Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή οθόνης σε laptop HP 15-n221sv (wxga-to-fullhd)


sotosmaniac13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με το παλιό μου λάπτοπ και μια απορία που έχω εδώ και χρόνια.

Ακόμα χρησιμοποιώ το HP 15-n221sv για δευτερεύουσες εργασίες. Αυτό που πάντα ήταν αχώνευτο ωστόσο είναι η οθόνη του. Είναι μια lp156wh3 ανάλυσης 1366x768 με κακή απόδοση χρωμάτων και κακή αντίθεση.

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω οθόνη για αντικατάσταση fullhd ανάλυσης με καλύτερη ποιότητα εικόνας. Το έχει επιχειρήσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sotosmaniac13 είπε

Γεια σας,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με το παλιό μου λάπτοπ και μια απορία που έχω εδώ και χρόνια.

Ακόμα χρησιμοποιώ το HP 15-n221sv για δευτερεύουσες εργασίες. Αυτό που πάντα ήταν αχώνευτο ωστόσο είναι η οθόνη του. Είναι μια lp156wh3 ανάλυσης 1366x768 με κακή απόδοση χρωμάτων και κακή αντίθεση.

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω οθόνη για αντικατάσταση fullhd ανάλυσης με καλύτερη ποιότητα εικόνας. Το έχει επιχειρήσει κανείς?

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συμβάλουν για την ορθή λειτουργία ενός μόνιτορ, εκτός από την καλωδιοταινία, τροφοδοσία, προδιαγραφές, γραφικά κ.ο.κ

Το ιδανικότερο εφόσον δεν είναι βασική συσκευή θα ήταν σύνδεση ένα εξωτερικό μόνιτορ...

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

υποτίθεται πως έχεις και αυ΄τονομη nvidia gpu, δες από τον πίνακα της nvidia , να χρησιμοποιείς μόνο αυτήν και όχι την τυχούσα απλή του επεξεργαστή

λογικά θα στρώσει κάπως η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/8/2022 στις 11:02 ΠΜ, Kthulhou είπε

καλημέρα

υποτίθεται πως έχεις και αυ΄τονομη nvidia gpu, δες από τον πίνακα της nvidia , να χρησιμοποιείς μόνο αυτήν και όχι την τυχούσα απλή του επεξεργαστή

λογικά θα στρώσει κάπως η κατάσταση

Όποια κάρτα και να χρησιμοποίησει δε στρώνει εφ όσον ή οθόνη δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση.

 

@sotosmaniac13 Παίζει ρόλο η καλωδιοταινία στην ανάλυση αλλά αν μπορείς να βρείς μια FHD οθόνη με την ίδια σύνδεση (δύο είναι οι πιθανές, edp 30 pin και normal 40pin) για να το δοκιμάσεις, άσχετα απο τις ίντσες, θα σου λυθεί η απορία και προχωράς στην αγορά 15,6" FHD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν βγαίνει FHD σε 40 πριν.

Οθόνη.

Ότι FHD έχω δει είναι 30πιν.

Και το λάπτοπ σού από τη είδα έχει οθόνη 40πινς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην παρέα,

Μπαίνω σφήνα γιατί έχω την ίδια απορία. Μου χάρισαν ένα lenovo g570 σε άριστη κατάσταση και κάνω sleeper build με άλλο cpu, ssd, extra ram και νέο wifi 6 chip.

Θα ήθελα να το απογειώσω με IPS 1080p οθόνη!

Yπάρχουν 1080p με 40 pin LVDS connector, π.χ. αυτή. Αυτό που δε μπορώ να ξεκαθαρίσω είναι αν ισχύουν άλλοι περιορισμοί. Διαβάζω κάτι για πλήθος lanes του LVDS καλωδίου αλλά δεν ξέρω πόσες έχει το δικό μου που είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, bebius είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Μπαίνω σφήνα γιατί έχω την ίδια απορία. Μου χάρισαν ένα lenovo g570 σε άριστη κατάσταση και κάνω sleeper build με άλλο cpu, ssd, extra ram και νέο wifi 6 chip.

Θα ήθελα να το απογειώσω με IPS 1080p οθόνη!

Yπάρχουν 1080p με 40 pin LVDS connector, π.χ. αυτή. Αυτό που δε μπορώ να ξεκαθαρίσω είναι αν ισχύουν άλλοι περιορισμοί. Διαβάζω κάτι για πλήθος lanes του LVDS καλωδίου αλλά δεν ξέρω πόσες έχει το δικό μου που είναι αυτό.

Η αλλαγή οθόνης και ειδικά ανάλυσης είναι μεγάλο ρίσκο. Ο μόνος σίγουρος δρόμος είναι να αλλαχτεί με την ίδια ακριβώς οθόνη, ή με μικρό ρίσκο με τις οθόνες που αναφέρονται στο manual του κατασκευαστή. 

Έχω παρόμοιας ηλικίας λάπτοπ (lenovo z585) και έψαχνα οθόνη στην ίδια ανάλυση που να είναι matte, να μη γυαλίζει δηλαδή. Από τις 5 που δοκίμασα, μόνο η μία δούλεψε, ενώ και μία γυαλιστερή που δοκίμασα και ήταν στο maintenance manual, δε δούλεψε.

Οπότε εγώ στη θέση σου δε θα το τολμούσα για τόσο παλιό λάπτοπ. Αν πάντως το ρισκάρεις, θα ήθελα να ξέρω αν είχες επιτυχία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventalias είπε

 

Η αλλαγή οθόνης και ειδικά ανάλυσης είναι μεγάλο ρίσκο. Ο μόνος σίγουρος δρόμος είναι να αλλαχτεί με την ίδια ακριβώς οθόνη, ή με μικρό ρίσκο με τις οθόνες που αναφέρονται στο manual του κατασκευαστή. 

Έχω παρόμοιας ηλικίας λάπτοπ (lenovo z585) και έψαχνα οθόνη στην ίδια ανάλυση που να είναι matte, να μη γυαλίζει δηλαδή. Από τις 5 που δοκίμασα, μόνο η μία δούλεψε, ενώ και μία γυαλιστερή που δοκίμασα και ήταν στο maintenance manual, δε δούλεψε.

Οπότε εγώ στη θέση σου δε θα το τολμούσα για τόσο παλιό λάπτοπ. Αν πάντως το ρισκάρεις, θα ήθελα να ξέρω αν είχες επιτυχία.

Σκούρα τα πράματα...

Πιθανότατα χρειάζεται και άλλο καλώδιο καθώς δεν έβγαινε το μοντέλο με fhd οθόνες.

Αύριο μεθαύριο θα πάρω στα χέρια μου ένα καμμένο μεταγενέστερο Lenovo και θα δω μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι και να προχωρήσω από κει και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...