Προς το περιεχόμενο

Επιλογή tp-link Media Converter


kostas6a3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκοπός μου είναι η απομόνωση της κεραίας WiFi από το modem του παρόχου μου (Vodafone ZXHN H267A), ώστε το audio δίκτυο να είναι απομονωμένο από την κεραία WiFi.

Η λύση που σκέφτομαι είναι αυτή που φαίνεται στη παρακάτω εικόνα:

Σκέφτομαι ως μετατροπείς να χρησιμοποιήσω ή τους Tp-link TL-FC311 B-2 και TL-FC311 -Α2 ή δύο MC-220L και access point το DECO M4. Υπάρχει κάποια πρόταση για ποιους από τους παραπάνω;

Στην πρώτη περίπτωση το καλώδιο που χρησιμοποιείται είναι SC/UPC 9/125 μm single-mode fiber και στα δύο άκρα αλλά είναι δύσκολο να βρεθεί στην αγορά. Οι περισσότεροι έχουν καλώδια με την ένδειξη SC/SC και δεν γνωρίζω αν είναι συμβατά. Άλλα ούτε και η tp-link αναφέρει κάτι, απλά SC/SC.

Στη δεύτερη περίπτωση δεν γνωρίζω ποιες SFP Module πρέπει να χρησιμοποιήσω. Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

IMG_0749.jpg

Επεξ/σία από kostas6a3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2022 στις 7:13 ΜΜ, kostas6a3 είπε

Σκοπός μου είναι η απομόνωση της κεραίας WiFi από το modem του παρόχου μου (Vodafone ZXHN H267A), ώστε το audio δίκτυο να είναι απομονωμένο από την κεραία WiFi.

Απομονωμένο, για ποιον λόγο;

Πληροφοριακά απομόνωση ούτε με την οπτική ίνα κάνεις. Σκέψου το σαν απλό ηλεκτρικό πολύπριζο. Όλες οι θύρες συνδέονται στο ίδιο chipset και δεν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης. Μόνο σε κανονικά Router ή managed switch όπου κάθε θύρα είναι ανεξάρτητη.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/08/2022 at 19:13, kostas6a3 said:

 

Στην πρώτη περίπτωση το καλώδιο που χρησιμοποιείται είναι SC/UPC 9/125 μm single-mode fiber και στα δύο άκρα αλλά είναι δύσκολο να βρεθεί στην αγορά. Οι περισσότεροι έχουν καλώδια με την ένδειξη SC/SC και δεν γνωρίζω αν είναι συμβατά. Άλλα ούτε και η tp-link αναφέρει κάτι, απλά SC/SC.

 

η sc sc upc υπαρχει σε single mode που  παιζει 1310 nm  και 1550nm(τα δυο πιο συνηθη)  και σε multimode που ειναι 850 nm.(το πιο συνηθες).ολα εχουν να κανουν με το sfp. αν βρηκες ινα sc/sc τοτε στην πραξη θα δεις μπλε ακροδεκτες και ειναι sc/upc sc/upc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 4:27 ΜΜ, jkoukos είπε

Απομονωμένο, για ποιον λόγο;

Πληροφοριακά απομόνωση ούτε με την οπτική ίνα κάνεις. Σκέψου το σαν απλό ηλεκτρικό πολύπριζο. Όλες οι θύρες συνδέονται στο ίδιο chipset και δεν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης. Μόνο σε κανονικά Router ή managed switch όπου κάθε θύρα είναι ανεξάρτητη.

Να αποφύγω όσο το θόρυβο που περνά μέσα από τα ethernet καλώδια από την κεραία του wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...