Προς το περιεχόμενο

Οι δύο οπές στην οθόνη του iPhone 14 θα «γίνονται μία» όταν η οθόνη είναι ενεργή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

ταγκαρω εσενα γιατι εισαι ο τελευταιος. Ε δεν καταλαβατε ρε παιδια... Παρτε ενα apple watch να χετε , αυξανεται η ασφαλεια εν μερη... Κινηση mat της apple ειναι αυτη... (κατοχος Watch 6 Και 13 Pro max εδω , για να μην παρεξηγηθω).

Πήρα κινητό με δαχτυλικο στα πλάγια κατευθείαν. Και δε θα το πιστέψεις. Έχει και κανονική οθόνη, χωρίς τρουπες! 

Επεξ/σία από kwstas321
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kirileman είπε

Οπότε προτείνεις να καταργήσει η Apple το πετυχημένο Face ID (αφού για την ώρα δεν φαίνεται να μπορεί να το κάνει "αόρατο") ;

Τρομερά πετυχημένο, τι να σου πω. Στα σκοτάδια και άμα είσαι ξαπλωμένος κλπ πιάνει όποτε το θυμηθεί. Όσο για το συγκεκριμένο σχέδιο, είναι πραγματικά αστείο να το βλέπεις σε ένα πανάκριβο κινητό εν έτει 2022. Κάτοχος iphone και mac εδώ. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lawlezz είπε

Αν δεν μπορείς να τ αγοράσεις αυτά λες 

Όλοι μπορούν. Με τον ένα η με τον άλλον τρόπο. Αρκεί να αξίζει. Που δεν αξίζει. Δεν μιλάμε για κάτι απλησίαστο... κάποιος που δίνει 300 ευρώ για κινητό δεν νομίζω να πάει πίσω τόσο πολύ δίνοντας τα 5πλάσια χρήματα. Μιλάμε για κινητό τηλέφωνάκι. Όχι για βίλα.Πως στα κομμάτια έχει μπερδέψει ο κόσμος το πρεστίζ με τα κινητά τηλέφωνα ποτέ δεν το κατάλαβα. :P  Οι σπέσιαλ ντουμπάι αραβικές εκδόσεις με διαμάντια και χρυσό 24 καράτια ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΣΤΙΖ αλλά κοστίζουν και 10-100 χιλιάρικα. Εκεί ναι. Να πεις πρεστίζ. Αλλά με το 1500άρί?  Έλεος με αυτή τη νοοτροπία.

Αλλά το θέμα μας είναι αλλού. Το θέμα είναι να ΑΞΙΖΕΙ.. και τα αιφονια δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Τελεία και παύλα.

Δεν έχουν μυαλό εκεί στο κουπερτίνο... έπρεπε να παίζει η λογική παιχνιδομηχανής. Πουλάω φτηνά για να κονομήσω από τις πωλήσεις παιχνιδιών. Και αν μη τι άλλο έχει πολύ πράμα να βγάλει χρήμα η μηλοεταιρία από το στορ που έχει και με τη στρατηγική της. Αλλά και από τη μύγα ξύγκι... αυτοί που ξέρουν πλέον την έχουν πάρει και χαμπάρι και μένουν μακριά. (πρώην λάτρης εντελώς ενημερωτικά και τα λατρεύω τα προιόντα της, αλλά η νοοτροπία και η στρατηγική της έχει καταντήσει εμετός... μακριά ούτε με κυάλια :P )

 

:)

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kwstas321 είπε

Πήρα κινητό με δαχτυλικο στα πλάγια κατευθείαν. Και δε θα το πιστέψεις. Έχει και κανονική οθόνη, χωρίς τρουπες! 

Έχω για δεύτερο κινητό ένα παλιό Xiaomi 9T, αυτό με τη συρόμενη κάμερα. Κάθομαι να δω κανένα βιντεάκι με ολόκληρη την οθόνη στη διάθεσή μου και σκέφτομαι ότι αυτό το κινητό τώρα δεν κάνει ούτε 200 ευρώ. 

Εν τω μεταξύ εδώ μέσα ακόμα μερικοί συνδέουν το μήλο με την οικονομική άνεση, που στην Ελλάδα πια έχει μέχρι κι ο τελευταίος φοιτητάκος ή υπάλληλος του Βενέτη ξέρω γω 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αλλά το θέμα μας είναι αλλού. Το θέμα είναι να ΑΞΙΖΕΙ.. και τα αιφονια δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Τελεία και παύλα.

Δεν έχουν μυαλό εκεί στο κουπερτίνο... έπρεπε να παίζει η λογική παιχνιδομηχανής.

Παιδιά τέλος! Ο tsarouc μίλησε. Ξεχάστε τι λένε τα νούμερα, ξεχάστε αυτά που ξέρατε γενικότερα, όπως και τις δικές σας προτιμήσεις και τα δικά σας πιστεύω. Τα άιφον δεν αξίζουν. Τέλος. 

Και εκεί στην Απλ είναι χαζοί. Τους τα χει πει ο tsarouc και του καναν και προταση πολλών εκατομμυρίων να πάει εκεί να τους διδάξει business strategy, αλλά με τα μολις 2.56 τρις market cap δεν μπορούσε η Απλ να του προσφέρει αρκετά ανταγωνιστικό πακέτο κόντρα στις Samsung κλπ. 

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, martisaul είπε

Έχω για δεύτερο κινητό ένα παλιό Xiaomi 9T, αυτό με τη συρόμενη κάμερα. Κάθομαι να δω κανένα βιντεάκι με ολόκληρη την οθόνη στη διάθεσή μου και σκέφτομαι ότι αυτό το κινητό τώρα δεν κάνει ούτε 200 ευρώ. 

Εν τω μεταξύ εδώ μέσα ακόμα μερικοί συνδέουν το μήλο με την οικονομική άνεση, που στην Ελλάδα πια έχει μέχρι κι ο τελευταίος φοιτητάκος ή υπάλληλος του Βενέτη ξέρω γω 

Ο φίλος μου που έχει ακριβώς το ίδιο κινητό ανά 10 - 15 μέρες θέλει επανεκκίνηση γιατί κολλάει η εφαρμογή του τηλεφώνου και δεν δέχεται κλήσεις, το ίδιο παθαίνει οποιαδήποτε εφαρμογή έχει πρόσβαση στο δακτυλικό αποτύπωμα (τράπεζες κλπ) και την ξεχάσει “ανοιχτή”…

δυο επανεγκαταστάσεις έχω κάνει και παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα…

οπότε χίλιες φορές να έχω ένα κινητό που να δουλεύει και να χάνω λίγο στην οθόνη, πάρα να έχω όλη την οθόνη αλλά να μην έχω τηλέφωνο… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα το πάρω το pro max όπως και να έχει, αυτό που έχω προσέξει είναι ότι πλέον οι οπές αν το καλοσκεφτείς πιάνουν περισσότερο χώρο προς τα κάτω από ότι το notch. Κάτι μου λέει ότι το notch δεν ήταν ακόμα έτοιμο για μα φύγει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, martisaul είπε

Έχω για δεύτερο κινητό ένα παλιό Xiaomi 9T, αυτό με τη συρόμενη κάμερα. Κάθομαι να δω κανένα βιντεάκι με ολόκληρη την οθόνη στη διάθεσή μου και σκέφτομαι ότι αυτό το κινητό τώρα δεν κάνει ούτε 200 ευρώ. 

Εν τω μεταξύ εδώ μέσα ακόμα μερικοί συνδέουν το μήλο με την οικονομική άνεση, που στην Ελλάδα πια έχει μέχρι κι ο τελευταίος φοιτητάκος ή υπάλληλος του Βενέτη ξέρω γω 

Ρε συ, εδώ, ο άλλος χθες μου έγραφε ότι είναι αχρείαστη η κάρτα μνήμης στα κινητά. Τι συζήτηση να κάνεις; πάρε το κινητό με τις τρύπες που θέλεις και όλα καλα. Δε θα σου υποδείξει κανένας τίποτα . (Apple)ά μην κάνεις τούμπα στη λογική επειδή νομίζεις οτι κάτι αγόρασες και θέλεις να το δικαιολογησεις κάπως. 

 

Edit : για όποιον διαβάσει το σχόλιο : γ*** τα λογοπαίγνια έκανα!

Επεξ/σία από kwstas321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα είναι σαν να έχεις δυο τρύπες αλλά θα έχεις μια...Θα έχεις μια τρύπα αλλά τελικά θα είναι δυο. Χάος.

ΥΓ. Χίλιες φορές ένα notch στην άκρη άκρη της οθόνης και όχι να ξεκινάει 3-4mm πιο μέσα όπως αυτό.

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Θα είναι σαν να έχεις δυο τρύπες αλλά θα έχεις μια...Θα έχεις μια τρύπα αλλά τελικά θα είναι δυο. Χάος.

ΥΓ. Χίλιες φορές ένα notch στην άκρη άκρη της οθόνης και όχι να ξεκινάει 3-4mm πιο μέσα όπως αυτό.

 

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ ότι το κάνουν είναι για να τις μικρύνουν λίγο του χρόνου και να τις πλασάρουν για innovation 

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο φίλος μου που έχει ακριβώς το ίδιο κινητό ανά 10 - 15 μέρες θέλει επανεκκίνηση γιατί κολλάει η εφαρμογή του τηλεφώνου και δεν δέχεται κλήσεις, το ίδιο παθαίνει οποιαδήποτε εφαρμογή έχει πρόσβαση στο δακτυλικό αποτύπωμα (τράπεζες κλπ) και την ξεχάσει “ανοιχτή”…

δυο επανεγκαταστάσεις έχω κάνει και παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα…

οπότε χίλιες φορές να έχω ένα κινητό που να δουλεύει και να χάνω λίγο στην οθόνη, πάρα να έχω όλη την οθόνη αλλά να μην έχω τηλέφωνο… 

μα το ένα δεν έχει σχέση με το άλλο, το νοτς είναι που κάνει τη διαφορά στην απόδοση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Αν και θα το πάρω το pro max όπως και να έχει, αυτό που έχω προσέξει είναι ότι πλέον οι οπές αν το καλοσκεφτείς πιάνουν περισσότερο χώρο προς τα κάτω από ότι το notch. Κάτι μου λέει ότι το notch δεν ήταν ακόμα έτοιμο για μα φύγει. 

Εγω προσωπικά δεν εχω προβληματιστεί ποτέ με το νοτς και δεδομένου ότι ο χώρος πάνω απ' τις οπές και ανάμεσα τους μου φαίνεται προσωπικά παντελώς άχρηστος, θα συμφωνούσα μαζί σου ότι το νοτς (απ τη στιγμή που τρώει λιγότερο χώρο κάθετα) μάλλον θα το προτιμούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, martisaul είπε

μα το ένα δεν έχει σχέση με το άλλο, το νοτς είναι που κάνει τη διαφορά στην απόδοση; 

Όχι απλά ήθελα να πω ότι υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα όταν αποφασίζουμε να συγκρίνουμε συσκευές επειδή έτσι απλά μας συμφέρει… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Εγω προσωπικά δεν εχω προβληματιστεί ποτέ με το νοτς και δεδομένου ότι ο χώρος πάνω απ' τις οπές και ανάμεσα τους μου φαίνεται προσωπικά παντελώς άχρηστος, θα συμφωνούσα μαζί σου ότι το νοτς (απ τη στιγμή που τρώει λιγότερο χώρο κάθετα) μάλλον θα το προτιμούσα. 

Μετά από χρόνια δυστυχώς θα πω ότι έκανε λάθος κίνηση απλά για να σταματήσει αυτούς που είχαν κάνει καραμέλα το πόσο άσχημο είναι το notch χωρίς να σκέφτονται ότι με κάποιο τρόπο πρέπει να κρυφτεί αυτό το σύνολο αισθητήρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος iphone 11 από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του. Δεν σηκώνει καμιά δικαιολογία ο περσινός επεξεργαστής στα νέα μοντέλα και λέτε ότι θέλετε. Θεωρώ πως 4 μοντέλα θα κυκλοφορήσουν για να ταράξουν και να κάνουν άνω κάτω την αγορά στους apple users. Αν είναι έτσι η οθόνη τότε χίλιες φορές το notch που το συνηθίσαμε κιόλας διότι από τα FULL FULL SCRENN NO BEZELS θα είναι ντροπή μια τέτοια οθόνη ενώ θα μπορούσε να είναι έτσι πριν το αρχικό notch. 

Προσωπικά αυτό που εκνευρίζει είναι πως ενώ υπάρχει η τεχνολογία και τα τεχνικά χαρακτηριστικά προσπαθούν τσίπικα να πουλήσουν νέα μοντέλα με κωμικοτραγικές αλλαγές και ότι σου δίνουν είναι με το σταγονόμετρο, εδώ βγάλανε μέχρι και τους φορτιστές στα iphone 11 ενώ το αγορεζαμε με brick κανονικά.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...