Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών, πέθανε?


Hugo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Απο εχθές εχώ θέμα πιθανότατα με την κάρτα γραφικών μου. Επαιζά ενα παιχνίδι όταν η οθόνη άσπρισε και ο υπολογιστής απλά πάγωσε. Στην συνέχεια μετά απο 2-3 restarts δεν είχα καθόλου εικόνα. Δοκίμασα την κάρτα μου σε άλλον υπολογιστή και ενώ είχα εικόνα δεν μπούταρε ποτέ στα windows. Την ξανα έφερα σε μένα, και ξαφνικά δούλεψε. Εφαγά 2 μπλε οθόνες με σφάλμα video tdr failure.

Μπήκα με safe mode, έσβησα τους drivers, έβαλα τους πίο καινούργιους αλλα η εικόνα παγώνει οποτε ζορίσω την κάρτα. Πατώντας Alt+F4 κάποια στιμή η εικόνα επανέρχεται , αφού φυσικά έχει κλείσει το πρόγραμμα που έτρεχε. Δοκίμασα να τρέξω MemTest αλλά ακόμα και εκεί η εικόνα πάγωσε οπότε αναγκάστικα να κάνω reboot. Εχει δει τα ραδίκια ανάποδα η κάρτα μου ή υπάρχει καποιο αλλο θέμα? Απο θεμρόκρασίες κτλ όλα σώστα. 40 βαθμόι idle, 69-70 σε στρες τέστ (μέχρι που παγώνει η εικόνα).

Επίσης να αναφέρω οτί δεν έχω κάνει κάποιο overclock, και σε μια προσπάθεια μου να τρέξω linux μέσω usb (μήπως έιναι θέμα windows) το λειτουρικό πάγωσε και κουνούσα μονο το ποντίκι. Είχα είκονα δηλάδη αλλά παγωμένο linux.

Επεξ/σία από Hugo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

α) ποια είναι η κάρτα;

β) το σύστημα έχει ενσωματωμένα γραφικά;

γ) το τροφοδοτικό ποιο μοντέλο είναι και πόσο χρονών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Ερώτηση:

α) ποια είναι η κάρτα;

β) το σύστημα έχει ενσωματωμένα γραφικά;

γ) το τροφοδοτικό ποιο μοντέλο είναι και πόσο χρονών;

α) RTX 2060 (Υλοποίηση Msi gaming X)

β) Δυστυχώς όχι

γ) Τροφοδοτικό έχω το Corsair RM650x, 2017 το πήρα αν θυμάμαι καλά. 5 χρονια δηλαδή. Εχει αλλα 5 στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hugo είπε

 Δοκίμασα την κάρτα μου σε άλλον υπολογιστή και ενώ είχα εικόνα δεν μπούταρε ποτέ στα windows.

Εδώ τι ακριβώς εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Εδώ τι ακριβώς εννοείς?

Μετα τα Bios Post η μητρική του 2ου υπολογιστή οπου δοκίμασα την κάρτα απλά άρχισε να χτυπά σε μπιπ μπιπ (με το γνωστό ηχείο της μητρικής) χώρις να παει ποτέ στο βήμα για τα windows. Υπέθεσα οτι σίγουρα ήταν η κάρτα μου οπότε δεν έκανα άλλη δοκιμή. Τον έκλεισα και την έβγαλα. Παραθέτω ενα sceenshot απο GPU-Z με τις ΜΑΞ τιμές με ενα λεπτό στρες τεστ μέσω του OCCT. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω αν κρατάει κάποιο σφάλμα το OCCT γιατι πρέπει να το κλείσω εντελώς για να ξεπαγώσει η είκονα του υπολογιστή. Ολος παραδόξως δεν έχω ποτέ artifacts (εκτός απο μαυρα στίγματα όταν έφαγα τις δυο μπλέ οθόνες με το TDR Failure) για αυτό και ζήτησα βοήθεια εδώ, μήπως και δεν είναι τελικά η κάρτα.

 

image.png

Επεξ/σία από Hugo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MariaLog είπε

τελικα αυτη η σειρα της Msi gaming βγηκε πολυ πατατα. σε 4 γνωστους τα εχουν τιναξει

Δυστυχώς ναι. Παρέδωσε πνεύμα τελικά λίγες μέρες αργότερα.Μπλε οθόνη με artifacts και έκτοτε δεν είχα καθόλου signal στην οθόνη. Ξέθαψα μια ATi 4850 προσωρινά μέχρι να βγουν οι 4xxx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MSI κλασική περίπτωση βλάβης.

Τα τίναξε και η δικιά μου 2080ti πριν 2 χρόνια και ευτυχώς που την είχα πάρει απο amazon και μου επέστρεψαν τα λεφτά αλλιώς θα τα έκλαιγα.

Ποτέ ξανά msi.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Silverage είπε

MSI κλασική περίπτωση βλάβης.

Τα τίναξε και η δικιά μου 2080ti πριν 2 χρόνια και ευτυχώς που την είχα πάρει απο amazon και μου επέστρεψαν τα λεφτά αλλιώς θα τα έκλαιγα.

Ποτέ ξανά msi.

Μα γιατι , οι ειδικοι προτεινουν msi , μεγαλη εταιρεια και σε καρτες και σε μητρικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μα γιατι , οι ειδικοι προτεινουν msi , μεγαλη εταιρεια και σε καρτες και σε μητρικες

Άσε να λένε.

Εγώ έχω 3/3 αποτυχίες msi (gaming laptop, motherboard, gpu) και κάθε φορά που μιλούσα με το support τους έπαιρνα μπάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Silverage είπε

Άσε να λένε.

Εγώ έχω 3/3 αποτυχίες msi (gaming laptop, motherboard, gpu) και κάθε φορά που μιλούσα με το support τους έπαιρνα μπάλες.

Παντα την ειχα σαν εταιρεια διπλα - διπλα με την Gigabyte , ειπα να δοκιμασω σε μητρικη τελευταια και ομολογω οτι την Gigabyte την ξεπερναει κατα πολυ στο σκουπιδαριο που βγαζει..................Μητρικες Asus & Ashrock & Gpu Sapphire , ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Silverage είπε

MSI κλασική περίπτωση βλάβης.

Τα τίναξε και η δικιά μου 2080ti πριν 2 χρόνια και ευτυχώς που την είχα πάρει απο amazon και μου επέστρεψαν τα λεφτά αλλιώς θα τα έκλαιγα.

Ποτέ ξανά msi.

 

6 ώρες πριν, Silverage είπε

Άσε να λένε.

Εγώ έχω 3/3 αποτυχίες msi (gaming laptop, motherboard, gpu) και κάθε φορά που μιλούσα με το support τους έπαιρνα μπάλες.

Παραξενο. Εμενα μου εδωσαν και καλυτερη gpu οταν τους χρειαστηκα. Κατι θα εκανες λαθος για να εχεις 3/3 :) 

image.png.9210cdcc762db3edf6b1c47c6d244a3b.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Παραξενο. Εμενα μου εδωσαν και καλυτερη gpu οταν τους χρειαστηκα. Κατι θα εκανες λαθος για να εχεις 3/3 :) 

image.png.9210cdcc762db3edf6b1c47c6d244a3b.png

Δεν ξέρω, πάντως όταν χάλασε ο φορτιστής του λάπτοπ εντός εγγύησης μου είπαν να πάω να πάρω απο αντiπροσωπεία εδώ με δικιά μου χρέωση. Μίλησα με το amazon, τους έστειλα την απόδειξη του φορτιστή και μου επέστρεψαν την αξία του. Αργότερα χάλασε το πληκτρολόγιο και μου είπαν κρίμα, είχες μόνο ένα χρόνο global εγγύηση, φτιάξ'το μόνος σου. Μίλησα με το amazon και αν και δεν ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν τίποτα γφιατί μετά τον 1 χρόνο αναλαμβάνει ο κατασκευαστής μου επέστρεψαν πίσω κάποια χρήματα.

Όταν χάλασε η κάρτα γραφικών, μίλησα με msi και μου είπαν μίλα με το κατάστημα δεν ασχολούμαστε εμείς. Πάλι το amazon μου επέστρεψε τα χρήματα και πήρα την 3080 που έχω τώρα.

Για την motherboard απλά δεν έχασα το χρόνο μου να ασχολήθώ μαζί τους, την γύρισα πίσω στο amazon πάλι και πήρα άλλη.

Βρήκα κάποια email:

1387118667_Screenshot2022-08-15at12-24-38-Copy.png.efac3558cacd9dc74bd3bce0cd1eb5e9.png

225527985_Screenshot2022-08-15at12-21-18-Copy.png.1ff97c65ce09525d493d011659c5fc76.png

 

 

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βμεπω να αναφέρεις global εγγυήσεις, βλέπω και .com στο email, κάτι μου λέει ότι επικοινώνησες με International. Ίσως και δικό τους λάθος που δεν σου είπαν να βρεις ευρωπαϊκό mail επικοινωνίας. Όπως βλέπεις το δικό μου είναι co.uk 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...