Προς το περιεχόμενο

Το Amazon αναστέλλει τις κριτικές για τον LOTR: Rings of Power μετά από τις αντιδράσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

να παραθέσεις εσύ το απόσπασμα που ορίζει αυστηρά το πως ήταν τα ξωτικά κτλ. φίλε μ δεν αποτελεί πολιτική πράξη το να είσαι μαύρος . ούτε πολιτικό μήνυμα το να παίζουν μαύροι σε ταινίες σειρές. εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να σκεφτείς ότι η σειρά δεν βασίζεται έτσι και αλλιώς στη πρωτότυπη ιστορία και δεύτερον στο να είναι η ιστορία που έγραψαν όμορφη κτλ. το να κολλάς με το χρώμα κάποιου χαρακτήρα τόσο πολύ δείχνει άλλα πράγματα πέρα από το προφανές και καλό θα είναι να προσπαθήσεις να τα αποβάλεις. 

Δεν έχω να παραθέσω τίποτα. Εσείς (καθώς ο @xavier ντρέπεται ν' απαντήσει κι απαντά μέσω εσού) υποστηρίζετε πράγματα που δεν ισχύουν, άρα εσείς πρέπει ν' αποδείξτε ότι στέκουν όσα λέτε.

Αν δεν το κάνετε, είτε τρολάρετε, είτε δεν έχετε ιδέα από Τόλκιν, είτε λέτε ψέματα. 

Περιμένω, λοιπόν, το σχετικό απόσπασμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θες να σου γραψω το αποσπασμα που αποδεικνυει οτι κατι δεν αναφερεται στα βιβλια που εγραψε ο τολκιν?

🤣

πρεπει να ποσταρω ολοκληρα τα βιβλια? 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, xavier είπε

θες να σου γραψω το αποσπασμα που αποδεικνυει οτι κατι δεν αναφερεται στα βιβλια που εγραψε ο τολκιν?

🤣

πρεπει να ποσταρω ολοκληρα τα βιβλια? 

Ε δεν ζητάει και κάτι περίεργο ο άνθρωπος… 🤣

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xavier είπε

θες να σου γραψω το αποσπασμα που αποδεικνυει οτι κατι δεν αναφερεται στα βιβλια που εγραψε ο τολκιν?

🤣

πρεπει να ποσταρω ολοκληρα τα βιβλια? 

Με την ίδια λογική, αφού δεν το αναφέρει, δεν υπήρχαν μαύρα ξωτικά.

Αντιθέτως, αναφέρει πολλές φορές ότι τα ξωτικά είχαν fair skin/white skin, ότι ο Finarfin, π.χ., είχε τα ξανθά μαλλιά της μητέρας του, της Indis των Vanyar, τα οποία κληρονόμησαν ο Finrod κι η Galadriel, ότι ο Feanor είχε μαύρα μαλλιά κτλ κτλ.

Άρα, αφού δεν λέει πουθενά ότι δεν υπήρχαν μαύρα ξωτικά ούτε, όμως, αναφέρει ρητά ότι υπήρχαν, κι αφού κάνει λόγο πολλές φορές για ''fair/white skin'', το πιθανότερο είναι ότι δεν υπήρχαν ξωτικά με σκούρο δέρμα.

Περιμένω, λοιπόν.

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ε δεν ζητάει και κάτι περίεργο ο άνθρωπος… 🤣

Βρήκες εσύ, τουλάχιστον, το απόσπασμα ή θα συνεχίσετε να γελάτε με την άγνοιά σας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εγραψα κατι ξεκαθαρο και απολυτο.  ειπα οτι πουθενα στα βιβλια του τολκιν δεν αναφερεται κατι. αν αυτο το κατι αναφερεται, δε θα ειχα κανενα προβλημα να παραδεχτω οτι κανω λαθος.

μπορει κατι να μου διαφευγει. αν εχεις προχειρο τα αποσπασματα που λενε το αντιθετο, παρεθεσε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xavier είπε

εγω εγραψα κατι ξεκαθαρο και απολυτο.  ειπα οτι πουθενα στα βιβλια του τολκιν δεν αναφερεται κατι. αν αυτο το κατι αναφερεται, δε θα ειχα κανενα προβλημα να παραδεχτω οτι κανω λαθος.

μπορει κατι να μου διαφευγει. αν εχεις προχειρο τα αποσπασματα που λενε το αντιθετο, παρεθεσε τα.

Το ότι δεν αναφέρεται δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτό που λες, αλλιώς ο Τόλκιν θα είχε γράψει έστω και μία φορά για μαύρα ξωτικά. 

Αν υπήρχαν, θα είχε περιγράψει ένα απ' αυτά, όπως έκανε για πολλά άλλα.

Φοβερή λογική: αφού δεν το λέει, ισχύει. Σαν να λέμε ''αφού δεν λέει πουθενά ότι ο ήλιος βγαίνει απ' την ανατολή, γιατί να μην βγαίνει απ' τη δύση; Σίγουρα ισχύει κάτι τέτοιο''.

Περιμένω, λοιπόν, το απόσπασμα. Διαφορετικά, λες ψέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Βρήκες εσύ, τουλάχιστον, το απόσπασμα ή θα συνεχίσετε να γελάτε με την άγνοιά σας;

Άκου τώρα, αν θέλεις να είσαι όλη μέρα μέσα σε ένα φόρουμ και να σκούζεις για τα μαύρα ελφ, τις μουσάτες ορκς, την πολεμίστρια που δεν είναι πολεμίστρια και άλλες τέτοιες ανούσιες, για τους περισσότερους, λεπτομέρειες κάνε το…

Εγώ μέχρι στιγμής έχω διασκεδάσει με την σειρά και ξέρεις γιατί? Γιατί ούτε έχω θεοποιήσει τον οποιοδήποτε συγγραφέα, ούτε περιμένω από μια σειρά να δείξει αυτό που θέλω εγώ και μόνο αυτό… 

Στο ξανά είπα, συμφωνώ ότι η σειρά είναι μέχρι στιγμής μέτρια, όχι όμως γιατί δεν ακολουθεί πιστά το έργο του Τόλκιν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θες να απαντησεις σε αυτο που εγραψα, και να μου καταλογιζεις  πραγματα που δεν εγραψα, μπορεις καλλιστα να συνεχισεις να μιλας μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άκου τώρα, αν θέλεις να είσαι όλη μέρα μέσα σε ένα φόρουμ και να σκούζεις για τα μαύρα ελφ, τις μουσάτες ορκς, την πολεμίστρια που δεν είναι πολεμίστρια και άλλες τέτοιες ανούσιες, για τους περισσότερους, λεπτομέρειες κάνε το…

Εγώ μέχρι στιγμής έχω διασκεδάσει με την σειρά και ξέρεις γιατί? Γιατί ούτε έχω θεοποιήσει τον οποιοδήποτε συγγραφέα, ούτε περιμένω από μια σειρά να δείξει αυτό που θέλω εγώ και μόνο αυτό… 

Στο ξανά είπα, συμφωνώ ότι η σειρά είναι μέχρι στιγμής μέτρια, όχι όμως γιατί δεν ακολουθεί πιστά το έργο του Τόλκιν…

Άκου τώρα, αν θες να γράφεις αστήρικτα πράγματα και να σκούζεις όλη μέρα γι' αυτά, κάνε το. Μέχρι να αποδείξεις ότι κάνω λάθος, οπότε και θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη, έχεις άδικο.

Χαίρομαι που διασκεδάζεις με τη σειρά, ανήκεις στο target group της.

 

9 λεπτά πριν, xavier είπε

αν δεν θες να απαντησεις σε αυτο που εγραψα, και να μου καταλογιζεις  πραγματα που δεν εγραψα, μπορεις καλλιστα να συνεχισεις να μιλας μονος σου.

Απάντησα. Εάν κάτι δεν αναφέρεται, δεν ισχύει. Διαφορετικά, θα είχε γράψει κάτι γι' αυτό, έστω μία φορά, ο Τόλκιν. Απ' τη στιγμή που δεν αναφέρει το παραμικρό, ενώ γράφει πολλές φορές ότι τα ξωτικά είχαν ''fair skin'', ισχύει αυτό, ό,τι κι αν λες εσύ.

Μπορείς να με διαψεύσεις; Θα ζητήσω συγγνώμη. Δεν μπορείς; Μην το συνεχίζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
53 minutes ago, xavier said:

ειπα οτι πουθενα στα βιβλια του τολκιν δεν αναφερεται κατι.

Πάρα πολλά δεν αναφέρονται ότι δεν υπάρχουν πάντως, δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να μπουν κιόλας. 

Κατά τα άλλα, από το Silmarillion έως και το LotR (χρονολογικά εννοώ), δεν έχει εμφανιστεί ούτε ένας χαρακτήρας, ούτε μια περιγραφή Elf που να μην είναι λευκό.

Καλώς ή κακώς ο Tolkien περιέγραφε τα "πάντα" λεπτομερώς, αποκλείεται πχ ένας από τους Noldor/Sindar/Teleri/Vanyar να μην ήταν λευκος και να μην το είχε περιγράψει.

Αν επιλέξουν να τον "εξηγήσουν" σαν half-elf στη σειρά θα είναι μια ωραία λύση. Αν όχι,  shit happens, θα γκρινιάζω για το μαλλί. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Άκου τώρα, αν θες να γράφεις αστήρικτα πράγματα και να σκούζεις όλη μέρα γι' αυτά, κάνε το. Μέχρι να αποδείξεις ότι κάνω λάθος, οπότε και θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη, έχεις άδικο.

Χαίρομαι που διασκεδάζεις με τη σειρά, ανήκεις στο target group της.

Την τακτική καθρεφτάκι την έχω σταματήσει εδώ και 40 χρόνια…

Πάμε παρακάτω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ορος που χρησιμοποιει ο τολκιν ειναι το fair που σημαινει ομορφο. πολυ πιο σπανια χρησιμοποιει τον ορο pale. και το αναφερει κυριως για τους noldor, και οχι για ολες τις φυλες τους.

γενικα ο τολκιν δεν ενδιαφεροταν ιδιαιτερα για το χρωμα του δερματος, αναφερει πιο πολλες λεπτομερειες για τα μαλλια των χαρακτηρων του παρα για το δερμα.

νομιζω οτι σε κανενα βιβλιο ο τολκιν δεν αναφερει οτι τα elf εχουν μυτερα αυτια, σας χαλασε η τριλογια του τζακσον γιατι τα απεικονιζει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, xavier said:

γενικα ο τολκιν δεν ενδιαφεροταν ιδιαιτερα για το χρωμα του δερματος,

Τσάμπα το κράξιμο που έτρωγε τα τελευταία χρόνια ότι ήταν ρατσιστής δλδ? :(

Ότι οι έγχρωμοι ήταν με το μέρος του Sauron κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Την τακτική καθρεφτάκι την έχω σταματήσει εδώ και 40 χρόνια…

Πάμε παρακάτω…

Spoiler

Άσε τώρα. Μπήκες στη μέση και μ' ειρωνεύτηκες, γιατί προφανώς δεν έχεις επιχειρήματα. Βέβαια, πριν 2 ημέρες το έπαιζες καλός κι είχες, μάλιστα, το θράσος να μου γράψεις ότι προκάλεσα. 

Μέχρι να παραθέσεις συγκεκριμένα αποσπάσματα από το έργο του Τόλκιν περί μαύρων ξωτικών, συνέχισε να διασκεδάζεις με το έπος του Bezos κι άσε τα υπόλοιπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τσάμπα το κράξιμο που έτρωγε τα τελευταία χρόνια ότι ήταν ρατσιστής δλδ? :(

ειχε μια καταφορα αρνητικη  γραφη εναντιον των τρολ, αλλα με αυτα που διαβαζουμε μεχρι σημερα στα φορα, ποιος μπορει να τον κατηγορησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...