Προς το περιεχόμενο

Οι κατσαρίδες συνεχίζουν να παρελαύνουν μέρος 2ο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δοκιμάσει με απόλυτη επιτυχία το συγκεκριμένο σε δύο διαφορετικά σπίτια που γινόταν χαμός πραγματικά δεν βγήκε ξανά ούτε μια για δείγμα,όταν το φάνε και γυρίσουν στην φωλιά τους και πεθάνουν οι άλλες κατσαρίδες τρώνε τις ψόφιες και πεθάνουν και αυτές 

https://www.skroutz.gr/s/6008336/Δάφνη-Agrotrade-Dobol-Gel-για-Κατσαρίδες-10gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το θεμα ειναι να μην εχουν εγκατασταθει σε κανενα πλυντηριο ρουχων..πιατων....πες και στους γειτονες να κοιταξουν

πρεπει να βρεθει απο που ερχονται .....αλλα για να μπουν καπου υπαρχουν κενα....σφραγισμα παντου κυριως ελεγχος στις σιτες της τουαλετας και της κουζινας....

δε θελω να σε πανικοβαλλω αλλα κοιτα πισω απο κουζινα - πλυντηριο..αν ειναι εντοιχισμενα τραβηξε τα εξω και τσεκαρισε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια με 3 απολυμάνσεις από το Μάιο έβρισκα 1 πτώμα κάθε 2-3 εβδομάδες μέχρι να παγώσει ο καιρος. Κάποια στιγμή φέτος πηρα  ένα fedona και άνοιξα φρεάτια. Τα περισσότερα ήταν καθαρά αλλά για κακή μου τύχη άφησα τελευταίο το κεντρικό στην είσοδο της πολυκατοικία που πάει στο δρόμο!

τι το θέλα έγινε κόλαση γιατί ψέκασα κι εκεί και βγαίναν όλο το βράδυ να ψοφήσουν..Τις πάταγα αμέσως επι 1 ώρα αλλά δεν είχαν τελειωμό. 
Την επόμενη παίρνω τηλ την τεχνική υπηρεσία του Δήμου και τους ρίχνω ευγενικά μπινελικια γιατί δεν περνάνε ποτέ τα τελευταία χρόνια!

την επόμενη μέρα έσκασε team δυνατό με εξοπλισμό και ψέκασε σε όλα τα φρεάτια του δρόμου μέχρι τις γωνιές του τετραγώνου. Δοκίμασε το κι αυτό μήπως βελτιώσει την κατάσταση στην περιοχή σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πήρα το Bayer MaxForce White IC Gel και έβαλα σε σημεία που δεν είχε βάλει ο απεντομωτής πχ ντουλάπια, νεροχύτης, σε άλλα σημεία ανάμεσα από το Goliath μήπως και οι κατσαρίδες συνήθισαν το Goliath και δεν τις πιάνει, το θέμα είναι αν δεν κάνει απεντόμωση και η διπλανή πάλι θα υπάρχει πρόβλημα. 

Το μισό σωληνάρι των 20γρ έβαλα μου έμεινε να ξαναβάλω σε 15-20 μέρες άλλη μία παρτίδα να δώ τι θα γίνει, αν χρειαστεί θα ξανακαλέσω τον απεντομωτή.

Πάντα μιλάμε για ψιλό κατσαριδάκι όχι μεγάλες που έρχονται από φρεάτια, υπονόμους κτλ, πήρα και ένα Fendona για μεγάλες θα ψεκάσω σε μερικές μέρες το μπαλκόνι.

Αλλαγή σπιτιού δεν παίζει παιδιά, δίνω 250€ και τα άλλα σπίτια στην περιοχή πάνε από 280+ το φθηνότερο και σε χειρότερη κατάσταση πχ παλιά κτλ, εμένα είναι πολυκατοικία 10ετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι είχαμε τρομερό πρόβλημα με κατσαρίδες σε διαμέρισμα 2ου ορόφου που νοικιάζουμε. Τι k-othrine, τι gel, τι σπρέι, τα πάντα δοκιμάσαμε και όλα αυτά μέσα έξω στο σπίτι, αυτές εκεί, στην κουζίνα, το μπάνιο και το σαλόνι, παντού...Οι δίπλα βράζουν και δεν κάνουν και κάτι από όσο έχω δει. Τελικώς μετά από 1.5 μήνα ταλαιπωρίας και αυξημένης χρήσης τέτοιων σκευασμάτων, ανακαλύψαμε ότι υπήρχε ολόκληρη φωλιά από κατσαρίδες κάτω από τον νεροχύτη σε σημείο που δεν έβλεπες αν δεν ξήλωνες την μπροστινή φάσα των ντουλαπιών. Μόλις καθαρίσαμε αυτό το σημείο και ξανά ψεκάσαμε τελείωσε. Πλέον, ρίχνω κάθε 2-3 μήνες 1λτ k-othrine στα μπαλκόνια (από όπου και έρχονταν) και στην είσοδο, στις αποχετεύσεις έχουμε βάλει σχαράκια ανοξείδωτα που περνάει μόνο το νερό, στην κεντρική πόρτα αεροστοπ και το πλυντήριο το βάζουμε πλέον στο νιπτήρα να βγάζει τα νερά (γιατί ο σωλήνας του πλυντηρίου ήταν μικρότερος από την αποχέτευση που έχουν φτιάξει και υπήρχε κενό, την έφραξα λοιπόν εντελώς). Φέτος ούτε μια δεν εμφανίστηκε μέσα, βρίσκουμε καμιά δύο στα μπαλκόνια ψώφιες την εβδομάδα, στην είσοδο βράζει κλασσικά, αλλά το k-othrine δεν αφήνει τίποτα να περάσει μέσα.

Για εμένα όσοι έχετε πρόβλημα, εκτός από τα φάρμακα ψάξτε για καμιά εστία που έχουν κάνει φωλιά στο σπίτι σας, σίτες, αεροστόπ οπωσδήποτε και κανένα φάρμακο για μπαλκόνια, είσοδο και όχι μέσα, αποχετεύσεις τελευταίο με σχαράκια ανοξείδωτα και θα λύσετε το πρόβλημα σας μια για πάντα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μετά από σοβαρή  απεντομωση συνεχίζουμε και έχουμε πρόβλημα σημαίνει ότι έχει η γειτονιά πρόβλημα και έχουμε κάποια χαραμάδα ακάλυπτη και μπαίνουν νεοεισερχόμενες. Ένας ακινδυνος τρόπος για όλα τα έρποντας έντομα ειναι μισό μισό ανακατεμένα ζάχαρη άχνη με μαγειρική σόδα σε γωνίες που περνάνε. Η ζάχαρη άχνη είναι ανίκητη λιχουδια αλλά η σόδα τους τινάζει το στομάχι στον αέρα μέσα σε μια ώρα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Όταν μετά από σοβαρή  απεντομωση συνεχίζουμε και έχουμε πρόβλημα σημαίνει ότι έχει η γειτονιά πρόβλημα και έχουμε κάποια χαραμάδα ακάλυπτη και μπαίνουν νεοεισερχόμενες. Ένας ακινδυνος τρόπος για όλα τα έρποντας έντομα ειναι μισό μισό ανακατεμένα ζάχαρη άχνη με μαγειρική σόδα σε γωνίες που περνάνε. Η ζάχαρη άχνη είναι ανίκητη λιχουδια αλλά η σόδα τους τινάζει το στομάχι στον αέρα μέσα σε μια ώρα.

Δεν το ήξερα αυτό! Και είναι και safe οτσν εχεις μικρά παιδιά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Δεν το ήξερα αυτό! Και είναι και safe οτσν εχεις μικρά παιδιά κλπ

Απλά δεν έχει άμεση επίδραση , φεύγει υγιής η χορτασμένη κατσαρίδα και αργότερα κατά την χώνεψη αρχίζει ο θανατηφόρος στομαχόπονος.

8 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Δεν το ήξερα αυτό! Και είναι και safe οτσν εχεις μικρά παιδιά κλπ

Απλά δεν έχει άμεση επίδραση , φεύγει υγιής η χορτασμένη κατσαρίδα και αργότερα κατά την χώνεψη αρχίζει ο θανατηφόρος στομαχόπονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Απλά δεν έχει άμεση επίδραση , φεύγει υγιής η χορτασμένη κατσαρίδα και αργότερα κατά την χώνεψη αρχίζει ο θανατηφόρος στομαχόπονος.

Απλά δεν έχει άμεση επίδραση , φεύγει υγιής η χορτασμένη κατσαρίδα και αργότερα κατά την χώνεψη αρχίζει ο θανατηφόρος στομαχόπονος.

Αφου δουλεύει δεν υπάρχει θέμα.. μπορείς να το κάνεις προληπτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις από σκρουτζ. Πήγαινε σε ενα γεωπόνο (ή μαγαζι με αγροτικά εφόδια) και ζητησε/ πάρε ισχυρό φάρμακο για κατσαρίδες/ τρωκτικά. Το αραιώνεις με την αναλογία που θα σου πει με νερό σε ψεκαστήρα και ραντίζεις όλο το σπίτι περιμετρικά, υπόγεια, αποθήκες και φρεάτια, σιφόνια και σωλήνες αποχετευσης & καλοριφερ. Θα φοράς γαντια, μάσκα και πρόσεχε, όχι ραντισμα μέσα σε περιοχή που τρως/κοιμάσαι (πχ. κουζίνα, υπνοδωματιο). Έτσι είχα λύσει το πρόβλημα με κατσαρίδες σε σπίτι στην εξοχή. Δε θυμαμαι το όνομα από το φάρμακο, αλλά έχουν οι γεωπόνοι ή μαγαζιά με αγροτικά εφόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν κάπου υπάρχει φωλιά, η γερμανική κατσαρίδα λειτουργεί ως εξής, όπως μου είπε ο απεντομωτής, βγαίνει από την φωλιά βρίσκει το δολωματικό, το τρώει και ξαναπάει στην φωλιά και πεθαίνει, εκεί το πτώμα της το τρώνε οι άλλες γερμανικές και πεθαίνουν κι αυτές, είναι πτωματοφάγα έντομα..

Για την ζάχαρη άχνη με την σόδα[κάποιοι λένε και βορικό οξύ] δεν το διακινδυνεύω, έχω γάτο και θα δηλητηριαστεί, του αρέσει η μάσα κι αν βρεί τίποτα κάτω θέλει να το φάει, οπότε δεν γίνεται. Άσχετα που τον ταίζω φούλ, ζωάκι είναι δεν καταλαβαίνει τον κίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι σου ειπαν πιο πανω.

υπαρχει καπου φωλια. πρεπει να την βρεις και να την καθαρισεις. αλλιως καθε χρονο και χειροτερα. οσο φαρμακο και να ριχνεις, αναπαραγβνται πιο γρηγορα αποτι τις σκοτωνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τα υπολείμματα φαγητού και τα κόπρανα είναι ο Νο. 1 λόγος που μαζεύονται οι κατσαρίδες

Και τα στασιμα νερα. Οποτε, οπως προανεφεραν καποιοι, κοιτα για φωλιες και στα δυσκολα σημεια που θελουν μετακινηση καποιου μεγαλου αντικειμενου, καποιο ξηλωμα κτλ. Επισης, οπως παλι προαναφερθηκε, εννοειται οτι παιζει σημασια τι κανουν οι γειτονες και η υπολοιπη πολυκατοικια. Κανε θεμα στους γειτονες, στη συνελευση ακομα και στον δημο. Δεν φανταζεσαι σε ποση μπιχλα μπορει να ζει ο αλλος και να μην τον νοιαζει, αλλα να δημιουργει προβλημα στους διπλα.

2 ώρες πριν, Milkofree είπε

Για την ζάχαρη άχνη με την σόδα[κάποιοι λένε και βορικό οξύ]

Εγω ξερω μονο για βορακα. Το βορικο οξυ ειναι εντελως αλλο πραγμα. Ο βορακας ειναι σχεδον σαν την ζαχαρη και χρησιμοποιειται και γι' αυτον τον σκοπο, δεκαετιες τωρα. Αυτα με την σοδα δεν τα πολυπιστευω για να ειμαι ειλικρινης. Επειδη ειναι φυσικο/βρωσιμο προιον, εχει καταντησει πασπαρτου και λυση δια πασαν νοσον και πασαν μαλ*κιαν.


Δεν γινεται με τοσους ψεκασμους και επεμβασεις επαγγελματια να εχεις ακομα τοσο σοβαρο προβλημα. Εμεις θυμαμαι, πριν 30 χρονια, μπηκαμε σε σπιτι το οποιο ειχε μεινει κλειστο κοντα μια δεκαετια. Οι γονεις μου παλευαν με τα τεζα, baygon κτλ επι μισο χρονο σχεδον. Μιλαμε κυριολεκτικα, για μια σακουλα σουπερ μαρκετ απο νεκρες κατσαριδες καθε μερα επι 6 μηνες. Αυτο επειδη, οι νοικαρηδες των μπαρμπαδων μου στην πολυκατοικια, πεταγαν στις λεκανες οτι σκουπιδια ειχαν (βοθρος γαρ). Ηρθαν οι γονεις μου και τους εβαλαν τις φωνες, ως οι μονοι ιδιοκτητες, να σταματησουν.
Κοπηκε η πηγη του κακου και μετα εμεινε να ξεκληριστουν οι ορδες των απεθαντων κατσαριδων που προεκυψαν απο τα τοσα χρονια βρωμας. Απο τοτε, αντε μια δεις καμια 10ρια το χρονο. Και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 κατσαρίδες σε 18 ημέρες δεν είναι και τρελό πρόβλημα πάντως.
Με ψέκασμα με K othrine δεν έχω κανένα πρόβλημα, βοηθάει και στα κουνούπια αν έχει καμιά τρυπούλα η σίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...