Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/9/2022 στις 9:08 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνιση από τη στιγμή που λέει πως η ασφάλεια συνεχίζει να ισχύει κανονικά έως και 30 ημέρες μετά την ημερομηνία μεταβίβασης (με απλά λόγια 30 ημέρες μετά την ημερομηνία έκδοσης της νέας άδειας). Αυτό που σου έδειξα είναι νομοθεσία και οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να την τηρούν, δεν είναι κάποιος από τους όρους μιας ασφαλιστικής που μπορεί να τον ακυρώνουν υπό προϋποθέσεις τα "ψιλά γράμματα".

Επίσης το να μην κυκλοφορείς το όχημα μέχρι να βγει η νέα άδεια το έλεγαν όταν έκανες μεταβίβαση μέσω ΚΕΠ ακριβώς επειδή για τουλάχιστον ένα μήνα δεν είχες στα χέρια σου άδεια, και χωρίς άδεια ήταν παράνομο να κυκλοφορείς, όχι λόγω ασφάλισης. Τα ΚΕΠ σου έδιναν απλώς μια βεβαίωση παραλαβής αιτήματος μεταβίβασης και δικαιολογητικών, το οποίο δεν υποκαθιστούσε την άδεια.

Πλέον όμως με την ηλεκτρονική μεταβίβαση η διαδικασία ολοκληρώνεται άμεσα, και είναι απλά θέμα χρόνου πότε θα εκδοθεί και θα την πάρεις στα χέρια σου, και στο μεταξύ σου δίνουν μια βεβαίωση η οποία όντως υποκαθιστά την κανονική άδεια για 30 ημέρες.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τη διαφορά.

Εννοείς στην περίπτωση ηλεκτρονικής μεταβίβασης? Αν ναι τότε η προσωρινή βεβαίωση έχει λήξει και είναι σαν να μην έχει καθόλου άδεια, το οποίο επιφέρει πρόστιμο τουλάχιστον 200€ και ποινή φυλάκισης από 1 έως 6 μήνες. Πρακτικά μόνο το πρόστιμο, ποινή φυλάκισης μπορεί να πάρει μόνο από δικαστήριο, και φυσικά μέχρι να γίνει το δικαστήριο θα έχει πάρει στα χέρια του την άδεια.

Καλησπέρα, ο πωλητής εμπλέκεται καθόλου σε αυτό; Εννοώ έχει καμιά ευθύνη, αν καθυστερήσει να πάει ο Αγοραστής να την παραλάβει; Το λέω γιατί φαίνεται ακόμα ώς υπο μεταβίβαση σε εμένα ώς πωλητής, και κάνω σκέψεις για το πότε θα πάει ο αγοραστής να την παραλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Nekteo09 είπε

Καλησπέρα, ο πωλητής εμπλέκεται καθόλου σε αυτό; Εννοώ έχει καμιά ευθύνη, αν καθυστερήσει να πάει ο Αγοραστής να την παραλάβει; Το λέω γιατί φαίνεται ακόμα ώς υπο μεταβίβαση σε εμένα ώς πωλητής, και κάνω σκέψεις για το πότε θα πάει ο αγοραστής να την παραλάβει..

Όταν λες πως φαίνεται ακόμα ως "υπό μεταβίβαση" τι ακριβώς εννοείς? Πόσος καιρός πέρασε?

Πάντως όχι, το πότε θα πάει να παραλάβει τη νέα άδεια ο αγοραστής δεν έχει σημασία για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όταν λες πως φαίνεται ακόμα ως "υπό μεταβίβαση" τι ακριβώς εννοείς? Πόσος καιρός πέρασε?

Πάντως όχι, το πότε θα πάει να παραλάβει τη νέα άδεια ο αγοραστής δεν έχει σημασία για σένα.

Είναι ακόμα εντός 30 ημερών η προθεσμία, είμαστε κάπου στην 25η μερα, απλά έφυγε εξωτερικό ο αγοραστής και γύρισε τώρα, οπότε με αγχώνει το να πάει μέχρι τέλος εβδομάδας να το ολοκληρώσει..Στο my auto το εμφανίζει ως υπο μεταβίβαση. Σε περίπτωση που το αμελήσει κτλ κτλ, υπάρχει ενδεχόμενο να αναζητηθούν ευθύνες απο εμένα, τη στιγμή που εδώ και τόσο καιρό δεν έχω καν στην κατοχή μου το όχημα;  Δεν θα με άγχωνε αν δεν εμφανιζόταν καν στο ΑΦΜ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekteo09 είπε

Είναι ακόμα εντός 30 ημερών η προθεσμία, είμαστε κάπου στην 25η μερα, απλά έφυγε εξωτερικό ο αγοραστής και γύρισε τώρα, οπότε με αγχώνει το να πάει μέχρι τέλος εβδομάδας να το ολοκληρώσει..Στο my auto το εμφανίζει ως υπο μεταβίβαση. Σε περίπτωση που το αμελήσει κτλ κτλ, υπάρχει ενδεχόμενο να αναζητηθούν ευθύνες απο εμένα, τη στιγμή που εδώ και τόσο καιρό δεν έχω καν στην κατοχή μου το όχημα;  Δεν θα με άγχωνε αν δεν εμφανιζόταν καν στο ΑΦΜ μου.

Περίεργο, ο φίλος παραπάνω είχε γράψει πως την ίδια ημέρα φάνηκε το όχημα στο ΑΦΜτου αγοραστή.

Πάντως η διαδικασία υποτίθεται ότι ολοκληρώνεται άμεσα αλλιώς το σύστημα δεν δίνει βεβαίωση, το πότε θα πάει ο αγοραστής να παραλάβει την άδεια είναι αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Περίεργο, ο φίλος παραπάνω είχε γράψει πως την ίδια ημέρα φάνηκε το όχημα στο ΑΦΜτου αγοραστή.

Πάντως η διαδικασία υποτίθεται ότι ολοκληρώνεται άμεσα αλλιώς το σύστημα δεν δίνει βεβαίωση, το πότε θα πάει ο αγοραστής να παραλάβει την άδεια είναι αδιάφορο.

Mπορεί να φαίνεται παράλληλα και σε εκείνον πάντως και να διαγράφεται στο ΑΦΜ του πωλητή, όταν καταθέσει και τυπικά τα χαρτιά στην περιφέρεια. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2022 στις 8:54 ΜΜ, BlueBlade είπε

Από περιέργεια, το κομμάτι της πληρωμής πως το κάνατε; Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πριν;

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης οχήματος και εγώ και φυσικά σκέφτηκα την πιθανότητα να το κανω μεσω Gov αλλά δεν ξέρω γιατί κάτι με φοβίζει στην διαδικασία, υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας;

Συγγνώμη φίλε μου αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου έδειξε την απάντησή σου, ετεροχρονισμένα λοιπόν σου απαντώ, πως μόλις ολοκληρώσαμε την ηλεκτρονική διαδικασία και πήραμε τη βεβαίωση από το σύστημα, έδωσα τα χρήματα στον πωλητή . Είμασταν στο σπίτι του με την ησυχία μας, είχαμε τσεκάρει τη μοτοσυκλέτα, ήταν όλα σύνομα με τα χαρτιά της και τα χαρακτηριστικά της. Ότι θα πρέπει γενικά να κάνει κάποιος σώφρον και λογικός αγοραστής, το κάναμε. Τι δικλείδες ασφαλείας να υπάρχουν; Αν δεις ότι ο άλλος είναι περίεργος και το όχημα έχει θέματα, απλά δεν προχωράς τη διαδικασία, και πας στο επόμενο όχημα που σε καλύπτει. Και ξαναλέω πως η διαδικασία δεν προχωράει αν βρεί κάποιο θέμα με το όχημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι και εγώ στο στάδιο της μεταβίβασης.

Έχω μια απορία παλιότερα κάναμε και μια υπεύθυνη δήλωση για το ποσό πώλησης του κάθε οχήματος και αυτό το ποσό έπρεπε προφανώς να φανεί και ώς κατάθεση στον λογαριασμό του πωλητή απο τον αγοραστή και αλλάζαν υπεύθυνες δηλωσεις αγορστής με πωλητή για να το βάλει ο καθένας στην φορολογική του τώρα ποιά είναι η διαδικασία?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nekteo09 είπε

Mπορεί να φαίνεται παράλληλα και σε εκείνον πάντως και να διαγράφεται στο ΑΦΜ του πωλητή, όταν καταθέσει και τυπικά τα χαρτιά στην περιφέρεια. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ.

Δεν κατατίθεται κανένα χαρτί στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών φίλε μου, όλα γίνονται ηλεκτρονικά, Το μόνο που έχεις μαζί είναι η βεβαίωση που σου δίνει το σύστημα ότι έγινε η μεταβίβαση, για να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας. Η μότο φάνηκε στο ΑΦΜ μας 5-6 ώρες μετά και αυτό το είδα κατά τύχη, περίμενα κι εγώ πως θα πάρει μέρες αλλά έγινε σχεδόν άμεσα.

1 λεπτό πριν, panosdOUG είπε

Καλησπέρα είμαι και εγώ στο στάδιο της μεταβίβασης.

Έχω μια απορία παλιότερα κάναμε και μια υπεύθυνη δήλωση για το ποσό πώλησης του κάθε οχήματος και αυτό το ποσό έπρεπε προφανώς να φανεί και ώς κατάθεση στον λογαριασμό του πωλητή απο τον αγοραστή και αλλάζαν υπεύθυνες δηλωσεις αγορστής με πωλητή για να το βάλει ο καθένας στην φορολογική του τώρα ποιά είναι η διαδικασία?

Ευχαριστώ

Το ίδιο γίνεται και τώρα, απλά δεν το κάνεις έγχαρτα, να ψάχνεις να τυπώσεις δηλώσεις κλπ, αλλά ηλεκτρονικά μέσω του Gov, το έχεις σε pdf και το τυπώνεις όποτε θέλεις αν το χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MadPax είπε

Δεν κατατίθεται κανένα χαρτί στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών φίλε μου, όλα γίνονται ηλεκτρονικά, Το μόνο που έχεις μαζί είναι η βεβαίωση που σου δίνει το σύστημα ότι έγινε η μεταβίβαση, για να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας. Η μότο φάνηκε στο ΑΦΜ μας 5-6 ώρες μετά και αυτό το είδα κατά τύχη, περίμενα κι εγώ πως θα πάρει μέρες αλλά έγινε σχεδόν άμεσα.

Το ίδιο γίνεται και τώρα, απλά δεν το κάνεις έγχαρτα, να ψάχνεις να τυπώσεις δηλώσεις κλπ, αλλά ηλεκτρονικά μέσω του Gov, το έχεις σε pdf και το τυπώνεις όποτε θέλεις αν το χρειαστείς.

Άρα πχ κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρονικά από gov πάλι και γράφω : Πουλάω το (Χ) οχήμα με (Χ) αριθμό κυκλοφορίας στον (Χ) ονοματεπώνυμο αγοραστή για το (Χ) πόσο.

Και το αντίστροφο αγοράσω το (Χ) όχημα κλπ ο αγοραστής?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pigos23 είπε

Παιδια για την παραλαβη της καινουριας αδειας ξερετε πρεπει να κλεισουμε ραντεβου ή παμε οποτε μας καπνισει μεσα σε 30 μερες οπως λεει ????

Οταν την αλλαξα πριν 2 χρονια ( ειχα το παλιο ροζ ) ηλεκτρονικα  δεν εβγαζα ακρη με τηλεφωνα και πηγα σε ενα μηνα 

Στην Κηφισιας απεναντι απο το Media market 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν την αλλαξα πριν 2 χρονια ( ειχα το παλιο ροζ ) ηλεκτρονικα  δεν εβγαζα ακρη με τηλεφωνα και πηγα σε ενα μηνα 

Στην Κηφισιας απεναντι απο το Media market 

Αδεια κυκλοφορίας νομίζω εννοεί και όχι δίπλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αδεια κυκλοφορίας νομίζω εννοεί και όχι δίπλωμα.

Αδεια οδηγησης εννοω.Για κυκλοφοριας δεν ξερω .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 Σε όσους έχουν κάνει την ηλεκτρονική διαδικασία ξέρετε αν μπορεί να επιλέξει ο αγοραστής μέσω του gov σε ποια υποδιεύθυνση του υπουργείου μεταφορών θέλει να πάει να να παραλάβει την νέα άδεια  ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...