Προς το περιεχόμενο

Ποια κάμερα για vertical βίντεο tik tok / insta ;;; ***


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τη παρέα. Είμαι κάτοχος ήδη μιας canon M50 με έναν 50mm + (SB) και έναν 22mm f.2.0

Η συγκεκριμένη κάμερα δε μπορεί να τραβήξει vertical βίντεο όπως οι πιο σύγχρονες/ ακριβές και δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τη μπροστινή κάμερα του κινητού μου. 

Προσανατολίζομαι στην Sony zv-10 αλλά δεν είμαι και τόσο βέβαιος για την μετάβαση καθώς δεν έχω ξαναδουλέψει Sony.

Με ενδιαφέρει σαφώς και το 4k με το λιγότερο crop καθώς και όσο το δυνατόν καλύτερο autofocus.

Πιθανόν να μου έκανε και η μικρότερη zv-1 αλλά με προβληματίζει ο μικρός σενσορας.

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2022 στις 7:33 ΜΜ, giantzeron είπε

Χαιρετώ τη παρέα. Είμαι κάτοχος ήδη μιας canon M50 με έναν 50mm + (SB) και έναν 22mm f.2.0

Η συγκεκριμένη κάμερα δε μπορεί να τραβήξει vertical βίντεο όπως οι πιο σύγχρονες/ ακριβές και δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τη μπροστινή κάμερα του κινητού μου. 

Προσανατολίζομαι στην Sony zv-10 αλλά δεν είμαι και τόσο βέβαιος για την μετάβαση καθώς δεν έχω ξαναδουλέψει Sony.

Με ενδιαφέρει σαφώς και το 4k με το λιγότερο crop καθώς και όσο το δυνατόν καλύτερο autofocus.

Πιθανόν να μου έκανε και η μικρότερη zv-1 αλλά με προβληματίζει ο μικρός σενσορας.

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; 

Ευχαριστώ 

Αν γνωρίζεις από video editing, τότε είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις το κάδρο σου σε κάθετο. Τραβάς κάθετα με την m50 και στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για μοντάζ, αλλάζεις τον προσανατολισμό του βίντεο σε κάθετο. Το εχω κάνει αρκετές φορές στο davinci resolve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vagosofron είπε

Αν γνωρίζεις από video editing, τότε είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις το κάδρο σου σε κάθετο. Τραβάς κάθετα με την m50 και στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για μοντάζ, αλλάζεις τον προσανατολισμό του βίντεο σε κάθετο. Το εχω κάνει αρκετές φορές στο davinci resolve.

Γνωρίζω ναι...απλά έχω την αίσθηση ότι αυτή η μετατροπή αλοιωνει την ανάλυση κατά κάποιο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giantzeron είπε

Γνωρίζω ναι...απλά έχω την αίσθηση ότι αυτή η μετατροπή αλοιωνει την ανάλυση κατά κάποιο τρόπο...

Δεν νομιζω πως αλλοιωνει κατι.

Αλλα και παλι, θα το ανεβασεις σε tik tok...

Εχεις την εντυπωση πως υποστηριζει 4K UHD?

η μηπως οι "θεατες" θα καταλαβουν διαφορα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Δεν νομιζω πως αλλοιωνει κατι.

Αλλα και παλι, θα το ανεβασεις σε tik tok...

Εχεις την εντυπωση πως υποστηριζει 4K UHD?

η μηπως οι "θεατες" θα καταλαβουν διαφορα?

Στο Instagram τουλάχιστον π επίσης με ενδιαφέρει η διαφορά είναι αισθητή αν μιλάμε για κάμερα Vs κινητό παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...