Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενα κρακ ( κριγμοί) στο γόνατο


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Καταρχάς πριν ρωτήσω αυτό που θέλω, ασφαλώς και θα πάω σε ορθοπαιδικό, απλά θέλω να πάρω γνώμες, σε περίπτωση που έχει τύχει σε κάποιον από εδώ και πως το αντιμετώπισε

Σήμερα εκεί που περπατούσα και ανέβηκα κάτι σκάλες, μετά ένιωσα συνεχόμενα κρακ στο αριστερό γόνατο. ΔΕΝ ενιωσα και δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση πόνου στο εν λόγω σημείο.

Απλά πρώτη φορά μου συνέβη και γενικά μέχρι να πάω σπίτι, και τώρα που το κινώ κάνει κρακ, χωρίς να έχω πόνο.

Είναι κάτι σοβαρό , όσοι τυχόν το έχετε αντιμετωπίσει;?

Δεν ξέρω αν είναι από το γυμναστήριο ( πάω 4 φορές την εβδομάδα από δύο ώρες). Αλλά στο Γυμναστήριο δεν σηκώνω βάρη. Κάνω λίγα κιλά , πολλές επαναλήψεις πέρα από αερόβια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα θεμα κρακ στον αστράγαλο με το περπάτημα. (καθε βημα και κρακ) 

Ο γιατρός μου ειχε πει οτι δεν ειναι ανησυχητικό οσο δεν υπάρχει πονος και πρηξιμο. 

Επειδή κι εγω πηγαινα τοτε γυμναστήριο, σταματησα για καποιες μερες το μηχανημα εκγυμνασης της γαμπας και σταματησαν και τα κρακ. 

Δοκιμασε να το ξεκουρασεις καποιες μερες και αν επιμένει πήγαινε. 

Επεξ/σία από Dimi00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξαπλα στο κρεβατι ,η καθιστος, γυρνα το,ψαχουλευε το χωρις φορτιο να δεις αν εχει θεματα, σε πονεσει, κλπ κλπ,πολλες φορες την εβδομαδα. μπορει να στραβοπατιεται ελαφρως κ να εχει λιγη ευαισθησια.

οταν το λειτουργεις σφαιρικα θα δειξει κ να το παρακολουθεις.

δοκιμαζε στις εξτριμ θεσεις τι λεει, να ακουμε το σωμα μας

κ αναλογα λες σε γιατρους αθλητες κλπ

πολλοι γιατροι θα σου πουν εγω δινω παυσιπονα , οδηγιες μην το πατας ,φορτιζεις πολυ κλπ κ αμα χειροτερεψει εγχειριση, χαιρω πολυ χαιροπουλος

11 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα

Καταρχάς πριν ρωτήσω αυτό που θέλω, ασφαλώς και θα πάω σε ορθοπαιδικό, απλά θέλω να πάρω γνώμες, σε περίπτωση που έχει τύχει σε κάποιον από εδώ και πως το αντιμετώπισε

Σήμερα εκεί που περπατούσα και ανέβηκα κάτι σκάλες, μετά ένιωσα συνεχόμενα κρακ στο αριστερό γόνατο. ΔΕΝ ενιωσα και δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση πόνου στο εν λόγω σημείο.

Απλά πρώτη φορά μου συνέβη και γενικά μέχρι να πάω σπίτι, και τώρα που το κινώ κάνει κρακ, χωρίς να έχω πόνο.

Είναι κάτι σοβαρό , όσοι τυχόν το έχετε αντιμετωπίσει;?

Δεν ξέρω αν είναι από το γυμναστήριο ( πάω 4 φορές την εβδομάδα από δύο ώρες). Αλλά στο Γυμναστήριο δεν σηκώνω βάρη. Κάνω λίγα κιλά , πολλές επαναλήψεις πέρα από αερόβια

οπως ειπε η δεμι00 μαλλον ελαφρια υπερορτιση γονατου μου θυμιζει. , και σαν να μην γινονται ολες οι κινησεις ,αλλα καπως μονοδιαστατα σε ελαφρυ υπερβολικο βαθμο.

 τα γινατα θελουν λιγα ελαφρια  καθισματα ή μισοκαθισματα , αν υπαρχει θεμα, ξαπλα ή καθιστος κλπ , να δυναμωνουν χωρις τραυματισμους

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimi00 είπε

Ειχα θεμα κρακ στον αστράγαλο με το περπάτημα. (καθε βημα και κρακ) 

Ο γιατρός μου ειχε πει οτι δεν ειναι ανησυχητικό οσο δεν υπάρχει πονος και πρηξιμο. 

Επειδή κι εγω πηγαινα τοτε γυμναστήριο, σταματησα για καποιες μερες το μηχανημα εκγυμνασης της γαμπας και σταματησαν και τα κρακ. 

Δοκιμασε να το ξεκουρασεις καποιες μερες και αν επιμένει πήγαινε. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Ναι αυτό θα κάνω. Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν πονάω

50 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

ξαπλα στο κρεβατι ,η καθιστος, γυρνα το,ψαχουλευε το χωρις φορτιο να δεις αν εχει θεματα, σε πονεσει, κλπ κλπ,πολλες φορες την εβδομαδα. μπορει να στραβοπατιεται ελαφρως κ να εχει λιγη ευαισθησια.

οταν το λειτουργεις σφαιρικα θα δειξει κ να το παρακολουθεις.

δοκιμαζε στις εξτριμ θεσεις τι λεει, να ακουμε το σωμα μας

κ αναλογα λες σε γιατρους αθλητες κλπ

πολλοι γιατροι θα σου πουν εγω δινω παυσιπονα , οδηγιες μην το πατας ,φορτιζεις πολυ κλπ κ αμα χειροτερεψει εγχειριση, χαιρω πολυ χαιροπουλος

οπως ειπε η δεμι00 μαλλον ελαφρια υπερορτιση γονατου μου θυμιζει. , και σαν να μην γινονται ολες οι κινησεις ,αλλα καπως μονοδιαστατα σε ελαφρυ υπερβολικο βαθμο.

 τα γινατα θελουν λιγα ελαφρια  καθισματα ή μισοκαθισματα , αν υπαρχει θεμα, ξαπλα ή καθιστος κλπ , να δυναμωνουν χωρις τραυματισμους

Σ ευχαριστώ πολύ. Όπως ανέφερα και πιο πάνω το σημαντικό είναι ότι δεν πονάω. Δεν είχα ποτέ θέματα με τα γόνατα, πρώτη φορά με πιάνει, με εξαίρεση πριν 13 χρόνια που είχα χτυπήσει το γόνατο στο μπάσκετ, αλλά από τότε δεν με έπιασε ξανά. Ίσως πηγαίνω γυμναστήριο αλλά να κάνω μόνο μηχανήματα που αφορούν τα χέρια και να ξεκουράσω λίγο τα ποδια. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το τελευταίο καιρό λόγω δουλειών, περπατούσα αρκετά, είχα και το γυμναστήριο και μάλλον κούρασα το γόνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

θέλω να πάρω γνώμες

ανέβηκα κάτι σκάλες

ένιωσα συνεχόμενα κρακ στο αριστερό γόνατο.

Είναι κάτι σοβαρό , όσοι τυχόν το έχετε αντιμετωπίσει;?

Όχι.

Γλωσσοφαγιά είναι.

Τό χε πάθει και ο Χαρτ.

spacer.png

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

ασφαλώς και θα πάω σε ορθοπαιδικό

Ως εκπρόσωπος τύπου του εξαίρετου ιατρικού team του insomnia έχω να πω πως μας προσβάλλεις! Θα δεις που δεν θα χρειαστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Το έχω στα γονατα, χονδροπαθεια λεγεται.

Εγω πχ, δεν μπορω να κανω βαθυ καθισμα, ποναω πολύ. Πόσο μάλλον να βαλω πολυ βαρος στα γονατα.

Μα εγω δεν πονάω καθόλου. Και βαθύ κάθισμα που δοκίμασα να κάνω δεν αισθανθηκα το παραμικρό πόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Μα εγω δεν πονάω καθόλου.

Δώσ' του λίγο χρόνο ρε βιαστικέ..

Σοβαρά πάντως, για τέτοια θέματα σε γιατρό ΜΟΝΟ. Μην διαβάζεις καν τι γράφει ο καθένας στο ιντερνετ.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

την εχω δει πολλες φορες στη τηλεοραση και εχω ακουσει τα καλυτερα

Εγω "δυστυχως" λογω τρεξιματος την εχω δοκιμασει πολλες φορες και γνωριζω απο πρωτο χερι τι αξιζει .Το μονο κακο λογω μεγαλης πελατειας αν ζητησεις ραντεβου για πρωτη φορα ,παιρνει ισως και μηνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...