Προς το περιεχόμενο

Οι κατσαρίδες συνεχίζουν να παρελαύνουν μέρος 2ο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, barman_ είπε

Αν υπάρχει ακόμα, faslane. Ότι καλύτερο 

Δεν υπάρχει. Μάλλον καταργήθηκε και την θέση του πήρε το Mythic gel, προϊόντα της BASF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Fendona εάν το έγραψα σωστά. Ψέκασε παντού. Ανά 4 ημέρες  και σε 15 δεν θα υπάρχει τίποτα. 

 

Για όλα τα έρποντα έντομα. Ενδείκνυται και για εσωτερικό χώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα πάλι σκότωσα ένα γερμανικό, μπήκα να κάνω το ντουζάκι μου και βγαίνοντας από την ντουζιέρα, να σου το, να τρέχει στο πάτωμα, σκέφτομαι μήπως βγαίνει από το κουτί που έχει καπάκι βιδωτό στον τοίχο και είναι εκεί οι σωληνώσεις του ντούζ, του θερμοσίφωνα κτλ, μάλλον πρέπει να ξαναβάλω τζέλ παντού και να ψεκάσω με Fendona, είπα όμως και του απεντομωτή να ξαναέρθει, γενικά έχω προβληματιστεί, γιατί για κάποιο διάστημα είχαν εξαλειφθεί δεν έβγαινε τίποτα, τώρα τον Αύγουστο γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άνοιξα το ''κουτί'' που είναι μέσα οι σωληνώσεις δεν είχε κάτι, εγώ ψέκασα καλά με Fendona, ψέκασα όλο το μπάνιο, κάποια σημεία μέσα στο σπίτι, έξω στο μπαλκόνι, στα φρεάτια, καλά εκεί μιλάμε μόνο σε ένα είχε μεγάλες κατσαρίδες, το άνοιξα και πετάχτηκαν δύο μεγάλες τις καθάρισα.

Τώρα μέσα στο σπίτι σε ντουλάπα, πλυντήριο, νεροχύτη, νιπτήρα κτλ έβαλα το δολωματικό τζέλ της Bayer το MaxForce IC άντε να δούμε τι θα γίνει επιτέλους...

 

Ένας φίλος μου έθεσε ένα ερώτημα αν βρήκα εύκολα το σπίτι, όχι και τόσο εύκολα έψαχνα 2-3 μήνες και δεν έβρισκα, πάντως εχω σκεφτεί για μετακόμιση, αλλά δίνω 250, είμαι κοντά στην δουλειά μου, 500μ απόσταση, και εδώ κοντά δεν βρίσκω κάτι κάτω από 300 και έχουν και έπιπλα, εγώ που θα βάλω τα δικά μου? Οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι προς το παρόν είναι δύσκολο να μετακομίσω, σύν το ότι έχω και τον γάτο(που τον έχω αναφέρει σε άλλο πόστ για τις γατοτροφές) και δεν θέλω να φύγω, το θέμα ειναι να εξοντώσουμε τα κατσαρίδια, η αίσθηση μου όμως είναι ότι όσο η διπλανή δεν κάνει απεντόμωση με επαγγελματία αλλά ψεκάζει με αεροζόλ δεν θα κάνουμε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/8/2022 στις 4:07 ΜΜ, johnieXoX είπε

Δοκίμασε το K-Othrine

Είναι ισχυρότερο από το Fendona? Γιατί ψέκασα μ'αυτό προ 15 μέρες και έβαλα και το Bayer Max Force, δεν είδα τίποτα μέχρι προχθές που μπήκε μία απ'έξω και την ανακάλυψε ο γάτος[οπότε ξαναέβαλα Fendona], και σήμερα το πρωί στο ταβάνι ένα μικρό γερμανικό, αναρωτιέμαι τόσο τζέλ[Max Force] δεν το έπιασε? Δεν έφαγε? Δλδ τι άλλο πρέπει να κάνω?

Ακόμα δεν ξέρω αν η δίπλα γκαρσονιέρα έχουν κάνει απεντόμωση με τζέλ ή ψεκάζουν με τέζα, γιατί αν βάζουν τέζα, τα γερμανικά δεν ψοφάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

Είναι ισχυρότερο από το Fendona? Γιατί ψέκασα μ'αυτό προ 15 μέρες και έβαλα και το Bayer Max Force, δεν είδα τίποτα μέχρι προχθές που μπήκε μία απ'έξω και την ανακάλυψε ο γάτος[οπότε ξαναέβαλα Fendona], και σήμερα το πρωί στο ταβάνι ένα μικρό γερμανικό, αναρωτιέμαι τόσο τζέλ[Max Force] δεν το έπιασε? Δεν έφαγε? Δλδ τι άλλο πρέπει να κάνω?

Ακόμα δεν ξέρω αν η δίπλα γκαρσονιέρα έχουν κάνει απεντόμωση με τζέλ ή ψεκάζουν με τέζα, γιατί αν βάζουν τέζα, τα γερμανικά δεν ψοφάνε..

 

To παρακάτω το δοκίμασα, ισχυρότερο απο το fendona, όσες φορές ψεκασα την αλλη μερα μαζευα πτώματα. Κανει καλή δουλεια.

 

product_nysagemeqegumejavenyqutynarysesa

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα βρήκα δύο γερμανικά ψόφια, ένα κάτω από την στεγνωτήρα των πιάτων και ένα πάνω από τον απορροφητήρα, φαίνεται πως το Bayer Max Force IC White κάνει δουλειά, εναντιθέσει με το Goliath που έβαζε ο επαγγελματίας και τα κατσαριδάκια έκαναν παρέλαση... πάλι το ίδιο θα πάρω, τώρα έκανα 3η εφαρμογή του φαρμάκου, και έχει να ξαναβάλω.

Απλά μου κάνει εντύπωση για το Goliath δεν είναι τελικά τόσο αποτελεσματικό όσο ακούγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και το Bayer K Othrine και θα του κάνω χρήση σε εξωτερικούς χώρους για μεγάλες[αμερικάνικες] και πίσω από κρεββάτια, τραπέζια κτλ για το μικρό[γερμανικό]. Ελπίζω να κάνει δουλειά.

Εξωτερικά πάντως, εδώ και 4-5 μέρες έχω πετύχει αμερικάνικες, 1 ψόφια και 2 ζαλισμένες που τις πάτησα και τέλος... το θέμα είναι ότι ακόμα υπάρχουν. Νομίζω παίζει ρόλο και η «Κλιματική Αλλαγή» γι αυτό υπάρχουν τόσα πολλά έντομα. Γίνεται παντού στο Ρέθυμνο ένας χαμός με κουνούπια, πολύ πράμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να λαμβάνεις όλα τα μέτρα προφύλαξης για την υγεία σου και όσων κατοικούν ή επισκέπτονται το σπίτι. 

με τόσο δηλητήριο βαδίζεις σε επικίνδυνα επίπεδα να γίνει στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

ελπίζω να λαμβάνεις όλα τα μέτρα προφύλαξης για την υγεία σου και όσων κατοικούν ή επισκέπτονται το σπίτι. 

με τόσο δηλητήριο βαδίζεις σε επικίνδυνα επίπεδα να γίνει στραβή.

Ναι φοράω γάντια όταν κάνω χρήση του Max Force και το βάζω σε σημεία που ούτε εγώ θα έχω επαφή, ούτε πρόκειται να πέσει κάπου στο πάτωμα, ούτε θα πάει ο γάτος... για το K Othrine η χρήση θα γίνει εξωτερικά ως επί το πλείστον.

 

Βρήκα ένα άλλο καθαρά οικολογικό και σκέφτομαι να το παραγγείλω, είναι αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/6230381/Fleriana-Spray-για-Μυρμήγκια-Κατσαρίδες-400ml.html?from=featured&product_id=20008835

image.png.dd2ac33313db903e583765ff18120b52.png

 

δεν ξέρω βέβαια αν έχει αποτέλεσμα, έχει μέσα γεράνι και είναι περισσότερο ''απωθητικό'', δλδ δεν τις αφήνει να πλησιάσουν.

 

Συστατικά

Η γερανιόλη είναι ένα από τα βασικά συστατικά των εντομοαπωθητικών προϊόντων Fleriana στην κατηγορία της οικιακής χρήσης. Πρόκειται για μια δραστική ουσία φυτικής προέλευσης με εξαιρετικές εντομοαπωθητικές ιδιότητες που συναντάται στα αιθέρια έλαια του λεμονόχορτου (lemongrass) και του φυτού παλμαρόζα (palmarosa). Η γερανιόλη χρησιμοποιείται σε πολλούς τομείς της Χημικής Βιομηχανίας, όπως στην αρωματοποιία, στα καλλυντικά, στα τρόφιμα αλλά και στα βιοκτόνα / εντομοαπωθητικά. Το πύρεθρο προέρχεται από τον καρπό του χρυσάνθεμου (Chrysanthemum cinnerariaefolium) και ο συνδυασμός του με την Γερανιόλη δημιουργεί ένα εξαιρετικά αποτελεσματικό εντομοαπωθητικό προϊόν ευρέος φάσματος. Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας για τα Βιοκτόνα η γερανιόλη και το πύρεθρο έχουν αξιολογηθεί για τις εντομοαπωθητικές τους ιδιότητες και την χρήση της σαν δραστικές ουσίες.

Βιοκτόνο προϊόν. Εγκεκριμένο από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπυξης και Τροφίμων. Aρ. Άδειας: ΤΠ19-0158, Εγγυημένη Σύνθεση: Geraniol 0,5% β/β, Pyrethrins 0,1% β/β, Boηθητικές ουσίες: 99,28% β/β.

Να πώ ότι με έχει προβληματίσει το από που βγαίνει το ψιλό γερμανικό.. έχω δεί στην τουαλέτα, μετά σε άλλο σημείο την εντοιχισμένη ντουλάπα και τα συρτάρια της, μετά έχω δεί πάνω από το κλιματιστικό, άλλες φορές έχω δεί στον νεροχύτη πάνω στα ντουλάπια, δεν βγαίνουν από ένα σημείο, αλλά από πολλά σημεία. Επειδή τέθηκε το ερώτημα, και ένας φίλος/φίλη είπε αν υπάρχουν εντοιχιζόμενα να τραβηχτούν, αυτό δεν γίνεται δεν ειναι δικό μου σπίτι δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Επίσης η διπλανή που έχει πρόβλημα δεν ξέρω τι έκανε τελικά, έχω ακούσει πάντως αεροζόλ Τέζα να το χρησιμοποιεί, αν τελικά επιμένει σ'αυτήν την λογική δεν πρόκειται να το εξαλείψει. Και θα έχω και γω θέμα, ίσως περνάνε μέσα από καλωδιώσεις, αποχετεύσεις κτλ δεν εχω ιδεα

Έψαξα να αλλάξω σπίτι, αλλά..

1ον) Δίνω 250 και το φθηνότερο που βρήκα εδώ κοντά ήταν 350!!! Που δεν μπορώ να δώσω

2ον) Ακόμα και αν μπορούσα να δώσω τόσα, ποιος εγγυάται ότι και κει δεν έχει κατσαρίδες?? Εδώ ένας φίλος σε καινούριο σπίτι μονοκατοικία του μπαίνουν μέσα μεγάλες αμερικάνικες, σπίτι 300.000€ τόσο του κόστισε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...