Προς το περιεχόμενο

Με πολύ όμορφο σχεδιασμό αλλά μόνο για την κινεζική αγορά το νέο Mix Fold 2 της Xiaomi


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Τι λες αγόρι μου ;;

 Δηλαδή τι διαβάζω ;;

 Θα ξεπουλούσε δηλαδή εδώ Ευρώπη και οι τις Χιαομι είπαν ΟΧΙ δεν θελουμε να το δώσουμε άλλου μόνο στην Κίνα .

 2ον Ποιος σου είπε πως επειδή στην Κίνα τιμολογείτε στα 1350$ τόσο θα έχει και αν αποφάσιζαν να το διαθέσουν παγκόσμιος …

Εγω μια χαρα τα λεω, τωρα τι καταλαβαίνεις εσυ δεν ξέρω. Είπα πουθενά εγω οτι θα πουλάγε στην Ευρώπη σε τιμές Κίνας? Συμβαίνει σε κανενα κινητο αυτό για να συμβεί στο συγκεκριμένο? Εννοείται θα ανέβαινε η τιμή. Έκανα μια σύγκριση τιμών οπως ανακοίνωθηκαν με οποία σήμασια έχει αυτο. Σίγουρα αν πούλαγε Ευρώπη θα ήταν μικρότερη η διαφορά. Τώρα γιατί αναλύουμε τα αυτονόητα δεν εχω καταλάβει. Το προηγούμενο fold της xiaomi είχε βγει ποιο ακριβό ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ απο της σαμσουνγκ και πολύ ακριβότερο απ το τωρινό. Τώρα κάνει μια προσπάθεια μείωσης τιμών. Οταν και εαν το φέρει στην Ευρώπη θα δούμε. Η σαμσουνγκ αντιθέτως το έβγαλε 100€ παραπανω απ το πανάκριβο προηγούμενο της. Αλλά οκ και η δική μου σύγκριση είναι λάθος συμφωνώ σε αυτό, δε συγκρίνονται άμεσα οι τιμές. 

Στο άλλο έχεις λάθος τελείως αλλα αφού δεν αντιλαμβάνεσαι το αυτονόητο, το οποίο έχουν πει και ειδικοί, πιστεύε οτι θέλεις. Τα αναδιπλούμενα των Κινέζων (πλην huawei) ο μοναδικός λόγος που δεν πήγαν στον υπόλοιπο κόσμο, είναι επειδή δεν έχουν τον παραμικρό λόγο να το κάνουν. Αφου η ζήτηση είναι πολύ μεγαλύτερη απ την προσφορά. Τα πούλαγανε στην Κίνα σε τιμές μεγαλύτερες της σαμσουνγκ και η ζήτηση ήταν τεράστια. Εξάντληθηξε ολη η παραγωγή σε τεράστιες τιμες και δεν είχαν αλλα να πουλήσουν ούτε στην Κίνα. Γιατί να τα στέλνανε Ευρώπη, μήπως θα βγαζανε περισσότερα? Αφού τα πούλησαν πανάκριβα εκει. Απλα περιμένουν οι Κινέζοι να παραχθούν και άλλα να πουλήσουν εκει. Οταν καλυφθεί επαρκώς εκεί η ζήτηση θα τα στείλουν εξω. Για την ωρα αυτο ΔΕΝ εχει συμβεί. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά,εγώ να δεις τι διαβάζω..

Από τότε που σταμάτησαν να φτιάχνουν συσκευές τα ξωτικά του Αη Βασίλη και απαιτείται γραμμή παραγωγής ,που απαιτεί προσωπικό και τεχνολογία από διάφορες εταιρείες ,που με τη σειρά τους απαιτούν προσωπικό και πρώτες ύλες κ.ο.κ ,και εδώ στο πλανήτη γη τα τελευταία 2 χρόνια συζητάμε πως υπάρχει έλλειψη μέχρι και στα εμπορευματοκιβώτια,ναι,ξέρουνε πως θα ξεπουλούσε οπουδήποτε ,αλλά διαλέγουν να μη το στείλουν.

Τώρα είναι το κόστος των πατεντών,η έλλειψη σε οθόνες foldable,η έλλειψη σε high end chip,το λογιστικό κόστος του να φέρεις μια τέτοια συσκευή σε άλλη αγορά,δε ξέρω.

Αλλά ναι,το να λες πως  κοστίζει 300,το πουλάω 500,ας πουλήσω όσα περισσότερα γίνεται,όπου γίνεται,είναι λες και δε έμαθες πως λειτουργεί ο κόσμος τα τελευταία 50 κάτι χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2022 στις 3:24 ΠΜ, Titos301 είπε

ποσοι στην κινα εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να παρουν τετοιο κινητο;
(θα μου πεις και στην ευρωπη δεν ειμαστε καλυτερα)

Οι Κινέζοι έχουν αγοράσει τα μεγαλύτερα ελληνικά λιμάνια αλλά ο καημένος έλληνας τους θεωρεί κατώτερους.. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, moyakodon είπε

Οι Κινέζοι έχουν αγοράσει τα μεγαλύτερα ελληνικά λιμάνια αλλά ο καημένος έλληνας τους θεωρεί κατώτερους.. 😅

το να εχει ακουσει καποιος οτι στην κινα ζουν ως επι τον πλειστον φτωχοι ανθρωποι και να μην εχει διαβασει καπου αλλου πχ για ποσοστα εκατ/χουν δισεκατ/χουν κτλ δεν σου περασε απο το μυαλουδακι σου ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Titos301 είπε

το να εχει ακουσει καποιος οτι στην κινα ζουν ως επι τον πλειστον φτωχοι ανθρωποι και να μην εχει διαβασει καπου αλλου πχ για ποσοστα εκατ/χουν δισεκατ/χουν κτλ δεν σου περασε απο το μυαλουδακι σου ε; 

γιατί,μπήκε σε σπηλιά το '97,και συνεχίζει να μένει εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Titos301 είπε

το να εχει ακουσει καποιος οτι στην κινα ζουν ως επι τον πλειστον φτωχοι ανθρωποι και να μην εχει διαβασει καπου αλλου πχ για ποσοστα εκατ/χουν δισεκατ/χουν κτλ δεν σου περασε απο το μυαλουδακι σου ε; 

Κάνουν και εκεί μηδενικές φορολογικές δηλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2022 στις 8:04 ΠΜ, ff7lucas είπε

για πες σε ποιά θέματα γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω από αυτή τη μάρκα συσκευή αλλά με έβαλες σε σκέψεις...

Αν κάνεις αναζήτηση Google  θα δεις τα θέματα λογισμικού που έχουν οι κινεζικές συσκευές . 

Είναι γνωστό ότι έχει θέματα ο Κινέζος στο software ...  Γ αυτό άλλωστε έχει πέσει τόσο η xiaomi σε πωλήσεις ... 

Αλλά και πάλι  είπα ότι εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για κινεζικό . Εσύ αν θες δώσε no problem ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...