Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι σε νησι κοντινο της Αθηνας και δε μπορουσα να κατεβω στο Υπουργειο Μεταφορων στα Καμινια, πληρωσα χθες διεκπεραιωτη να μου κανει τη μεταβιβαση, και αργοτερα την ιδια μερα μου ειπαν πως τωρα γινονται και ηλεκτρονικα

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/metabibase-okhematos-idiotikes-khreses-ikh

Δηλαδη τι απλα καταθετω χαρτια, και περναω μετα να παρω την καινουρια αδεια? Τσαμπα πεταξα το 30αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και γίνετε ηλεκτρονικά με ίδιο κόστος μεταβίβασης

Νομίζω προϋπόθεση να το κάνει και ο αγοραστής και ο πωλητής.

Ακολουθούν την διαδικασία που περιγράφει το λινκ πιο παρέθεσες. 

Άλλος τρόπος ο πωλητής με μια υπεύθυνη δήλωση από gov να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή να κάνει την μεταβίβαση στο όνομα του. Το έχω κάνει πριν την δυνατότητα με gov με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής μου από αστυνομικό τμήμα. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φυσικα και γίνετε ηλεκτρονικά με ίδιο κόστος μεταβίβασης

Νομίζω προϋπόθεση να το κάνει και ο αγοραστής και ο πωλητής.

Ακολουθούν την διαδικασία που περιγράφει το λινκ πιο παρέθεσες.

Άλλος τρόπος ο πωλητής με μια υπεύθυνη δήλωση από gov να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή να κάνει την μεταβίβαση στο όνομα του. Το έχω κάνει πριν την δυνατότητα με gov με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής μου από αστυνομικό τμήμα.

Τι εννοεις ιδιο κοστος? Ενταξει ναι το παραβολο δε το γλιτωνεις, αλλα πληρωσα εξτρα 30 ευρω σε διεκπεραιωτη να παει χαρτια στο υπυργειο. Αυτα δε θα τα γλιτωνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, therock είπε

Τι εννοεις ιδιο κοστος? Ενταξει ναι το παραβολο δε το γλιτωνεις, αλλα πληρωσα εξτρα 30 ευρω σε διεκπεραιωτη να παει χαρτια στο υπυργειο. Αυτα δε θα τα γλιτωνα?

Εννοώ τα έξοδα που προβλέπει ο νόμος. Φυσικά τα 30 θα τα γλίτωνες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Εννοώ τα έξοδα που προβλέπει ο νόμος. Φυσικά τα 30 θα τα γλίτωνες.

Οκ οποτε λεει ο πωλητης κανει την αιτηση και απευθυνεται στο αρμοδιο υπουργειο το οποιο ειδοποιει ποτε θα ειναι ετοιμη η νεα αδεια για παραλαβη. Πας με την παλι υπογεγραμενη και παιρνεις την καινουρια...

Ερωτησεις

-Ποσο Συντομα απανταει το υπουργειο για να πας να παρεις την Αδεια? ΠΧ με το διεκπεραιωτη την παιρνεις ιδια με επομενη εργασιμη. Ηλεκτρονικα ειναι σε νορμαλ χρονικο διαστημα λη ειναι οπως με τα ΚΕΠ που θελει μηνες να πας να παρεις την καινουρια

-Το παραβολο μεταβιβασης το πληρωνεις ηλεκτρονικα, η οταν πας στο Υπουργειο? Ο διεκπεραιωτης μου ειπε (και δεν ξερω αν ισχυει) οτι πλεον δεν υπαρχει αμεσος τροπος εξοφλησης του παραβολου απο ιδιωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, therock είπε

Οκ οποτε λεει ο πωλητης κανει την αιτηση και απευθυνεται στο αρμοδιο υπουργειο το οποιο ειδοποιει ποτε θα ειναι ετοιμη η νεα αδεια για παραλαβη. Πας με την παλι υπογεγραμενη και παιρνεις την καινουρια...

Ερωτησεις

-Ποσο Συντομα απανταει το υπουργειο για να πας να παρεις την Αδεια? ΠΧ με το διεκπεραιωτη την παιρνεις ιδια με επομενη εργασιμη. Ηλεκτρονικα ειναι σε νορμαλ χρονικο διαστημα λη ειναι οπως με τα ΚΕΠ που θελει μηνες να πας να παρεις την καινουρια

-Το παραβολο μεταβιβασης το πληρωνεις ηλεκτρονικα, η οταν πας στο Υπουργειο? Ο διεκπεραιωτης μου ειπε (και δεν ξερω αν ισχυει) οτι πλεον δεν υπαρχει αμεσος τροπος εξοφλησης του παραβολου απο ιδιωτη

Δεν την ξέρω ακριβώς την διαδικασία αλλά νομίζω ότι με το... γρηγοροσημο δυστυχώς γίνεται πιο εύκολα και γρήγορα. 

Είχα αγοράσει παλιά από μάντρα αυτοκίνητο και σε μια ώρα είχα τη νέα άδεια κυκλοφορίας. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι διαθεσιμη η οχι (οπως παρεθεσα σφαλμα πριν ο φιλος) αλλα φανταζομαι πως ο ογκος αιτησεων θα αυξηθει τοσο πολυ ετσ, που θα αργουν στο υπουργειο να στην ετοιμασουν. Ακομα και στο ΚΕΠ που πηγα εδω τοπικα, μου ειπαν οτι παιρνεις ενα χαρτι βεβαιωσης με το οποιο το ασφαλιζεις αλλα η νεα αδεια λογω γραφειοκρατιας κανει 4-5 μηνες να εκδοθει! Και επειδη μεχρι τοτε το καθεστως ειναι σε μια γκριζα ζωνη, τυχον περιστατικα με ζημιες η οτι αλλο υποποπτο προκυψει ευθυνεται και ο προκατοχος εφοσον επισημα δε εχει βγει και η νεα αδεια

Οποτε πιστευω και με τις ψηφιακες μεταβιβασεις ενα ιδιο πραμα θα ναι. Δεν νομιζω να σου λεει το υπουργει εισαι ετοιμος ελα να την παρεις, φανταζομαι πριν τον πρωτο μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κλαις το 30 αρι, το δίνεις για να έχεις την άδεια αυθημερόν και πίστεψε με μπορεί να σε γλιτώσει από αρκετή καθυστέρηση και από μπελάδες που δεν μπορείς να φανταστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν ξερω αν ειναι διαθεσιμη η οχι (οπως παρεθεσα σφαλμα πριν ο φιλος) αλλα φανταζομαι πως ο ογκος αιτησεων θα αυξηθει τοσο πολυ ετσ, που θα αργουν στο υπουργειο να στην ετοιμασουν. Ακομα και στο ΚΕΠ που πηγα εδω τοπικα, μου ειπαν οτι παιρνεις ενα χαρτι βεβαιωσης με το οποιο το ασφαλιζεις αλλα η νεα αδεια λογω γραφειοκρατιας κανει 4-5 μηνες να εκδοθει! Και επειδη μεχρι τοτε το καθεστως ειναι σε μια γκριζα ζωνη, τυχον περιστατικα με ζημιες η οτι αλλο υποποπτο προκυψει ευθυνεται και ο προκατοχος εφοσον επισημα δε εχει βγει και η νεα αδεια

Οποτε πιστευω και με τις ψηφιακες μεταβιβασεις ενα ιδιο πραμα θα ναι. Δεν νομιζω να σου λεει το υπουργει εισαι ετοιμος ελα να την παρεις, φανταζομαι πριν τον πρωτο μηνα...

Άσχετα τι νομίζεις, το link που παρέθεσες αυτό ακριβώς λέει.

Πάντως καμία σχέση δεν έχει αυτή η διαδικασία με την αίτηση μεταβίβασης στα ΚΕΠ. Στην περίπτωση της ψηφιακής διαδικασίας οι έλεγχοι ολοκληρώνονται την ίδια στιγμή και το μόνο που μένει είναι να εκδοθεί η νέα άδεια, αντιθέτως στα ΚΕΠ το μόνο που γίνεται την ίδια στιγμή είναι η παραλαβή του αιτήματος μεταβίβασης, και οι έλεγχοι γίνονται όταν ασχοληθεί κάποιος υπάλληλος της διεύθυνσης μεταφορών με το συγκεκριμένο αίτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λινκ και αυτα μπορει να λενε οτι θελουν, εγψ περισσοτερο ψαχνω για μαρτυριες που οντως επιβεβαιωνουν τους συντομους χρονους. Γιατι ναι μπορει ο ελεγχος να βγαινει σε ολα οκ, και να σκαει ετοιμα στο υπουργειο να εκδοσουν την αδεια αλλα και αυτοι παλι να κωλυσιεργουν. το 30αρι οντως εφυγε απλα θελω να προετοιμαστω για εποεμνη τυχον διαδικασια

Επισης αν εκδοθει μια αδεια, ειναι σιγουρο πως δεν εκκρεμουν τυχον χρεη απο εξοφληση? Επειδη ο προηγουμενος το ειχε παρει απο εδω με χρηματοδοτηση (που εδω τοπικα δεν εχει και καλο ονομα σαν εμπορος), και ενω τον ειχε εξοφλησει ο ιδιοκτητης ο διεκπεραιωτης τον πηρε χθες και του ειπε οτι βρηκε εκκρεμετοτητες! Εν τελη η αδεια κατεληξε στα χερια μου αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεως μελλοντικα

Υπαρχει καποιο συστημα (εγω παντως Δεν το βρισκω) που να δειχνει την κατασταση σε χρεω οχηματος? Οπως πχ εχει το gov για να ελεγχεις την πινακιδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, therock είπε

Τα λινκ και αυτα μπορει να λενε οτι θελουν, εγψ περισσοτερο ψαχνω για μαρτυριες που οντως επιβεβαιωνουν τους συντομους χρονους. Γιατι ναι μπορει ο ελεγχος να βγαινει σε ολα οκ, και να σκαει ετοιμα στο υπουργειο να εκδοσουν την αδεια αλλα και αυτοι παλι να κωλυσιεργουν. το 30αρι οντως εφυγε απλα θελω να προετοιμαστω για εποεμνη τυχον διαδικασια

Επισης αν εκδοθει μια αδεια, ειναι σιγουρο πως δεν εκκρεμουν τυχον χρεη απο εξοφληση? Επειδη ο προηγουμενος το ειχε παρει απο εδω με χρηματοδοτηση (που εδω τοπικα δεν εχει και καλο ονομα σαν εμπορος), και ενω τον ειχε εξοφλησει ο ιδιοκτητης ο διεκπεραιωτης τον πηρε χθες και του ειπε οτι βρηκε εκκρεμετοτητες! Εν τελη η αδεια κατεληξε στα χερια μου αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεως μελλοντικα

Υπαρχει καποιο συστημα (εγω παντως Δεν το βρισκω) που να δειχνει την κατασταση σε χρεω οχηματος? Οπως πχ εχει το gov για να ελεγχεις την πινακιδα..

Αν έχει παρακράτηση δεν γίνεται μεταβίβαση.Αν έχει απλήρωτα τέλη δεν γίνεται μεταβίβαση.

Τι άλλα βάρη να έχει να αμάξι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και λειτουργεί.

Προχθές 17/9 αγοράσαμε μια μοτοσυκλέτα για τον γιο μου και κάναμε τη μεταβίβαση με τον πωλητή ψηφιακά από τα κινητά μας. Σε 10 λεπτά είχαμε τελειώσει.

Στις 18/9, χθες δηλαδή, παρέλαβε την άδεια κυκλοφορίας από τη διεύθυνση συγκοινωνιών που είχαμε δηλώσει. Τα τέλη μεταβίβασης καταβλήθηκαν ηλεκτρονικά στο IBAN που σου δίνει το σύστημα, κάθε διεύθυνση συγκοινωνιών έχει το δικό της. Αμέσως με το τέλος της ηλεκτρονικής διαδικασίας σου δίνει το σύστημα βεβαίωση και μπορείς να κυκλοφορήσεις και να ασφαλίσεις το όχημα αμέσως. Σου δίνει 1 μήνα να πας να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην έχει παρακράτηση κυριότητας, να έχει περάσει ΚΤΕΟ και να μη χρωστάει τέλη κυκλοφορίας, αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, therock είπε

Τα λινκ και αυτα μπορει να λενε οτι θελουν, εγψ περισσοτερο ψαχνω για μαρτυριες που οντως επιβεβαιωνουν τους συντομους χρονους. Γιατι ναι μπορει ο ελεγχος να βγαινει σε ολα οκ, και να σκαει ετοιμα στο υπουργειο να εκδοσουν την αδεια αλλα και αυτοι παλι να κωλυσιεργουν. το 30αρι οντως εφυγε απλα θελω να προετοιμαστω για εποεμνη τυχον διαδικασια

Εγώ πάλι δεν ψάχνω καμία "μαρτυρία" γιατί ξέρω πως δουλεύει το σύστημα. Το πρόβλημα με τις μεταβιβάσεις μέσω ΚΕΠ δεν είναι η καθυστέρηση παραλαβής της νέας άδειας, είναι ότι ο έλεγχος/μεταβίβαση δεν γίνονται την ίδια στιγμή, μπορεί να περάσει και πάνω από μήνας μέχρι να γίνουν με ότι συνεπάγεται αυτό. Στην περίπτωση της ηλεκτρονικής μεταβίβασης όμως αυτά γίνονται άμεσα, λαμβάνεις επιβεβαίωση για αυτό, και να καθυστερήσει η διεύθυνση μεταφορών να εκδώσει την άδεια (που δεν θα καθυστερήσει μια και το μόνο που υπολείπεται είναι μια εκτύπωση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

48 λεπτά πριν, therock είπε

Επισης αν εκδοθει μια αδεια, ειναι σιγουρο πως δεν εκκρεμουν τυχον χρεη απο εξοφληση? Επειδη ο προηγουμενος το ειχε παρει απο εδω με χρηματοδοτηση (που εδω τοπικα δεν εχει και καλο ονομα σαν εμπορος), και ενω τον ειχε εξοφλησει ο ιδιοκτητης ο διεκπεραιωτης τον πηρε χθες και του ειπε οτι βρηκε εκκρεμετοτητες! Εν τελη η αδεια κατεληξε στα χερια μου αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεως μελλοντικα.

Όχι βέβαια, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι άδειες που έχουν εκδοθεί με τη σήμανση "παρακρατείται η κυριότητα", προφανώς τέτοια ήταν και η δική σου περίπτωση, ο προηγούμενος δεν είχε φροντίσει να κάνει τη διαδικασία της άρσης. Ο έλεγχος αυτός στην περίπτωση της ηλεκτρονικής μεταβίβασης γίνεται την ίδια στιγμή.

54 λεπτά πριν, therock είπε

Υπαρχει καποιο συστημα (εγω παντως Δεν το βρισκω) που να δειχνει την κατασταση σε χρεω οχηματος? Οπως πχ εχει το gov για να ελεγχεις την πινακιδα..

Αν δεν είναι δικό σου το όχημα όχι, αυτό όμως ελέγχεται τη στιγμή της μεταβίβασης.

8 λεπτά πριν, MadPax είπε

Φυσικά και λειτουργεί.

Προχθές 17/9 αγοράσαμε μια μοτοσυκλέτα για τον γιο μου και κάναμε τη μεταβίβαση με τον πωλητή ψηφιακά από τα κινητά μας. Σε 10 λεπτά είχαμε τελειώσει.

Στις 18/9, χθες δηλαδή, παρέλαβε την άδεια κυκλοφορίας από τη διεύθυνση συγκοινωνιών που είχαμε δηλώσει. Τα τέλη μεταβίβασης καταβλήθηκαν ηλεκτρονικά στο IBAN που σου δίνει το σύστημα, κάθε διεύθυνση συγκοινωνιών έχει το δικό της. Αμέσως με το τέλος της ηλεκτρονικής διαδικασίας σου δίνει το σύστημα βεβαίωση και μπορείς να κυκλοφορήσεις και να ασφαλίσεις το όχημα αμέσως. Σου δίνει 1 μήνα να πας να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην έχει παρακράτηση κυριότητας, να έχει περάσει ΚΤΕΟ και να μη χρωστάει τέλη κυκλοφορίας, αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία.

Δώσε παραπάνω info αν θέλεις, όταν ετοιμάστηκε η άδεια σας ήρθε μήνυμα να πάτε να την παραλάβετε, ή πήγατε και την εκτύπωσαν εκείνη τη στιγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι δεν ψάχνω καμία "μαρτυρία" γιατί ξέρω πως δουλεύει το σύστημα. Το πρόβλημα με τις μεταβιβάσεις μέσω ΚΕΠ δεν είναι η καθυστέρηση παραλαβής της νέας άδειας, είναι ότι ο έλεγχος/μεταβίβαση δεν γίνονται την ίδια στιγμή, μπορεί να περάσει και πάνω από μήνας μέχρι να γίνουν με ότι συνεπάγεται αυτό. Στην περίπτωση της ηλεκτρονικής μεταβίβασης όμως αυτά γίνονται άμεσα, λαμβάνεις επιβεβαίωση για αυτό, και να καθυστερήσει η διεύθυνση μεταφορών να εκδώσει την άδεια (που δεν θα καθυστερήσει μια και το μόνο που υπολείπεται είναι μια εκτύπωση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ακριβώς αυτό φίλε Joshua21.

Μάλιστα ο υπάλληλος στην παραλαβή των αδειών κυκλοφορίας δεν ζήτησε καν την ταυτότητα αφού όπως είπε η διαδικασία έγινε μέσω GOV. Μόνο την βεβαίωση ζήτησε και αυτή από το pdf στο κινητό, ούτε καν τυπωμένη.

Να προσθέσω πως καναδυό ώρες μετά την ψηφιακή μεταβίβαση την ίδια μέρα, φαινόταν η μοτοσυκλέτα στο ΑΦΜ του γιού μου, και κάναμε και κανονικά την αίτηση για το Fuel Pass.

Για να χαριτολογήσω και λίγο θα πω βαλσαμώστε τον Πιερρακάκη ρπμ   😂

Επεξ/σία από MadPax
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...