Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι φαίνεται δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε και πολύ για να μάθουμε περισσότερα για τους νέους desktop επεξεργαστές της AMD, Ryzen 7000-series.

Η εταιρεία έκανε γνωστό πρόσφατα ότι πρόκειται να αποκαλύψει τη νέα σειρά επεξεργαστών για υπολογιστές desktop μέσω μίας παρουσίασης που θα μεταδοθεί ζωντανά στο κανάλι της στο YouTube στις 29 Αυγούστου στις 2:00 π.μ.

Στη διαδικτυακή εκδήλωση, η AMD πρόκειται να αποκαλύψει βεβαίως και περισσότερα στοιχεία για την νέα αρχιτεκτονική Zen 4 αλλά και τη νέα της πλατφόρμα, που θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων νέα chipsets, νέο socket ΑΜ5, υποστήριξη στα πρότυπα PCIe 5.0 και DDR5 κ.ά. Μεταξύ των νέων μοντέλων επεξεργαστών που θα παρουσιαστούν είναι οι Ryzen 5 7600X, Ryzen 7 7700X, Ryzen 9 7900X και 7950X, οι οποίοι βεβαίως απευθύνονται σε χρήστες με υψηλές απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ και gamers.

Με τη νέα σειρά επεξεργαστών, η AMD θα προσφέρει μεγαλύτερη ποσότητα L2 cache από ποτέ αλλά και συχνότητες λειτουργίας που θα ξεπερνούν τα 5 GHz. Επίσης θα φέρουν εξειδικευμένο hardware για την επιτάχυνση εφαρμογών Τεχνητής Νοημοσύνης και βεβαίως υψηλότερη απόδοση. Η AMD έχει υποσχεθεί από τον περασμένο Ιούλιο περίπου 15% αυξημένη απόδοση single-thread.

Οι επεξεργαστές της AMD πρόκειται να βρεθούν αντιμέτωποι στην αγορά με τους 13ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core «Raptor Lake». Σύμφωνα με πληροφορίες, οι νέοι επεξεργαστές της AMD θα διαθέτουν από 10% έως 13% υψηλότερη τιμή σε σύγκριση με τα μοντέλα που αντικαθιστούν.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχε παρει το ματι για κατι τιμες1000€ και 1500€ για καποια μοντελα.....

παντως 7600@6 cores στα 250€ δεν παιζει να δουμε.....

και το κακο ειναι οτι παλυ θα παιξουν με τα  lanes στις mobo.....
 σε κανα 2 χρονια καλοι θα ειναι κ αυτοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να υπάρξει μια δυνατή διαμάχη μεταξύ 13η γενιά της Intel και Ryzen. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς όταν γίνουν οι ανακοινώσεις επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω τον I7 3770k, αρκετά έζησε :P

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Έχω τον Ryzen 2700X ο οποίος θα με καλύψει για τα επόμενα 5 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι παραπάνω από υπέρ αρκετός. Ο 12600Κ μου φαίνεται για marketing, με E cores και υψηλές συχνότητες λειτουργίας πέρα από τις ιδανικές για αυτόν τον επεξεργαστή, στα πλαίσια της προσπάθειας να μας πουλάνε κάθε χρόνο νούμερα.

 

Sorry, couldn't resist.

Οι ανάγκες του κάθε ενός είναι διαφορετικές, αλλιώς όλοι θα αγόραζαν το ίδιο μοντέλο, την ίδια μέρα και θα το κράταγαν για το ίδιο χρονικό διάστημα μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.

  • Like 23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Το λες σαν να εχεις το 10400f ξερω γω...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, XghosT7 είπε

Ελπίζω να υπάρξει μια δυνατή διαμάχη μεταξύ 13η γενιά της Intel και Ryzen. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς όταν γίνουν οι ανακοινώσεις επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω τον I7 3770k, αρκετά έζησε :P

Αν πας σε Intel δεν αξίζει να πας σε 13η γενιά, μιας και από 14η γενιά η Intel ξανά αλλάζει το socket. Όχι ότι η 14η θα είναι τίποτα το τρομερό. Ενώ λέγανε για νέα αρχιτεκτονική στους P cores, τώρα νομίζω λένε για ίδια αρχιτεκτονική στους P cores και απλά καλύτερη στους E cores. Οι οποίοι E cores θα ανέβουν μέχρι 24.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με την εδώ είδηση? 

Δηλαδή εαν κάποιον τον καλύπτει και ένας 2πύρηνος celeron, σημαίνει ότι οι εταιρείες πρέπει να βγάζουν επεξεργαστές μια φορά κάθε 4-5χρόνια?

Επεξεργαστές(όπως και κινητά ή σχεδον και κάρτες γραφικών κλπ),δεν βγαίνουν κάθε 1-2χρόνια για να αλλάζουμε συνέχεια.....

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Αρα αφου εχεις εσυ τον 12600 να ακυρωσει η amd το event.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15% βελτίωση στο IPC (instructions per clock) θα έχουν, όχι στο single thread performance.

Συνδιαστικά με την αύξηση των αύξηση των συχνοτήτων το single thread performance θα βελτιωθεί > 30%.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

1367215278_4528-7-22-.png.969938e806853b4d2b2298161258dffa.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Αρα αφου εχεις εσυ τον 12600 να ακυρωσει η amd το event.

Νομίζω ότι εξέφρασε ξεκάθαρα την προσωπική του άποψη.
Είναι σεβαστό.

Νομίζω η AMD θέλει να ρεφάρει και μακάρι οι νέα γενιά να έχει πιο (οικονομικές) χαμηλές ενεργειακές απαιτήσεις.
Μακάρι αυτά τα event (όπως και Ε3, CES, Gamescom)να είχαν πλήρη κάλυψη από youtube και άλλες streaming πλατφόρμες.

Επεξ/σία από svartevarg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Και να θες δε μπορεις, γιατι θα πρεπει να αλλαξεις μητρικη, ραμ, τροφοδοτικο, κουτι, πολυπριζο και μαλλον και σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...