Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την παλιά άδεια κυκλοφορίας κατά την μεταβίβαση την κρατά ο πωλητής η την δίνει στον νέο αγοραστή μέχρι να βγει η καινούργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AmixReckless είπε

Οποτε τωρα που γινεται και ηλεκτρονικα, υπαρχει περιπτωση η μεταβιβαση να γινει και το ΣΚ; 

Υποθέτω πως ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το σαββατο μεταβιβαση. Ωστόσο ούτε εγω εχω καταλάβει αν θελει ραντεβού ή πας απλά ή σε ενημερώνουν να πας. Σίγουρα θελει πληρωμένο παράβολο και υπογεγραμμένη την άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα απ το μετωπο

Μολις γυρισα απο το το τμημα μεταβιβασεων χολαργου

Κανενα ραντεβου

Εδωσα τα χαρτια μου , πηρα ενα χαρτι πρωτοκολου αιτησης κ μετα απο μνμ που θα μου στειλουν θα παω να παρω την αδεια ( μπορει κ αυθυμερον....αλλιως αυριο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οποτε για να οργανωθουμε λιγο, οσοι το κανατε μας λετε λιγο τα βηματα και σε ποια φαση γινονται

-Κανεις την αιτηση ηλεκτρονικα, αποδεχετε κατι ο αλλος απο την αλλη πλευρα?

-Ποτε πας υπουργειο?

-Ποτε πληρωνεις και ποτε παιρνεις αδεια και οχημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, therock είπε

Οκ οποτε για να οργανωθουμε λιγο, οσοι το κανατε μας λετε λιγο τα βηματα και σε ποια φαση γινονται

-Κανεις την αιτηση ηλεκτρονικα, αποδεχετε κατι ο αλλος απο την αλλη πλευρα?

-Ποτε πας υπουργειο?

-Ποτε πληρωνεις και ποτε παιρνεις αδεια και οχημα?

Ξεκινάς την αίτηση σαν πωλητής και μετά από κάνα δυο βήματα εισαγωγής στοιχείων πάει μήνυμα στον αγοραστή να μπει και αυτός να κάνει αποδοχή δεν προχωράει αλλιώς.

Στη διάρκεια της διαδικασιας της αίτησης σου λέει τα τέλη μεταβίβασης πόσα είναι και λογαριασμό να κάνεις κατάθεση (οποίος απτους δύο συμφωνήσετε δεν έχει σημασία) και λέει και την αιτιολογία που πρέπει να βάλεις.Απαραιτητο για να τελειώσει η διαδικασία.

Και τελειώνει την αίτηση ο πωλητής. Υπογράφετε και συμπληρώνετε την άδεια που την παίρνει ο αγοραστής μαζί με το αποδεικτικό κατάθεσης στη τράπεζα (ας πάρει και την αίτηση,αυτή μπορούν να τη βρουν και οι δύο στη θυρίδα) και εντός 30 ημερών πάει να βγάλει καινούργια άδεια.

 

Με την αίτηση μόνο μπορεί να το ασφαλίσει προσωρινά.

 

Εγώ Τρίτη βράδυ έκανα αίτηση και Τετάρτη πρωί πήγα με τα χαρτιά και πήρα την καινούργια σε μισή ώρα, δε ξέρω αν η αναμονή αλλάζει από μέρος σε μέρος Ανατολική Θεσσαλονίκη το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JonnyG είπε

Εγώ Τρίτη βράδυ έκανα αίτηση και Τετάρτη πρωί πήγα με τα χαρτιά και πήρα την καινούργια σε μισή ώρα, δε ξέρω αν η αναμονή αλλάζει από μέρος σε μέρος Ανατολική Θεσσαλονίκη το έκανα.

Είναι θέμα φόρτου εργασίας, αν κάθονται τότε μπορεί να την εκτυπώσουν και να την πάρεις μέσα σε 2 λεπτά, αν έχουν να εκτυπώσουν ας πούμε άλλες 100 πριν από τη δική σου εννοείται πως θα τους πάρει ακόμα και ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πας με τα χαρτιά και να σου πουν ξαναελα να την πάρεις εκτυπωμένη?

Σε ποιο υπουργείο πας, σε αυτό που δηλώνεις σα τόπο διαμονής?

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι θέμα φόρτου εργασίας, αν κάθονται τότε μπορεί να την εκτυπώσουν και να την πάρεις μέσα σε 2 λεπτά, αν έχουν να εκτυπώσουν ας πούμε άλλες 100 πριν από τη δική σου εννοείται πως θα τους πάρει ακόμα και ημέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πας με τα χαρτιά και να σου πουν ξαναελα να την πάρεις εκτυπωμένη?

Ε ναι, αν έχουν πολύ δουλειά αναγκαστικά θα γίνει έτσι. Παλιότερα στις κανονικές μεταβιβάσεις που έπρεπε αγοραστής και πωλητής να πάνε από εκεί είχαν μέγιστο "περιθώριο" 15 ημέρες για να παραδώσουν την νέα άδεια, τώρα φαντάζομαι το περιθώριο αυτό έχει γίνει 30 ημέρες.

4 λεπτά πριν, therock είπε

Σε ποιο υπουργείο πας, σε αυτό που δηλώνεις σα τόπο διαμονής?

Από ότι έχουν γράψει παραπάνω αυτοί που έχουν κάνει ήδη ηλεκτρονική μεταβίβαση, επιλέγεις εσύ σε ποια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής δινει την αδεια στον αγοραστη και συμπληρωνει πισω τα στοιχεια του αγοραστη στο πεδιο "ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ"

Σωστά; Χρειαζεται σφραγιδα για την γνησιοτητα υπογραφης; ή απλα υπογραφουμε και οι δυο;

Αυριο θα παω να δω ενα αμαξι και θελω να ειμαι προετοιμασμενος σε περιπτωση που προχωρησει η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληρωμη δηλαδη απο οι λετε γινεται μονο μεσω τραπεζας, δε γινεται μετρητα στο χερι? Και στο υπουργειο πρεπει να δουν το αποδεικτικο οτι εχεις καταθεση στον ιδιοκτητη το τιμημα?

Οποτε αφου εχεις κανει την αιτηση, και τον εχεις πληρωσει, αυτος σου δινει το οχημα και την Αδεια που εχει γραψει "μεταβιβαστηκε στον", και μετα εξαρταται απο σενα σαν νεο κατοχο ποτε θα πας και ποσο αμεσα θα εξυπηρετηθεις απο το υπουργειο, χωρις να χρειαζεται καθολου ο αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, therock είπε

Η πληρωμη δηλαδη απο οι λετε γινεται μονο μεσω τραπεζας, δε γινεται μετρητα στο χερι? Και στο υπουργειο πρεπει να δουν το αποδεικτικο οτι εχεις καταθεση στον ιδιοκτητη το τιμημα?

Οποτε αφου εχεις κανει την αιτηση, και τον εχεις πληρωσει, αυτος σου δινει το οχημα και την Αδεια που εχει γραψει "μεταβιβαστηκε στον", και μετα εξαρταται απο σενα σαν νεο κατοχο ποτε θα πας και ποσο αμεσα θα εξυπηρετηθεις απο το υπουργειο, χωρις να χρειαζεται καθολου ο αλλος?

Τι δουλειά έχει το υπουργείο να δει αν έχει πληρωθεί ο πωλητής;Μέσω τράπεζας γιατί μετρητά είναι μονο μέχρι 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...