Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με εκτιμήσεις τα iPhone 14 θα είναι πιο ακριβά, με το «εισαγωγικό» Pro μοντέλο να έχει 256GB


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, deceit είπε

Μόνο split screen θα ήταν αντικειμενικά χρήσιμο εξ' αιτίας του μεγέθους της οθόνης στα σημερινά κινητά. 

Το stylus είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο το οποίο κατά την άποψή μου, βρίσκει καλύτερη εφαρμογή σε κάποιο foldable κινητό τύπου Z-Fold.  Αυτό, πάντα κατά την άποψή μου, μιας και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλοί χρήστες της σειράς note της Samsung ο οποίοι το λατρεύουν.

Για το desktop mode, προσωπικά θεωρώ ότι είναι άχρηστο.  Αν είναι να ψάχνεις με την πρώτη ευκαιρία να βρεις ένα μόνιτορ και τα λοιπά περιφερειακά για να μετατρέψεις το κινητό σε φορητό υπολογιστή, καλύτερα να αγοράσεις ένα τάμπλετ ή ένα λαπτοπ.  Δεν πιστεύω πως είναι το desktop mode μια λειτουργία που θα κάνει μια συσκευή να ξεχωρίσει των υπολοίπων.

Δεν είναι μόνο το split screen όπως εξηγεί στο λινκ που παρέθεσα. Κάθε φορά που θέλεις να κάνεις κάτι με ασφάλεια (για παράδειγμα ανάκτηση η λήψη κωδικών για επιβεβαίωση) η εφαρμογή κλείνει με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι υποχρεωτικά δεύτερη συσκευή. 

Το stylus η προσωπική μου άποψη συμφωνώ μαζί σου ακριβώς όπως τα λες.

Το desktop mode είναι απίστευτα χρήσιμο. Όταν έχεις συσκευή samsung με πλήρη υποστίρηξη dex (δηλαδή και με καλώδιο και αύρματα) δεν ψάχνεις για τίποτε. ΤΟΝΙΖΩ το DEX και την Samsung και όχι ένα απλό screen mirroring που κάνουν όλα τα κινητά. Ειδικά στην ασύρματη σύνδεση όλοι μας έχουμε υπολογιστή τηλεόραση λάπτοπ κλπ. Έχεις το κινητό κλειστό και δουλεύεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Εϊσαι στο γραφείο και δεν βγάζεις καν το κινητό από την τσέπη η το ξεχνάς κάπου στην φόρτιση η πάνω στο γραφείο. Εάν μάλιστα διαθέτεις μόνιτορ με type c τότε δεν χρειάζεται καν η παρουσία υπολογιστή τουλάχιστον για τις βασικές λειτουργίες σε ένα γραφείο. Βασικά τι λέω βασικές. Θα έλεγα σχεδόν τα πάντα όπως έχουν φτάσει τα κινητά με τις ταχύτητες την μνήμη κλπ.

Στο θέμα desktop mode το χρησιμοποιώ καθημερινά. Είναι μοναδικό όπως το έχει διαμορφώσει η samsung. Από διασκέδαση έως παρουσίαση και δουλειά είναι απλά απαραίτητο όταν το ανακαλύψεις και το συνηθίσεις στην καθημερινότητα σου. Εχτές το πρωί δούλευα στο γραφείο με το κινητό (έχω ένα s20 fe 5g) και όταν ήρθε ένα ανιψάκι μου του έδωσα το κινητό να δει τις φωτογραφίες που τραβήξαμε το σ/κ. Εγώ συνέχισα την δουλειά μου.  Ένα απλό παράδειγμα σου λέω. Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα που είναι χρήσιμο το dex της Samsung.

Και όμως... ΚΑΙ αυτό μπορώ να κάνω υποχώρηση. Εννοώ η προσωπική μου ανάγκη και άποψη. Η ηχογράφηση κλήσης είναι σε μεγάλο ποσοστό απαραίτητη και δεν μπορώ δίχως αυτήν. Απλά τα υπόλοιπα θεωρώ ότι είναι τρομερές ελλείψεις και ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Φίλε για Apple μιλάμε, απληστία είναι το μότο της, αν θες κανονικές τιμές δεν αγοράζεις Apple

Ναι γιατί οι άλλοι είναι καλύτεροι. Ίδιες τιμές ακριβώς έχουν και οι υπόλοιποι, ακόμα και η αγαπημένη μας xiaomi θέλει 1100€+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Προς τους κατόχους μελλοντικούς και τωρινούς. Την άποψη σας .......

Μπορεί το phone  να είναι ένα μίνι κομπιούτερ αλλά δεν  αντικαθιστά το λάπτοπ /υπολογιστη και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται γιατί σε μια τυπική  ημέρα κάποιος δεν θα  χρησιμοποιήσει μόνο  το  ιphone, αλλά και το laptop, το pc και το ipad . Προφανως το κάθε ένα για διαφορετικούς λόγους, πιο απλές ή πιο συνθέτες δουλειές. 

Τα περισσότερα χαρακτηριστικά των κινητών είναι για να .....δικαιολογούν την (υψηλή) τιμή τους και όχι για να τα χρησιμοποιεις σε τακτική βάση.

Χρησιμοποιω iphone και  mac book pro 15   και όλο το οικοσύστημα βασίζεται σε apple . Επαγγελματικά, windows ( με oracle). ΔΕΝ με απασχολεί αν το iphone έχει κάτι παραπάνω ή κάτι παρακάτω σε σχέση με android. Android είχα μέχρι και το samsung s9 plus.

Εαν θα ήθελα κάτι στο   iphone είναι το siri  να μιλούσε ελληνικά, όπως και η μετάφραση να υποστηρίζει ελληνικά.Οσον αφορά τα stylus  και όλα αυτά, ακούγονται κάπως σαν bells and whistles, είναι nice to have και  κάποια φορά ίσως  να χρησιμοποιηθούν αλλά επαγγελματικά δεν θα αφήσει  κανένας σοβαρός επαγγελματίας το λάπτοπ, έστω  το i pad pro   για να κάνει δουλειά με το phone ή το κάθε android.

Τα κινητα εχουν εντυπωσιακη τεχνολογία, μπορεις να δεις γρηγορα τα email σου, να ρυθμισεις τα ραντεβου σου, να κρατησεις μια σημειωση ...Αλλά να δουλεψεις σε excel η να κανεις γραφικα στο photos hop δεν γίνεται όσο καλό ...stylus  και αν διαθέτει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

Πραγματική χρησιμότητα για το 99% των καταναλωτών έχει μόνο το multitasking... Desktop mode και stylus είναι για να γελάει ο κόσμος και να βγάζει η Samsung και καλά επαγγελματικό κινητό για γραφίστες κτλ... Tο multitasking έχει χρησιμότητα, αλλά και πάλι όχι όσο το νομίζουν όλοι. Π.χ. εγώ θα ήθελα να βλέπω στη μισή οθόνη ένα ματς στο Cosmote TV και στην άλλη μισή να σκρολάρω ειδήσεις Ιnsomnia. Πραγματικό multitasking με 2 πράγματα στο foreground για να βλέπεις πχ και να γράφεις σαν σε υπολογιστή χρειάζομαι ελάχιστες φορές, όταν πχ θέλω να δω μια φωτογραφία από έναν λογαριασμό τραπέζης για να κάνω κατάθεση e-banking... που κάνεις λίγο πίσω-μπρος τα tabs των ανοιχτών εφαρμογών. Αυτό, τίποτα άλλο.

Για το θέμα του κόστους των 14... 10-15% είναι πολύ, δεν είναι λίγο. Μιλάμε για σχεδόν 200 ευρώ πάνω στις εκδόσεις pro. Αν τόσο κάνουν τα έξτρα 128gb, δεν πειράζει μένω και με αυτά, θα την παλέψω...

Πότε είχες τελευταία samsung συσκευή ναυαρχίδα (γιατί μόνο αυτές έχουν το DEX) και το θεωρείς ότι είναι για γέλια? Σε ρωτάω γιατί παίζει μεγάλο ρόλο που δεν είναι απλά ένα screen mirroring αλλά με κορυφαίες δυνατότητες που ακόμη και στο απλό screen mirroring (smart view το λέει η Samsung) έχεις δυνατότητες αναλογίες οθόνης, κλείσιμο οθόνης για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ που μόνο αν έχεις την συσκευή μπορείς να κρίνεις σωστά. 

Για το Multitasking το παράδειγμα που ανέφερες σκέψου ότι μπορείς να το κάνεις σε εντελώς άλλη οθόνη / τηλεόραση . υπολογιστή ενώ το κινητό να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς σε κάτι άλλο. Αλλά δεν είναι αυτό κυρίως η δυνατότητα που σου προσφέρει η samsung με το dex η η χρησιμότητα του καθεαυτού. 

Στο λινκ που παρέθεσα αν πρόσεξες τονίζει μια πολύ σημαντική λειτουργία που έχεις όταν είναι multitasking το λειτουργικό. Η λειτουργία της ασφάλειας. Απορώ πως το χρησιμοποιούν οι κάτοχοι του πραγματικά. Και δεν είναι μόνον η απώλεια κωδικών. Μιλάω για την καθημερινότητα ανάγκης επιβεβαίωσης με sms με push notification κλπ κλπ. Δηλαδή όταν έχεις διπλή ασφάλεια και χριάζεσαι κωδικό είτε με sms είτε με 2fa authentication πως στα κομμάτια γίνεται στο ios? Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Γιατί ο τύπος στο λινκ που παρέθεσα λέει ότι δεν γίνεται. Απλά. Δεν γίνεται. 

Δεν καταλαβαίνω.

Τώρα για το θέμα του κόστους. Επιμένω. Ότι δεν έχει καμία σημασία. Μιλάμε για ένα αγοραστικό κοινό που αλλάζει συσκευή σχεδόν κάθε χρόνο. Μιλάμε ότι όταν κάποιος δίνει 1500 για μια συσκευή με άνεση κάθε χρόνο δεν σκέπτεται καθόλου τα 200 ευρώ. Πόσο μάλλον όταν τον καλύπτει στις ανάγκες του. Αλλά είναι και το άλλο. Εμένα για παράδειγμα δεν με καλύπτει δεν το αγοράζω και προχωρώ σε άλλες λύσεις. Δεν κατηγορώ την Apple για την οικονομική πολιτική της αλλά για το παραπλανητικό μάρκετινγκ και το κόστος προς απόδοσης των συσκευών της. 

Όπως ξεκαθάρισα ποιο πάνω κάθε χρόνο το ψάχνω και πάντα ζαχαρώνω τις νέες της συσκευές. Και περιμένω πότε και αν καλύψει τις δικές μου ανάγκες να το πάρω την επόμενη στιγμή. Παλαιότερα με jailbrake μέχρι και το 4s αν θυμάμαι καλά ήμουν iphonάκιας μέχρι το κόκαλο. Μετά που τα πράγματα δυσκόλεψαν και έβγαλαν το ελληνόπουλο που είχε βάλει τα γυαλιά σε όλους και από το σίντια και από το μαρκετ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stsp είπε

Αν το βασικό μοντέλο διατίθεται με διπλάσια  χωρητικότητα μνήμης, λογικό είναι να κοστίζει κάτι παραπάνω. Βέβαια 150$ αύξηση στην Αμερική σημαίνει 400€ παραπάνω στη .....γη της επαγγελίας. Το γνωρίζουμε από το γνωστό μας   mac book air που από τα 1179€ πήγε όμορφα  και ωραία στα 1599€ με τον Μ2!.

Μπορεί για έναν εργαζόμενο Αμερικάνο ή ευρωπαίο μηχανικό ή ΔΥ στις ΗΠΑ να μην είναι πρόβλημα η αύξηση αυτή αλλά και εδώ όλο και κάτι γίνεται. Η  φοροδιαφυγή και η αρπαχτή να ευημερούν  και  όλα καλά θα πάνε. 

Ίσως επειδή τα pro μοντέλα δεν απευθύνονται σε φτηνές αγορές όπως η Ελλάδα ή σε όλους τους χρήστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pseira είπε

Ίσως επειδή τα pro μοντέλα δεν απευθύνονται σε φτηνές αγορές όπως η Ελλάδα ή σε όλους τους χρήστες;

Απευθύνεται σε  εισοδηματα που μπορούν να διαθέσουν το μισό μηνιαίο μισθό τους όπως οι ΗΠΑ, Γερμανία κλπ αλλά και σε οσους εχουν αναγάγει τη φοροδιαφυγή σε επάγγελμα, όπως η πρωταθλήτρια στην ΕΕ  Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Πότε είχες τελευταία samsung συσκευή ναυαρχίδα (γιατί μόνο αυτές έχουν το DEX) και το θεωρείς ότι είναι για γέλια? Σε ρωτάω γιατί παίζει μεγάλο ρόλο που δεν είναι απλά ένα screen mirroring αλλά με κορυφαίες δυνατότητες που ακόμη και στο απλό screen mirroring (smart view το λέει η Samsung) έχεις δυνατότητες αναλογίες οθόνης, κλείσιμο οθόνης για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ που μόνο αν έχεις την συσκευή μπορείς να κρίνεις σωστά. 

Για το Multitasking το παράδειγμα που ανέφερες σκέψου ότι μπορείς να το κάνεις σε εντελώς άλλη οθόνη / τηλεόραση . υπολογιστή ενώ το κινητό να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς σε κάτι άλλο. Αλλά δεν είναι αυτό κυρίως η δυνατότητα που σου προσφέρει η samsung με το dex η η χρησιμότητα του καθεαυτού. 

Στο λινκ που παρέθεσα αν πρόσεξες τονίζει μια πολύ σημαντική λειτουργία που έχεις όταν είναι multitasking το λειτουργικό. Η λειτουργία της ασφάλειας. Απορώ πως το χρησιμοποιούν οι κάτοχοι του πραγματικά. Και δεν είναι μόνον η απώλεια κωδικών. Μιλάω για την καθημερινότητα ανάγκης επιβεβαίωσης με sms με push notification κλπ κλπ. Δηλαδή όταν έχεις διπλή ασφάλεια και χριάζεσαι κωδικό είτε με sms είτε με 2fa authentication πως στα κομμάτια γίνεται στο ios? Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Γιατί ο τύπος στο λινκ που παρέθεσα λέει ότι δεν γίνεται. Απλά. Δεν γίνεται. 

Δεν καταλαβαίνω.

Τώρα για το θέμα του κόστους. Επιμένω. Ότι δεν έχει καμία σημασία. Μιλάμε για ένα αγοραστικό κοινό που αλλάζει συσκευή σχεδόν κάθε χρόνο. Μιλάμε ότι όταν κάποιος δίνει 1500 για μια συσκευή με άνεση κάθε χρόνο δεν σκέπτεται καθόλου τα 200 ευρώ. Πόσο μάλλον όταν τον καλύπτει στις ανάγκες του. Αλλά είναι και το άλλο. Εμένα για παράδειγμα δεν με καλύπτει δεν το αγοράζω και προχωρώ σε άλλες λύσεις. Δεν κατηγορώ την Apple για την οικονομική πολιτική της αλλά για το παραπλανητικό μάρκετινγκ και το κόστος προς απόδοσης των συσκευών της. 

Όπως ξεκαθάρισα ποιο πάνω κάθε χρόνο το ψάχνω και πάντα ζαχαρώνω τις νέες της συσκευές. Και περιμένω πότε και αν καλύψει τις δικές μου ανάγκες να το πάρω την επόμενη στιγμή. Παλαιότερα με jailbrake μέχρι και το 4s αν θυμάμαι καλά ήμουν iphonάκιας μέχρι το κόκαλο. Μετά που τα πράγματα δυσκόλεψαν και έβγαλαν το ελληνόπουλο που είχε βάλει τα γυαλιά σε όλους και από το σίντια και από το μαρκετ τους. 

Εμμένω στην άποψη μου ότι είναι για γέλια. Για το 99% των καταναλωτών. Από όλους τους γνωστούς σου λοιπόν που έχουν ναυαρχιδες Samsung ρώτα να μάθεις μετά από ένα χρόνο χρήσης πόσο συχνά χρησιμοποιούν το desktop mode? 1 να το δουν, μια να το δείξουν να το καυχηθούν και άλλες 2-3; Πολλές λέω. Επίσης αυτό με 2fa είναι επίσης για γέλια. Εννοείται μας μπορείς να κάνεις 2fa και Authenticator να δουλέψεις και τα πάντα. Συνήθως κιόλας αν το 2fa έρθει σε μήνυμα το βγάζει κατευθείαν στο πεδίο εισαγωγής στην εφαρμογή που θες, χωρίς καν να το πληκτρολογήσεις.

Επισης αφού εσυ έχεις να δουλέψεις iPhone από το 4s γιατί κι εγώ τόσο είχα μέχρι να πάρω το 12, που ξέρεις τι αλλαγές έχει και τι χρηστικότητα. Καμία σχέση οι συσκευές και το λειτουργικό το τότε με το τώρα. Απλά και ξεκάθαρα. Εκτός αυτού. Εγώ έχω το 12 pro max, εδώ και 22 μήνες. Δεν έχει αλλάξει η ταχύτητα λειτουργίας του στο ελάχιστο. Μόνο η μπαταρία έχει πέσει, οκ. Ποιο android θα μου το εγγυηθεί αυτό; 
 

Επισης όταν «κάνεις έρευνα» όπως λες να μην είσαι τόσο επιθετικός στις απαντήσεις σου. Υπάρχουν και άλλες απόψεις εκτός από τη δική σου. Δεν πειράζει δεν γυρίζει ο κόσμος γύρω από σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Εμμένω στην άποψη μου ότι είναι για γέλια. Για το 99% των καταναλωτών. Από όλους τους γνωστούς σου λοιπόν που έχουν ναυαρχιδες Samsung ρώτα να μάθεις μετά από ένα χρόνο χρήσης πόσο συχνά χρησιμοποιούν το desktop mode? 1 να το δουν, μια να το δείξουν να το καυχηθούν και άλλες 2-3; Πολλές λέω. Επίσης αυτό με 2fa είναι επίσης για γέλια. Εννοείται μας μπορείς να κάνεις 2fa και Authenticator να δουλέψεις και τα πάντα. Συνήθως κιόλας αν το 2fa έρθει σε μήνυμα το βγάζει κατευθείαν στο πεδίο εισαγωγής στην εφαρμογή που θες, χωρίς καν να το πληκτρολογήσεις.

Επισης αφού εσυ έχεις να δουλέψεις iPhone από το 4s γιατί κι εγώ τόσο είχα μέχρι να πάρω το 12, που ξέρεις τι αλλαγές έχει και τι χρηστικότητα. Καμία σχέση οι συσκευές και το λειτουργικό το τότε με το τώρα. Απλά και ξεκάθαρα. Εκτός αυτού. Εγώ έχω το 12 pro max, εδώ και 22 μήνες. Δεν έχει αλλάξει η ταχύτητα λειτουργίας του στο ελάχιστο. Μόνο η μπαταρία έχει πέσει, οκ. Ποιο android θα μου το εγγυηθεί αυτό; 
 

Επισης όταν «κάνεις έρευνα» όπως λες να μην είσαι τόσο επιθετικός στις απαντήσεις σου. Υπάρχουν και άλλες απόψεις εκτός από τη δική σου. Δεν πειράζει δεν γυρίζει ο κόσμος γύρω από σένα. 

Εγώ είμαι επιθετικός. Οκ.

Έχω μαγαζί με κινητή τηλεφωνία και για αυτό ασχολούμαι και γνωρίζω τι λέω. 

Εσύ δεν γνωρίζεις και κακώς ασχολείσαι και μπερδεύεις το θέμα. Και κάνε μας την χάρη να μην ασχολείσαι και χάνουμε όλοι μας το χρόνο μας μαζί σου.

Και εντελώς φιλικά έχεις θέμα που πρέπει να το κοιτάξεις φίλε μου. Σοβαρά τώρα. 

Τα σχόλια σου επί της απορίας μου απλά τα αγνοώ γιατί κατάλαβα το λόγο που αφιερώνεις τον χρόνο σου και δεν έχει καμία χρησιμότητα η νόημα αλλά είναι και εντελώς άστοχα και χαμηλής αξιοπιστίας.

:)

 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ γίνεται ολόκληρο θέμα ενώ πραγματικά δεν υπάρχει καμία αύξηση στην τιμή απλά κατήργησε το μοντέλο με τα 128 και αν δείτε τον τιμοκατάλογο ίδια τιμή έχει το 256 με πέρσι!!!! Απλά να χαμέ να λέγαμε

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Πότε είχες τελευταία samsung συσκευή ναυαρχίδα (γιατί μόνο αυτές έχουν το DEX) και το θεωρείς ότι είναι για γέλια? Σε ρωτάω γιατί παίζει μεγάλο ρόλο που δεν είναι απλά ένα screen mirroring αλλά με κορυφαίες δυνατότητες που ακόμη και στο απλό screen mirroring (smart view το λέει η Samsung) έχεις δυνατότητες αναλογίες οθόνης, κλείσιμο οθόνης για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ που μόνο αν έχεις την συσκευή μπορείς να κρίνεις σωστά. 

Για το Multitasking το παράδειγμα που ανέφερες σκέψου ότι μπορείς να το κάνεις σε εντελώς άλλη οθόνη / τηλεόραση . υπολογιστή ενώ το κινητό να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς σε κάτι άλλο. Αλλά δεν είναι αυτό κυρίως η δυνατότητα που σου προσφέρει η samsung με το dex η η χρησιμότητα του καθεαυτού. 

Στο λινκ που παρέθεσα αν πρόσεξες τονίζει μια πολύ σημαντική λειτουργία που έχεις όταν είναι multitasking το λειτουργικό. Η λειτουργία της ασφάλειας. Απορώ πως το χρησιμοποιούν οι κάτοχοι του πραγματικά. Και δεν είναι μόνον η απώλεια κωδικών. Μιλάω για την καθημερινότητα ανάγκης επιβεβαίωσης με sms με push notification κλπ κλπ. Δηλαδή όταν έχεις διπλή ασφάλεια και χριάζεσαι κωδικό είτε με sms είτε με 2fa authentication πως στα κομμάτια γίνεται στο ios? Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Γιατί ο τύπος στο λινκ που παρέθεσα λέει ότι δεν γίνεται. Απλά. Δεν γίνεται. 

Δεν καταλαβαίνω.

Τώρα για το θέμα του κόστους. Επιμένω. Ότι δεν έχει καμία σημασία. Μιλάμε για ένα αγοραστικό κοινό που αλλάζει συσκευή σχεδόν κάθε χρόνο. Μιλάμε ότι όταν κάποιος δίνει 1500 για μια συσκευή με άνεση κάθε χρόνο δεν σκέπτεται καθόλου τα 200 ευρώ. Πόσο μάλλον όταν τον καλύπτει στις ανάγκες του. Αλλά είναι και το άλλο. Εμένα για παράδειγμα δεν με καλύπτει δεν το αγοράζω και προχωρώ σε άλλες λύσεις. Δεν κατηγορώ την Apple για την οικονομική πολιτική της αλλά για το παραπλανητικό μάρκετινγκ και το κόστος προς απόδοσης των συσκευών της. 

Όπως ξεκαθάρισα ποιο πάνω κάθε χρόνο το ψάχνω και πάντα ζαχαρώνω τις νέες της συσκευές. Και περιμένω πότε και αν καλύψει τις δικές μου ανάγκες να το πάρω την επόμενη στιγμή. Παλαιότερα με jailbrake μέχρι και το 4s αν θυμάμαι καλά ήμουν iphonάκιας μέχρι το κόκαλο. Μετά που τα πράγματα δυσκόλεψαν και έβγαλαν το ελληνόπουλο που είχε βάλει τα γυαλιά σε όλους και από το σίντια και από το μαρκετ τους. 

Το Dex φίλε μου είναι η απόλυτη αποτυχία στην συσκευή μια φορά το έβαλα να δουλέψει ασύρματα στην Samsung tv και λαγκαριζε στο θεο μια απλή προβολή βίντεο από το Ίντερνετ !!! Streaming!! Όχι από την συσκευή !!! Και με tablet s7+ . Όσον αφορά την πιστοποίηση δύο παραγόντων φυσικά και έχει το iPhone αν είναι δυνατόν έχεις και μαγαζί κινητής τηλεφωνίας και δεν ξέρεις βασικά πράγματα. Μήπως έχεις κανα μπακάλικο γιατί μόνο για εκεί σε κόβω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Προς τους κατόχους μελλοντικούς και τωρινούς. Την άποψη σας και γιατί αφού διαβάσετε τον παρακάτω σύνδεσμο. Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να πάρω iPhone και το μόνο που με εμποδίζει είναι η ηχογράφηση κλήσης που δεν γίνεται σε αυτό. Τα υπόλοιπα που θα διαβάσετε παρακάτω τα ανέχομαι (περίπου). Οπότε να είστε ειλικρινείς αν απαντήσετε τελικά. Το μήνυμα μου δεν είναι δημοσκόπηση να τονίσω. 

https://www.neuf.tv/en/iphone-13-still-does-not-have-such-powerful-android-user-features-but-why

Είμαι περίεργος ποιοι και αν απαντήσουν. 

Και επί του θέματος αυτά είναι που θα έπρεπε να μας απασχολούν περισσότερο και όχι αν η κάθε εταιρία ανεβάζει η κατεβάζει τις τιμές της. Αν μας ενδιέφερε κάτι τέτοιο θα είμαστε μέτοχοι της εκάστοτε εταιρίας και θα μας απασχολούσε η μετοχή της. Υπάρχουν ειδικά φόρουμ συζητήσεων για τέτοια θέματα. Εδώ  Τώρα δεν βλέπω λόγο σχολιασμού η διαμάχης. 

Θα έπρεπε να ασχολούμαστε και να ρωτάμε το γιατί ανέβηκε η τιμή μόνο και αυτό καθαρά για τεχνογνωσία και τίποτε άλλο. 

Φίλε σταμάτησα να διαβάζω στο σύνδεσμο που παρέθεσες  όταν ξεκινώντας από τα επιχειρήματα που παραθέτει ο τύπος αναφερόμενος στο multitasking έγραψε αυτό :

 

9D8578B2-4885-473E-9C01-A3739FCDB5A1.jpeg
 

 Οοοκ θα μπορούσε να γράψει οτιδήποτε άλλο αλλα όχι πως βγαίνοντας από την εφαρμογή και μπαίνοντας στο μαιλ να κάνει copy paste όταν επέστρεψε το τηλέφωνο ΞΑΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕ την εφαρμογή !!!!

 Δηλαδή αυτό δεν συμβαίνει ούτε στο 6s του 2015 με 2 GB ram .

 Κάπου κάποιος πρέπει να μαζέψει κάτι  τέτοιους που γράφουν ότι αρλουμπα τους κατέβει 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nickvas19 είπε

επειδή η apple παρακολουθεί τι λέμε και τι γράφουμε έχω να της προτείνω αυτό για το μάρκετινγκ που κάνει.

Αύριο πρωί πρωί ανακοίνωση iPhone 14 και απευθείας στην αγορά , Σάββατο ανακοίνωση iPhone 15 και πάλι επι τόπου στην αγορά, τα ίδια και την Κυριακή να ανακοινώσει το iPhone 16 και Δευτέρα το πρωί iPhone 17 και το βράδυ της ίδιας μέρας iPhone 18 αλλά στην αγορά διαθέσιμο την Τρίτη έτσι για σπάσιμο.

Το σκέφτηκες άραγε πολύ όλο αυτό; 

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Προς τους κατόχους μελλοντικούς και τωρινούς. Την άποψη σας και γιατί αφού διαβάσετε τον παρακάτω σύνδεσμο. Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να πάρω iPhone και το μόνο που με εμποδίζει είναι η ηχογράφηση κλήσης που δεν γίνεται σε αυτό. Τα υπόλοιπα που θα διαβάσετε παρακάτω τα ανέχομαι (περίπου). Οπότε να είστε ειλικρινείς αν απαντήσετε τελικά. Το μήνυμα μου δεν είναι δημοσκόπηση να τονίσω. 

https://www.neuf.tv/en/iphone-13-still-does-not-have-such-powerful-android-user-features-but-why

Είμαι περίεργος ποιοι και αν απαντήσουν. 

Και επί του θέματος αυτά είναι που θα έπρεπε να μας απασχολούν περισσότερο και όχι αν η κάθε εταιρία ανεβάζει η κατεβάζει τις τιμές της. Αν μας ενδιέφερε κάτι τέτοιο θα είμαστε μέτοχοι της εκάστοτε εταιρίας και θα μας απασχολούσε η μετοχή της. Υπάρχουν ειδικά φόρουμ συζητήσεων για τέτοια θέματα. Εδώ  Τώρα δεν βλέπω λόγο σχολιασμού η διαμάχης. 

Θα έπρεπε να ασχολούμαστε και να ρωτάμε το γιατί ανέβηκε η τιμή μόνο και αυτό καθαρά για τεχνογνωσία και τίποτε άλλο. 

Δηλαδή εσύ πραγματικά τώρα χρειάζεσαι desktop mode και πενάκι; Δηλαδή τί ακριβώς να απαντήσουμε. Το multitasking ναι θα το ήθελα. Μέχρι εκεί. 

Γενικα δεν τις πιάνω τις ερωτήσεις του στυλ «γιατί δεν υποστηρίζει η τάδε εταιρεία τη λειτουργικότητα της δεινα». 

Δεν υπάρχει ΓΙΑΤΙ. Υπάρχει ότι ΔΕΝ. Σου κάνει; Το παίρνεις. Δε σου κάνει; Πας παρακάτω. 

Και μια ερώτηση. Γιατί στο ΔΙΑΟΛΟ δεν υποστηρίζει εδώ και 17272 χρόνια το Android κάτι σαν το iMessage; Ή το FaceTime? Natively εννοώ, δεν θέλω μέσω τρίτων apps.  Ή τη δυνατότητα να ξεκινάς μια εργασία στο iPhone πχ browsing και να τη συνεχίζεις στο iPad. 

Κατα τα άλλα, το ρημάδι το πενάκι μας χαλάει. Κάναμε αμαν να το ξεφορτωθούμε, και έχουμε τώρα και ερώτηση γιατί δεν το υποστηρίζει το iPhone. KAΛΑ ΚΑΝΕΙ.

15 ώρες πριν, Nera1 είπε

δεν έχω περάσει ποτέ τα 64,απορώ τι αποθηκεύετε σε τόσα γιγα.Ταινιες 4κ;

Φωτογραφίες και βίντεο απτήν εποχή που πρώτοπήραμε τηλέφωνο.

Προφανώς δεν έχουμε όλοι τις ίδιες συνήθειες, αλλά το να ρωτάμε «τί να τα κανεις τα 256» ειναι αρκετά αφελές.

Εγώ φωτό, ο άλλος games, ο παράλλος τσόντες. Λύθηκε η απορία;

23D9E76C-13CD-4F3A-A0D9-A8F50656525B.jpeg

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jspawn είπε

Επιτέλους αντε με αυτά τα κωλο 128 gb απορώ γιατί τα βγάζουν και τα παίρνει ο κόσμος και μετά κλαίγονται δεν χωράει τίποτα και δεν χωράει τίποτα 256 το λιγότερο μια χαρά. 

Τα βγάζει για να πουλάει συνδρομές για αποθήκευση στο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, polaki είπε

Το σκέφτηκες άραγε πολύ όλο αυτό; 

Δηλαδή εσύ πραγματικά τώρα χρειάζεσαι desktop mode και πενάκι; Δηλαδή τί ακριβώς να απαντήσουμε. Το multitasking ναι θα το ήθελα. Μέχρι εκεί. 

Γενικα δεν τις πιάνω τις ερωτήσεις του στυλ «γιατί δεν υποστηρίζει η τάδε εταιρεία τη λειτουργικότητα της δεινα». 

Δεν υπάρχει ΓΙΑΤΙ. Υπάρχει ότι ΔΕΝ. Σου κάνει; Το παίρνεις. Δε σου κάνει; Πας παρακάτω. 

Και μια ερώτηση. Γιατί στο ΔΙΑΟΛΟ δεν υποστηρίζει εδώ και 17272 χρόνια το Android κάτι σαν το iMessage; Ή το FaceTime? Natively εννοώ, δεν θέλω μέσω τρίτων apps.  Ή τη δυνατότητα να ξεκινάς μια εργασία στο iPhone πχ browsing και να τη συνεχίζεις στο iPad. 

Κατα τα άλλα, το ρημάδι το πενάκι μας χαλάει. Κάναμε αμαν να το ξεφορτωθούμε, και έχουμε τώρα και ερώτηση γιατί δεν το υποστηρίζει το iPhone. KAΛΑ ΚΑΝΕΙ.

Φωτογραφίες και βίντεο απτήν εποχή που πρώτοπήραμε τηλέφωνο.

Προφανώς δεν έχουμε όλοι τις ίδιες συνήθειες, αλλά το να ρωτάμε «τί να τα κανεις τα 256» ειναι αρκετά αφελές.

Εγώ φωτό, ο άλλος games, ο παράλλος τσόντες. Λύθηκε η απορία;

23D9E76C-13CD-4F3A-A0D9-A8F50656525B.jpeg

Φίλε είσαι ο τύπος μου !

 Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για μένα με τις φωτό των οποίων είμαι λάτρης και θέλω να τις έχω όλες!

 Όποτε δεν με πειράζει καθόλου η αύξηση της τιμής αν η αρχική έκδοση ξεκινάει απο 256GB 

 Ούτως η άλλως το 13 pro max 256 είναι όποτε από άποψη τιμής το 14 pro max θα είναι στα ίδια μπορεί και χαμηλότερα επίπεδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαντάω σε σκορπια θέματα  που είδα

1ον τι πενάκι για κάποιον μπορεί να είναι άχρηστο και σε ξαποιον αλλο  φουλ χρήσιμο σε εμένα είναι απαραίτητο για πολλούς λόγους και η επιλογή του note έγινε γιαυτό τον λόγο

2ον για τον φίλο που ρώτησε αν κάποιο android κινητό μπορεί να το δουλέψει 22 μηνες χωρις να βγάζει θέματα θελω να του πω οτι το note μου το έχω από την μερα που βγήκε ούτε που θυμάμαι πόσο ακριβώς περίπου 3 χρόνια και συνεχίζει ακάθεκτο χωρίς λαγκ κολληματα κλπ είναι το μοντέλο με τα 12ram έχει σπάσει η οθόνη μετά από σειρά πτωσεων και απλα έκανα αντικατάσταση χωρίς να παρω άλλο  να τονίζω ότι το κινητό έχει κλείσει αυτά τα 3 χρόνια 5 6 φορες μαξ ειναι 24/7 ανοιχτο αν αυτό λέει κάτι  σε κάποιους

3ον το iPhone είναι κορυφαίο τηλέφωνο αλλά ρε παιδιά όσες φορές το έχω πιασεξ στα χέρια μου καθώς έχει η γυναίκα το 12 δεν μπορώ να καταλαβω αυτό το user friendly  που λενε εμενα δεν με βολεύει καθόλου επίσης σε αυτο να πω ότι για τηλέφωνα που κάποιοι αλλάζουν  κάθε χρόνο είναι πολλα τα 1500 1700 και μην ακούω ότι κάποιοι τα δίνουν καλά κάνουν και τα δίνουν εγω πιστεύω ότι είναι πολλά και την ίδια λογική έχουν ακολουθήσει και οι άλλες εταιρίες δυστυχώς... και κατι τελευταίο πιστεύω ότι πλέον όλα τα κινητά πρέπει να έχουν πολύ μεγάλο αποθηκευτικό καθώς όλα έχουν μεγαλώσει δεν ξερω αν με πείτε περίεργο αλλά λέω το μικρότερο να είναι 500ρι και όχι πιο κάτω..

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...