Προς το περιεχόμενο

Οι δύο οπές στην οθόνη του iPhone 14 θα «γίνονται μία» όταν η οθόνη είναι ενεργή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, zio10 είπε

Όχι, θα είναι πιο μικρή η οθόνη ελάχιστα αλλά σε full screen δεν θα υπάρχει κάτι που θα παρεμβάλλεται στην εικόνα όπως το notch. 

Δεν ξέρω, από την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε μου φάνηκε άκυρη η λύση του notch.

Ok κατάλαβα τι λες. Ουσιαστικά τα ίδια λέγαμε και πριν περίπου 5 χρόνια με την αρχική υιοθέτηση του notch. Δηλαδή συμφωνα με το σκεπτικο σου θα ηταν προτιμοτερο πχ οταν παιζει ενα βιντεο να μαυριζει η οθονη δεξια και αριστερα του notch. Προσωπικα δε με πειραζει ετσι οπως ειναι τωρα αλλα ναι θα ηταν καλο να υπαρδχει ως επιλογη για οποιον το θελει.

Απο την αλλη τα πράγματα αλλάζουν όταν δεν βλέπεις βίντεο αλλά σε απλη καθημερινή χρήση δηλαδή όταν το smartphone είναι σε κατακόρυφη θέση. Με τον τροπο που περιγραφεις (πιο μικρή οθόνη) ουσιαστικα χανεις μια σειρά πάνω απο την οθονη (για να μπουν οι αισθητήρες) και επιππλεον χανεις και άλλη μια σειρά μέσα στην οθονη για να μπει η πανω μπαρα με τις διαφορες λειτουργιες (wifi, σημα, κλπ). Με το notch αυτες οι δυο σειρες (αισθητηρες εκτος οθονης και μπαρα λειτουργιων εντος οθονης) συνδυαζονται σε μια οποτε απο χωρο βγαινεις κερδισμενος.

29 λεπτά πριν, sabrewulf είπε

Εντάξει πως φάνηκε πάλι το φανμποι.γουσταρεις τρέλα δηλαδή όλα να περιστρέφονται γύρω από το μηλαρακι.να ασχολούνται όλοι μαζί της.σε ανεβάζει αυτό εεε?εντάξει καθένας όπως τι βρίσκει 

Το αντίθετο. Έχει κουράσει να κοιτάμε την Apple με το μικροσκόπιο απλά επειδή πουλάει. Και επειδή ακριβώς ισχύει αυτό που μόλις έγραψα, το να λέει κάποιος ότι αν το έκανε άλλη εταιρία θα έπεφτε κράξιμο αλλά τώρα όχι είναι τουλάχιστον αστείο. Αυτό το απλό είπα 

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Apple Inc. έχει τσακωθεί με την καινοτομία καιρό τώρα γιατί μπορεί και εφόσον μπορεί το θέλει και το κάνει (το κοινό, κοινό). Το ίδιο δυστυχώς βλέπουμε να συμβαίνει και με τους ψηφοφόρους στην Ελλάδα (αν και εδώ το φαινόμενο είναι παγκόσμιο), κάποιοι επιμένουν να ψηφίζουν τους ίδιους και τους ίδιους δεκαετίες τώρα και ιδού το αποτέλεσμα, παρόλα αυτά όμως θα συνεχίσουμε να τους ψηφίζουμε, ναι? Ναιιιιι.. Δεν τάσσομαι κατά της εταιρείας, τάσσομαι όμως κατά του σχεδιασμού (τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά) και των specs της βασικής έκδοσης/max σύμφωνα πάντα με τις φήμες και αναλογικά με την τιμή:

Refresh Rate: 60Hz --> Wait, what?

Panel: LTPS LCD (έλααα όχι!)

RAM: 6 (6!) GΒ LPDDR4X (LPDDR4X! Από ταχύτητα και χωρητικότητα σκίζει, τύφλα να έχει η 5άρα), go figure..

Camera: Dual 12MP μιλάμε.. Πάλι! (παίζει να έχει κολλήσει)

Chipset: Bionic A15! (περυσινά ξινά σταφύλια)

Και επιμένω να τονίσω πως αναφέρομαι στην βασική έκδοση/max η οποία θα στοιχίσει πέρι: (146.000 ευρώ που κοστολογούνται οι νεφροί στην μαύρη αγορά - και όχι κανένα 1000άρικο που το έχουμε κάνει καραμέλα οι περισσότεροι - διά το 180 ήτοι 811,11111111111) συνεπώς με 180 κινητάκια, αγοράζεις 2 μεταχειρισμένους νεφρούς αλλά σε καλή κατάσταση και πλήρως λειτουργικούς, δεν το λες και φθηνό!

 

Επεξ/σία από tsf
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsf είπε

H Apple Inc. έχει τσακωθεί με την καινοτομία καιρό τώρα γιατί μπορεί και εφόσον μπορεί το θέλει και το κάνει (το κοινό, κοινό). Το ίδιο δυστυχώς βλέπουμε να συμβαίνει και με τους ψηφοφόρους στην Ελλάδα (αν και εδώ το φαινόμενο είναι παγκόσμιο), κάποιοι επιμένουν να ψηφίζουν τους ίδιους και τους ίδιους δεκαετίες τώρα και ιδού το αποτέλεσμα, παρόλα αυτά όμως θα συνεχίσουμε να τους ψηφίζουμε, ναι? Ναιιιιι.. Δεν τάσσομαι κατά της εταιρείας, τάσσομαι όμως κατά του σχεδιασμού (τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά) και των specs της βασικής έκδοσης/max σύμφωνα πάντα με τις φήμες και αναλογικά με την τιμή:

Refresh Rate: 60Hz --> Wait, what?

Panel: LTPS LCD (έλααα όχι!)

RAM: 6 (6!) GΒ LPDDR4X (LPDDR4X! Από ταχύτητα και χωρητικότητα σκίζει, τύφλα να έχει η 5άρα), go figure..

Camera: Dual 12MP μιλάμε.. Πάλι! (παίζει να έχει κολλήσει)

Chipset: Bionic A15! (περυσινά ξινά σταφύλια)

Και επιμένω να τονίσω πως αναφέρομαι στην βασική έκδοση/max η οποία θα στοιχίσει πέρι: (146.000 ευρώ που κοστολογούνται οι νεφροί στην μαύρη αγορά - και όχι κανένα 1000άρικο που το έχουμε κάνει καραμέλα οι περισσότεροι - διά το 180 ήτοι 811,11111111111) συνεπώς με 180 κινητάκια, αγοράζεις 2 μεταχειρισμένους νεφρούς αλλά σε καλή κατάσταση και πλήρως λειτουργικούς, δεν το λες και φθηνό!

 

Η ακρίβεια κοστολόγησης των νεφρών με τρόμαξε! :lol:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsf είπε

Panel: LTPS LCD (έλααα όχι!)

Νομίζω σκέτο LCD θα είναι το panel του I phone 14. 
κορόιδα παιδί μου 

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Ρε φίλε δε κατάλαβα τίποτε από αυτά που μου έγραψες! Εκτός και αν τα εννοείς πραγματικά. 

Ποτέ δεν κατάλαβα τον όρο φανμποι... Τι κερδίζετε εκτός την ικανοποίηση της υπερηφάνειας σας δικαιολογοντας έτσι τα λεφτά που δώσατε ενώ δεν τα αξίζει!

Πες απλά εγώ τα δίνω γιατί έτσι θέλω αλλά μην προσπαθείτε να δικαιολογησετε τίποτε. 

Τι να δικαιολογήσουμε ρε φίλε ;;

 Έκατσα εγώ και ο @Choulioνα μπω σε θέμα κινητού-μάρκας που έχεις να πω δεν αξίζει τα λεφτά που έδωσες ;;

 Έλα να δεις πως δουλεύουν Mac I phone Apple Watch AirPods all together και μετά πες μου αν αξίζουν η όχι .

 Μυρωδιά δεν έχετε από αυτό και μπαίνετε απλά να πείτε μην πω τι.

 Όσον αφορά το τηλ ναι τα αξίζει .

 Με διαφορά τα ποιοτικότερα υλικά 

Με διαφορά τον ταχύτερο δυνατότερο αποδοτικότερο επεξεργαστή 

με διαφορά την καλύτερη αυτονομία

η οθόνη στο top 3 μαζί με την κάμερα

Με διαφορά το  καλύτερο βίντεο στην αγορά .

Με διαφορά η καλύτερη υποστήριξη της αγοράς

Με διαφορά οι ίδιες εφαρμογές τρέχουν ΠΟΛΥ καλύτερα στο I phone  

Με διαφορά η καλύτερη τιμή μεταπώλησης σε επίπεδο ναυαρχίδας στην αγορά 

 Θέλεις και αλλά για να καταλάβεις πως ΝΑΙ αξίζει τα χρήματα που επένδυσα ;;

 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Νομίζω σκέτο LCD θα είναι το panel του I phone 14. 
κορόιδα παιδί μου 

Τι να δικαιολογήσουμε ρε φίλε ;;

 Έκατσα εγώ και ο @Choulioνα μπω σε θέμα κινητού-μάρκας που έχεις να πω δεν αξίζει τα λεφτά που έδωσες ;;

 Έλα να δεις πως δουλεύουν Mac I phone Apple Watch AirPods all together και μετά πες μου αν αξίζουν η όχι .

 Μυρωδιά δεν έχετε από αυτό και μπαίνετε απλά να πείτε μην πω τι.

 Όσον αφορά το τηλ ναι τα αξίζει .

 Με διαφορά τα ποιοτικότερα υλικά 

Με διαφορά τον ταχύτερο δυνατότερο αποδοτικότερο επεξεργαστή 

με διαφορά την καλύτερη αυτονομία

η οθόνη στο top 3 μαζί με την κάμερα

Με διαφορά το  καλύτερο βίντεο στην αγορά .

Με διαφορά η καλύτερη υποστήριξη της αγοράς

Με διαφορά οι ίδιες εφαρμογές τρέχουν ΠΟΛΥ καλύτερα στο I phone  

Με διαφορά η καλύτερη τιμή μεταπώλησης σε επίπεδο ναυαρχίδας στην αγορά 

 Θέλεις και αλλά για να καταλάβεις πως ΝΑΙ αξίζει τα χρήματα που επένδυσα ;;

 

Χααααχαχαχαχαχχα....

Πήρες φόρα και δεν ξέρεις τι λες. Διάβασε ποιο προσεκτικά τι έγραψα. 

Αλλά ο φανμποισμος σας έχει τυφλώσει εντελώς! Λολ 

Και επαναλαμβάνω για να μη σε κουράζω να σου λέω άντε διάβασε τι έγραψα ακριβώς. Είμαι και εγώ φαν της εταιρίας και αυτά που είχα από apple ούτε στον ύπνο σου δεν τα φαντάζεσαι! 

Μου χρειάζεται πρώτον η ηχογράφηση κλήσης που δεν γίνεται και δεύτερον χάνει ταμαλα παντού σε ίδια τιμή άλλων ναυαρχιδων και συγκρίνεται μόνοε ναυαρχίδες με τα μισά χρήματα. 

Εκεί που δεν πιάνεται και συμφωνώ είναι το λογισμικό του. Τίποτε άλλο. Το κλειστό λογισμικό του και η στρατηγική αφαίμαξη των πελατών της καθώς και η δυνατότητα ηχογράφησης κλήσης. 

Αν άλλαζε αυτά τα 2 και εγώ με αιφον θα ήμουν. Αν και τώρα που καλομαθα στο dex της Samsung καιε 350 ευρώ πήρα πρόσφατα s20 Fe 5g και τα κάνω όλα αυτά που ζητάω και με δυνατότητες που ούτε με κυάλια σε Apple χλωμό το βλέπω ακόμη και ηχογράφηση κλήσης να κάνει. 

Ακόμη και η κάμερα του s20 Fe 5g είναι καλύτερη.  Χάνει ελάχιστα σε βίντεο και σε αυτονομία (εκεί πολύ ελάχιστα)...

Όποτε φακοφ Apple 🍎. Δεν μου αλλάζει την άποψη κανείς!

Παρόλα αυτά να το χαίρεστε όσοι το έχετε.  Δεν είμαι από αυτούς που λένε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. 

Προσωρινά με s20 Fe κυρία συσκευή και μόλις βγει s23 ultra δεύτερη. 

Dex and call recording baby. Όλα τα άλλα είναι για...

Με πιανς "ρε φίλε"?

 

 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Μου χρειάζεται πρώτον η ηχογράφηση κλήσης που δεν γίνεται και δεύτερον χάνει ταμαλα παντού σε ίδια τιμή άλλων ναυαρχιδων και συγκρίνεται μόνοε ναυαρχίδες με τα μισά χρήματα. 

Σταμάτησα εδώ αδερφέ …

 🤣

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2022 στις 11:02 ΠΜ, Theon1k είπε

να 'χουμε κατι να συζηταμε βρε αδερφε..οι δυο οπες γινονται και μια αν θελεις.. ουαου. Και γιατί δεν εγινε μια pill-shaped εγκοπη εξαρχης και πρεπει να γινεται μεσω software? Υπαρχει καποιος λόγος, αναρωτιεμαι?

Λένε ότι θα έχει ενδιάμεσα τα notifications για το privacy (τη πορτοκαλί τελεία που ανοίγει όταν ενεργοποιείται το μικρόφωνο και την πράσινη οταν ενεργοποιείς την κάμερα) και δεν θα φαινόταν αν ηταν μονοκόμματο το «κόψιμο» για την κάμερα και τους αισθητήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, Chris_BMW said:

Ναι ναι όλοι οι μισθωτοί των 600 ευρο έχουν pro max και το αλλάζουν και ανά διετία .

 Γύρισε πλευρό τώρα μπες σε καμία πτήση και δες ποιοι έχουν pro Max ..

Σου ζητώ συγνώμη που έθιξα το business class ego σου.
Έχεις δίκιο, iphone είναι μόνο τα Max, τα άλλα τα φτιάχνει η sumsung και είναι μαϊμού.

Γύρισα πλευρό και μπήκα σε πτήση: Είχαν Galaxy οι γιούφτοι στην business class και iphone (όχι φυσικά τα Max, αυτά είναι για αυτούς με την BMW του 85') οι υπάλληλοι εδάφους.

Τι έκανα λάθος τιτανοτεράστιε ανασφαλή και κατα φαντασία μέτοχε της Apple;

 

Υ.Γ. και με οπές κινητάρες είναι τα iphone, απλά τα φανμπόι μπαρμπάδια που τσαμπουκαλεύονται & θίγονται είναι οτι πιο παρακμιακό υπάρχει.

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lomar είπε

Σου ζητώ συγνώμη που έθιξα το business class ego σου.
Έχεις δίκιο, iphone είναι μόνο τα Max, τα άλλα τα φτιάχνει η sumsung και είναι μαϊμού.

Γύρισα πλευρό και μπήκα σε πτήση: Είχαν Galaxy οι γιούφτοι στην business class και iphone (όχι φυσικά τα Max, αυτά είναι για αυτούς με την BMW του 85') οι υπάλληλοι εδάφους.

Τι έκανα λάθος τιτανοτεράστιε ανασφαλή και κατα φαντασία μέτοχε της Apple;

 

Υ.Γ. και με οπές κινητάρες είναι τα iphone, απλά τα φανμπόι μπαρμπάδια που τσαμπουκαλεύονται & θίγονται είναι οτι πιο παρακμιακό υπάρχει.

Παρακμή είναι αντί να κοιτάξεις να βελτιωθείς να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι που ξέρεις και εσυ πως δεν ισχύει .

 Συνέχισε αφού αλλάξεις πάλι πλευρό να ζεις την ..ζωή σου μειώνοντας τους άλλους και αυτά που έχουν .

 Όσον αφορά το 328 της φωτογραφίας ούτε στον ύπνο σου και όσα πλευρά να αλλάξεις δεν πρόκειται να το οδηγήσεις ποσο μάλλον να το αποκτήσεις .

 Ούτε όταν ήταν καινούργιο ούτε και τώρα σαν 25 χρόνων μεταχειρισμένο 

 τα φιλία μου 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ έγραψες αυτό:

On 03/09/2022 at 15:17, Chris_BMW said:

Ναι ναι όλοι οι μισθωτοί των 600 ευρο έχουν pro max και το αλλάζουν και ανά διετία .

 Γύρισε πλευρό τώρα μπες σε καμία πτήση και δες ποιοι έχουν pro Max ..

για την απάντηση μου σε αυτό:

On 02/09/2022 at 12:51, Runner25 said:

θα σας πω ενα μυστικο 9 στους 10 που δεν θα το παρουν λογο των οπων στην οθονη δεν εχουν τα λεφτα να το αγορασουν ουτως η αλλως 😛

και κατηγορείς εμένα πως

3 hours ago, Chris_BMW said:

[...] να ζεις την ..ζωή σου μειώνοντας τους άλλους και αυτά που έχουν . [...]

🤣

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2022 στις 5:53 ΜΜ, zio10 είπε

καλύτερα να είναι όλα, αισθητήρες, κάμερες, ακουστικά, στο πάνω μέρος της οθόνης αλλά η οθόνη να ξεκινάει κάτω από αυτά. 

Όπως τόσα κινητά εδώ και χρόνια δηλαδή.

Wait, αφού και έτσι θα κόβεται περιεχόμενο.. αφού θα έχεις λιγότερο ωφέλιμο χώρο. Εκτός αν εννοείς να μεγαλώσει ΟΛΟ το τηλέφωνο για 3-4χιλιοστά. Κάτι το οποίο περισσότερους θα ξινήσει παρά θα φτιάξει. 

Πάντως ρε μάγκες σοβαρά δηλαδή, κόπτεστε τόσο πολύ για ένα notch, αλλά και πάλι έχει σαρώσει στις πωλήσεις. Δηλαδή αυτό δεν σας κάνει να προβληματιστείτε? Οτι ΣΤΑ @@ ΤΟΥΣ εκεί στην Apple για το αν ένα ποσοστό καταναλωτών θεωρεί ότι είναι άσχημο? Αφού πετώντας πάνε οι πωλήσεις. Και που κράζετε, τί καταφέρνετε? Δεν κουράζεστε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2022 στις 5:58 ΜΜ, tsf είπε

H Apple Inc. έχει τσακωθεί με την καινοτομία καιρό τώρα γιατί μπορεί και εφόσον μπορεί το θέλει και το κάνει (το κοινό, κοινό). Το ίδιο δυστυχώς βλέπουμε να συμβαίνει και με τους ψηφοφόρους στην Ελλάδα (αν και εδώ το φαινόμενο είναι παγκόσμιο), κάποιοι επιμένουν να ψηφίζουν τους ίδιους και τους ίδιους δεκαετίες τώρα και ιδού το αποτέλεσμα, παρόλα αυτά όμως θα συνεχίσουμε να τους ψηφίζουμε, ναι? Ναιιιιι.. Δεν τάσσομαι κατά της εταιρείας, τάσσομαι όμως κατά του σχεδιασμού (τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά) και των specs της βασικής έκδοσης/max σύμφωνα πάντα με τις φήμες και αναλογικά με την τιμή:

Refresh Rate: 60Hz --> Wait, what?

Panel: LTPS LCD (έλααα όχι!)

RAM: 6 (6!) GΒ LPDDR4X (LPDDR4X! Από ταχύτητα και χωρητικότητα σκίζει, τύφλα να έχει η 5άρα), go figure..

Camera: Dual 12MP μιλάμε.. Πάλι! (παίζει να έχει κολλήσει)

Chipset: Bionic A15! (περυσινά ξινά σταφύλια)

Και επιμένω να τονίσω πως αναφέρομαι στην βασική έκδοση/max η οποία θα στοιχίσει πέρι: (146.000 ευρώ που κοστολογούνται οι νεφροί στην μαύρη αγορά - και όχι κανένα 1000άρικο που το έχουμε κάνει καραμέλα οι περισσότεροι - διά το 180 ήτοι 811,11111111111) συνεπώς με 180 κινητάκια, αγοράζεις 2 μεταχειρισμένους νεφρούς αλλά σε καλή κατάσταση και πλήρως λειτουργικούς, δεν το λες και φθηνό!

 

Χωρίς να λέω ότι η Apple εξακολουθεί να είναι καινοτόμα κλπ, δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία η οποία για μένα αφορά περισσότερο καινούρια προϊόντα παρά year-to-year changes στα υπάρχοντα. 

Αυτό που θέλω να σχολιάσω είναι ότι δεν καταλαβαίνω πως κάποιος κρίνει την καινοτομία με βάση το entry level μοντέλο μιας εταιρείας. To entry level μοντέλο είναι αυτό που λέει και ο χαρακτηρισμός. Entry level. Και αν κάποιος έχει έστω και λίγη λογική καταλαβαίνει γιατί μια εταιρεία για λόγους οικονομικής στρατηγικής θα αφήσει features εκτός του entry level προκειμένου να έχει πάτημα να συνεχίσει να πλασσάρει τα flagships.

Σαν να πάρω εγώ μια entry level τηλεόραση μάρκας Χ και να πω ότι η Χ δεν είναι καινοτόμα και δεν έχει καλές τηλεοράσεις... Δεν στέκει κριτική καινοτομίας με entry level προϊόν. Μπορείς να κρίνεις πολλά πράγματα για το αν αξίζει, vfm, κλπ (τα οποία απ' την στιγμή που η συγκεκριμένη εταιρεία έχει το δικό της λογισμικό έχουν και μεγάλο υποκειμενικό στοιχείο), αλλά καινοτομία και entry level δεν πάνε παρέα.

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...