Προς το περιεχόμενο

seat ibiza - θορυβος στην επιστροφη του τιμονιου


iwdarwin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, 

Εχω ενα ibiza του 2009 με 150000χλμ, νορμαλ οδηγηση, οχι φτιαξιματα, αλλαγες και τουρμπισματα, και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει σχετικα, ωστε να εχω ενα μπουσουλα για το τι μπορει να φταιει...

Προσφατα ειχα κανει ενα μεγάλο σέρβις και ειχα αλλαξει, σινεμπλοκ, ακρομπαρα, ντιζακια ζαμφορ και μπαλακι στο δεξι ψαλιδι...και οπως ήταν λογικο εγινε και ευθυγραμμιση στο αμαξι... 

Δεν λεω οτι φταιει κατι απο αυτα, απλα σας τα αναφερω σαν ιστορικο... 

Μετα το σερβις το αμαξι ειναι μια χαρα δεν εχει θεματα, οδηγηση νορμαλ, σε ταξιδι 400χλμ ολα κομπλε...ωστοσο παρατήρησα κατι που δεν μπορω να το εξηγησω... 

Οταν ειμαι ακινητοποιημενος σε μια διασταύρωση και κοψω το τιμονι ολο δεξια μεχρι τερμα (καθως ειναι πολυ στενος ο δρομος) και ξεκινησω με μια μικρη ταχυτητα να στριβω (οχι σαν χελωνα, σαν να στριβεις νορμαλ προσεκτικα) κατα την επιστροφη του τιμονιου ακουγεται ενας μεταλλικος θορυβος σαν ελασμα το οποιο ακουγεται σαν να κλοτσαει, ενας ηχος ενα "νταν" ...αναλογα την ταχυτητα ειναι πιο δυνατος η σιγανος... 

το κανει μονο στην δεξια πλευρα, και μονο στην επιστροφη απο τελειως γυρισμενο τιμονι... στην πορεια ειναι μια χαρα, σε κλειστες στροφές και σε πεταλα το ίδιο νορμαλ... 

Επισης εχω παρατηρήσει οτι για να το κανει θελει ο δρομος να έχει και μια μικρη ανηφορικη κλιση...

Αν κοψω τερμα δεξια τιμονι, στριψω και αρχίσει να επιστρεφει το τιμονι σε ισιο δρομο τοτε δεν ακουγεται 🙄

Εχετε καμια ιδεα; 🤔

Επεξ/σία από iwdarwin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε corsa έκανε ενα τακ καμια φορα στην "επιστροφη" του τιμονιου , τοτε ηταν 5 χρονων τ αμαξι κ στην αντιπροσωπεια είπαν οτι σφιξανε τον σταυρο του τιμονιου... Δεν το χει ξανακανει απο τοτε.. Σιγουρα δε σε βοηθάει αλλα μια ιδεα εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σε αναλογο θορυβο ειχαν λασκαρει οι 2 βιδες τις κρεμαγιερας και ηθελαν σφιξιμο..Το εξουσιοδοτημένο ηθελε να κατεβάσει γεφυρα για να τις σφιξει και τελικα στο συνεργειο της γειτονιάς σε 5 λεπτα ηταν ετοιμο..Τσεκαρε και αυτο το ενδεχομενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sstratos είπε

ημιαξόνιο.... εγω το ξερω και σαν μπιλιαδόρος 🤣

Αλλο το ημιαξόνιο και άλλο ο μπιλιοφόρος.Μπιλιαδόρος πρώτη φορά το ακούω 

https://infoservice.com.gr/player/o-mpilioforos-kai-i-leitourgia-tou/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...