Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι δεν ψάχνω καμία "μαρτυρία" γιατί ξέρω πως δουλεύει το σύστημα. Το πρόβλημα με τις μεταβιβάσεις μέσω ΚΕΠ δεν είναι η καθυστέρηση παραλαβής της νέας άδειας, είναι ότι ο έλεγχος/μεταβίβαση δεν γίνονται την ίδια στιγμή, μπορεί να περάσει και πάνω από μήνας μέχρι να γίνουν με ότι συνεπάγεται αυτό. Στην περίπτωση της ηλεκτρονικής μεταβίβασης όμως αυτά γίνονται άμεσα, λαμβάνεις επιβεβαίωση για αυτό, και να καθυστερήσει η διεύθυνση μεταφορών να εκδώσει την άδεια (που δεν θα καθυστερήσει μια και το μόνο που υπολείπεται είναι μια εκτύπωση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όχι βέβαια, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι άδειες που έχουν εκδοθεί με τη σήμανση "παρακρατείται η κυριότητα", προφανώς τέτοια ήταν και η δική σου περίπτωση, ο προηγούμενος δεν είχε φροντίσει να κάνει τη διαδικασία της άρσης. Ο έλεγχος αυτός στην περίπτωση της ηλεκτρονικής μεταβίβασης γίνεται την ίδια στιγμή.

Αν δεν είναι δικό σου το όχημα όχι, αυτό όμως ελέγχεται τη στιγμή της μεταβίβασης.

Δώσε παραπάνω info αν θέλεις, όταν ετοιμάστηκε η άδεια σας ήρθε μήνυμα να πάτε να την παραλάβετε, ή πήγατε και την εκτύπωσαν εκείνη τη στιγμή?

Τωρα που ειναι δικο μου το οχημα πως το ελεγχο αυτο? Θελω να βεβαιωθω πως δεν εχει παιχτει καποια μαιμουδια και να εχει παρακρατηση

8 λεπτά πριν, MadPax είπε

Ακριβώς αυτό φίλε Joshua21.

Μάλιστα ο υπάλληλος στην παραλαβή των αδειών κυκλοφορίας δεν ζήτησε καν την ταυτότητα αφού όπως είπε η διαδικασία έγινε μέσω GOV. Μόνο την βεβαίωση ζήτησε και αυτή από το pdf στο κινητό, ούτε καν τυπωμένη.

Να προσθέσω πως καναδυό ώρες μετά την ψηφιακή μεταβίβαση την ίδια μέρα, φαινόταν η μοτοσυκλέτα στο ΑΦΜ του γιού μου, και κάναμε και κανονικά την αίτηση για το Fuel Pass.

Για να χαριτολογήσω και λίγο θα πω βαλσαμώστε τον Πιερρακάκη ρπμ 😂

Στο υπουργειο απο αναμονες πως ηταν? Θυμαμαι πριν χρονια που ετρεχα εγω, ετρωγα ολη μερα. Τωρα φανταζομαι θα ναι καλυτερα τα πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, therock είπε

Τωρα που ειναι δικο μου το οχημα πως το ελεγχο αυτο? Θελω να βεβαιωθω πως δεν εχει παιχτει καποια μαιμουδια και να εχει παρακρατηση

Κοιτάς την άδεια αν γράφει στις παρατηρήσεις "παρακρατείται η κυριότητα".

Επίσης αν έχεις ενδοιασμούς για τη γνησιότητα της άδειας, μπαίνεις MyCar και ελέγχεις αν φαίνεσαι ως ιδιοκτήτης του οχήματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, therock είπε

 

Στο υπουργειο απο αναμονες πως ηταν? Θυμαμαι πριν χρονια που ετρεχα εγω, ετρωγα ολη μερα. Τωρα φανταζομαι θα ναι καλυτερα τα πραματα

Μόνοι μας ήμασταν σε 1 λεπτό είχε παραλάβει το παιδί, είναι Αύγουστος βέβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κοιτάς την άδεια αν γράφει στις παρατηρήσεις "παρακρατείται η κυριότητα".

Επίσης αν έχεις ενδοιασμούς για τη γνησιότητα της άδειας, μπαίνεις MyCar και ελέγχεις αν φαίνεσαι ως ιδιοκτήτης του οχήματος.

Βασικα αν πας στο MyAuto σου λεει τα πληρη στοιχεια, και γραφει και οτι αν εχει και παρακρατηση. Εμενα ευτυχως γραφει ΟΧΙ, Απλα μου διεφυγε το πρωι που το κοιταξα

https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/okhemata/myauto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MadPax είπε

Φυσικά και λειτουργεί.

Προχθές 17/9 αγοράσαμε μια μοτοσυκλέτα για τον γιο μου και κάναμε τη μεταβίβαση με τον πωλητή ψηφιακά από τα κινητά μας. Σε 10 λεπτά είχαμε τελειώσει.

Στις 18/9, χθες δηλαδή, παρέλαβε την άδεια κυκλοφορίας από τη διεύθυνση συγκοινωνιών που είχαμε δηλώσει. Τα τέλη μεταβίβασης καταβλήθηκαν ηλεκτρονικά στο IBAN που σου δίνει το σύστημα, κάθε διεύθυνση συγκοινωνιών έχει το δικό της. Αμέσως με το τέλος της ηλεκτρονικής διαδικασίας σου δίνει το σύστημα βεβαίωση και μπορείς να κυκλοφορήσεις και να ασφαλίσεις το όχημα αμέσως. Σου δίνει 1 μήνα να πας να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην έχει παρακράτηση κυριότητας, να έχει περάσει ΚΤΕΟ και να μη χρωστάει τέλη κυκλοφορίας, αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία.

Από περιέργεια, το κομμάτι της πληρωμής πως το κάνατε; Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πριν;

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης οχήματος και εγώ και φυσικά σκέφτηκα την πιθανότητα να το κανω μεσω Gov αλλά δεν ξέρω γιατί κάτι με φοβίζει στην διαδικασία, υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Από περιέργεια, το κομμάτι της πληρωμής πως το κάνατε; Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πριν;

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης οχήματος και εγώ και φυσικά σκέφτηκα την πιθανότητα να το κανω μεσω Gov αλλά δεν ξέρω γιατί κάτι με φοβίζει στην διαδικασία, υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας;

Γιατί με τον κλασικό τρόπο τι δικλείδα υπάρχει; Πάτε μαζί στο ΚΕΠ/Υπουργείο, σου δίνει λεφτά και εσύ την κάνεις χωρίς να καταθέσεις του, ή αντίστροφα καταθέτετε χαρτιά κ μετά δε σου δίνει λεφτά. 

Το ίδιο μπορεί να γίνει κ εδώ. Δίπλα δίπλα θα είστε με τα κινητά, ο ένας θα "στείλει" την μεταβίβαση και ο άλλος πρέπει να κάνει αποδοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afentiko είπε

Γιατί με τον κλασικό τρόπο τι δικλείδα υπάρχει; Πάτε μαζί στο ΚΕΠ/Υπουργείο, σου δίνει λεφτά και εσύ την κάνεις χωρίς να καταθέσεις του, ή αντίστροφα καταθέτετε χαρτιά κ μετά δε σου δίνει λεφτά. 

Το ίδιο μπορεί να γίνει κ εδώ. Δίπλα δίπλα θα είστε με τα κινητά, ο ένας θα "στείλει" την μεταβίβαση και ο άλλος πρέπει να κάνει αποδοχή.

Καλά ναι προφανώς δεν περίμενα να υπάρχει κάποιου είδους δικλείδα. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως προέβλεψαν κάτι.

Απλά στην περίπτωση του ΚΕΠ/Υπουργείο το θεωρώ λίγο πιο δύσκολο να αρχίσει κάποιος να τρέχει μέσα στο παράρτημα για να μην προχωρήσει την διαδικασία. Anyway, κουβέντα να γίνεται, έτσι και αλλιώς ένα ρίσκο θα υπάρχει πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Σκέφτομαι να κανω κι εγω την μεταβίβαση ηλεκτρονικα, ο αγοραστής βρίσκεται στη Ζάκυνθο, την αδεια και το αμαξι θα του τα πάει ενας φιλος του.

Ερωτηση: απο τη στιγμη που θα αποδεχθεί αυτος το αίτημα μεταβίβασης, τελειωσε ειναι δικο του πλεον το αυτοκίνητο, σωστά?  Δεν πρέπει να περιμενω πχ να πληρώσει αυτος τα παραβολα, το κανει στον δικο του χρονο, ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

Και μετα παει με το χαρτι του και την αδεια που θα του εχει δωσει ο φιλος του στην περιφερεια Ζακύνθου, σωστά?  Προφανως απο τη στιγμη που κανει αποδοχη, ασφαλιζει το αμαξι και το κινει κανονικα φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να εκδοθεί η νέα άδεια (και να περάσει στο σύστημα το αμάξι στο όνομα του σε υπουργείο, gov.gr/mycar κλπ) είσαι στο ίδιο σημείο όπως όταν έκανες την μεταβίβαση με τον κλασικό τρόπο. Δλδ είσαι λίγο στον αέρα. Ναι μεν έχετε κάνει τη διαδικασία μεταβίβασης αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί, οπότε τυπικά το αμάξι θα είναι ακόμα στο όνομα σου (δλδ ότι έλεγχος γίνει στο μεσοδιάστημα όλα τα συστήματα το όνομα σου θα βγάζουν στον αυτοκίνητο). Τώρα με την ασφαλιστική εγώ σε όσες μεταβιβάσεις έχω κάνει δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει (αν σε καλύπτει δλδ η προηγούμενη ασφάλεια μέχρι να αλλάξει το όνομα στο αυτοκίνητο, και εκεί γκρίζα ζώνη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, afentiko είπε

Τώρα με την ασφαλιστική εγώ σε όσες μεταβιβάσεις έχω κάνει δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει (αν σε καλύπτει δλδ η προηγούμενη ασφάλεια μέχρι να αλλάξει το όνομα στο αυτοκίνητο, και εκεί γκρίζα ζώνη)

Και γιατί περιμένεις να πάρεις απάντηση από την ασφαλιστική, που ίσως να μην την συμφέρει να δώσει ξεκάθαρη απάντηση, και δεν το ψάχνεις μόνος σου?

Άρθρο 36 - Νόμος 3746/2009

Η παράγραφος 2 του άρθρου 8 του π.δ. 237/1986 (ΦΕΚ 110 Α'), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«2. Αν μεταβιβαστεί η κυριότητα ή η κατοχή του αυτοκινήτου οχήματος με οποιονδήποτε νόμιμο τρόπο, η ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικαίως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης, ο δε ασφαλιστής υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων.

Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων, χωρίς να απαιτείται εκ μέρους του ασφαλιστή οποιαδήποτε ενέργεια.»

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n3746-2009/arthro-36-nomos-3746-2009

Να έχεις υπόψιν όμως ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να την ακυρώσει, και έτσι σε περίπτωση ελέγχου να σου επιβληθεί πρόστιμο ή ακόμα χειρότερα σε περίπτωση ατυχήματος να μην είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δε διευκρινίζει τι γίνεται αν πχ γίνει τροχαίο κατά τη διάρκεια που δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και είσαι στο περίμενε (πχ την 3η-4η-5η μέρα που έχεις καταθέσει όλα τα χαρτιά). Η λογική λέει ότι εφόσον το αμάξι είναι ακόμα στο όνομα του παλιού κατόχου θα πρέπει να είναι και η ασφάλεια στο όνομα του και λογικά καλύπτει. Τι θα γίνει όμως όταν οκ, γίνει το τροχαίο, γίνουν τα χαρτιά με τις ασφαλιστικές και την επόμενη, μεθεπόμενη μέρα αλλάζει τελικά το όνομα στο αυτοκίνητο, πάει στον νέο ιδιοκτήτη και αναγκαστικά πρέπει να γίνει και νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο στο όνομα του νέου κατόχου.Προχωράνε όλα κανονικά; Ή κολλάει κάπου η διαδικασία σε ψιλά γράμματα; Τεσπα, δε θα κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου, το θέμα είναι ότι και αυτοί που ασχολούνται με αυτά σου λένε ότι είναι λίγο αδιευκρίνιστα όλα αυτά και σε συμβουλεύουν να μην κινείς το όχημα μέχρι να βγει η νέα άδεια ώστε να μπορείς να κάνεις ασφάλεια στο νέο όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/metabibase-okhematos-idiotikes-khreses-ikh

Στο βήμα (4) της διαδικασίας αναφέρεται ρητά:
«Αγοραστής και πωλητής, με την ολοκλήρωση της αίτησης, λαμβάνουν αυτόματα στη Θυρίδα πολίτη βεβαίωση υποβολής αιτήματος και πλήρωσης των προϋποθέσεων μεταβίβασης της κυριότητας του οχήματος η οποία φέρει τα χαρακτηριστικά ασφαλείας του gov.gr. Με τη βεβαίωση αυτή ο αγοραστής μπορεί να ασφαλίζει και να κυκλοφορεί εντός της Ελληνικής επικράτειας το υπό μεταβίβαση όχημα για χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών.»

Βάσει του παραπάνω, ο αγοραστής έχει στα χέρια του το όχημα από τη στιγμή της ολοκλήρωσης της ηλεκτρονικής μεταβίβασης, οπότε και το κυκλοφορεί και το ασφαλίζει την αμέσως επόμενη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/metabibase-okhematos-idiotikes-khreses-ikh

Στο βήμα (4) της διαδικασίας αναφέρεται ρητά:
«Αγοραστής και πωλητής, με την ολοκλήρωση της αίτησης, λαμβάνουν αυτόματα στη Θυρίδα πολίτη βεβαίωση υποβολής αιτήματος και πλήρωσης των προϋποθέσεων μεταβίβασης της κυριότητας του οχήματος η οποία φέρει τα χαρακτηριστικά ασφαλείας του gov.gr. Με τη βεβαίωση αυτή ο αγοραστής μπορεί να ασφαλίζει και να κυκλοφορεί εντός της Ελληνικής επικράτειας το υπό μεταβίβαση όχημα για χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών.»

Βάσει του παραπάνω, ο αγοραστής έχει στα χέρια του το όχημα από τη στιγμή της ολοκλήρωσης της ηλεκτρονικής μεταβίβασης, οπότε και το κυκλοφορεί και το ασφαλίζει την αμέσως επόμενη στιγμή.

Ακριβως ετσι ειναι

Μολις εκανα μεταβιβαση

Ακυρωσα την ασφαλεια μου

Εκανε online ο αγοραστης μια ασφαλεια για 30 μερες πηρε το αμαξι κ εφυγε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω περιέργεια, βέβαια: αν κάποιος αγοραστής π.χ. ξεχάσει να πάει στο εκάστοτε Μηχανολογικό εντός 30 ημερών για να εκδώσει και τυπικά τη νέα άδεια (στο πράσινο φύλλο) στο όνομά του, τί γίνεται;

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2022 στις 12:00 ΜΜ, afentiko είπε

Εδώ δε διευκρινίζει τι γίνεται αν πχ γίνει τροχαίο κατά τη διάρκεια που δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και είσαι στο περίμενε (πχ την 3η-4η-5η μέρα που έχεις καταθέσει όλα τα χαρτιά). Η λογική λέει ότι εφόσον το αμάξι είναι ακόμα στο όνομα του παλιού κατόχου θα πρέπει να είναι και η ασφάλεια στο όνομα του και λογικά καλύπτει. Τι θα γίνει όμως όταν οκ, γίνει το τροχαίο, γίνουν τα χαρτιά με τις ασφαλιστικές και την επόμενη, μεθεπόμενη μέρα αλλάζει τελικά το όνομα στο αυτοκίνητο, πάει στον νέο ιδιοκτήτη και αναγκαστικά πρέπει να γίνει και νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο στο όνομα του νέου κατόχου.Προχωράνε όλα κανονικά; Ή κολλάει κάπου η διαδικασία σε ψιλά γράμματα; Τεσπα, δε θα κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου, το θέμα είναι ότι και αυτοί που ασχολούνται με αυτά σου λένε ότι είναι λίγο αδιευκρίνιστα όλα αυτά και σε συμβουλεύουν να μην κινείς το όχημα μέχρι να βγει η νέα άδεια ώστε να μπορείς να κάνεις ασφάλεια στο νέο όνομα.

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνιση από τη στιγμή που λέει πως η ασφάλεια συνεχίζει να ισχύει κανονικά έως και 30 ημέρες μετά την ημερομηνία μεταβίβασης (με απλά λόγια 30 ημέρες μετά την ημερομηνία έκδοσης της νέας άδειας). Αυτό που σου έδειξα είναι νομοθεσία και οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να την τηρούν, δεν είναι κάποιος από τους όρους μιας ασφαλιστικής που μπορεί να τον ακυρώνουν υπό προϋποθέσεις τα "ψιλά γράμματα".

Επίσης το να μην κυκλοφορείς το όχημα μέχρι να βγει η νέα άδεια το έλεγαν όταν έκανες μεταβίβαση μέσω ΚΕΠ ακριβώς επειδή για τουλάχιστον ένα μήνα δεν είχες στα χέρια σου άδεια, και χωρίς άδεια ήταν παράνομο να κυκλοφορείς, όχι λόγω ασφάλισης. Τα ΚΕΠ σου έδιναν απλώς μια βεβαίωση παραλαβής αιτήματος μεταβίβασης και δικαιολογητικών, το οποίο δεν υποκαθιστούσε την άδεια.

Πλέον όμως με την ηλεκτρονική μεταβίβαση η διαδικασία ολοκληρώνεται άμεσα, και είναι απλά θέμα χρόνου πότε θα εκδοθεί και θα την πάρεις στα χέρια σου, και στο μεταξύ σου δίνουν μια βεβαίωση η οποία όντως υποκαθιστά την κανονική άδεια για 30 ημέρες.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τη διαφορά.

30 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Έχω περιέργεια, βέβαια: αν κάποιος αγοραστής π.χ. ξεχάσει να πάει στο εκάστοτε Μηχανολογικό εντός 30 ημερών για να εκδώσει και τυπικά τη νέα άδεια (στο πράσινο φύλλο) στο όνομά του, τί γίνεται;

Εννοείς στην περίπτωση ηλεκτρονικής μεταβίβασης? Αν ναι τότε η προσωρινή βεβαίωση έχει λήξει και είναι σαν να μην έχει καθόλου άδεια, το οποίο επιφέρει πρόστιμο τουλάχιστον 200€ και ποινή φυλάκισης από 1 έως 6 μήνες. Πρακτικά μόνο το πρόστιμο, ποινή φυλάκισης μπορεί να πάρει μόνο από δικαστήριο, και φυσικά μέχρι να γίνει το δικαστήριο θα έχει πάρει στα χέρια του την άδεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...