Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για κάρτα δικτύου


george94pav
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Gogotsa,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα έγινε η αναβάθμιση της γραμμής από 50αρα σε 100αρα. Ενώ με το κινητό πιάνω 95-98, με τον υπολογιστή είμαι στο 50. Λέω λοιπόν να πάρω μια κάρτα δικτύου μιας και ο υπολογιστής κοντεύει την δεκαετία πλέον. Δεν θέλω κάτι εξωφρενικό, απλά να είναι μια κάρτα που να αξιοποιεί πλήρως την 100αρα γραμμή, υποθέτω καλύτερα με ενσύρματο ίντερνετ από ότι ασύρματο. Με μια πρόχειρη ματιά είδα αυτή https://www.skroutz.gr/s/15306144/TP-LINK-TG-3468-v3-Ενσύρματη-Κάρτα-Δικτύου-Gigabit-1Gbps-Ethernet-PCI-e.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share που είναι και οικονομική, αλλά θα περιμένω άποψη από τους ειδικούς.

Επεξ/σία από george94pav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής έστω και 15ετίας με 100ρι και όχι Gigabit δίκτυο συνήθως τερματίζει στα 94mbps. Τώρα γιατί εσένα είναι στα 50 είναι ένα θέμα που θέλει έρευνα. Το Ρούτερ σου υποστηρίζει Gigabit; Αν είσαι στον ΟΤΕ το Entry 2i δεν υποστηρίζει Gigabit δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, george94pav είπε

Πρόσφατα έγινε η αναβάθμιση της γραμμής από 50αρα σε 100αρα. Ενώ με το κινητό πιάνω 95-98, με τον υπολογιστή είμαι στο 50. Λέω λοιπόν να πάρω μια κάρτα δικτύου μιας και ο υπολογιστής κοντεύει την δεκαετία πλέον. Δεν θέλω κάτι εξωφρενικό, απλά να είναι μια κάρτα που να αξιοποιεί πλήρως την 100αρα γραμμή, υποθέτω καλύτερα με ενσύρματο ίντερνετ από ότι ασύρματο. Με μια πρόχειρη ματιά είδα αυτή https://www.skroutz.gr/s/15306144/TP-LINK-TG-3468-v3-Ενσύρματη-Κάρτα-Δικτύου-Gigabit-1Gbps-Ethernet-PCI-e.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share που είναι και οικονομική, αλλά θα περιμένω άποψη από τους ειδικούς.

Μια χαρά ειναι η κάρτα, (την είχα τεστάρει).

Το πρόβλημα σου όμως , μάλλον είναι κάπου αλλού. Δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blitzNikos είπε

Ποιά μητρική έχεις τώρα και με ποιο τσιπάκι κάρτας δικτύου?

Η μητρική είναι η Z87-PLUS της Asus και το chipset του LAN είναι Intel I217V. Θεωρητικά είναι gigabit πάντως.

1 ώρα πριν, CsIns είπε

Ένας υπολογιστής έστω και 15ετίας με 100ρι και όχι Gigabit δίκτυο συνήθως τερματίζει στα 94mbps. Τώρα γιατί εσένα είναι στα 50 είναι ένα θέμα που θέλει έρευνα. Το Ρούτερ σου υποστηρίζει Gigabit; Αν είσαι στον ΟΤΕ το Entry 2i δεν υποστηρίζει Gigabit δίκτυο.

Είναι το εργοστασιακό της cosmote το ZTE H1600. Πρόσφατα το πήρα κιόλας οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα.

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Μια χαρά ειναι η κάρτα, (την είχα τεστάρει).

Το πρόβλημα σου όμως , μάλλον είναι κάπου αλλού. Δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

 

3 έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, καμία αλλαγή.

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Τελευταία που κοίταξα δεν είχαν ενημέρωση διαθέσιμη. Παίζει το καλώδιο που έδιναν μαζί με το ρούτερ να είναι cat.6 πχ και να μην πιάνει την ταχύτητα που πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, george94pav είπε

Η μητρική είναι η Z87-PLUS της Asus και το chipset του LAN είναι Intel I217V. Θεωρητικά είναι gigabit πάντως.

άρα μια χαρά gigabit lan εχει η μητρική.

επίσης ακομη και cat5/5e να είναι το καλώδιο μια χαρά πιανει το 1Gbps.

Πάρε ένα καλό καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα αν έχεις 2ρο pc να δοκιμάσεις να τα δικτυώσεις μαζί που αν έχουν και τα 2 gigabit σε μεταφορά αρχείων θα πρέπει να βλέπεις ταχύτητες κάπου στα 110mb/s κανονικά αλλιώς να κοιτούσες για άλλη κάρτα μην τυχόν και λόγω ρούτερ δεν το πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, duffyduck είπε

άρα μια χαρά gigabit lan εχει η μητρική.

επίσης ακομη και cat5/5e να είναι το καλώδιο μια χαρά πιανει το 1Gbps.

Πάρε ένα καλό καλώδιο.

Παρήγγειλα μόλις ένα Cat 7 να δω μήπως φτιάξει κάτι.

17 λεπτά πριν, CsIns είπε

Θα σου έλεγα αν έχεις 2ρο pc να δοκιμάσεις να τα δικτυώσεις μαζί που αν έχουν και τα 2 gigabit σε μεταφορά αρχείων θα πρέπει να βλέπεις ταχύτητες κάπου στα 110mb/s κανονικά αλλιώς να κοιτούσες για άλλη κάρτα μην τυχόν και λόγω ρούτερ δεν το πιάνεις.

Θα δοκιμάσω και με το λάπτοπ μου ενσύρματα κι αν δω μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα μάλλον πάω για άλλη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι καταλαβαίνω τα προβλήματα άρχισαν μετά την αναβάθμιση της γραμμής σου και την αλλαγή του router από speedport σε ZTE H1600. Άρα το πρόβλημα πιθανότατα να εντοπίζεται στο νέο router. Υπάρχουν πολλές αναφορές και παράπονα για πτώση ταχύτητας, μετά την αλλαγή σε ΖΤΕ Η1600, από πολλούς χρήστες, τόσο στο insomnia όσο και στο adslgr. Μάλλον εκεί πρέπει να εντοπίσεις την έρευνά σου και όχι στην κάρτα δικτύου και στα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 10:24 ΠΜ, Gogotsa είπε

κανε ενα ρεσετ στο winsock και sto tcp/ip stack. Γκοογκλαρε το πως γινεται.

Δεν ξέρω πόσα ευχαριστώ να σου πω, αλήθεια!! Μου το έλυσες εντελώς το πρόβλημα!! Πλέον πιάνω 98 σταθερά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...