πχ Ιανουάριο-Φευρουάριο)  στα 400-450€

Πχ ο 3900x  που βγήκε περίπου την ίδια περίοδο αλλά το 19 είχε σημαντική πτώση μέσα Ιανουαρίου 2020 (και φυσικά προς το 22 λόγω σκάλπινγκ άρχισε να ανεβαίνει πάλι :P

image.png.8a1327fa14c8f94a1d5c182bc25bc3bd.png

Ειπες οτι μετα απο ενα μηνα μπορει να πεσει 100€ και το παραδειγμα σου(μετα απο μερικους μηνες) ειναι σχεδον 8 μηνες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειπες οτι μετα απο ενα μηνα μπορει να πεσει 100€ και το παραδειγμα σου(μετα απο μερικους μηνες) ειναι σχεδον 8 μηνες :)

  

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

περίπου να βγεί πιστεύω ότι μέχρι αρχές του άλλου έτους θα πέσει άνετα ένα 100άρι 

 

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

μετά τους πρώτους μήνες

Εσύ και ο τσιρλίντερ έχετε μετοχές στην intel ή απλά σας αρέσει να με τρολάρετε; :P  

ΠΑΝΤΑ ακούτε/διαβάζετε αυτά που θέλετε και ξεχνάτε αυτά που δεν σας συμφέρουν λολ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

  

 

Εσύ και ο τσιρλίντερ έχετε μετοχές στην intel ή απλά σας αρέσει να με τρολάρετε; :P  

ΠΑΝΤΑ ακούτε/διαβάζετε αυτά που θέλετε και ξεχνάτε αυτά που δεν σας συμφέρουν λολ 

Στο ενα ποστ λες του αλλου να τους υπολογιζει οτι θα βγουν κοντα στα Χριστουγεννα.
Απο Χριστουγεννα μεχρι το "αρχες του αλλου ετους" θα μπορουσε να ηταν και λιγοτερο απο 1 μηνα .

Εγω περιμενω την ημερομηνια των 13th gen γιατι πριν ενα μηνα μου ελεγες οτι δεν υπαρχουν 13th gen ουτε σαν ιδεα και οτι στα βιντεο ειχαν μουφα pc δηθεν να τρεχουν τα πρωτα benchmarks.
Tωρα βεβαια κυκλοφορουν benchmarks για 13600κ 13700κ 13900κ καθως και overclocking αλλα μαλλον ψευτικα ειναι ,ηθοποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο ενα ποστ λες του αλλου να τους υπολογιζει οτι θα βγουν κοντα στα Χριστουγεννα.
Απο Χριστουγεννα μεχρι το "αρχες του αλλου ετους" θα μπορουσε να ηταν και λιγοτερο απο 1 μηνα .

Ε ναι γιατί δεν είμαι μάντης απλά είπα την άποψη μου για το αργότερο.

Τέλος όλοι οι προηγούμενοι ryzen είχαν πτώση τιμής μετά απο λίγους μήνες οι 5000 αργήσανε λίγο παραπάνω γιατί όπως έγραψα (και ειναι γνωστό άσχετο αν το αγνοείς) βγήκαν στην "καρδιά" του σκάλπινγκ και για τις τιμές που είχαν 600-800 ευρώ εξαιτίας αυτού νομίζω η πτώση ήταν αρκετά καλή.

 

 

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω περιμενω την ημερομηνια των 13th gen γιατι πριν ενα μηνα μου ελεγες οτι δεν υπαρχουν 13th gen ουτε σαν ιδεα και οτι στα βιντεο ειχαν μουφα pc δηθεν να τρεχουν τα πρωτα benchmarks.
Tωρα βεβαια κυκλοφορουν benchmarks για 13600κ 13700κ 13900κ καθως και overclocking αλλα μαλλον ψευτικα ειναι ,ηθοποιοι.

Υπάρχουν benchmarks και για intel arc GPUs αλλά αναβλήθηκαν για άλλη μια φορά :P πρώτα περιμένω ανακοίνωση και μετά βλέπουμε.  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Υπάρχουν benchmarks και για intel arc GPUs αλλά αναβλήθηκαν για άλλη μια φορά :P πρώτα περιμένω ανακοίνωση και μετά βλέπουμε.  

Γιατι ειδες ανακοινωση της AMD και πιστευεις οτι βλεπεις;
Aπλα πιστευεις οτι σε βολευει ενω εγω πιστευω και των 2 τα leaks.
Δεν τη συμφερει να καθηστερησει και πολυ τους 13th gen γιατι το 2023 θελει να βγαλει τη 14η.


Εχω παρει σακουλες ποπ κορν και περιμενω τα σχολια για τα πραγματικα watt του 7950x και για το single core/ multi core score που αυτη τη φορα θα εχουν καλο single core και μετριο multi core.(οπως παλια η Intel)
Βεβαια το καλο single core ειναι σχετικο γιατι το συγκρινουν με την προηγουμενη γενια που δεν ειχε καλο οποτε οποια αυξηση και να παρει στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο.

Αν πχ οι 5000 ειχαν score 100 με μια αυξηση 40% οι 7000 θα ειχαν 140.
Αν οι 12th ειχαν 20% καλυτερο score απο τους 5000 τοτε θα ειχαν 120.
Αν οι 13th εχουν 20% καλυτερο score απο τους 12th gen τοτε θα εχουν 144.
Ο ενας εκανε αυξηση 40% απο τη προηγουμενη γενια
Ο αλλος εκανε αυξηση 20% απο τη προηγουμενη γενια
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Γιατι ειδες ανακοινωση της AMD και πιστευεις οτι βλεπεις;
Aπλα πιστευεις οτι σε βολευει ενω εγω πιστευω και των 2 τα leaks.

Γιατί με την AMD δεν μιλάμε για leak η ίδια η CEO βγήκε κρατώντας τσιπάκι στο χέρι και κάνοντας μετρήσεις και μίλησε στο κοινό μέσω του βήματος της computex πως θα τους βγάλει στην αγορά φέτος αυτό δεν leak ειναι επίσημη ανακοίνωση. 
Τέλος όλες τις άλλες φορές περίπου μέσα προς τέλη του έτους έβγαινε ryzen άρα υπάρχει και προηγούμενο ιστορικό. 

 

 

50 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν πχ οι 5000 ειχαν score 100 με μια αυξηση 40% οι 7000 θα ειχαν 140.
Αν οι 12th ειχαν 20% καλυτερο score απο τους 5000 τοτε θα ειχαν 120.
Αν οι 13th εχουν 20% καλυτερο score απο τους 12th gen τοτε θα εχουν 144.
Ο ενας εκανε αυξηση 40% απο τη προηγουμενη γενια
Ο αλλος εκανε αυξηση 20% απο τη προηγουμενη γενια

Και αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι! τι ειναι αυτά τα νούμερα; 

 

Στην παρουσίαση στην computex είχαν πει πως είχαν τουλάχιστον 31% σε all core render στο blender σε σύγκριση με τον 12900Κ 

Αν και ή θέλησαν να ρίξουν στάχτη στα μάτια της intel ή κάνανε γκάφα γιατί τα αποτελέσματα των μετρήσεων δείχνουν διαφορά πάνω απο 31% 

Γιατί όπως βλέπεις εδώ στο επίσημο footnοte της AMD https://www.amd.com/en/press-releases/2022-05-23-amd-showcases-growth-gaming-commercial-and-mainstream-mobile-and-industry

image.png.22e181f5bfcc216495e1493e55d5299f.png

  

297 σε 204 ειναι 31% decrease αλλά διαφορά μεταξύ των δύο αριθμών ειναι 45,59%



Όποιο νούμερο απο τα 2 και αν διαλέξεις (που θα διαλέξεις το 31% φυσικά :P ) πάει να πει ότι αν οι raptor lake (που θα ειναι refresh εξάλλου και δεν περιμένουμε τεράστιες αλλαγές δηλαδή) ειναι 20% πιο γρήγοροι απο τους alder lake τότε θα ειναι πιο αργοί απο τους zen 4 κατα 11% αν πάρουμε την πραγματική διαφορά 45,59 τότε θα ειναι 25.59% πιο αργοί. 



 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Γιατί με την AMD δεν μιλάμε για leak η ίδια η CEO βγήκε κρατώντας τσιπάκι στο χέρι και κάνοντας μετρήσεις και μίλησε στο κοινό μέσω του βήματος της computex πως θα τους βγάλει στην αγορά φέτος αυτό δεν leak ειναι επίσημη ανακοίνωση. 
Τέλος όλες τις άλλες φορές περίπου μέσα προς τέλη του έτους έβγαινε ryzen άρα υπάρχει και προηγούμενο ιστορικό. 

 

 

Και αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι! τι ειναι αυτά τα νούμερα; 

 

Στην παρουσίαση στην computex είχαν πει πως είχαν τουλάχιστον 31% σε all core render στο blender σε σύγκριση με τον 12900Κ 

Αν και ή θέλησαν να ρίξουν στάχτη στα μάτια της intel ή κάνανε γκάφα γιατί τα αποτελέσματα των μετρήσεων δείχνουν διαφορά πάνω απο 31% 

Γιατί όπως βλέπεις εδώ στο επίσημο footnοte της AMD https://www.amd.com/en/press-releases/2022-05-23-amd-showcases-growth-gaming-commercial-and-mainstream-mobile-and-industry

image.png.22e181f5bfcc216495e1493e55d5299f.png

  

297 σε 204 ειναι 31% decrease αλλά διαφορά μεταξύ των δύο αριθμών ειναι 45,59%



Όποιο νούμερο απο τα 2 και αν διαλέξεις (που θα διαλέξεις το 31% φυσικά :P ) πάει να πει ότι αν οι raptor lake (που θα ειναι refresh εξάλλου και δεν περιμένουμε τεράστιες αλλαγές δηλαδή) ειναι 20% πιο γρήγοροι απο τους alder lake τότε θα ειναι πιο αργοί απο τους zen 4 κατα 11% αν πάρουμε την πραγματική διαφορά 45,59 τότε θα ειναι 25.59% πιο αργοί. 



 

Kαι εσυ εβαλες πολλα αν μαλλον εχεις πολλα πατινια.
Εγω παλι ειδα benchmark του 7600x και ειναι πιο αργος σε multicore και απο τον 12600κ φαντασου απο τον 13600κ.
Οσο "δοκιμαστικο" και αν ηταν το cpu δεν μπορει να εχει τεραστιες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαι εσυ εβαλες πολλα αν μαλλον εχεις πολλα πατινια.

Εγώ δεν μιλούσα για ΑΝ και για πατίνια, σου έβαλα επίσημη μέτρηση της AMD και με τα spec τώρα αν λένε ψέματα (σε έχω ικανό) δεν ειναι δικό μου θέμα αυτό 

 

 

18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω παλι ειδα benchmark του 7600x και ειναι πιο αργος σε multicore και απο τον 12600κ

Ποιο bench? εννοείς αυτό που ειναι 22% ταχύτερος ακόμη και απο τον 12900Κ σε single core? (σε ένα UserBenchmark και φτάνοντας 4,9GHz γιατί ήταν engineering sample και όχι 5,3 GHz; παρεμπιπτόντως φαντάσου τoν 7950x που θα φτάνει στα  5,7GHz )

image.png.7dd703aee9303ddda7dc8773dd8e6647.png

και 24% πιο αργός σε multi σε σύγκριση με 10core 16 thread επεξεργαστή (12600Κ) ενώ το engineering sample της AMD ειναι 6core 12 thread?  (παρεμπιπτόντως μιλάμε για σχεδόν 30% διαφορά σε thread αλλά επίσης άλλο το HT/SMT και άλλο ένα κανονικό core δηλαδή ένα έστω e-core ειναι σίγουρα πιο αποδοτικό απο HT/SMT και ο 12600 έχει 4 τέτοια... ) και για να μην έφτασε 5,3GHz σε single μάλλον δεν θα έφτασε σε κάνα "σοβαρό" clock και σε multi. 

 

+ είχε πιο αργή RAM 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ δεν μιλούσα για ΑΝ και για πατίνια, σου έβαλα επίσημη μέτρηση της AMD και με τα spec τώρα αν λένε ψέματα (σε έχω ικανό) δεν ειναι δικό μου θέμα αυτό 

 

 

Ποιο bench? εννοείς αυτό που ειναι 22% ταχύτερος ακόμη και απο τον 12900Κ σε single core? (σε ένα UserBenchmark και φτάνοντας 4,9GHz γιατί ήταν engineering sample και όχι 5,3 GHz; παρεμπιπτόντως φαντάσου τoν 7950x που θα φτάνει στα  5,7GHz )

image.png.7dd703aee9303ddda7dc8773dd8e6647.png

και 24% πιο αργός σε multi σε σύγκριση με 10core 16 thread επεξεργαστή (12600Κ) ενώ το engineering sample της AMD ειναι 6core 12 thread?  (παρεμπιπτόντως μιλάμε για σχεδόν 30% διαφορά σε thread αλλά επίσης άλλο το HT/SMT και άλλο ένα κανονικό core δηλαδή ένα έστω e-core ειναι σίγουρα πιο αποδοτικό απο HT/SMT και ο 12600 έχει 4 τέτοια... ) και για να μην έφτασε 5,3GHz σε single μάλλον δεν θα έφτασε σε κάνα "σοβαρό" clock και σε multi. 

 

+ είχε πιο αργή RAM 

Eκει ηθελα να καταληξω.
Οπως εμεις λεγαμε στις προηγουμενες γενιες για single core και clocks και αλλαζατε τη συζητηση στο multicore, τωρα ηρθε η σειρα της AMD πλευρας να της λες για multi core και να σου απανταει για single core και clocks.

Οταν η Intel εβγαζε "τα ιδια και τα ιδια" ηταν η καραμελα της AMD.
Tωρα που η AMD δινει μετα απο 2 χρονια 5000 και 4000 ολα μελι γαλα.

Οταν η Intel ηταν ακριβη για τον μεσο χρηστη λεγατε οτι πρεπει να δωσεις 400ε για i7 για να κανεις τη διαφορα.
Ηρθαν οι 5000 και επρεπε να δωσεις 400ε για αντιστοιχο i5 και οχι i7 και ολα μελι γαλα.
Και με τους 7000 τα ιδια θα γινουν κελεπουρια για λιγους θα ξεκινας με προυπολογισμο 1500-2000ε για να στησεις 7600x gaming pc.

Oταν ηταν ακριβη η Intel μας λεγατε για VFM ,βγαινουν οι 12th gen VFM η συζητηση παει στα watt .
Ερχεται ο 7950x να μας διδαξει πως ειναι οι ναυαρχιδες με τα λιιιιιιιγα watt.

Oταν λεγαμε για λιγοτερους αλλα δυνατους πυρηνες μας λεγατε 14nm για παντα.
Τωρα οι Intel ξαφνικα ειναι με τους πολλους πυρηνες και ειναι αδικο.
Aν βεβαια ο 7950x ηταν 32/64 θα ελεγες οτι τα καημενα τα Intelακια εχουν μελλον για να φτασουν τα 32 cores.
Aσχετα βεβαια αν δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ e core p core και οποιοδηποτε AMD core.
Το οτι ειναι  πυρηνες δεν παει να πει οτι εχουν την ιδια δυναμικη και την ιδια χρηση.
Ειναι σαν να συγκρινεις 12 μηλα με 14 πορτοκαλια γιατι και τα 2 ειναι φρουτα.

Οταν λεγαμε για μεγαλα clocks κοροϊδεύατε και τα θεωρούσατε αχρηστα.
Τωρα ανεβαζει τα clocks η AMD και κορδώνεστε σαν τον κονιορδο.

Οπως βλεπεις λοιπον αν σβησω τις λεξεις Intel και AMD και δεν δηλωσω για ποια ημερομηνια μιλαμε και οι 2 εχουν κανει/κανουν ακριβως τα ιδια απλα δεν θελετε να το παραδεχτειτε.
Τα βλεπετε ολα οπως και αν σας βολευουν αναλογα τη περισταση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...