Προς το περιεχόμενο

Η Κινέζικη εταιρεία MetalFish συνδύασε ένα κουτί υπολογιστή με ένα… ενυδρείο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Στα 27 λιτρα μια χαρα είναι για τετρα...  μιλάμε για ψαρια 2-3 εκατοστά.. γενικά τα στάνταρ που λες έχουν μια λογική απλα μην είμαστε απόλυτοι....

27/7 =3.8 ΄λιτρα ανα ψαρι οπου τα 27 δεν θα ειναι ποτε 27 γιατι εχεις παχος τζαμιου,υποστρωμα,διακοσμιση,ογκο φιλτρου.
Στα μικρα ενυδρεια ολα τα παραπανω πιανουν αρκετο χωρο(περιπου 1/4 - 1/5) κατι που δεν φαινεται στα μεγαλα ενυδρεια γιατι καταλαμβανουν πχ το 1/20 των λιτρων.
Με 3 λιτρα ανα ψαρι ειναι σαν να τα εχεις σε γυαλα ακομα και αν το 7 ψαρια το βαφτιζαμε κοπαδι που δεν ειναι.
Ιδανικα ξεκινας απο τα 10-12 ψαρια για το κοπαδι με ιδανικα λιτρα ανα ψαρι τα 8-10L.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

27/7 =3.8 ΄λιτρα ανα ψαρι οπου τα 27 δεν θα ειναι ποτε 27 γιατι εχεις παχος τζαμιου,υποστρωμα,διακοσμιση,ογκο φιλτρου.
Στα μικρα ενυδρεια ολα τα παραπανω πιανουν αρκετο χωρο(περιπου 1/4 - 1/5) κατι που δεν φαινεται στα μεγαλα ενυδρεια γιατι καταλαμβανουν πχ το 1/20 των λιτρων.
Με 3 λιτρα ανα ψαρι ειναι σαν να τα εχεις σε γυαλα ακομα και αν το 7 ψαρια το βαφτιζαμε κοπαδι που δεν ειναι.
Ιδανικα ξεκινας απο τα 10-12 ψαρια για το κοπαδι με ιδανικα λιτρα ανα ψαρι τα 8-10L.

Η κουβέντα είναι ατέρμονη ένα κοπάδι μπορεί να είναι κάλλιστα 7 8 ψαρακια.. επίσης διακοσμητικά κλπ δεν θα βάλεις βαλε 2 3 φύτα και αν θες ένα υπόστρωμα 2 3 πόντους και καθάρισες το φιλτρακι μπορεί να μην πιάνει σχεδον καθόλου χώρο αφου για αυτα τα ενυδρεία υπάρχει τύπου καταρράκτης...... το ιδανικά πίστεψε με ειναι μεγάλη κουβέντα και αν ένα φόρουμ λέει 10 λιτρα για ένα τετρα μάλλον είναι προσωπική άποψη και όχι κάτι άλλο..  τώρα αν θες να μου πεις ότι σε 100 λιτρα 10 ψαρια θα είναι καλύτερα από 30 τότε να συμφωνήσω αλλά πρόσεχε και μια λίμνη είναι καλύτερη από τα 100 λιτρα που τα έχεις βάλει...

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Η κουβέντα είναι ατέρμονη ένα κοπάδι μπορεί να είναι κάλλιστα 7 8 ψαρακια.. επίσης διακοσμητικά κλπ δεν θα βάλεις βαλε 2 3 φύτα και αν θες ένα υπόστρωμα 2 3 πόντους και καθάρισες το φιλτρακι μπορεί να μην πιάνει σχεδον καθόλου χώρο αφου για αυτα τα ενυδρεία υπάρχει τύπου καταρράκτης.... το ιδανικά πίστεψε με ειναι μεγάλη κουβέντα και αν ένα φόρουμ λέει 19 λιτρα για ένα τετρα μάλλον είναι προσωπική άποψη και όχι κάτι άλλο..  τώρα αν θες να μου πεις ότι σε 100 λιτρα 10 ψαρια θα είναι καλύτερα από 30 τότε να συμφωνήσω αλλά πρόσεχε και μια λίμνη είναι καλύτερη από τα 100 λιτρα που τα έχεις βάλει...

Oσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα σου τοσο περισσοτερα λιτρα/ψαρι θες.
Οσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα σου το καλυτερα θα ζησει το καθε ψαρι/λιτρα που εχεις.
Αν δηλαδη λενε οτι το χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα οταν εχεις 10 χρυσοψαρα σε 500 λιτρα θα εχεις πολυ καλυτερες συνθηκες απο το 1 χρυσοψαρο στα 50 λιτρα.
Οσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα σου τοσο πιο ευκολα συγχορουν λαθη και τοσο πιο δυσκολα εχεις μεταβολες στις παραμετρους του νερου σου.

Αν θα δεις κοπαδοψαρα σε πολλα λιτρα και μετα δεις λιγα κοπαδοψαρα σε λιγα λιτρα θα καταλαβεις ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στη συμπεριφορα τους.
Για αυτο προτεινουν να ξεκινας με 10-12 ψαρια σε τουλαχιστον 60cm μηκος.
Οσο περισσοτερα ειναι τα ψαρια τοσο πιο ασφαλη θα νιωθουν και τοσο πιο λιγα λιγα λιτρα ανα ψαρι θα χρειαζεσαι.

Ολα αυτα που σου περιγραφω δεν ειναι απλα η γνωμη μου,εχω ενυδρεια εδω και 30 χρονια, εχω διαβασει 10αδες βιβλια και 1000αδες αρθρα.
Καποια στιγμη "ετρεχα" 12 ενυδρεια παραλληλα και ολα με τις ιδανικες παραμετρους/συνθηκες , οχι αχταρμαδες .
Ξεκινησα με πρωτο ενυδρειο στα 300 λιτρα ειδικη παραγγελια τοτε.
Καποια στιγμη το 2002 εστησα πισινα/λιμνη για φιλο 5000λιτρα με φιλτρα απο βαρελια και αντλιες συντριβανιου.
Τωρα πλεον εχω κρατησει μονο 1 ενυδρειο στα 1000 λιτρα.

eny3.jpg

frakto.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα σου τοσο περισσοτερα λιτρα/ψαρι θες.
Οσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα σου το καλυτερα θα ζησει το καθε ψαρι/λιτρα που εχεις.
Αν δηλαδη λενε οτι το χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα οταν εχεις 10 χρυσοψαρα σε 500 λιτρα θα εχεις πολυ καλυτερες συνθηκες απο το 1 χρυσοψαρο στα 50 λιτρα.
Οσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα σου τοσο πιο ευκολα συγχορουν λαθη και τοσο πιο δυσκολα εχεις μεταβολες στις παραμετρους του νερου σου.

Αν θα δεις κοπαδοψαρα σε πολλα λιτρα και μετα δεις λιγα κοπαδοψαρα σε λιγα λιτρα θα καταλαβεις ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στη συμπεριφορα τους.
Για αυτο προτεινουν να ξεκινας με 10-12 ψαρια σε τουλαχιστον 60cm μηκος.
Οσο περισσοτερα ειναι τα ψαρια τοσο πιο ασφαλη θα νιωθουν και τοσο πιο λιγα λιγα λιτρα ανα ψαρι θα χρειαζεσαι.

Ολα αυτα που σου περιγραφω δεν ειναι απλα η γνωμη μου,εχω ενυδρεια εδω και 30 χρονια, εχω διαβασει 10αδες βιβλια και 1000αδες αρθρα.
Καποια στιγμη "ετρεχα" 12 ενυδρεια παραλληλα και ολα με τις ιδανικες παραμετρους/συνθηκες , οχι αχταρμαδες .
Ξεκινησα με πρωτο ενυδρειο στα 300 λιτρα ειδικη παραγγελια τοτε.
Καποια στιγμη το 2002 εστησα πισινα/λιμνη για φιλο 5000λιτρα με φιλτρα απο βαρελια και αντλιες συντριβανιου.
Τωρα πλεον εχω κρατησει μονο 1 ενυδρειο στα 1000 λιτρα.

Αρα είναι η γνώμη σου και η εμπειρία σου που την σέβομαι.... οσο για τα λίγα λιτρα και τις μεταβολές θα συμφωνήσω απλα αν κρατάς θερμοκρασία τίποτα δεν θα πάει στραβά σε γλυκο εκτός και αν ρίξεις ας πουμε ένα κουτί τροφή...  εμπειρικά έχω και εγώ μια μικρη εμπειρία καθώς τρέχω 2 reef 500+200 sub λιτρα full stock corals καθώς και ένα γλυκό 120 λιτρα... επιμένω ότι τα στανταρ των εμπειριών είναι καλοδεχουμενα οχι απόλυτα... κάποια στιγμή είχα 10 νέον σε 50 λιτρα οκτάγωνο ενυδρείο χωρίς πλάτος μόνο ύψος και πίστεψε με ήταν καλύτερα από πολλά άλλα που έχω δει....

1 λεπτό πριν, Ducatista είπε

Αρα είναι η γνώμη σου και η εμπειρία σου που την σέβομαι.... οσο για τα λίγα λιτρα και τις μεταβολές θα συμφωνήσω απλα αν κρατάς θερμοκρασία τίποτα δεν θα πάει στραβά σε γλυκο εκτός και αν ρίξεις ας πουμε ένα κουτί τροφή...  εμπειρικά έχω και εγώ μια μικρη εμπειρία καθώς τρέχω 2 reef 500+200 sub λιτρα full stock corals καθώς και ένα γλυκό 120 λιτρα... επιμένω ότι τα στανταρ των εμπειριών είναι καλοδεχουμενα οχι απόλυτα... κάποια στιγμή είχα 10 νέον σε 50 λιτρα οκτάγωνο ενυδρείο χωρίς πλάτος μόνο ύψος και πίστεψε με ήταν καλύτερα από πολλά άλλα που έχω δει....

Και επειδή λες οτι εχεις διαβάσει βιβλία θα παρατήρησες ότι στην βιβλιογραφία υπάρχουν κομμάτια που έχουν αλλάξει-διορθωθεί με τα χρόνια...

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Αρα είναι η γνώμη σου και η εμπειρία σου που την σέβομαι.... οσο για τα λίγα λιτρα και τις μεταβολές θα συμφωνήσω απλα αν κρατάς θερμοκρασία τίποτα δεν θα πάει στραβά σε γλυκο εκτός και αν ρίξεις ας πουμε ένα κουτί τροφή...  εμπειρικά έχω και εγώ μια μικρη εμπειρία καθώς τρέχω 2 reef 500+200 sub λιτρα full stock corals καθώς και ένα γλυκό 120 λιτρα... επιμένω ότι τα στανταρ των εμπειριών είναι καλοδεχουμενα οχι απόλυτα... κάποια στιγμή είχα 10 νέον σε 50 λιτρα οκτάγωνο ενυδρείο χωρίς πλάτος μόνο ύψος και πίστεψε με ήταν καλύτερα από πολλά άλλα που έχω δει....

Και επειδή λες οτι εχεις διαβάσει βιβλία θα παρατήρησες ότι στην βιβλιογραφία υπάρχουν κομμάτια που έχουν αλλάξει-διορθωθεί με τα χρόνια...

Kαι εγω ειχα Pangasius σε 600 λιτρα για 5 χρονια αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ηταν και το σωστο.
Κανονικα αυτα τα ψαρια μπορουν να φτασουν τα 3 μετρα μηκος.
Τα cardinal ειναι μικρα ψαρια με μικρο προσδοκιμο ζωης περιπου τα 2 χρονια.
Το αν ειναι σε καλες συνθηκες ενα ψαρι θα το καταλαβεις οταν το δεις στο φυσικο του περιβαλον ή αν το δεις να ζει πχ 8 χρονια+ οπως ηταν τα Oscar που ειχα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Kαι εγω ειχα Pangasius σε 600 λιτρα για 5 χρονια αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ηταν και το σωστο.
Κανονικα αυτα τα ψαρια μπορουν να φτασουν τα 3 μετρα μηκος.
Τα cardinal ειναι μικρα ψαρια με μικρο προσδοκιμο ζωης περιπου τα 2 χρονια.
Το αν σε καλες συνθηκες ενα ψαρι θα το καταλαβεις οταν το δεις στο φυσικο του περιβαλον ή αν το δεις να ζει πχ 8 χρονια+ οπως ηταν τα Oscar που ειχα.

Pangasius κλπ δεν μπαίνουν σε ενυδρείο εκτός αν μιλάμε για πισίνα... γενικά τα σεταπ γλυκού είναι πανεύκολα ακόμη και τα φυτεμένα.... η υπερβολή των χομπιστων είναι κάτι που δεν μπορώ να δεχτώ σαν δεδομένο απλα αυτό..   κατά τα άλλα το χόμπι είναι εμπειρικο κατά το μεγαλύτερο μέρος... παράδειγμα βαλε ιδανικες συνθήκες για 2 ενυδρεία με τα ίδια πράγματα και θα δεις 2 διαφορετικά ενυδρεία

1 λεπτό πριν, Ducatista είπε

Pangasius κλπ δεν μπαίνουν σε ενυδρείο εκτός αν μιλάμε για πισίνα... γενικά τα σεταπ γλυκού είναι πανεύκολα ακόμη και τα φυτεμένα.... η υπερβολή των χομπιστων είναι κάτι που δεν μπορώ να δεχτώ σαν δεδομένο απλα αυτό..   κατά τα άλλα το χόμπι είναι εμπειρικο κατά το μεγαλύτερο μέρος... παράδειγμα βαλε ιδανικες συνθήκες για 2 ενυδρεία με τα ίδια πράγματα και θα δεις 2 διαφορετικά ενυδρεία

Για να μην το αφήσω έτσι ασχολιαστο φυσικά και τα πλάσματα που μεγαλώνουν και τα έχουμε σε μικρά ενυδρεία  και παθαίνουν νανισμο και διαφορες εσωτερικές δυσπλασίες αυτό είναι απαράδεκτο μιας που ανέφερες το παγκασιους το λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Pangasius κλπ δεν μπαίνουν σε ενυδρείο εκτός αν μιλάμε για πισίνα... γενικά τα σεταπ γλυκού είναι πανεύκολα ακόμη και τα φυτεμένα.... η υπερβολή των χομπιστων είναι κάτι που δεν μπορώ να δεχτώ σαν δεδομένο απλα αυτό..   κατά τα άλλα το χόμπι είναι εμπειρικο κατά το μεγαλύτερο μέρος... παράδειγμα βαλε ιδανικες συνθήκες για 2 ενυδρεία με τα ίδια πράγματα και θα δεις 2 διαφορετικά ενυδρεία

Για να μην το αφήσω έτσι ασχολιαστο φυσικά και τα πλάσματα που μεγαλώνουν και τα έχουμε σε μικρά ενυδρεία  και παθαίνουν νανισμο και διαφορες εσωτερικές δυσπλασίες αυτό είναι απαράδεκτο μιας που ανέφερες το παγκασιους το λέω...

Nαι το Pangasius ηταν απο τα πρωτα ψαρια που ειχα τα πρωτα χρονια και το ανεφερα σαν κακο παραδειγμα.
Το οτι τα ειχα το αναφερω σαν κακο παραδειγμα.
Δεν ηταν σωστο οπως και το οτι ειχες 10 καρδιναλιους σε 50 λιτρα εξαγωνο παλι δεν ηταν σωστο.

Aν θα δεις πχ ενα ενυδρειο 120cm με 30 cardinal tetra θα δεις οτι κανουν schooling ,πανε ολα μαζι με την ιδια κατευθυνση ολο το μηκος του ενυδρειου.
Αν θα βαλεις 10 σε εξαγωνο 50 λιτρα θα πηγαινουν αναρχα η  2-3 μαζι και τα αλλα σκορπια,θα προσπαθουν να βρουν μερος να κρυφτουν,αλλα θα ειναι χαμηλα ,αλλα στη μεση και αλλα ψηλα.
Μπορει να ζησουν και τα 2 χρονια που συνηθως ζουν και αν εισαι τυχερος δεν θα παθουν ich που ειναι απο τις κλασικες ασθενειες οταν στρεσαρονται αλλα δεν θα ειναι ενα "υγιες" κοπαδι οσο αφορα τη συμπεριφορα.
Ειναι σαν  να βαλεις ενα ζευγαρι σε ενα σπιτι 20 τετραγωνικα,θα ζησει αλλα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.
Το οτι εζησαν η ειχαν καλυτερα εικονα απο τα petshop δεν το κανει αυτοματα σωστο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι το Pangasius ηταν απο τα πρωτα ψαρια που ειχα τα πρωτα χρονια και το ανεφερα σαν κακο παραδειγμα.
Το οτι τα ειχα το αναφερω σαν κακο παραδειγμα.
Δεν ηταν σωστο οπως και το οτι ειχες 10 καρδιναλιους σε 50 λιτρα εξαγωνο παλι δεν ηταν σωστο.

Aν θα δεις πχ ενα ενυδρειο 120cm με 30 cardinal tetra θα δεις οτι κανουν schooling ,πανε ολα μαζι με την ιδια κατευθυνση ολο το μηκος του ενυδρειου.
Αν θα βαλεις 10 σε εξαγωνο 50 λιτρα θα πηγαινουν αναρχα η σε 2-3 μαζι και τα αλλα σκορπια,θα προσπαθουν να βρουν μερος να κρυφτουν,αλλα θα ειναι χαμηλα ,αλλα στη μεση και αλλα ψηλα.
Μπορει να ζησουν και τα 2 χρονια που συνηθως ζουν και αν εισαι τυχερος δεν θα παθουν ich που ειναι απο τις κλασικες ασθενειες οταν στρεσαρονται αλλα δεν θα ειναι ενα "υγιες" κοπαδι οσο αφορα τη συμπεριφορα.

Γιαυτό ακριβως ειπα για μικρό κοπαδι... τα τετρα μπορούν σε μικρά κοπάδια να πάνε μαζί και όχι όπως καλά ειπες σε άναρχη μορφή..   αν βάλεις 30 μέσα προφανώς θέλει και μήκος για να πάνε όλα μαζί και λιτρα για να μπορεί να υπάρξει μια νορμάλ φιλτρανση και μηχανικη αλλά και βιολογική...

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι το Pangasius ηταν απο τα πρωτα ψαρια που ειχα τα πρωτα χρονια και το ανεφερα σαν κακο παραδειγμα.
Το οτι τα ειχα το αναφερω σαν κακο παραδειγμα.
Δεν ηταν σωστο οπως και το οτι ειχες 10 καρδιναλιους σε 50 λιτρα εξαγωνο παλι δεν ηταν σωστο.

Aν θα δεις πχ ενα ενυδρειο 120cm με 30 cardinal tetra θα δεις οτι κανουν schooling ,πανε ολα μαζι με την ιδια κατευθυνση ολο το μηκος του ενυδρειου.
Αν θα βαλεις 10 σε εξαγωνο 50 λιτρα θα πηγαινουν αναρχα η  2-3 μαζι και τα αλλα σκορπια,θα προσπαθουν να βρουν μερος να κρυφτουν,αλλα θα ειναι χαμηλα ,αλλα στη μεση και αλλα ψηλα.
Μπορει να ζησουν και τα 2 χρονια που συνηθως ζουν και αν εισαι τυχερος δεν θα παθουν ich που ειναι απο τις κλασικες ασθενειες οταν στρεσαρονται αλλα δεν θα ειναι ενα "υγιες" κοπαδι οσο αφορα τη συμπεριφορα.
Ειναι σαν  να βαλεις ενα ζευγαρι σε ενα σπιτι 20 τετραγωνικα,θα ζησει αλλα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.
Το οτι εζησαν η ειχαν καλυτερα εικονα απο τα petshop δεν το κανει αυτοματα σωστο.

Δεν διαφωνώ στον χώρο που θέλουν για να είναι καλά τα ψαρια προφανώς για 5 6 νέον δεν θες 120 ενυδρειο όμως... γιαυτό ειπα και στα 27 λιτρα οτι κανουν τώρα αν τα 27 εξναι τελικά 10 ε όχι δεν κανουν εννοώντας οτι θα ζησουν μεν αλλά δεν θα είναι οκ δε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Γιαυτό ακριβως ειπα για μικρό κοπαδι... τα τετρα μπορούν σε μικρά κοπάδια να πάνε μαζί και όχι όπως καλά ειπες σε άναρχη μορφή..   αν βάλεις 30 μέσα προφανώς θέλει και μήκος για να πάνε όλα μαζί και λιτρα για να μπορεί να υπάρξει μια νορμάλ φιλτρανση και μηχανικη αλλά και βιολογική...

Δεν διαφωνώ στον χώρο που θέλουν για να είναι καλά τα ψαρια προφανώς για 5 6 νέον δεν θες 120 ενυδρειο όμως... γιαυτό ειπα και στα 27 λιτρα οτι κανουν τώρα αν τα 27 εξναι τελικά 10 ε όχι δεν κανουν εννοώντας οτι θα ζησουν μεν αλλά δεν θα είναι οκ δε...

Aυτο εξηγω οτι για να εχεις κοπαδι θες 10-12 ψαρια το λιγοτερο,αν εχει 7 δεν ειναι κοπαδι.
Ξεκινας πολυ λαθος, προσπαθεις να δεις στα Χ λιτρα ποσα ψαρια θα χορεσεις ενω κανονικα πρεπει να αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις και να φτιαξεις το καταλληλο ενυδρειο και τα λιτρα που χρειαζονται.
Αν δηλαδη ενας φιλος μου ελεγε σημερα οτι θελει ενυδρειο η πρωτη ερωτηση ειναι τι ψαρια θες να βαλεις.
Αν μου πει cardinal tetra θα του πω οτι πρεπει να βαλει 10-12 το λιγοτερο σε 60cm μηκος.
Αυτο μεταφραζεται σε 60x35x40 δηλαδη σε 84 λιτρα μοικτα.

Το λαθος σεναριο ειναι να παει απο μονος του ο φιλος μου να παρει ενα ενυδρειακι απο το παζαρι 25 λιτρα και να παει να βαλει τοσα cardinal tetra οσα νομιζει οτι χωρανε στα 25 λιτρα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Liako25 είπε

Αυτό είναι ένας μεγάλος μύθος και έχει αποδειχτεί και επιστημονικά.

Θα ήθελα να μου παραθέσεις τα επιστημονικά δεδομένα. Με ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τιποτα δεν βαζεις σε 13.5 λιτρα.
ΑΝ ηταν ΟΛΟ το case ενυδρειο τοτε θα ηταν 27 λιτρα.
Τα κοπαδοψαρα λεγονται κοπαδοψαρα γιατι πρεπει να μπουν σε ομαδες και οχι 2-3.
Επισης πρεπει να υπολογισεις και το μηκος του ενυδρειου που σαν προτεινομενο ειναι τα 60cm.
Οσο μεγαλυτερη ειναι η ομαδα τοσο πιο ασφαλη νιωθουν τα ψαρια με αποτελεσμα να μη κρυβονται ολη την ωρα.
Ειχα βαλει καποτε 15 cardinal tetra και γαριδες red cherry αλλα το ενυδρειο ηταν 120 λιτρα με διαστασεις 80x40x40.

Τι λες βρε αδερφέ; Με 13,5 λίτρα φτιάχνεις βραστό για 8 άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο εξηγω οτι για να εχεις κοπαδι θες 10-12 ψαρια το λιγοτερο,αν εχει 7 δεν ειναι κοπαδι.
Ξεκινας πολυ λαθος, προσπαθεις να δεις στα Χ λιτρα ποσα ψαρια θα χορεσεις ενω κανονικα πρεπει να αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις και να φτιαξεις το καταλληλο ενυδρειο και τα λιτρα που χρειαζονται.
Αν δηλαδη ενας φιλος μου ελεγε σημερα οτι θελει ενυδρειο η πρωτη ερωτηση ειναι τι ψαρια θες να βαλεις.
Αν μου πει cardinal tetra θα του πω οτι πρεπει να βαλει 10-12 το λιγοτερο σε 60cm μηκος.
Αυτο μεταφραζεται σε 60x35x40 δηλαδη σε 84 λιτρα μοικτα.

Το λαθος σεναριο ειναι να παει απο μονος του ο φιλος μου να παρει ενα ενυδρειακι απο το παζαρι 25 λιτρα και να παει να βαλει τοσα cardinal tetra οσα νομιζει οτι χωρανε στα 25 λιτρα.
 

Εγω ειπα απλα ότι 5 6 τετρα χωράνε σε 27 λιτρα οχι κάτι άλλο... πιστεύω ότι τα λιτρα είναι οκ από όλες τις απόψεις..  αν μπορεί το ενυδριεο να σταθεί σε θέμα επιβάρυνσης θρεπτικών που με 5 6 τετρα μπορεί είναι οκ.. το να λες οτι θέλουν 100 λιτρα μερικά τετρα φαντάζομαι ότι για 5 Όσκαρ είχες 3 τόνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Εγω ειπα απλα ότι 5 6 τετρα χωράνε σε 27 λιτρα οχι κάτι άλλο... πιστεύω ότι τα λιτρα είναι οκ από όλες τις απόψεις..  αν μπορεί το ενυδριεο να σταθεί σε θέμα επιβάρυνσης θρεπτικών που με 5 6 τετρα μπορεί είναι οκ.. το να λες οτι θέλουν 100 λιτρα μερικά τετρα φαντάζομαι ότι για 5 Όσκαρ είχες 3 τόνους...

Και εσυ χωρας στο ασανσερ αλλα δεν θα μπορεσεις να ζησεις για χρονια μεσα σε ενα ασανσερ απλα επειδη χωρας.
Οσο επιμενεις οτι μπορεις να βαλεις 7 τετρα σε 27L ειναι σαν να επιμενεις οτι μπορεις να εχεις ζευγαρι με 1 ψαρι.
Το κοπαδι ειναι 10-12 minimum οτιδηποτε πιο κατω ειναι ψαροσουπα οπως και για να εχεις ζευγαρι θες ενα αρσενικο και ενα θυληκο.
Ενα αρσενικο δεν ειναι ζευγαρι, ενα θυληκο δεν ειναι ζευγαρι, δυα αρσενικα η 2 θυληκα παλι δεν ειναι ζευγαρι οσο και το 7 ψαρια δεν ειναι κοπαδι ειναι σκορπια διαδηλωση.

Τα oscar που αναφερεις ειναι αμερικανικες κιχλιδες και ειναι πολυ επιθετικα ψαρια.
Δεν φτανει μονο να εχεις τα καταλληλα λιτρα θες και τη διπλασια φιλτρανση απο τα περισσοτερα αλλα ειδη ,δηλαδη αν ο γενικος κανονικα θελει 3 φορες τα λιτρα σου ανα ωρα στα οσκαρ πρεπει να εχεις 5-6 φορες τα λιτρα σου ανα ωρα.
Επισης θες μεγαλο μηκος και πολλες κρυψωνες.
Αν το ενυδρειο ειναι στενο η bare bottom θα καταληξεις μεσα στο χρονο να εχεις μονο 1 oscar ,οποιο καταφερε να μεινει ο τελευταιος μονομαχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και εσυ χωρας στο ασανσερ αλλα δεν θα μπορεσεις να ζησεις για χρονια μεσα σε ενα ασανσερ απλα επειδη χωρας.
Οσο επιμενεις οτι μπορεις να βαλεις 7 τετρα σε 27L ειναι σαν να επιμενεις οτι μπορεις να εχεις ζευγαρι με 1 ψαρι.
Το κοπαδι ειναι 10-12 minimum οτιδηποτε πιο κατω ειναι ψαροσουπα οπως και για να εχεις ζευγαρι θες ενα αρσενικο και ενα θυληκο.
Ενα αρσενικο δεν ειναι ζευγαρι, ενα θυληκο δεν ειναι ζευγαρι, δυα αρσενικα η 2 θυληκα παλι δεν ειναι ζευγαρι οσο και το 7 ψαρια δεν ειναι κοπαδι ειναι σκορπια διαδηλωση.

Τα oscar που αναφερεις ειναι αμερικανικες κιχλιδες και ειναι πολυ επιθετικα ψαρια.
Δεν φτανει μονο να εχεις τα καταλληλα λιτρα θες και τη διπλασια φιλτρανση απο τα περισσοτερα αλλα ειδη ,δηλαδη αν ο γενικος κανονικα θελει 3 φορες τα λιτρα σου ανα ωρα στα οσκαρ πρεπει να εχεις 5-6 φορες τα λιτρα σου ανα ωρα.
Επισης θες μεγαλο μηκος και πολλες κρυψωνες.
Αν το ενυδρειο ειναι στενο η bare bottom θα καταληξεις μεσα στο χρονο να εχεις μονο 1 oscar ,οποιο καταφερε να μεινει ο τελευταιος μονομαχος.

Καλα όλα αυτά που λες αλλά νομίζω δεν έχουν να κάνουν με αυτο που ειπα... 5 6 τετρα μια χαρα ζουν σε 27 λιτρα.. με το σκεπτικό σου ειπα θα θες για 5 6 Όσκαρ 3τονους  μιλούσα για τον χώρο! ασε την φιλτρανση κλπ επίσης μην κολλας μόνο στην μηχανική φιλτρανση υπάρχουν  ενυδρεία μόνο με βιολογική αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....και αφού ασχολείσαι με το γλυκό θα ξέρεις άτομα που κρατάνε ψαρια σε πιο λίγα λιτρα κατά γενικο κανόνα και τα κρατάνε μέχρι τι προσδοκιμο η και παραπάνω αυτο κάτι σημαίνει...

7 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Καλα όλα αυτά που λες αλλά νομίζω δεν έχουν να κάνουν με αυτο που ειπα... 5 6 τετρα μια χαρα ζουν σε 27 λιτρα.. με το σκεπτικό σου ειπα θα θες για 5 6 Όσκαρ 3τονους  μιλούσα για τον χώρο! ασε την φιλτρανση κλπ επίσης μην κολλας μόνο στην μηχανική φιλτρανση υπάρχουν  ενυδρεία μόνο με βιολογική αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....και αφού ασχολείσαι με το γλυκό θα ξέρεις άτομα που κρατάνε ψαρια σε πιο λίγα λιτρα κατά γενικο κανόνα και τα κρατάνε μέχρι τι προσδοκιμο η και παραπάνω αυτο κάτι σημαίνει...

Συμφωνώ με την λογική να εχεις παραπάνω χώρο απο τον απαιτούμενο  απλα στα τετρα με 2 εκ μήκος το καθένα 5 ψαρια  δεν θες και 100 λιτρα.. επίσης ότι 12 ψαρια στα φόρουμ το θεωρούν κοπαδι δεν σημαίνει κατι.. αποψη είναι..  όπως αποψη είναι και αλλαγές κάθε 15 η20 μέρες εγω προσωπικά έχω να κάνω από τον οκτωμβρη αλλαγές και θες να τσεκάρεις πως ειναι τα κοράλλια μου να δεις?

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Καλα όλα αυτά που λες αλλά νομίζω δεν έχουν να κάνουν με αυτο που ειπα... 5 6 τετρα μια χαρα ζουν σε 27 λιτρα.. με το σκεπτικό σου ειπα θα θες για 5 6 Όσκαρ 3τονους  μιλούσα για τον χώρο! ασε την φιλτρανση κλπ επίσης μην κολλας μόνο στην μηχανική φιλτρανση υπάρχουν  ενυδρεία μόνο με βιολογική αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....και αφού ασχολείσαι με το γλυκό θα ξέρεις άτομα που κρατάνε ψαρια σε πιο λίγα λιτρα κατά γενικο κανόνα και τα κρατάνε μέχρι τι προσδοκιμο η και παραπάνω αυτο κάτι σημαίνει...

Φυσικα και εχουν να κανουν, προσπαθω να σου εξηγησω οτι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο εκτος απο το λιτρα/ψαρι.
Το μηκος του ενυδρειου για τα κοπαδοψαρα και τις επιθετικες κιχλιδες, οι κρυψωνες για τα φοβισμενα ψαρια και τις επιθετικες κιχλιδες,η επιλογη υποστρωματος πχ αν βαλεις χαλικι σε γατοψαρα cory θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα.
Το ζητουμενο λοιπον δεν ειναι ποσα tetra θα χωρεσεις σε 27 λιτρα αλλα το αν πρεπει να βαλεις 7 αντι 10-12 και αν ειναι σωστο να τα βαλεις σε 30cm αντι για 60cm.

Γιατι νομιζεις οτι εβαλα τα Green Terror σε 1000 λιτρα,με τη δικη σου λογικη δεν χωραγαν στο 600λιτρο που ειχα ηδη επρεπε να παρω 1000 λιτρα;
To πηρα γιατι επρεπε να εχουν το καταλληλο μηκος για να εχουν κρυψωνες για λιγοτερες μαχες και τραυματισμους.
Το πηρα για να εχω πολυ περισσοτερα λιτρα και πολυ μεγαλυτερα φιλτρα γιατι ρυπαινουν αρκετα το νερο και με τα οριακα λιτρα θα ειχα προβλημα.
Αν μελετησεις τα green terror θα δεις οτι τα θυληκα καθονται με τα μικρα ακομα και νυστικα για να τα προστατεψουν,αν δεν εχει μεγαλο μηκος ακομα και τα περαστικα ψαρια που δεν εχουν σκοπο να φανε τα μικρα ειναι κινδυνος.
Τα αρσενικα απο την αλλη οταν ζευγαρωσουν μερικες φορες εχουν τη ταση να θελουν να ξαναζευγαρωσουν στα καπακια.
Αν εχεις μονο ενα θυληκο θα το σκοτωσει,αν εχεις κιαλα θυληκα θα ζευγαρωσει με ενα αλλο.

Με τη δικη σου λογικη λοιπον 6 green terror σε 600 λιτρα ηταν μια χαρα 100 λιτρα ανα ψαρι.
Σε ενα χρονο θα ειχα μεινει με 1 ψαρι οπως εγινε και σε αλλους που το τολμισαν.
Αντιθετως εζησαν 8 χρονια με πανω απο 40 γενες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...