Προς το περιεχόμενο

Router πάνω στο υπάρχον router και αυτόνομο δίκτυο.


nick_corobos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με με το πώς μπορώ να στήσω ένα δικό μου δίκτυο πάνω στο υπάρχον δίκτυο πού υπάρχει στο σπίτι.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχω μετακομίσει στην Αγγλία και μένω με συγκάτοικους, όλοι μας είμαστε συνδεδεμένοι στο ίδιο δίκτυο μέσω του router της virgin media. Το κακό με αυτό τον τρόπο όμως είναι ότι μπορώ και κάνω cast πάνω σε συσκευές των άλλων ανθρώπων και δεν είναι καθόλου ωραίο. Το ίδιο λοιπόν μπορούν να κάνουν και αυτοί για παράδειγμα στην τηλεόρασή μου.

Θέλω λοιπόν να αγοράσω ένα άλλο router φθηνό να είναι δεν με ενδιαφέρει, το πιο απλό βασικά, το όποιο ρούτερ θα το συνδέσω πάνω σε αυτό της virgin media ασύρματα θα έχω διαφορετικό ssid διαφορετικό password και θα συνδέω πάνω του μόνο τις δικές μου συσκευές. Με αυτό τον τρόπο δεν θα έχει κανείς πρόσβαση στην τηλεόρασή μου και εγώ δεν θα έχω πρόσβαση στις δικές τους συσκευές. Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με ένα απλό router?

Με απλά λόγια συνδέω το ρούτερ μου πάνω στο router της virgin media (ασύρματα) αλλάζω το ssid και password έχω πρόσβαση μόνο εγώ σε αυτό και οι δικές μου συσκευές και οι συγκάτοικοι μου δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στην τηλεόραση μου και εγώ στη δικιά τους.

Έχω βάλει στο μάτι αυτό το ρούτερ 

 

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο να κανεις οταν μπει ο αλλος στο δικτυο θα σε "βλεπει" και παλι, θέλεις ρουτερ με management, και firewall και δεν ειναι και σίγουρο οτι θα παίξει γιατι φαντάζομαι οτι εκει στο δίκτυο σου υπάρχει admin που εχει βάλει κανόνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δε θα μπορουν οι αλλοι να εχουν προσβαση στο δικο σου δικτυο ειναι κατι το σχετικο, μιας και δε γνωριζεις αν γινεται αυτοματα isolation των 2 δικτυων. Και για πιο λογο να γινεται αλλωστε? Πιο ειναι το σωστο να γινεται ή να μη γινεται?

 

Και καπου εδω θες ενα management router οπως τα mikrotik, ετσι ωστε να κανεις αυτο που θες εσυ. Αντε φτιαξτο ομως αν μπορεις αν δεν εχεις καταπιαστει ποτε.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται 2ο ρούτερ αλλά ένα switch με vlans. Ο καθένας θα έχει το δικό του vlan Id και δικό του access point. Ο router σας εκτός από το nat θα κάνει και το vlan routing.

 

Ψάξε στο reddit θα βρεις άπειρα παραδείγματα σε εστίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρει ενα ρουτερ απλο, τo βάζει σε αλλο subnet εχει τον κωδικό του wifi μονο αυτός και στα ethernet ports και στο WiFi βαζει mac allow μονο τα ip απο τις συσκευές που θέλει και ολες τις αλλες mac denial. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω αλλιώς. Αν κάνω το κινητό μου wifi hotspot ( ενω είναι συνδεδεμένο στο virgin) και συνδέσω τις συσκευές μου πάνω σε αυτό τότε οι άλλοι χρήστες δεν έχουν καμία πρόσβαση στις συσκευές μου. Ε αυτό θέλω να το κάνω με ενα ρούτερ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Να το πω αλλιώς. Αν κάνω το κινητό μου wifi hotspot ( ενω είναι συνδεδεμένο στο virgin) και συνδέσω τις συσκευές μου πάνω σε αυτό τότε οι άλλοι χρήστες δεν έχουν καμία πρόσβαση στις συσκευές μου. Ε αυτό θέλω να το κάνω με ενα ρούτερ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό.

Ναι καταλάβαμε

Αλλα αν δεν εχει ρουτερ που σου έγραψα ή καποιο switch που να ειναι με διαχείριση δεν κάνεις τίποτα.

 

 

 

Η λυση σου, οπως ηδη σου ειπαν λαγετε vlan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Να το πω αλλιώς. Αν κάνω το κινητό μου wifi hotspot ( ενω είναι συνδεδεμένο στο virgin) και συνδέσω τις συσκευές μου πάνω σε αυτό τότε οι άλλοι χρήστες δεν έχουν καμία πρόσβαση στις συσκευές μου. Ε αυτό θέλω να το κάνω με ενα ρούτερ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό.

Eχεις πρόσβαση στο modem router της virgin?Ασε με τον ίδιο κωδικό το 2G και κράτα για εσένα το 5G με άλλον κωδικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Να το πω αλλιώς. Αν κάνω το κινητό μου wifi hotspot ( ενω είναι συνδεδεμένο στο virgin) και συνδέσω τις συσκευές μου πάνω σε αυτό τότε οι άλλοι χρήστες δεν έχουν καμία πρόσβαση στις συσκευές μου. Ε αυτό θέλω να το κάνω με ενα ρούτερ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό.

Μια χαρα προσβαση εχουν, απλα δε ξερουν πως να το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2022 στις 8:33 ΠΜ, Gogotsa είπε

Μια χαρα προσβαση εχουν, απλα δε ξερουν πως να το κανουν.

Κοίταξε,δεν μιλαω για κατι εξεζητημένο.λεω για mainstream πράγματα, όπως για παράδειγμα το cast που δεν δουλεύει. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασέ το

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Κοίταξε,δεν μιλαω για κατι εξεζητημένο.λεω για mainstream πράγματα, όπως για παράδειγμα το cast που δεν δουλεύει. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασέ το

 

Παρε αυτο https://www.amazon.co.uk/Mikrotik-RB941-2nD-Lite-4x10-2-4GHz/dp/B08437FLW4/ref=sr_1_2?crid=2YU5RK17HQ3A7&keywords=RB941-2nD&qid=1660212235&s=computers&sprefix=rb941-2nd%2Ccomputers%2C350&sr=1-2

Στην εισοδο 1 βαλε ενα lan καλωδιο που ερχεται απο το αλλο ρουτερ και εισαι ετοιμος. Αν θες καποια ρυθμιση για το wan εδω ειμαστε. Αλλα βρισκεις και στο youtube βιντεο που θα το κανεις σε 1 λεπτο. Δεν θες κατι σοβαρο που να μη βγαλεις ακρη με τα mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...