Προς το περιεχόμενο

xperia 5 iii vs zenfone 9 vs xperia 5 iv(;)


judge_manos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σε αναζήτηση κινητού μιας και το pixel 3 μου έχει αρχίσει να τα φτήνει (κυρίως η μπαταρία του).
Αρχικά, όσο δεν ανακοινώνεται το xperia 5 iv, σκεφτόμουν να πάρω το 5 iii, με βαριά καρδιά γιατί παραμένει ακριβό παρότι κυκλοφόρησε ενάμιση χρόνο πριν.
Πριν από μια βδομάδα διάβασα για το zenfone 9 και ενθουσιάστηκα καθώς έχει όλα όσα ζητάω. Όμως δεν είναι τα πάντα ρόδινα αφού δεν αντέχω το punch hole :P (θα προτιμούσα bezels ή καθόλου μπροστινή κάμερα).
 
Συμπληρώνω τη φόρμα μήπως υπάρχει κάποιο που ξεχνάω
1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; όσα χρειαστεί :P
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Έλλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης; Μάξ 6.1
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Fingerprint είτε στο πλάι είτε πίσω και NFC
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; όχι
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; Καθημερινή(βίντεο, browsing κλπ)

Έχει κανείς εμπειρία με το xperia;
 

Επεξ/σία από judge_manos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GATE123 είπε

Κατανοητό. Γιατί όμως να πάρω το zenfone 8 όταν σε 10 μέρες βγαίνει το 9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές τους είναι ότι το 9 έχει super Amoled οθόνη και τον επεξεργαστή Snapdragon 8+ Gen 1 ,ενώ το 8 έχει Oled και τον Snapdragon 888. 

Τώρα αυτή την στιγμή το 8 έχει 598€ ενώ το 9 θα κάνει πάνω από 1000€. 

Εσύ τη λες με τέτοια διαφορά τιμής και με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά θα πήγαινες στο 9? 

Άσε που ξέρουμε αν έρθει το 9? (Λογικά ναι αλλά ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Τώρα αυτή την στιγμή το 8 έχει 598€ ενώ το 9 θα κάνει πάνω από 1000€. 

Άσε που ξέρουμε αν έρθει το 9? (Λογικά ναι αλλά ποτέ).

Σιγά μην έχει και 2000 :)

image.png.b4a49b803643a0539ad4741afb89f7f6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GATE123 είπε

Οι διαφορές τους είναι ότι το 9 έχει super Amoled οθόνη και τον επεξεργαστή Snapdragon 8+ Gen 1 ,ενώ το 8 έχει Oled και τον Snapdragon 888. 

Τώρα αυτή την στιγμή το 8 έχει 598€ ενώ το 9 θα κάνει πάνω από 1000€. 

Εσύ τη λες με τέτοια διαφορά τιμής και με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά θα πήγαινες στο 9? 

Άσε που ξέρουμε αν έρθει το 9? (Λογικά ναι αλλά ποτέ).

Ναι, λέω να παω για το 9 (που έρχεται 29 Αυγούστου) γιατί από ότι είδα ο SD 8+ βελτιώνει αρκετά την μπαταρία.
Λέω να το πάρω από το πλαίσιο παρόλα αυτά που με 50Ε παραπάνω δίνει την φουλ έκδοση με τα 16gb ram (https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tilefona/smartphones/asus-zenfone-9-16-256gb-5g-midnight-black_4042344?qId=52fad1bfaf24c9c12f45844215143c2f&qIx=products)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω το 8 θα σου πω ότι ίσως δεν θα σε βολέψει στο χέρι .....ο λόγος είναι ότι από το παρόμοιο καλούπι που έχει το 8 με το σαμσουνγκ s7 το 9 είναι τετραγωνισμένο και αρκετά χοντρό δεν ξέρω αν μπορώ κάπως να σε βοηθήσω είμαι εδώ.. Saruman super amoled έχει και το 8 δεν έχουν πειράξει οθόνη είναι η ίδια 

Επεξ/σία από κουξκουκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε και μια ματια παντως στο φλέγον θεμα του "Sudden Death"...https://forum.xda-developers.com/f/asus-zenfone-8.12291/...που εχει λαβει διαστασεις επιδημιας.

Επισης, η Sony και τα Xperia ειναι πιο ζωντανα απο ποτέ, αλλωστε και τα δυο Zenfone 8+9...με αισθητηρες Sony φωτογραφιζουν. Haters gonna hate...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, κουξκουκ είπε

έχω το 8 θα σου πω ότι ίσως δεν θα σε βολέψει στο χέρι .....ο λόγος είναι ότι από το παρόμοιο καλούπι που έχει το 8 με το σαμσουνγκ s7 το 9 είναι τετραγωνισμένο και αρκετά χοντρό δεν ξέρω αν μπορώ κάπως να σε βοηθήσω είμαι εδώ.. Saruman super amoled έχει και το 8 δεν έχουν πειράξει οθόνη είναι η ίδια 

Σε διαστάσεις πάντως το 9 είναι ίδιο σχεδόν με το pixel 3 μου, που με βολεύει πάρα πολύ! Θα το δοκιμάσω εννοείται πριν το πάρω αλλά δεν νομίζω να μην με βολέψει

5 ώρες πριν, 1600 είπε

Ριξε και μια ματια παντως στο φλέγον θεμα του "Sudden Death"...https://forum.xda-developers.com/f/asus-zenfone-8.12291/...που εχει λαβει διαστασεις επιδημιας.

Επισης, η Sony και τα Xperia ειναι πιο ζωντανα απο ποτέ, αλλωστε και τα δυο Zenfone 8+9...με αισθητηρες Sony φωτογραφιζουν. Haters gonna hate...

 

Θα το τσεκάρω, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να προβληματιστώ πολύ για το συγκεκριμένο. Είναι κάτι που είναι εντελώς random και φαντάζομαι σε καλύπτει η εγγύηση.

Τώρα για τα sony και γω συμφωνώ ότι βγάζει ωραία κινητά (και σε εμφάνιση μου αρέσει περισσότερο από το asus). Αλλά να δώσω 730 για να πάρω κινητό που βγήκε ενάμιση σχεδόν χρόνο πριν; Μου κάθεται κάπως, αλλά γιαυτό και άνοιξα το θέμα. Ακόμα δεν έχω κατασταλλάξει σε κάποιο από τα 2.
Αν είχε βγει τώρα το Xperia θα το είδα ήδη παραγγείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχήμα παίζει μεγάλο ρόλο να ξέρεις οι στρογγυλές γωνίες είναι σημαντικές,ότι πιστεύεις,εγώ θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από Sony οποίος δεν έχει μπλέξει με εγγύηση Sony δεν ξέρει - επίσης ρίξε μια ματιά GSMarena τι γράφουν τα παιδια για τα update και πως ρολλαρι το κινητό. είμαι πολύ μεγάλος και θυμάμαι τα κόλπα της αρβατο με τα βρεγμένα Sony και την προσωπική μου εμπειρία που είχα στείλει το z3 compact για αλλαγή οθόνης και μου το στείλανε ακριβώς έτσι όπως το έδωσα με χαρτί ότι αλλάχτηκε 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολείται η Sony με τα κινητά της, μικρή υποστήριξη, ούτε τα βγάζει όταν πρέπει βάσει ανταγωνισμού.Με υψηλές τιμές, μικρές μπαταρίες.Στα παλιά μοντέλα με φτωχό UI κάμερας και μεγάλα bezels.

Τα θετικά της είναι η ποιότητα κατασκευής, ελαφρύ UI λειτουργικού, IP 68 και stereo speakers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2022 στις 2:18 ΜΜ, κουξκουκ είπε

Το σχήμα παίζει μεγάλο ρόλο να ξέρεις οι στρογγυλές γωνίες είναι σημαντικές,ότι πιστεύεις,εγώ θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από Sony οποίος δεν έχει μπλέξει με εγγύηση Sony δεν ξέρει - επίσης ρίξε μια ματιά GSMarena τι γράφουν τα παιδια για τα update και πως ρολλαρι το κινητό. είμαι πολύ μεγάλος και θυμάμαι τα κόλπα της αρβατο με τα βρεγμένα Sony και την προσωπική μου εμπειρία που είχα στείλει το z3 compact για αλλαγή οθόνης και μου το στείλανε ακριβώς έτσι όπως το έδωσα με χαρτί ότι αλλάχτηκε 😂😂

Η αρβατο εκανε κολπα και με αλλες εταιριες.Ειμαι παθων της αρβατο με Σαμσουγκ ενος μηνα που βγηκε αχρηστο λογω ''υγρασιας''.Τα Σονυ εχουν δικο τους σερβις και υπαρχει το Σκρουτζ που μπορεις να διαβασεις σχολια για τα ''ελληνικα'' Σονυ.Η Σονυ ειναι εδω αλλα με εξωπραγματικες τιμες και πολυ μικρη γκαμα.Χρηστης για πολλα χρονια των Σονυ απολυτα ευχαριστημενος.Αν δεν κοστιζαν τοσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://techblog.gr/mobile/sony-xperia-5-iv-pairnei-pistopoiisi-tin-fcc/

 

Ουφ, θα βγει από ότι φαίνεται 5iv, το οποίο θα είναι και λίγο πιο μικρό από το III, αλλά και λίγο πιο μεγάλο από το Zenfone 9.

Αυτό το punch hole μου τα χαλάει όλα :p.

Θα πάω να δω το zenfone από κοντά όταν βγει και μάλλον θα κάνω υπομονή μέχρι μέσα Σεπτέμβρη να δω αν θα έχει ανακοινωθεί ημερομηνία κυκλοφορίας για το xperia.

κοντά στο 1000άρικο θα είναι και το xperia 5 ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 11:54 ΜΜ, judge_manos είπε

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σε αναζήτηση κινητού μιας και το pixel 3 μου έχει αρχίσει να τα φτήνει (κυρίως η μπαταρία του).
Αρχικά, όσο δεν ανακοινώνεται το xperia 5 iv, σκεφτόμουν να πάρω το 5 iii, με βαριά καρδιά γιατί παραμένει ακριβό παρότι κυκλοφόρησε ενάμιση χρόνο πριν.
Πριν από μια βδομάδα διάβασα για το zenfone 9 και ενθουσιάστηκα καθώς έχει όλα όσα ζητάω. Όμως δεν είναι τα πάντα ρόδινα αφού δεν αντέχω το punch hole :P (θα προτιμούσα bezels ή καθόλου μπροστινή κάμερα).
 
Συμπληρώνω τη φόρμα μήπως υπάρχει κάποιο που ξεχνάω
1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; όσα χρειαστεί :P
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Έλλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης; Μάξ 6.1
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Fingerprint είτε στο πλάι είτε πίσω και NFC
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; όχι
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; Καθημερινή(βίντεο, browsing κλπ)

Έχει κανείς εμπειρία με το xperia;
 

απο τη στιγμη που δεν σε ενδιαφερουν οι καμερες...ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...