Προς το περιεχόμενο

Ήχοι από μητρική - black screen


DimitrisGe.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τις γνώσεις σας. Εχω το Desktop HP 295. Σήμερα προχώρησα σε καθαρή εγκατάσταση των W11. Αφού ολοκληρώθηκαν όλα κανονικά, έκανα εγκατάσταση κάποιων updates και στη συνέχεια έκανα επανεκκίνηση. Κατά την επανεκκίνηση, ήμουν σε black screen για σχεδόν ένα δεκάλεπτο, και σκέφτηκα ότι το pc κράσαρε, οπότε το απενεργοποίησα από το κουμπί εκκίνησης. Όταν το ξαναενεργοποίησα, άρχισα να λαμβάνω ήχους από την μητρική. Συγκεκριμένα, ανάβει ένα πρασινο λαμπάκι, και παιρνω στην αρχή 8 short beeps. Μετά 2 long beeps και 2 short beeps. Επαναλαμβάνονται τα 2 και 2 κάποιες φορές, μετά ο ήχος σταματάει, αλλά το λαμπάκι συνεχίζει να αναβοσβήνει με την ίδια συχνότητα. Γνωρίζει κάποιος αν ευθυνεται το ξαφνικό shut down ή αν ειμαι θέμα hardware; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Επεξ/σία από DimitrisGe.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως στις αναβαθμίσεις έβαλες και τις προαιρετικές και σου έκανε αναβάθμιση και το bios;  

https://h30434.www3.hp.com/t5/Desktop-Boot-and-Lockup/HP-won-t-boot-It-has-8-beeps-on-power-LED/td-p/6611416

Επεξ/σία από btcminer22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, btcminer22 είπε

μήπως στις αναβαθμίσεις έβαλες και τις προαιρετικές και σου έκανε αναβάθμιση και το bios;  

Το Windows update να κανει update bios γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σε κάποια μοντέλα άλλα είναι στις  προαιρετικές αναβαθμίσεις και πρέπει να το επιλέξεις

20060-a6b6fe103d908189879969389a2c3df9.j

Επεξ/σία από btcminer22
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το windows Update μού είχε βγάλει μια σειρά από αναβαθμίσεις. Εχω την εντυπωση οτι μεταξυ αυτών υπήρχε και κάτι για firmware. Τα 2 long, 2 short  απ' ό, τι διάβασα έχουν να κάνουν με corrupted bios και η αλήθεια είναι ότι έχει λογική μιας και όλο αυτό συνέβη κατά την επανεκκίνηση μετά τα updates. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, συν ότι μου πεταει black screen. Διάβασα στο forum της HP και στο reddit για BIOS reset, πράγμα και που έκανα. Αφαίρεσα την μπαταρία για ένα πεντάλεπτο, την ξανατοποθετησα, και άνοιξα και παλι το PC. Τα ίδια... Το θλιβερό είναι ότι μόλις περασε ενας χρόνος από την αγορά του desktop που θα πει ότι αν έχει να κάνει με hardware failure, την πατησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν όταν έκανες reboot έκανε firmware update τώρα έχει corrupted bios

πρέπει να ξαναβάλεις το τελευταίο firmware

 

Επεξ/σία από btcminer22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DimitrisGe. είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το windows Update μού είχε βγάλει μια σειρά από αναβαθμίσεις. Εχω την εντυπωση οτι μεταξυ αυτών υπήρχε και κάτι για firmware. Τα 2 long, 2 short  απ' ό, τι διάβασα έχουν να κάνουν με corrupted bios και η αλήθεια είναι ότι έχει λογική μιας και όλο αυτό συνέβη κατά την επανεκκίνηση μετά τα updates. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, συν ότι μου πεταει black screen. Διάβασα στο forum της HP και στο reddit για BIOS reset, πράγμα και που έκανα. Αφαίρεσα την μπαταρία για ένα πεντάλεπτο, την ξανατοποθετησα, και άνοιξα και παλι το PC. Τα ίδια... Το θλιβερό είναι ότι μόλις περασε ενας χρόνος από την αγορά του desktop που θα πει ότι αν έχει να κάνει με hardware failure, την πατησα. 

Έκλεισες ρεύμα από το τροφοδοτικό ή έβγαλες καλώδιο όταν έκανες το clear cmos ή απλά έβγαλες μόνο την μπαταρία;

Επίσης έκανες power drain, να πατήσεις δηλαδή το power για 15-20 δευτερόλεπτα ενώ έχεις κλείσει από παντού τα ρεύματα(μπαταρία,τροφοδοτικό);

Γιατί μόνο ένα χρόνο εγγύηση; Refurbished είναι;

Δεν είναι ανεπανόρθωτη ζημιά το corrupted bios, το μόνο δυστυχές οτι θα πρέπει να πληρώσεις εφόσον δεν καλύπτεται από εγγύηση. Πόσο μπορεί να πάρει ένας τεχνικός(ας βοηθήσει κάποιος που έχει γνώση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφαίρεσα το καλώδιο του ρεύματος, αλλά το βήμα με το power drain δεν το γνώριζα. Θα δοκιμάσω αυριο το πρωι να επαναλάβω τη διαδικασία. 

Επίσης, είχα δει κάποια βίντεο για επαναφορά του bios, αλλά νόμιζα ότι είχε να κάνει μόνο με notebooks.

(Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφέρω ότι σήμερα, πριν συμβεί όλο αυτό, δεν καταφερα ποτέ να μπω στο bios, αλλά υποπτεύομαι ότι έχει να κάνει με την tv που έχω συνδεδεμένη με το pc καθώς και τη σύνδεση με hdmi. Παρόλα αυτα, κατάφερα να μπουτάρω το στικάκι με κάποιο keyboard shortcut. ) 

Μια ακόμα ερώτηση: το clear cmos δεν κάνει reset το bios; Αν ναι, έχει νόημα να δοκιμάσω να κάνω επαναφορά του bios; Δεν είναι το ίδιο πράγμα;

Και παλι, σας ευχαριστω πολύ όλους για το ενδιαφέρον. 

 

Επεξ/σία από DimitrisGe.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο πράγμα να κάνεις  reset το bios και άλλο να  ξανά εγκαταστήσεις το firmware

εφόσον το firmware ειναι corrupted δεν κάνεις τίποτα με reset θέλει πάλι εγκατάσταση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2022 στις 11:03 ΜΜ, nickol-us είπε

Δεν είναι ανεπανόρθωτη ζημιά το corrupted bios, το μόνο δυστυχές οτι θα πρέπει να πληρώσεις εφόσον δεν καλύπτεται από εγγύηση. Πόσο μπορεί να πάρει ένας τεχνικός(ας βοηθήσει κάποιος που έχει γνώση);

Δεν είναι κάτι απαγορευτικό να σου ξαναπεράσουν το bios βγαζοντας το bios chip. Το είχα κάνει κι εγώ με μία μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2022 στις 10:55 ΜΜ, DimitrisGe. είπε

Το θλιβερό είναι ότι μόλις περασε ενας χρόνος από την αγορά του desktop

αν το αγόρασες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ εντός ευρωπαϊκής ένωσης, έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Αν σου πούνε σούξου μούξου, email στον συνήγορο  του καταναλωτή http://www.synigoroskatanaloti.gr/ με κοινοποίηση το κατάστημα αγοράς κ την ΗΡ Ελλάς κ συνημμένο το παραστατικό αγοράς

αν το πήρες μεταχειρισμένο, με πολύ κόπο στο μαγαζί που του πήρες...ίσως βγει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2022 στις 6:03 ΜΜ, mordred είπε

Το είχα κάνει κι εγώ με μία μητρική

Κι εγώ το έκανα.

Στις 9/8/2022 στις 6:03 ΜΜ, mordred είπε

Δεν είναι κάτι απαγορευτικό να σου ξαναπεράσουν το bios βγαζοντας το bios chip.

Ένα 40άρι min θα φύγει πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ το έκανα.

Ένα 40άρι min θα φύγει πάντως.

Ναι κάπου εκεί. Υπάρχει στο κατάστημα που είχα πάει πάντως αν δεν επιλυθεί το θέμα δε χρεώνεσαι

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...