Προς το περιεχόμενο

Νεα μητρικη για ryzen 5 2600x


Left13S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Για αγνωστο λογο τα παιξε η τωρινη μου μητρικη Gigabyte x470 Aorus Ultra Gaming.

Ποια προτεινετε η οποια να ειναι futureproof αλλα να δέχεται και τον ryzen 5 2600x που εχω τωρα;

Διαθεσιμο ποσο: 150 - 200€

Τα υπολοιπα parts: 

Cpu: Amd Ryzen 5 2600x

Gpu: Xfx Radeon Rx-580 8gb Ddr5

Ram: G.skill 2x8gb Ddr4 3200Mhz

Psu: Corsair Tx 650m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Κρίμα να δώσεις 200 ευρώ για να βάλεις τον 2600Χ μέσα.
Πάρε κάτι οικονομικό π.χ
Asus Prime B450M-K II

Μπορεις να βάλεις και έναν 5600 αργότερα με bios update

Θα παω και σε αγορα επεξεργαστη αργοτερα, για αυτο λεω futureproof 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Left13S είπε

Καλησπερα. Για αγνωστο λογο τα παιξε η τωρινη μου μητρικη Gigabyte x470 Aorus Ultra Gaming.

Ποια προτεινετε η οποια να ειναι futureproof αλλα να δέχεται και τον ryzen 5 2600x που εχω τωρα;

Διαθεσιμο ποσο: 150 - 200€

Τα υπολοιπα parts: 

Cpu: Amd Ryzen 5 2600x

Gpu: Xfx Radeon Rx-580 8gb Ddr5

Ram: G.skill 2x8gb Ddr4 3200Mhz

Psu: Corsair Tx 650m

Έχεις πρόβλημα.

Δεν αγοράζεις Β550 γιατί δεν υποστηρίζει (σωστά ή καθόλου) τον 2600

Δεν αγοράζεις Χ570 γιατί τα φτηνά είναι χάλια, έχουν και το χάλια ανεμιστηράκι. Οι καινούριες Χ570S είναι ακριβές.

Άρα ... πάρε μια φτηνή μεταχειρισμένη Β450 να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα βλέπεις τι θα κάνεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχεις πρόβλημα.

Δεν αγοράζεις Β550 γιατί δεν υποστηρίζει (σωστά ή καθόλου) τον 2600

Δεν αγοράζεις Χ570 γιατί τα φτηνά είναι χάλια, έχουν και το χάλια ανεμιστηράκι. Οι καινούριες Χ570S είναι ακριβές.

Άρα ... πάρε μια φτηνή μεταχειρισμένη Β450 να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα βλέπεις τι θα κάνεις...

 

Καταλαβα... Απο οτι κοίταξα στις αγγελιες παιζουν παρομοιες τιμες με τις καινουριες.

Αρα ποια θα προτείνατε για αγορα; Κατα προτίμηση atx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Left13S είπε

Για αγνωστο λογο τα παιξε η τωρινη μου μητρικη Gigabyte x470 Aorus Ultra Gaming.

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άσχετο. Πως το ξέρετε ότι χάλασε η μητρική;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άσχετο. Πως το ξέρετε ότι χάλασε η μητρική;

Δοκιμασα την gpu + ram σε αλλο pc, αλλη gpu + ram στην μητρικη μου και το πηγα και σε τεχνικό να σιγουρευτω.

Επίσης κανει 1 long 1 short beep και 1 long 3 short.

Επεξ/σία από Left13S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Left13S είπε

κανει 1 long 1 short beep και 1 long 3 short.

Αυτό μου ακούγεται περίεργο. Να έκανε μόνο τον 2ο συνδυασμό εντάξη, απλά κάηκε η 1η PCIe, άρα αν η GPU μπει στη 2η PCIe x8 λογικά θα δουλέψει. Αλλά με τόσα είδη beep δεν ξέρω...

26 λεπτά πριν, Left13S είπε

Δοκιμασα την gpu + ram σε αλλο pc, αλλη gpu + ram στην μητρικη μου και το πηγα και σε τεχνικό να σιγουρευτω.

Αν μπορούσε να δοκιμάσει και άλλο επεξεργαστή γιατί παίζει να τα έπαιξε και ο επεξεργαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό μου ακούγεται περίεργο. Να έκανε μόνο τον 2ο συνδυασμό εντάξη, απλά κάηκε η 1η PCIe, άρα αν η GPU μπει στη 2η PCIe x8 λογικά θα δουλέψει. Αλλά με τόσα είδη beep δεν ξέρω...

Αν μπορούσε να δοκιμάσει και άλλο επεξεργαστή γιατί παίζει να τα έπαιξε και ο επεξεργαστής.

Επειδη μπορει να μην ακουω σωστα τα long/short, αυτα ειναι τα beep που κανει.

Επισης νομιζω οτι δοκιμασε και τον επεξεργαστη, θα τον παρω αυριο για επιβεβαίωση 

EDIT: Αν το ανοιξω χωρις ραμ δεν κανει κανενα beep

Επεξ/σία από Left13S
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Left13S είπε

Επειδη μπορει να μην ακουω σωστα τα long/short, αυτα ειναι τα beep που κανει.

Εδώ και εδώ είσαι. Αυτά τα beep codes ακούς:

 

Εν συντομία:
2 short beep      Parity circuit failure.
4 short beep      System timer failure.

 

Και με περισσότερη σάλτσα:

2 Short Beeps

Two short beeps mean there has been a parity error in base memory. This problem affects the first 64 KB block of memory in your RAM.

Like all RAM problems, this isn't something you'll be able to fix yourself or get repaired. Replacing the RAM modules that cause the problem is almost always the fix.

4 Short Beeps

Four short beeps mean that the motherboard timer is not working properly but it could also mean that there's a problem with the RAM module that's in the lowest (usually marked 0) slot.

Usually, a hardware failure with an expansion card or a problem with the motherboard itself could trigger this beep code.

Start by reseating the desktop memory module and then replacing it if that doesn't work. Next, assuming those ideas have failed, reseat any expansion cards and then replace any that seem to be the culprit.

Replace the motherboard as the last option.

 

Για αδυναμία του controller να διαχειριστεί τα timings στα ρολόγια που του ζητιούνται μου φαίνονται εμένα τα δύο beep codes αυτά εναλλάξ. Τα γνωστά προβλήματα ασυμβατότητας ή "ασυμβατότητας" των ryzen συστημάτων δηλαδή.

Χωρίς XMP δηλαδή, σίγουρα δεν postάρει η παλιά σου μητρική;

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Εδώ και εδώ είσαι. Αυτά τα beep codes ακούς:

 

Εν συντομία:
2 short beep      Parity circuit failure.
4 short beep      System timer failure.

 

Και με περισσότερη σάλτσα:

2 Short Beeps

Two short beeps mean there has been a parity error in base memory. This problem affects the first 64 KB block of memory in your RAM.

Like all RAM problems, this isn't something you'll be able to fix yourself or get repaired. Replacing the RAM modules that cause the problem is almost always the fix.

4 Short Beeps

Four short beeps mean that the motherboard timer is not working properly but it could also mean that there's a problem with the RAM module that's in the lowest (usually marked 0) slot.

Usually, a hardware failure with an expansion card or a problem with the motherboard itself could trigger this beep code.

Start by reseating the desktop memory module and then replacing it if that doesn't work. Next, assuming those ideas have failed, reseat any expansion cards and then replace any that seem to be the culprit.

Replace the motherboard as the last option.

 

Για αδυναμία του controller να διαχειριστεί τα timings στα ρολόγια που του ζητιούνται μου φαίνονται εμένα τα δύο beep codes αυτά εναλλάξ. Τα γνωστά προβλήματα ασυμβατότητας ή "ασυμβατότητας" των ryzen συστημάτων δηλαδή.

Χωρίς XMP δηλαδή, σίγουρα δεν postάρει η παλιά σου μητρική;

Απο το 18 που εχω το pc δεν ειχα τετοιο θεμα. Εχω κανει και cmos

EDIT:

Λιγο backstory για τα προβληματα που μου εβγαλε μηπως βοηθησουν.

Μου εχανε το σημα στις οθόνες ξαφνικα. Το pc δουλευε κανονικα (ηχος κλπ) αλλα δεν ειχα εικόνα αλλα με ρεσταρτ εφτιαχνε. Ατο το εκανε απο μια φορα για 2 μερες.

Την Κυριακη εχασε παλι σημα, το εκανα ρισταρτ, μου εβγαλε οτι προσπαθουσε να φιξαρει τον μ2 και blue screen, μπουταρε κανονικα. Μετα απο λιγο το ξανα κανει και τοτε αρχισε τα beep.

Ειχα θεμα στον μ2 εδω και καποιο καιρο btw, οταν ανοιγα το pc μου βγαζε για missing erros, αλλα δεν το ειχα αλλαξει ακομα. Δεν ξερω αν φταιει αυτο σε κατι.

Το ειχα καθαρισει πριν κανα μηνα + του βαλα καινουρια ανεμιστηρακια

Επεξ/σία από Left13S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια θέματα είχα και εγώ με Zen+ 2700X και χρονισμούς της μνήμης

Clear CMOS (ή βγάλε την  μπαταρία για 10 λεπτά - εκτός πρίζας ο υπολογιστής) και μην ενεργοποιήσεις το XMP, άσε τις μνήμες στα defaults (2133MHz)

Και κάνε έλεγχο με https://www.memtest86.com/

Αν δουλέψει τότε ενεργοποιείς το XMP και βάζεις χειροκίνητα τον χρονισμό στις μνήμες στα 2933 ή 2800 ή 2666 ή 2400 ή κάπου ενδιάμεσα,  και εννοείται κάθε φορά θα κάνεις έλεγχο με memtest86.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, duffyduck είπε

Παρόμοια θέματα είχα και εγώ με Zen+ 2700X και χρονισμούς της μνήμης

Clear CMOS (ή βγάλε την  μπαταρία για 10 λεπτά - εκτός πρίζας ο υπολογιστής) και μην ενεργοποιήσεις το XMP, άσε τις μνήμες στα defaults (2133MHz)

Και κάνε έλεγχο με https://www.memtest86.com/

Αν δουλέψει τότε ενεργοποιείς το XMP και βάζεις χειροκίνητα τον χρονισμό στις μνήμες στα 2933 ή 2800 ή 2666 ή 2400 ή κάπου ενδιάμεσα,  και εννοείται κάθε φορά θα κάνεις έλεγχο με memtest86.

 

Εχω κανει clear cmos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Left13S είπε

Εχω κανει clear cmos

200€ για μητρική με την καμία...

Η σοφή λύση: Πουλάς τον 2600x βάζεις και τα 200 και αγοράζεις 12400f με μια b660 του 100αρικου.

Αλλιώς πάρε μια τέτοια και τέλος: https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...