Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ταχύτητες ένα gbit οπου υπαρχει διαθεσιμότητα γκρινιάζουμε. Δεν έχουμε, γκρινιάζουμε γιατί δεν έχουμε.

Καθήστε να τα δούμε, να τσεκάρουμε και τιμές και μετά κράζουμε όλοι μαζί που λέει ο λόγος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Armoral said:

Έχουμε ταχύτητες ένα gbit οπου υπαρχει διαθεσιμότητα γκρινιάζουμε. Δεν έχουμε, γκρινιάζουμε γιατί δεν έχουμε.

Καθήστε να τα δούμε, να τσεκάρουμε και τιμές και μετά κράζουμε όλοι μαζί που λέει ο λόγος.

Άνθρωπέ μου, δεν γκρινιάζει ο κόσμος γιατί δεν έχει, ούτε γιατί δίνουν πλέον το αυτονόητο που υπάρχει εδώ και δεκαετία (και βάλε) σε γειτονικές  (υποτίθεται υποανάπτυκτες) χώρες.

Να πάρουν οι τυχεροί και 1Gbps και 2 και 3 και 43 και 500000000Pbps, δεν μας ενδιαφέρει.

Ο κόσμος γκρινιάζει γιατί σου δίνει 100/100 μόνο με leasing και δικά σου έξοδα εγκατάστασης, εντός Ψωροκώσταινας, φυσικά σε τιμές Μονακό. (450 το μήνα είπε ο φίλος παραπάνω, στο χιλιάρικο παίζει η 200άρα απ'όσο ξέρω. ΤΟ ΜΗΝΑ. LEASING. O @Thresh ξέρει πολύ καλύτερα και να στο επιβεβαιώσει)

Και σε σένα τον πλεμπαίο τον μεροκαματιάρη, τον τελευταίο, σου δίνει 100/10 στο 50άρικο, όταν με 28 το μήνα σου δίνει η Ιναλάν 100/100. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να αναφέρω Ρουμανία, που έχει από τα πιο γρήγορα backbone στην Ευρώπη. Η άλλες γειτονικές χώρες. Μπες και ψάξε.

Και σχεδιάζουν ναι σου δώσουν 1000/100, κάτι που προσωπικά το θεωρώ εντελώς γελοίο και προσβλητικό προς τη νοημοσύνη του καταναλωτή/πελάτη, του κάθε ΟΤΕ.

Επίσης γκρινιάζει ο κόσμος γιατί είμαι στα 400 μέτρα από καμπίνα που για κάποιο φανταστικό, μαγικό, ανεπανάληπτο - ΜΕΤΑΞΕΝΙΑ - λόγο, παίρνει από το αστικό κέντρο στα 5 χλμ, μέσω χαλκού. Ενώ έχουν περάσει από το '18 οπτικές και έχουν καμπίνες καινούριες, πάνω στον ίδιο δρόμο, δίπλα από τις παλιές και από τις οποίες (τις καινούριες) δεν παίρνει κανείς!

Γκρινιάζει γιατί πληρώνει 30αρια/50αρια το μήνα, για "έως 24", το οποίο πολύ συχνά μεταφράζεται σε 8/1 Mbps.

Γκρινιάζει ο κόσμος, γιατί πολύ απλά τον κοροϊδεύουν!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BaggsR είπε

Και σχεδιάζουν ναι σου δώσουν 1000/100, κάτι που προσωπικά το θεωρώ εντελώς γελοίο και προσβλητικό προς τη νοημοσύνη του καταναλωτή/πελάτη, του κάθε ΟΤΕ.

Αν είναι 1000/100 να κάνεις τον σταυρό σου εγώ πιστεύω θα είναι τίποτα 1000/20 με 1000/50 

 

1 ώρα πριν, BaggsR είπε

Επίσης γκρινιάζει ο κόσμος γιατί είμαι στα 400 μέτρα από καμπίνα που για κάποιο φανταστικό, μαγικό, ανεπανάληπτο - ΜΕΤΑΞΕΝΙΑ - λόγο, παίρνει από το αστικό κέντρο στα 5 χλμ, μέσω χαλκού. Ενώ έχουν περάσει από το '18 οπτικές και έχουν καμπίνες καινούριες, πάνω στον ίδιο δρόμο, δίπλα από τις παλιές και από τις οποίες (τις καινούριες) δεν παίρνει κανείς!

Αυτό έγινε για οικονομία στην οπτική ίνα (:P) και στα router του OTE :P  Οι περισσότερες καμπίνες έχουν γελοίο bandwidth πχ οι "καλύτερες" έχουν 10Gbps που ναι ακούγεται πολύ αλλά σκέψου για παράδειγμα ότι αυτό σημαίνει ότι μπορούν να καλύψουν μέχρι 2500 άτομα για FTC/FTTH στα 200mbps με contetion ratio 50:1 (που ειναι αρκετά μεγάλο.. με άλλα λόγια σημαίνει ότι αν και τα 2500 κατεβάσουν ταυτόχρονα κάτι η ταχύτητα τους θα ειναι 4 mbps ) 

Για να καταλάβεις ακόμη καλύτερα τι σημαίνει αυτό ειναι ότι αν σε αυτές τις καμπίνες μπούν πελάτες/συνδρομητές με ονομαστική 1gbps χωρίς να βάλει ο ΟΤΕ καινούργιες και διατηρώντας το ίδιο contention ratio σημαίνει ότι μόνο 500 άτομα θα μπορούν να έχουν έως 1gbps (αν μπούν και τα 500 ταυτόχρονα θα έχουν 1mbps)  στην καμπίνα αυτή και 0 άτομα 200 0 άτομα 100 0 άτομα 50 κτλ 

Εκτός αν ανεβάσουν το contention ratio (που ειναι ήδη μεγάλο νομίζω ιδανικό ειναι 20:1 ) οπότε ναι μεν θα "χωράνε" παραπάνω άτομα αλλά αυτό παράλληλα σημαίνει πως εσύ 1gbps (βασικά ρεαλιστικά πάνω απο 300 με 500 mbps) θα βλέπεις μόνο τα ξημερώματα ή γενικά σε ώρες πολύ χαμηλής κίνησης 

Και άντε σε μικρές πόλεις να πω οκ... αλλά στην Αθήνα η κάθε καμπίνα θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 50gbps bandwidth  για να μπορείς να πεις ότι μπορείς να δώσεις κάλυψη. 

Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκαιο οι καμπίνες στην αθήνα έχουν την μεγαλύτερη διασύνδεση πχ σε μικρότερες πόλεις βρίσκεις καμπίνες που έχουν μόνο 1gbps ή και 100mbps φαντάσου δηλαδή (για τις δεύτερες) αν 2 άτομα με 100mbps σύνδεση πούν να κατεβάσουν κάτι την ίδια στιγμή θα το κάνουν με 50mbps ταχύτητα ο καθένας. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Dr_Pepper said:

Αν είναι 1000/100 να κάνεις τον σταυρό σου εγώ πιστεύω θα είναι τίποτα 1000/20 με 1000/50 

 

Αυτό έγινε για οικονομία στην οπτική ίνα (:P) και στα router του OTE :P  Οι περισσότερες καμπίνες έχουν γελοίο bandwidth πχ οι "καλύτερες" έχουν 10Gbps που ναι ακούγεται πολύ αλλά σκέψου για παράδειγμα ότι αυτό σημαίνει ότι μπορούν να καλύψουν μέχρι 2500 άτομα για FTC/FTTH στα 200mbps με contetion ratio 50:1 (που ειναι αρκετά μεγάλο.. με άλλα λόγια σημαίνει ότι αν και τα 2500 κατεβάσουν ταυτόχρονα κάτι η ταχύτητα τους θα ειναι 4 mbps ) 

Για να καταλάβεις ακόμη καλύτερα τι σημαίνει αυτό ειναι ότι αν σε αυτές τις καμπίνες μπούν πελάτες/συνδρομητές με ονομαστική 1gbps χωρίς να βάλει ο ΟΤΕ καινούργιες και διατηρώντας το ίδιο contention ratio σημαίνει ότι μόνο 500 άτομα θα μπορούν να έχουν έως 1gbps (αν μπούν και τα 500 ταυτόχρονα θα έχουν 1mbps)  στην καμπίνα αυτή και 0 άτομα 200 0 άτομα 100 0 άτομα 50 κτλ 

Εκτός αν ανεβάσουν το contention ratio (που ειναι ήδη μεγάλο νομίζω ιδανικό ειναι 20:1 ) οπότε ναι μεν θα "χωράνε" παραπάνω άτομα αλλά αυτό παράλληλα σημαίνει πως εσύ 1gbps (βασικά ρεαλιστικά πάνω απο 300 με 500 mbps) θα βλέπεις μόνο τα ξημερώματα ή γενικά σε ώρες πολύ χαμηλής κίνησης 

Και άντε σε μικρές πόλεις να πω οκ... αλλά στην Αθήνα η κάθε καμπίνα θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 50gbps bandwidth  για να μπορείς να πεις ότι μπορείς να δώσεις κάλυψη. 

Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκαιο οι καμπίνες στην αθήνα έχουν την μεγαλύτερη διασύνδεση πχ σε μικρότερες πόλεις βρίσκεις καμπίνες που έχουν μόνο 1gbps ή και 100mbps φαντάσου δηλαδή (για τις δεύτερες) αν 2 άτομα με 100mbps σύνδεση πούν να κατεβάσουν κάτι την ίδια στιγμή θα το κάνουν με 50mbps ταχύτητα ο καθένας. 

Ε ναι, μέσες-άκρες ξέρω τι παίζει.

Και από πόστ σαν το δικό σου, μαθαίνω και παραπέρα.

Είναι πονεμένη υπόθεση το γρήγορο ίντερνετ στην χώρα μας. Δυστυχώς ακόμη περισσότερο για όλους εμάς που βασιζόμαστε σε αυτό για το μεροκάματο.

Είχα μετακομίσει το 18 για το συγκεκριμένο λόγο, είχαμε 100αρα ΟΤΕ FTTC με την καμπίνα στα 30 μέτρα και συγχρόνιζε στα 110/11, αλλά όπως είπες, επειδή έδινε σε πολλά σπίτια, 200άρα δεν συγχρόνιζε πάνω από 140/15 και προτίμησα την χαμηλότερη τιμή.

Επειδή όμως κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης θέλησε το σπίτι για πάρτη του, γύρισα στο πατρικό μου και όπως και να το κάνεις είναι τραγικό να αναγκάζομαι να επενδύσω εκατοντάδες ευρώ σε 5G router και να κάνω βουντού μην τυχόν και βάλουν και οι γείτονες και μοιραζόμαστε το bandwidth της περιοχής.

Όλα αυτά όταν φίλος από Ολλανδία είχε 100αρα συμμετρική, το 2007. Τώρα είναι σε 500/500 με 35ευρώ αν δεν κάνω λάθος...

Τι να λέμε τώρα, απορεί μετά ο άλλος γιατί γκρινιάζουμε με το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω οποιος Γνωρίζει … Αυτή η υπηρεσία δίνεται μόνο όπου έχει καμπίνα η και απο κέντρο; Στην περιοχή μου δεν έχει καμπίνα ΟΤΕ αλλά είμαι ακριβώς δίπλα στο κέντρο και μέχρι τώρα με αφήνει να έχω μέχρι 50αρα vdsl , ενώ τεχνικά μου είπαν θα μπορούσα να έχω και 200 λόγω κοντινής απόστασης , εμπορικά δεν το ανοίγουν. Τώρα θα αλλάξει αυτό;

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BaggsR είπε

Ε ναι, μέσες-άκρες ξέρω τι παίζει.

Και από πόστ σαν το δικό σου, μαθαίνω και παραπέρα.

Είναι πονεμένη υπόθεση το γρήγορο ίντερνετ στην χώρα μας. Δυστυχώς ακόμη περισσότερο για όλους εμάς που βασιζόμαστε σε αυτό για το μεροκάματο.

Είχα μετακομίσει το 18 για το συγκεκριμένο λόγο, είχαμε 100αρα ΟΤΕ FTTC με την καμπίνα στα 30 μέτρα και συγχρόνιζε στα 110/11, αλλά όπως είπες, επειδή έδινε σε πολλά σπίτια, 200άρα δεν συγχρόνιζε πάνω από 140/15 και προτίμησα την χαμηλότερη τιμή.

Επειδή όμως κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης θέλησε το σπίτι για πάρτη του, γύρισα στο πατρικό μου και όπως και να το κάνεις είναι τραγικό να αναγκάζομαι να επενδύσω εκατοντάδες ευρώ σε 5G router και να κάνω βουντού μην τυχόν και βάλουν και οι γείτονες και μοιραζόμαστε το bandwidth της περιοχής.

Όλα αυτά όταν φίλος από Ολλανδία είχε 100αρα συμμετρική, το 2007. Τώρα είναι σε 500/500 με 35ευρώ αν δεν κάνω λάθος...

Τι να λέμε τώρα, απορεί μετά ο άλλος γιατί γκρινιάζουμε με το όλο θέμα.

Μια διευκρίνηση μόνο τα όσα είπα για contention ratio έχουν σχέση με την πραγματική ταχύτητα του download/upload σου (που βέβαια επιρεάζεται και άπο άλλους παράγοντες πχ το bandwidth που έχει ο server απο τον οποίο θες να κατεβάσεις κάτι κτλ) και κατα συνέπεια στο πόσους πελάτες ρεαλιστικά μπορεί να εξυπηρετήσει μια καμπίνα.

Δηλαδή στο παράδειγμα με συνδρομητές 1Gbps σε υπάρχουσα καμπίνα (που συνδέεται με τον ΟΤΕ στα 10Gbps) αν ειναι πχ 1000 άτομα (αντι για 500 που ειναι το max για 50:1)  όλοι οι συνδρομητές θα συγχρονίζουν στο 1gbps αλλά κανένας τους δεν θα κατεβάζει ούτε κοντά σε αυτό πολύ απλά γιατί η καμπίνα δεν έχει αρκετά γρήγορη σύνδεση με το ΑΚ του ΟΤΕ για να μπορεί παράλληλα να δώσει τέτοια ταχύτητα σε όλους αυτούς τους χρήστες. 

Θα μου πεις αν ειναι έτσι γιατί οι περισσότεροι με FTTC/FTTH κατεβάζουν κοντά στις ταχύτητες συχρονισμού τους; 

Είναι απλό πρώτα απο όλα ο ΟΤΕ δεν δίνει πρόσβαση σε όλους και σε όλες τις ταχύτητες και ας εισαι κοντά στην καμπίνα (πχ στην καμπίνα που ειμαι εγώ έχω 2 συνδέσεις 50mbps μια στο σπίτι μια στο γκαράζ που ειναι εκτός σπιτιού και ίσως κανα 2 άλλοι, απο εδώ και πέρα αν θέλει να βάλει κάποιος internet στην περιοχή και τον εξυπηρετεί η ίδια καμπίνα μπορεί να βάλει μόνο 24άρα και αυτό -αν και μπορεί να παίζουν και άλλοι λόγοι- συμβαίνει για να διατηρήσει ο OTE το quality of service/contention ratio για την καμπίνα αυτή) 

Και επίσης γιατί σπάνια όλοι ή οι περισσότεροι χρήστες παράλληλα κατεβάζουν κάτι στο full της ταχύτητας τους για ώρα οπότε πχ τώρα που σου γράφω εγώ αυτό το ποστ άλλος μπορεί να κατεβάζει κάτι, εγώ δεν επιβαρύνω το δίκτυο όμως μονο ο άλλος, ένας τρίτος με 200άρα μπροεί να βλέπει μια ταινία στο netflix πάλι δεν χρησιμοποιεί το 100% της γραμμής του γιατί άντε να κατεβάζει με 24mbps για να δει την ταινία οπότε επιβαρύνει την καμπίνα με 24mbps άλλος μπορεί να ειναι στην δουλειά κτλ. 

Σπάνια συμβαίνει να κατεβάζουν παράλληλα όλοι οι χρήστες μιας καμπίνας με το 100% της ταχύτητας τους δηλαδή.  

Όταν συμβαίνει αυτό ειναι και ο λόγος που εσύ πχ συγχρονίζεις στα 110 αλλά κατεβάζει κάτι την συγκεκριμένη στιγμή με 70 ενώ συνήθως κατέβαζες με 100+ άλλες μέρες και ώρες απο τον ίδιο server. 

Όσο αφορά το συγχρονισμό έχεις (ή θα έπρεπε να έχεις) κοντά στην ονομαστική σου ταχύτητα ασχέτως του contention ratio ή του πόσα Gbps bandwidth έχει η καμπίνα προς το ΑΚ του ΟΤΕ. 

Το ότι συγχρόνιζες εσύ στην 200άρα δηλαδή με 140 οφείλεται κατα πάσα πιθανότητα στην απόσταση/ποιότητα καλωδίου απο την καμπίνα στο σπίτι σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρώναμε 23 την 100αρα θα ήταν καλά. Πληρώνουμε 30 την 50αρα με το άθλιο 5mb upload στον ΟΤΕ. Γενικά είμαστε από τις χειρότερες χώρες σχεδόν στα πάντα στο ίντερνετ όμως από τις τελευταίες παγκοσμίως ειδικά στο upload που μας κοροϊδεύουν μια ζωή. Μόνο με απεριόριστα δεδομένα κάποια στιγμή ίσως σωθούμε και 5g router άλλη λύση δεν βλέπω ειδικά επαρχία με το μονοπώλιο. Το starlink αξιόλογο αλλά πανάκριβο ακόμα στο 30αρι όταν πάει θα αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BaggsR είπε

Άνθρωπέ μου, δεν γκρινιάζει ο κόσμος γιατί δεν έχει, ούτε γιατί δίνουν πλέον το αυτονόητο που υπάρχει εδώ και δεκαετία (και βάλε) σε γειτονικές  (υποτίθεται υποανάπτυκτες) χώρες.

Να πάρουν οι τυχεροί και 1Gbps και 2 και 3 και 43 και 500000000Pbps, δεν μας ενδιαφέρει.

Ο κόσμος γκρινιάζει γιατί σου δίνει 100/100 μόνο με leasing και δικά σου έξοδα εγκατάστασης, εντός Ψωροκώσταινας, φυσικά σε τιμές Μονακό. (450 το μήνα είπε ο φίλος παραπάνω, στο χιλιάρικο παίζει η 200άρα απ'όσο ξέρω. ΤΟ ΜΗΝΑ. LEASING. O @Thresh ξέρει πολύ καλύτερα και να στο επιβεβαιώσει)

Και σε σένα τον πλεμπαίο τον μεροκαματιάρη, τον τελευταίο, σου δίνει 100/10 στο 50άρικο, όταν με 28 το μήνα σου δίνει η Ιναλάν 100/100. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να αναφέρω Ρουμανία, που έχει από τα πιο γρήγορα backbone στην Ευρώπη. Η άλλες γειτονικές χώρες. Μπες και ψάξε.

Και σχεδιάζουν ναι σου δώσουν 1000/100, κάτι που προσωπικά το θεωρώ εντελώς γελοίο και προσβλητικό προς τη νοημοσύνη του καταναλωτή/πελάτη, του κάθε ΟΤΕ.

Επίσης γκρινιάζει ο κόσμος γιατί είμαι στα 400 μέτρα από καμπίνα που για κάποιο φανταστικό, μαγικό, ανεπανάληπτο - ΜΕΤΑΞΕΝΙΑ - λόγο, παίρνει από το αστικό κέντρο στα 5 χλμ, μέσω χαλκού. Ενώ έχουν περάσει από το '18 οπτικές και έχουν καμπίνες καινούριες, πάνω στον ίδιο δρόμο, δίπλα από τις παλιές και από τις οποίες (τις καινούριες) δεν παίρνει κανείς!

Γκρινιάζει γιατί πληρώνει 30αρια/50αρια το μήνα, για "έως 24", το οποίο πολύ συχνά μεταφράζεται σε 8/1 Mbps.

Γκρινιάζει ο κόσμος, γιατί πολύ απλά τον κοροϊδεύουν!

Άνθρωπε μου τις φέρνουν τις ταχύτητες ναι η οχι; Αντί να πούμε δόξα τω θεώ καθόμαστε και κράζουμε. Άργησαν; ναι άργησαν. Τα παράπονα σου στη Deutche Telecom και τους μετόχους.

Η ανακοίνωση όμως είναι θετική από μόνη της και εκεί θέλω να επικεντρωθώ εγώ. Όταν βγουν οι τιμές το βλέπουμε πάλι το κράξιμο.

Όσον αφορά το δικό σου θέμα δικαιούσαι adsl από καμπίνα και αυτό σημαίνει 24/1 καρφωτό. Αν δεν το έχεις κάνε παράπονο.

Ειδάλλως ανέβα σε ταχύτητα, δοκίμασε το booster, ψάξτε τέλος πάντων. Λύσεις υπάρχουν.

Τέλος η κατάσταση με τις μισθωμένων τι περιμενες; Να ριξουν τις τιμές ενώ έχουν ουσιαστικά το μονοπώλιο και αυτό τους αποφέρει μεγάλα κερδη; Εσύ θα το εκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

ν πληρώναμε 23 την 100αρα θα ήταν καλά. Πληρώνουμε 30 την 50αρα με το άθλιο 5mb upload στον ΟΤΕ

Πολλα δινεις...εκτος αν εχεις και αλλες παροχες εξτρα οποτε οκ. Σε 2 σπιτια σε ΟΤΕ και VODAFONE δινουμε κατω απο 30 για 100αρες. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...