Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Eos 100d


Natha
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Natha,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Έχω μια Canon eos 100d, την οποία και πρόκειται να αποχωριστώ, οπότε βρίσκομαι σε αναζήτηση καινούργιας. Εδώ να πω ότι οι γνωσεις του τι πρέπει να προσέξω και τι όχι στην αγορά μιας μηχανής είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες 

Η χρήση που γίνεται είναι αποκλειστικά ερασιτεχνική σαν χόμπι. Παρόλα αυτά αφού υπάρχει και το χρηματικό περιθώριο (~ 1000€) θα ήθελα να πάω σε κάτι καλύτερο.

Από λίγο που προσπάθησα να ψάξω μόνος έλεγα για την Eos 6d Mii. Έχω έναν canon prime 50mm φακο που θα ήθελα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω αν με συμφέρει να αλλάξω μάρκα. Μπορώ βέβαια να τον πουλήσω.

Με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογραφία, το.βιντεο μου είναι σχετικά αδιάφορο. Φωτογραφίζω κυρίως τοπία και πόλη.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Natha είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έχω μια Canon eos 100d, την οποία και πρόκειται να αποχωριστώ, οπότε βρίσκομαι σε αναζήτηση καινούργιας. Εδώ να πω ότι οι γνωσεις του τι πρέπει να προσέξω και τι όχι στην αγορά μιας μηχανής είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες 

Καλημέρα. Εννοείς τι να προσέξεις από την άποψη χαρακτηριστικών ενός μοντέλου ή κατά την αγορά μεταχειρισμένης μηχανής ; Ρωτάω επειδή η 6D Mii είναι στα 1.500 καινούργια χωρίς φακό από αξιόπιστα φωτογραφικά μαγαζιά σε σχέση με το περιθώριο που αναφέρεις παρακάτω. 

1 ώρα πριν, Natha είπε

Η χρήση που γίνεται είναι αποκλειστικά ερασιτεχνική σαν χόμπι. Παρόλα αυτά αφού υπάρχει και το χρηματικό περιθώριο (~ 1000€) θα ήθελα να πάω σε κάτι καλύτερο.

Από λίγο που προσπάθησα να ψάξω μόνος έλεγα για την Eos 6d Mii. Έχω έναν canon prime 50mm φακο που θα ήθελα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω αν με συμφέρει να αλλάξω μάρκα. Μπορώ βέβαια να τον πουλήσω.

Με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογραφία, το.βιντεο μου είναι σχετικά αδιάφορο. Φωτογραφίζω κυρίως τοπία και πόλη.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμένης συγκριτικά με την 6D Mii εγώ θα πρότεινα την 6D (την προηγούμενη δηλαδή). Έχει καλύτερη απόδοση και πιο ποιοτικό αρχείο. Επίσης θα τη βρεις σε πολύ λογικές τιμές και με τα υπόλοιπα χρήματα μπορείς να πάρεις φακό (-ούς) που είναι και πιο κρίσιμο. Είναι σχετικά "παλιά" αλλά είναι value for money από όλες τις απόψεις. 

Από εκεί και πέρα επειδή έχεις μόνο έναν 50mm ουσιαστικά δε σε δεσμεύει η μάρκα και μπορείς να δεις και άλλες επιλογές (π.χ. Nikon D750) αν θες να μείνεις σε DSLR ή να δεις κάτι σε mirrorless οποιασδήποτε εταιρείας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6d mii είναι πολύ καλή, αλλά αν έχεις μόνο έναν φτηνό 50αρι φακό, δεν είναι σημαντικός λόγος για να παραμείνεις στο σύστημα. Μπορεις να πας πρακτικά όπου θες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μια canon rp αν σου κάνει, με τον ανταπτορα για να παίξει και ο 50αρης σου αν και δίνεις και τον 50αρη που εχεισ και με 200 ευρώ παίρνεις της rp τον 50αρη με 200 ευρώ καινούριο. 
 

Θα δεις αρκετή  διαφορά από το σετ που έχεις τώρα.


ΥΓ. Ανεβαίνεις λίγο παραπάνω σε κόστος αλλά νομίζω αξίζει. 
 

ΥΓ2: θα βρεις και μεταχειρισμένη την κάμερα έχει κάποιες αγγελίες που βλέπω κατά καιρούς κάτω από 1000 όποτε και με τον 50αρη της παίζει να σου κοστίσουν τελικά 1000. 

ΥΓ3:  λίγο που κοίταξα στο Facebook market place βρήκα 2-3 αγγελίες άριστες λένε στα 700… 

Και βρήκα και στα 800 και στα 900 ακόμα και με φακό μαζί σε αυτά τα χρήματα. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pifilos είπε

Καλημέρα. Εννοείς τι να προσέξεις από την άποψη χαρακτηριστικών ενός μοντέλου ή κατά την αγορά μεταχειρισμένης μηχανής ; Ρωτάω επειδή η 6D Mii είναι στα 1.500 καινούργια χωρίς φακό από αξιόπιστα φωτογραφικά μαγαζιά σε σχέση με το περιθώριο που αναφέρεις παρακάτω.

Συγγνώμη, ξέχασα να γράψω ότι δεν θα αγοραστεί από Ελλάδα, κι εδώ που είμαι μπορώ να την βρω αξιόπιστα καινούργια στα 1.100€

8 ώρες πριν, pifilos είπε

 Από εκεί και πέρα επειδή έχεις μόνο έναν 50mm ουσιαστικά δε σε δεσμεύει η μάρκα και μπορείς να δεις και άλλες επιλογές (π.χ. Nikon D750) αν θες να μείνεις σε DSLR ή να δεις κάτι σε mirrorless οποιασδήποτε εταιρείας. 

Ναι, δεν έχω πρόβλημα να πάω σε κάτι άλλο, ούτε και σε mirorless. Απλά δεν ξέρω τι να ψάξω.

Όπως και να χει αξίζει η 6d ii τα χρήματα της ή έχω και και πιο καλές επιλογές;

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Η 6d mii είναι πολύ καλή, αλλά αν έχεις μόνο έναν φτηνό 50αρι φακό, δεν είναι σημαντικός λόγος για να παραμείνεις στο σύστημα. Μπορεις να πας πρακτικά όπου θες.

Θα μπορούσες να προτείνεις 2-3 επιλογές; Ας είναι και στα 1200€-1300€. Δεν θα αγοραστεί από Ελλάδα κι απ' ότι είδα μπορώ να βρω και πιο φτηνάσρ σχέση με Ελλάδα, ειδικά dslr

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Natha είπε

Συγγνώμη, ξέχασα να γράψω ότι δεν θα αγοραστεί από Ελλάδα, κι εδώ που είμαι μπορώ να την βρω αξιόπιστα καινούργια στα 1.100€

Ναι, δεν έχω πρόβλημα να πάω σε κάτι άλλο, ούτε και σε mirorless. Απλά δεν ξέρω τι να ψάξω.

Όπως και να χει αξίζει η 6d ii τα χρήματα της ή έχω και και πιο καλές επιλογές;

Για μένα όχι αλλά ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις οπότε είναι και υποκειμενικό. Από τη στιγμή που μπορείς να ξεκινήσεις κάτι από την αρχή  εγώ θα πρότεινα κάποια mirrorless που όμως λόγω κόστους περιορίζει κάπως την αγορά φακών ή μεταχειρισμένη παλιότερη DSLR (των οποίων όχι πως είμαι fan αλλά βρίσκεις εξαιρετικά μοντέλα σε χαμηλές τιμές λόγω της συνεχούς μετάβασης χρηστών σε mirrorless). 

Εφόσον δεν είναι και τόσο περιορισμένο το budget σου εκτός της Canon RP που ανέφερε ο @stratigos24 θα έβαζα στον χάρτη και τη Nikon Z5 που έχει και ο ίδιος αν θυμάμαι καλά και μπορεί να σου πει περισσότερα για αυτή. Προσωπικά μεταξύ των δύο θα διάλεγα τη Nikon σα σώμα αλλά η Canon έχει κάποιους κλασικούς δημοφιλείς φακούς (35mm, 50mm π.χ.) σε αρκετά χαμηλότερες τιμές. Αναφέρω μόνο full frame επειδή αρχικά ανέφερες την Canon 6D ii ειδάλλως υπάρχουν επιλογές σε mirrorless aps-c (όχι φθηνές δυστυχώς π.χ. fujifilm που έχω εγώ) και m4/3 που έχουν αρκετά μέλη οπότε μπορούν να πουν εκείνοι περισσότερα αν θέλουν. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Z5 να προτιμήσεις σε σχέση με rp από μένα λόγο ενσωματωμένης σταθεροποίησης, πιθανότατα και λίγο καλύτερο αρχείο.

Στα μείον της "ίσως" η εστίαση σε σχέση με την rp και πιθανών η γκάμα συμβατών φακών(ο μόνος οικονομικός φωτεινός είναι ο 40αρης f2)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Πάρε μια canon rp αν σου κάνει, με τον ανταπτορα για να παίξει και ο 50αρης σου αν και δίνεις και τον 50αρη που εχεισ και με 200 ευρώ παίρνεις της rp τον 50αρη με 200 ευρώ καινούριο. 
 

Θα δεις αρκετή  διαφορά από το σετ που έχεις τώρα.


ΥΓ. Ανεβαίνεις λίγο παραπάνω σε κόστος αλλά νομίζω αξίζει. 
 

ΥΓ2: θα βρεις και μεταχειρισμένη την κάμερα έχει κάποιες αγγελίες που βλέπω κατά καιρούς κάτω από 1000 όποτε και με τον 50αρη της παίζει να σου κοστίσουν τελικά 1000. 

ΥΓ3:  λίγο που κοίταξα στο Facebook market place βρήκα 2-3 αγγελίες άριστες λένε στα 700… 

Και βρήκα και στα 800 και στα 900 ακόμα και με φακό μαζί σε αυτά τα χρήματα. 

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια. Δεν είχα καθολου στο μυαλό μου mirrorless αλλά το βίντεο με έπεισε. Από τη στιγμή που έχω μόνο έναν φακό νομίζω δεν αξίζουν τα έξτρα χρήματα για τον ανάπτορα. Θα δω μήπως πουληθεί και πάρω όπως είπες καινούγιο.

42 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για μένα όχι αλλά ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις οπότε είναι και υποκειμενικό. Από τη στιγμή που μπορείς να ξεκινήσεις κάτι από την αρχή  εγώ θα πρότεινα κάποια mirrorless που όμως λόγω κόστους περιορίζει κάπως την αγορά φακών ή μεταχειρισμένη παλιότερη DSLR (των οποίων όχι πως είμαι fan αλλά βρίσκεις εξαιρετικά μοντέλα σε χαμηλές τιμές λόγω της συνεχούς μετάβασης χρηστών σε mirrorless). 

Εφόσον δεν είναι και τόσο περιορισμένο το budget σου εκτός της Canon RP που ανέφερε ο @stratigos24 θα έβαζα στον χάρτη και τη Nikon Z5 που έχει και ο ίδιος αν θυμάμαι καλά και μπορεί να σου πει περισσότερα για αυτή. Προσωπικά μεταξύ των δύο θα διάλεγα τη Nikon σα σώμα αλλά η Canon έχει κάποιους κλασικούς δημοφιλείς φακούς (35mm, 50mm π.χ.) σε αρκετά χαμηλότερες τιμές. Αναφέρω μόνο full frame επειδή αρχικά ανέφερες την Canon 6D ii ειδάλλως υπάρχουν επιλογές σε mirrorless aps-c (όχι φθηνές δυστυχώς π.χ. fujifilm που έχω εγώ) και m4/3 που έχουν αρκετά μέλη οπότε μπορούν να πουν εκείνοι περισσότερα αν θέλουν. 

 

όχι για ff ενδιαφερόμουν οπότε όλα καλά. Νομίζω κλείνω προς την rp τελικά, αφού απ ότι καταλαβα θα είναι πιο ευκόλα τα πράγματα με την αγορά φακών.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2022 στις 10:11 ΜΜ, @topos είπε

Z5 να προτιμήσεις σε σχέση με rp από μένα λόγο ενσωματωμένης σταθεροποίησης, πιθανότατα και λίγο καλύτερο αρχείο.

Στα μείον της "ίσως" η εστίαση σε σχέση με την rp και πιθανών η γκάμα συμβατών φακών(ο μόνος οικονομικός φωτεινός είναι ο 40αρης f2)

Καλημέρα και πάλι. Αναφέρεσαι σε αυτόν; https://www.skroutz.gr/s/31438887/Nikon-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-40mm-f-2-Wide-Angle-για-Nikon-Z-Mount-Black.html?from=timeline

Απ' ότι είδα τλκ όλες οι συγκρίσεις κλείνουν προς τη Ζ5, και αρχίζώ να το σκέφτομαι σοβαρά. Ο συγκεκριμένος σαν main φακός είναι αρκετός τουλάχιστον για χομπίστικη εραστιτεχνική χρήση στην αρχή; Δεν ειμαι fun του κιτ φακού.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είναι αρκετός.

και έχεις και επιλογές οικονομικές από Viltrox σε 35mm 1.8, 85mm 1.8 και 24mm 1.8.

Τον Viltrox 35mm έχω και το επέλεξα για το ότι είναι λίγο πιο ανοιχτός από το 40mm και είναι λίγο καλύτερος σε απόδοση από τον 40mm. Ρίξε του μια μάτια αν πας σε Nikon.

Το θετικό του 40αρη έναντι του Viltrox 35 είναι ότι μπορεί να εστιάζει από τα 29 εκατοστά από το θέμα ενώ ο Viltrox από τα 40 εκατοστά.

Εγώ πρότεινα την RP για κόστος φακών και για να μείνεις στην ίδια εταιρεία. Και αυτή και η Ζ5 (αυτήν έχω) είναι μια χαρά μηχανές.

Όλες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Μεταξύ των 2 αυτών (z5 vs rp) τα θετικά της Z5 που ξέρω είναι σίγουρα η μπαταρία που κρατάει περισσότερο και η σταθεροποίηση στο σώμα που η rp δεν έχει. ΗΖ5 παίρνει 2 κάρτες Sd η rp μια, το αναφερω αν για κάποιον είναι ένα συν ακόμα. 

Στις 12/8/2022 στις 11:11 ΜΜ, @topos είπε

Z5 να προτιμήσεις σε σχέση με rp από μένα λόγο ενσωματωμένης σταθεροποίησης, πιθανότατα και λίγο καλύτερο αρχείο.

Στα μείον της "ίσως" η εστίαση σε σχέση με την rp και πιθανών η γκάμα συμβατών φακών(ο μόνος οικονομικός φωτεινός είναι ο 40αρης f2)

Στο χαμηλό φωτισμό η RP μάλλον θα τα πηγαίνει καλύτερα στην εστίαση.  Σε καλό φωτισμό δε ξέρω αν θα έχει μεγάλη διαφορά. 

ΥΓ: αυτό το review με έκανε να επιλέξω τον 35mm Viltrox έναντι του Nikon 40mm

https://alikgriffin.com/viltrox-35mm-f1-8-review-samples/
 

Επεξ/σία από stratigos24
Το θετικό του 40αρη έναντι του Viltrox 35 είναι ότι μπορεί να εστιάζει από τα 29 εκατοστά από το θέμα ενώ ο Viltrox από τα 40 εκατοστά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Natha είπε

Καλημέρα και πάλι. Αναφέρεσαι σε αυτόν; https://www.skroutz.gr/s/31438887/Nikon-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-40mm-f-2-Wide-Angle-για-Nikon-Z-Mount-Black.html?from=timeline

Απ' ότι είδα τλκ όλες οι συγκρίσεις κλείνουν προς τη Ζ5, και αρχίζώ να το σκέφτομαι σοβαρά. Ο συγκεκριμένος σαν main φακός είναι αρκετός τουλάχιστον για χομπίστικη εραστιτεχνική χρήση στην αρχή; Δεν ειμαι fun του κιτ φακού.

Καταρχάς να πω πως μιλάμε για μικρές διαφορές που το πιθανότερο είναι να μην τις αντιληφθείς καν αν εκθέτεις σωστά. Ωστόσο ναι, κλίνουν προς τη Ζ5 γιατί είναι συνολικά καλύτερη για αυτό και παραπάνω είπα ότι θα διάλεγα τη Ζ5 έναντι της RP (και σα σώμα και σαν ποιότητα αρχείου). Παρεμπιπτόντως η RP έχει τον αισθητήρα της EOS 6D ii οπότε δε θα ήταν και λογικό να πω αρχικά πως όχι μην πάρεις την 6D ii αλλά ναι πάρε την RP. Όμως στους φακούς που είναι και το ζουμί θα βρεις φθηνότερες επιλογές στην Canon εκτός των Viltrox που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Ο λόγος που το αναφέρω ξανά είναι πως είναι κρίμα να αγοράσεις μια μηχανή και στη συνέχεια να δεις πως σε περιορίζει το κόστος των φακών. Για παράδειγμα μιας και αναφέρεις τοπία δεν είναι απίθανο να θες κάποια στιγμή έναν ευρυγώνιο ζουμ φακό. Η Nikon έχει τον εξαιρετικό μεν 14-30mm που όμως κοστίζει 1.269 ευρώ ενώ η Canon έχει πλέον τον 15-30mm στα 750 ευρώ που είναι πιο σκοτεινός αλλά έτσι και αλλιώς στα τοπία θα κατέβαινες. Το ίδιο ισχύει και στους τηλεφακούς 100-400mm (που είναι και ο κλασικός συνδυασμός 2 φακών τοπίου, ευρυγώνιος - τηλεφακός) όπου αν δεν κάνω λάθος η Nikon δεν έχει φθηνή επιλογή. Έχει έναν επίσης εξαιρετικό που είναι απλησίαστος για τον μέσο χρήστη. Αν δε σε περιορίζει όμως το κόστος μια χαρά. 

Όπως και να 'χει ναι ο 40mm f2 και ο 28mm f2 που είναι και οι μόνοι φθηνοί σταθεροί είναι μια χαρά. Μικροί, πλαστικοί μεν ακόμα και στο mount ελαφριοί δε, με πολύ ωραία χρωματική απόδοση και κάνουν το σύνολο πολύ compact. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pifilos είπε

Καταρχάς να πω πως μιλάμε για μικρές διαφορές που το πιθανότερο είναι να μην τις αντιληφθείς καν αν εκθέτεις σωστά. 

+ 100! 

Ωστόσο, αν δεν εκθέτεις σωστά, :P το αρχείο της z5 είναι πολύ πιο ελαστικό από της RP. 

Κάπου άλλου που βοηθάει το αρχείο με μεγαλύτερο δυναμικό εύρος (ακόμα και αν εκθέτεις σωστά) είναι ότι πχ μπορείς (ενώ έχεις εκθέσει συνολικά σωστά τη φωτογραφία) να φωτίσεις ένα σημείο που μπορεί να το θες ποιο φωτεινό ή ή ένα φωτεινό που το θες πιο σκοτεινό να το σκοτεινιασεις με καλύτερο αποτέλεσμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

+ 100! 

Ωστόσο, αν δεν εκθέτεις σωστά, :P το αρχείο της z5 είναι πολύ πιο ελαστικό από της RP. 

Κάπου άλλου που βοηθάει το αρχείο με μεγαλύτερο δυναμικό εύρος (ακόμα και αν εκθέτεις σωστά) είναι ότι πχ μπορείς (ενώ έχεις εκθέσει συνολικά σωστά τη φωτογραφία) να φωτίσεις ένα σημείο που μπορεί να το θες ποιο φωτεινό ή ή ένα φωτεινό που το θες πιο σκοτεινό να το σκοτεινιασεις με καλύτερο αποτέλεσμα. 

Συμφωνώ απολύτως. Σε κάθε περίπτωση θα διάλεγα την Ζ5 και θα τα εσκαγα για φακούς γιατί με ψιλοπαιρνει (δεν έχει μπει χειμώνας για αυτό ίσως 😁). Απλώς επειδή την πάτησα εν μέρει έτσι και εγώ με τη Fujifilm που εντάξει τα σκάω χωρίς πολλές τύψεις αφού οι φακοί είναι καλοί, αλλά παραμένει υψηλό το κόστος σε σχέση με τον ανταγωνισμό για αυτό δίνω έμφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι στο θέμα για μια ερώτηση. Έχω καταλήξει ότι θα αγοράσω την Nikon z5. Οι επιλογές είναι δύο, είτε να αγοράσω σκέτο το σώμα είτε να δώσω 120€ παραπάνω και να την πάρω μαζί με τον Κιτ φακό z 25-50mm f/4-6.3.

Βέβαια από τη συζήτηση προηγουμένως είχα αποφασίσει να πάρω και τον prime Nikon 40mm f2.

Πιστεύετε αξίζει τα έξτρα χρήματα για τον Κιτ; Κι αν εν τέλει κολλήσω με τον prime υπάρχει μεταπωλητικη αξία σε Κιτ φακούς;

Edit: δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Κιτ φακό οπότε δεν έχω άποψη αν με βολεύει έστω για αρχή ή όχι.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...