Προς το περιεχόμενο

Insomnia Marketplace Support


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Για οποιαδήποτε τεχνική απορία, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την τεχνική υποστήριξη στο www.insomnia.gr/support

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μόνος τρόπος να λειτουργήσει το insomnia ως σοβαρός μεσάζοντας, είναι να παραλαμβάνει και να ελέγχει τα δέματα πριν τα παραλάβει ο αγοραστής. Αν όλα είναι οκ, ελευθερώνει τα χρήματα στον πωλητή και αναλαμβάνει το νταλαβέρι με τον αγοραστή μετέπειτα. 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, αδυνατώ να καταλάβω πως δικαιολογεί τέτοιου ύψους fees.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Ο μόνος τρόπος να λειτουργήσει το insomnia ως σοβαρός μεσάζοντας, είναι να παραλαμβάνει και να ελέγχει τα δέματα πριν τα παραλάβει ο αγοραστής.

Αν μπορει να το κανει το ebay, μπορει να το κανει και το ινσομνια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Δεν εχω απορια , απλα σαν περιστασιακος πωλητης , πιστευω οτι το παραπανω συστημα δεν εξυπηρετει το 99% των πωλητων εδω μεσα. 

Περα απο την τρελη προμήθεια ( πουλαω αντικειμενο 1000 ευρω , τα 120 να τα παιρνει το site ουσιαστικα για το τιποτα, ειναι απλα αστειο) , δεν προστατευει σε τιποτα τον πωλητη . Πολυ ευκολα καποιος παραλαμβανει το αντικειμενο και αναφερει οτι δεν δουλευει . Του επιστρεφει το ποσο το insomnia και μετα ουσιαστικα εχει το προιον τζαμπα.

To σύνηθες είναι να προστατεύεις τον αγοραστή, μιας και κατά πάσα πιθανότητα ο πωλητής είναι που θα κάνει την απάτη. Αλλά συμφωνώ, το 12% είναι αστείο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Προσωπικά θα συνεχίσω με τον παλιό τρόπο, μιας και μου φτάνουν και περισσεύουν οι 2 αγγελίες τη βδομάδα.

 

Αυτό ακριβώς και για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

To σύνηθες είναι να προστατεύεις τον αγοραστή, μιας και κατά πάσα πιθανότητα ο πωλητής είναι που θα κάνει την απάτη. Αλλά συμφωνώ, το 12% είναι αστείο :P 

Στο ebay παντως ισχυει το 100% αντιθετο. Ο πωλητης την παταει επειδη ενας αγοραστης δηλωνει οτι να'ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω το άλλο.

Γίνομαι μελλος (δεν υπάρχει περίπτωση μου φτάνουν 2 την βδομάδα και οι αξιολογήσεις μου) βάζω μια φωτογραφική 2000 ευρώ την θέλει κάποιος μου στέλνει απλό μήνυμα όπως στέλνουμε μεταξύ μας εκτός αγγελιών και μου λέει  σου δίνω 1900 ευρώ.

Του την δίνω 1900 εγω έχω πάρει 1900 και όχι 1740 ευρώ.

Το Insomnia πως θα ξέρει ότι έχασε το ποσοστό του σε μια συναλλαγή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ να ρωτήσω το άλλο.

Γίνομαι μελλος (δεν υπάρχει περίπτωση μου φτάνουν 2 την βδομάδα και οι αξιολογήσεις μου) βάζω μια φωτογραφική 2000 ευρώ την θέλει κάποιος μου στέλνει απλό μήνυμα όπως στέλνουμε μεταξύ μας εκτός αγγελιών και μου λέει  σου δίνω 1900 ευρώ.

Του την δίνω 1900 εγω έχω πάρει 1900 και όχι 1740 ευρώ.

Το Insomnia πως θα ξέρει ότι έχασε το ποσοστό του σε μια συναλλαγή;

Ξερεις οτι εχουν προσβαση στις συνομιλιες, ε? Οκ, για 1 αγγελια δεν θα χτυπησει καμπανακι, αλλα αν ο verified συνεχεια κλεινει χωρις να ολοκληρωσει καποια με αυτον τον τροπο, το λιγοτερο θα γινει unverified (εχει απαντηθει κιολας το συγκεκριμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ να ρωτήσω το άλλο.

Γίνομαι μελλος (δεν υπάρχει περίπτωση μου φτάνουν 2 την βδομάδα και οι αξιολογήσεις μου) βάζω μια φωτογραφική 2000 ευρώ την θέλει κάποιος μου στέλνει απλό μήνυμα όπως στέλνουμε μεταξύ μας εκτός αγγελιών και μου λέει  σου δίνω 1900 ευρώ.

Του την δίνω 1900 εγω έχω πάρει 1900 και όχι 1740 ευρώ.

Το Insomnia πως θα ξέρει ότι έχασε το ποσοστό του σε μια συναλλαγή;

Μου απάντησε ένας από τους διαχειριστές σε αυτό (δεν θυμάμαι ποιος, όχι ο Hall.) . Μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά και ο αγοραστής και ο πωλητής δεν θα παίρνουν αξιολόγηση.

Edit: o @billdanos ήταν.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι πέρα του ότι θα πατώσει το marketplace εφόσον ανταγωνιστικά αν το δεις υπάρχουν άλλες πλατφόρμες έτοιμες στημένες χωρίς fees, ότι το insomnia δείχνει να βγάζει ένα greedy χαρακτήρα διαφορετικού αυτού που ξέραμε τόσα χρόνια. Κρίμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ξερεις οτι εχουν προσβαση στις συνομιλιες, ε? Οκ, για 1 αγγελια δεν θα χτυπησει καμπανακι, αλλα αν ο verified συνεχεια κλεινει χωρις να ολοκληρωσει καποια με αυτον τον τροπο, το λιγοτερο θα γινει unverified (εχει απαντηθει κιολας το συγκεκριμενο)

Καλά αγγελίες βάζουμε και σε αλλα site άρα πολλές αγγελίες θα κλείσουν στο insomnia χωρίς αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το 12% είναι αστείο... Όντως παρέχει κάποια προστασία αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογείται το 12%. Υπάρχει κ η περίπτωση ο αγοραστής να πει πχ ότι παρέλαβε πέτρες αντί για το κανονικό προϊόν όποτε βγάλε άκρη μετά με τα δεσμευμένα χρηματα... Το νέο σύστημα είναι κυρίως υπερ του αγοραστή και όχι του πωλητή .Υπάρχει και το vendora με παρόμοιο σύστημα, αλλά εκεί η επιβάρυνση (που είναι και αρκετά μικρότερη) αφορά τον αγοραστή.

Χαίρομαι βέβαια που παραμένει και το παλιό σύστημα και αυτό θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Καλά αγγελίες βάζουμε και σε αλλα site άρα πολλές αγγελίες θα κλείσουν στο insomnia χωρίς αγοραστή.

Συνδιαστηκα με τα pms που φαινονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...