Προς το περιεχόμενο

msi z390 a-pro & m2


111111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα έναν m2 δίσκο (patriot p300) 512gb και τον τοποθέτησα στη μητρική μου msi z390 a-pro (https://www.msi.com/Motherboard/Z390-A-PRO)  στη θέση m2 (στη φωτογραφία στο 9, δίπλα από τον επεξεργαστή) με σκοπό να εγκαταστήσω τα windows. Δεν τον βλέπω όμως ούτε στον "Ο υπολογιστής μου" ούτε στην διαχείριση δίσκων των windows, ούτε στο bios . Δε κατάλαβα να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα,  η μητρική πρέπει να τον υποστηρίζει κανονικά (pcie gen3 x4 m2). Ξέρει κανείς γιατί δεν τον βλέπει;

Screenshot_1.jpg

μητρικη.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είναι το bios updated? Αν ναι τότε κάτι παίζει με τον δίσκο.

Το manual λέει ότι μόλις βάλεις τον m2 θα χάσεις μια sata, την no.2 συγκεκριμένα. Μήπως έχεις στην συγκεκριμένη sata κάποιο σκληρό και εμποδίζει να γίνει recognize ο m2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 111111 είπε

ναι, είναι συνδεμένοι δίσκοι, μάλλον και στη θύρα 2. Να δοκιμάσω να βγάλω του δίσκους sata;

Δοκίμασε αν και μόνο στην sata No.2 από ότι λέει το manual της μητρικής χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσα τους δίσκους sata από τις θύρες 1 και 2, αλλά πάλι δεν τον βλέπει. Δεν ξέρω έαν χρειάζεται κάποια επιλογή στο bios. Αλλά με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δε θα το έβλεπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...