Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ασύγχρονες μνήμες.


gtka4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όποιον έμεινε ακόμα εδώ.Θέλω να ρωτήσω αν επηρεάζει στο συστημα το οτι εχω ασυγχρονες μνημες.προσφατα εκανα φορματ και εβαλα windows11.επισης και καινουργιο bios απο την ashrock.δεν κανω τρελες εργασιες.ταινιες βλεπω και μουσικη.(home theater pc).sorry για τις τεραστιες φωτο.

1660151343211.jpg

1660152592190.jpg

1660153347939.jpg

1660153503878.jpg

Επεξ/σία από gtka4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε και μια φωτό με το slot #2 στο tab "spd" (όπως έχεις στην δεύτερη εικόνα) να δούμε τι λέει. Όπως είπε και ο triplex1 δουλεύει σε single channel, αν έχεις 2 8αρια στικάκια θα έπρεπε να είναι σε dual channel. Τα στικάκια είναι ίδια ;; και ποιο είναι το μοντέλο ακριβώς ;; Επίσης ποια είναι η μητρική ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Βγάλε και μια φωτό με το slot #2 στο tab "spd" (όπως έχεις στην δεύτερη εικόνα) να δούμε τι λέει. Όπως είπε και ο triplex1 δουλεύει σε single channel, αν έχεις 2 8αρια στικάκια θα έπρεπε να είναι σε dual channel. Τα στικάκια είναι ίδια ;; και ποιο είναι το μοντέλο ακριβώς ;; Επίσης ποια είναι η μητρική ;;

G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 Non ECC CL16 3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) (Kit 2 η μητρική είναι η gaming fatality 450itx.οι μνήμες είναι ίδιες 

4 λεπτά πριν, gtka4 είπε

G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 Non ECC CL16 3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) (Kit 2 η μητρική είναι η gaming fatality 450itx.οι μνήμες είναι ίδιες 

IMG-840b9cefe38fabbf8ab24b2358cb0855-V.jpg.e91de6db164701c257a9769260cc9747.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι και το 2x64 bit που γράφει σημαίνει ότι είναι dual channel. Σε εμένα γράφει σκέτο "Dual" αλλά μπορεί σε κάποιους να γράφει 2x64 bit ίσως ανάλογα την μητρική ή τον επεξεργαστή ;; Δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cpu-z στις μνημες γραφει οτι θελει , με hwinfo κοιτα το καλυτερα

Στο SPD γραφει στο rank single , επρεπε να λεει dual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, triplex1 said:

το cpu-z στις μνημες γραφει οτι θελει , με hwinfo κοιτα το καλυτερα

Στο SPD γραφει στο rank single , επρεπε να λεει dual

Άλλο το channel και άλλο το rank. Το ότι λέει single rank σημαίνει ότι το στικάκι έχει μόνο από την μία πλευρά τσιπάκια, αν έγραφε dual rank θα είχε και από τις 2 πλευρές 

Βασικά είναι στο περίπου έτσι όπως τα λέω δεν είμαι ειδικός σε αυτό το θέμα. Μπορείς να δεις το παρακάτω βίντεο για λεπτομέρειες.

https://m.youtube.com/watch?v=X8NEmWmrLHI

Επεξ/σία από bep1995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, triplex1 είπε

το cpu-z στις μνημες γραφει οτι θελει , με hwinfo κοιτα το καλυτερα

Στο SPD γραφει στο rank single , επρεπε να λεει dual

Είσαι λάθος! Για το πεδίο "Rank" είναι όπως σου τα είπε ο bep1995.

Το CPU-Z να αναφέρει εσφαλμένα το dual ή single channel δεν το συνάντησα ούτε και έχω διαβάσει για κάτι τέτοιο. Στο δικό μου screenshot έχω και το hardware info δίπλα που αναφέρει το ίδιο (dual channel) για τους δύσπιστους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopCLR είπε

Είσαι λάθος! Για το πεδίο "Rank" είναι όπως σου τα είπε ο bep1995.

Το CPU-Z να αναφέρει εσφαλμένα το dual ή single channel δεν το συνάντησα ούτε και έχω διαβάσει για κάτι τέτοιο. Στο δικό μου screenshot έχω και το hardware info δίπλα που αναφέρει το ίδιο (dual channel) για τους δύσπιστους!

Εσείς καλά τα λέτε.εγω τι κάνω;το αφήνω ως έχει; δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το αφήνεις όπως είναι, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Έκανα ενημέρωση το cpu-z και από dual που έγραφε τώρα γράφει 2x64 bit και σε εμένα. Άρα είναι θέμα cpu-z, αλλά και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο σημαίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...