Προς το περιεχόμενο

Οι κατσαρίδες συνεχίζουν να παρελαύνουν μέρος 2ο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα φαρμακα σκοτώνουν οτι περναει απο αυτα. ακομα και τα gel, σκοτωνουν μια φωλια άντε δυο. αν ο υπόνομος κοντα σου εχει γεμισει κατσαριδα, εχει μεσα χιλιάδες ζωτνανες που αναπαράγονται. συνηθως οσοι βλέπουν ζωντανες, εχουν κοντα τους φωλια και δεν το ξέρουν. ξεκινάμε πάντα απο τα φρεάτια. τηλεφωνο στο δήμο γιατι -guess what- ειναι η δουλεια του. μετα ψαχνουμε ΠΑΝΤΟΥ στο σπιτι μας και βάζουμε τα κατάλληλα φαρμακα, οχι οτι ναναι οπου ναναι (προσοχη στις μιξεις, δεν ριχνουμε μπαιγκον πανω απο φεντονα γιατι τελικα δεν δουλευει κανενα απο τα δυο, χημεια ειναι). Μετά παρατηρούμε που υπαρχει συγκεντρωση ζωντανων και κινούμαστε προς τα εκει να βρουμε τη φωλια.

ο χρυσος κανονας ειναι να ψεκάζετε τα φρεάτια σας (και του γειτονα) τον απρίλιο και ξανα τον μάιο. αν φτάσει να δειτε ζωντανες τον ιουνιο..καλη τυχη. εχουν βγει και εχουν κανει ηδη φωλίες κοντα σας. οι κατσαρίδες δεν κανουν βολτες χιλιομετρα. ζουνε γυρω απο μερικα μετρα. ψεκαστε νωρις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο που βγαινουν κατσαριδες στο μεγεθος παλαμης απο τα φρεατια του δρομου και τρεχουν με τις ωρες ειναι φοβερο για οσους το εχετε δει. Απορω με το κουραγιο μερικων που παιρνουν εντομοκτωνο και πανε εκει πανω και ψεκαζουν καθως γινεται ολο αυτο. Μπορει να κρατησει και ωρες.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενώ σε όλο το σπίτι έχει γίνει ψεκασμός και δεν έχω από κάπου κατσαρίδα.μου βγαίνουν από την τρύπα της ντουζιέρας μικρά μικρά κατσαρίδακια το βράδυ...3-4 σίγουρα κάθε βράδυ..τι μπορώ να κάνω εκεί αφού κάθε φορά που πέφτει νερό θα φεύγει το φάρμακο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εγώ ενώ σε όλο το σπίτι έχει γίνει ψεκασμός και δεν έχω από κάπου κατσαρίδα.μου βγαίνουν από την τρύπα της ντουζιέρας μικρά μικρά κατσαρίδακια το βράδυ...3-4 σίγουρα κάθε βράδυ..τι μπορώ να κάνω εκεί αφού κάθε φορά που πέφτει νερό θα φεύγει το φάρμακο??

Πολυ απλο. Ταπα. Μαζι με ολα που ταπωνονται, νεροχύτες νιπτήρες σιφωνια κτλ

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vault13 είπε

Πολυ απλο. Ταπα. Μαζι με ολα που ταπωνονται, νεροχύτες νιπτήρες κτλ

Αυτό έχω κάνει αλλά δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι από κάτω βράζουν...έλεγα κάπως να τις εξόντωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εγώ ενώ σε όλο το σπίτι έχει γίνει ψεκασμός και δεν έχω από κάπου κατσαρίδα.μου βγαίνουν από την τρύπα της ντουζιέρας μικρά μικρά κατσαρίδακια το βράδυ...3-4 σίγουρα κάθε βράδυ..τι μπορώ να κάνω εκεί αφού κάθε φορά που πέφτει νερό θα φεύγει το φάρμακο??

Το ίδιο γινόταν και σε εμάς. Αν δεν θέλεις να βάζεις-βγάζεις τάπες, πάρε ένα τέτοιο:

https://www.lightinthebox.com/gr/p/1pc-household-stainless-steel-kitchen-sink-strainer-drain-metal-bath-waste-screen-tool_p8127243.html?currency=EUR&litb_from=paid_adwords_shopping&sku=2_41405&country_code=gr&utm_source=google_shopping&utm_medium=cpc&utm_campaign=17678448207&adword_mt=&adword_ct=&adword_kw=&adword_pos=&adword_pl=&adword_net=x&adword_tar=&adw_src_id=4670525021_17678448207__&gclid=EAIaIQobChMIsJKTtfTS-QIVx_ZRCh3oRgpgEAQYCSABEgJpc_D_BwE

Είχα βρει στον αβ πριν 2-3 μήνες με 2 ευρώ ανοξείδωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Αυτό έχω κάνει αλλά δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι από κάτω βράζουν...έλεγα κάπως να τις εξόντωσω

Καυστικη ποτασα;

7 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Η κατσαριδα ειναι Alien the movie, θα το περασει αυτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Milkofree είπε

Καλημέρα, πήρα το Bayer MaxForce White IC Gel και έβαλα σε σημεία που δεν είχε βάλει ο απεντομωτής πχ ντουλάπια, νεροχύτης, σε άλλα σημεία ανάμεσα από το Goliath μήπως και οι κατσαρίδες συνήθισαν το Goliath και δεν τις πιάνει, το θέμα είναι αν δεν κάνει απεντόμωση και η διπλανή πάλι θα υπάρχει πρόβλημα. 

Το μισό σωληνάρι των 20γρ έβαλα μου έμεινε να ξαναβάλω σε 15-20 μέρες άλλη μία παρτίδα να δώ τι θα γίνει, αν χρειαστεί θα ξανακαλέσω τον απεντομωτή.

Πάντα μιλάμε για ψιλό κατσαριδάκι όχι μεγάλες που έρχονται από φρεάτια, υπονόμους κτλ, πήρα και ένα Fendona για μεγάλες θα ψεκάσω σε μερικές μέρες το μπαλκόνι.

Αλλαγή σπιτιού δεν παίζει παιδιά, δίνω 250€ και τα άλλα σπίτια στην περιοχή πάνε από 280+ το φθηνότερο και σε χειρότερη κατάσταση πχ παλιά κτλ, εμένα είναι πολυκατοικία 10ετίας...

Μήπως είναι φτηνό λόγω κατσαρίδων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Υπάρχει περίπτωση το μικρό κατσαρίδακι να ανεβαίνει απο κεντρικό αγωγό και βγαίνει εμένα??

Χλωμο εως απιθανο. Αν βλεπεις 3 και 4 τοτε καποια γενννησε εκει μεσα. Αυτη ηδη ειναι νεκρη αλλα το αυγό έχει 40 μεσα.  ισως τη γλυτωσεις με μπολικο μπαιγκον και ταπωμα για 3 μερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Χλωμο εως απιθανο. Αν βλεπεις 3 και 4 τοτε καποια γενννησε εκει μεσα. Αυτη ηδη ειναι νεκρη αλλα το αυγό έχει 40 μεσα.  ισως τη γλυτωσεις με μπολικο μπαιγκον και ταπωμα για 3 μερες. 

Αυτό θα κάνω..να ρίξω κάποιο φάρμακο εκεί μέσα για 2 μέρες να πεθάνουν όλα παίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δοκίμασα το fedona και δεν έκανε τίποτα. K-othrine (συσκευασία 2 φακελάκια, το κάθε ένα σε 1 λίτρο νερό με ψεκαστήρα (πχ άδειο αζαξ)), και καθάρισα. 

Μπορείς να ψεκάσεις και εξωτερικά, και εσωτερικά πχ κάτω από καλοριφέρ και σε κρυφά μέρη αν έχεις κατοικίδια ή παιδιά μικρά. Αλλιώς όπου θες (προσοχή για έπιπλα, αφήνει έναν γκρι λεκέ λόγω γκρι σκόνης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αυτό θα κάνω..να ρίξω κάποιο φάρμακο εκεί μέσα για 2 μέρες να πεθάνουν όλα παίζει??

Σε ολα τα συφωνια/ νυπτηρες. Μπανιου κουζινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...