Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πολλα δινεις...εκτος αν εχεις και αλλες παροχες εξτρα οποτε οκ. Σε 2 σπιτια σε ΟΤΕ και VODAFONE δινουμε κατω απο 30 για 100αρες. 

Είναι μονοπώλιο τελείως δεν υπάρχει άλλη εταιρία εδώ. 30 και ήταν και προσφορά έτσι μου έκαναν χάρη. Άλλα 14 δίνω για ΟΤΕ TV τώρα έβαλαν και το φόρο πάλι δίνω 96 το δίμηνο έχω και δεκτη pvr ένα 3ευρω το μήνα extra. Γενικά χάλια για 5mb upload και δεν υπάρχουν και επιλογές τώρα λίγο με τα απεριόριστα με το 10αρικο κάτι έγινε μετά πάλι γκρεμός. Πρέπει να έχουν σκάψει τους δρόμους δεξιά πρέπει να είναι οπτικές μέχρι το χωριό μέσα όμως δεν έχουν σκάψει καθόλου. Λογικά 2030 θα είναι έτοιμη η οπτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 325
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
10 minutes ago, Arkin said:

Αν πληρώναμε 23 την 100αρα θα ήταν καλά. Πληρώνουμε 30 την 50αρα με το άθλιο 5mb upload στον ΟΤΕ.

26.9 έχει πλέον η 50αρα στον ΟΤΕ, αλλά δεν ειναι  ανάγκη να επιλέγουμε ΟΤΕ, μιας και με λιγότερα απο αυτά οι άλλοι προσφέρουν 100αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γενικά χάλια για 5mb upload και δεν υπάρχουν και επιλογές τώρα λίγο με τα απεριόριστα με το 10αρικο κάτι έγινε μετά πάλι γκρεμός

και 10 upload τραγικο ειναι παντως...Εγω ειμαι και απο τους τυχερους και μολις ληξει το συμβολαιο σε λιγους μηνες παω Inalan να βρω την υγεια μου στο upload. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

26.9 έχει πλέον η 50αρα στον ΟΤΕ, αλλά δεν ειναι  ανάγκη να επιλέγουμε ΟΤΕ, μιας και με λιγότερα απο αυτά οι άλλοι προσφέρουν 100αρα.

Ναι το συμβόλαιο μου λήγει του χρόνου σε 8 μήνες έχω ακόμα. Όπως έγραψα είναι μονοπώλιο τελείως δεν υπάρχει άλλη εταιρία εδώ. Είχαμε forthnet και οι απατεώνες του ΟΤΕ τους έδιναν 4mb πόρτες συγχρονιζα 17mb και είχα κόφτη στα 4. Τραγικοί ευτυχώς έφυγα στο δίμηνο χωρίς penalty και μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκε και η forthnet από την περιοχή μου. Μας κλέβει ο ΟΤΕ ανέκαθεν εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Ναι το συμβόλαιο μου λήγει του χρόνου σε 8 μήνες έχω ακόμα. Όπως έγραψα είναι μονοπώλιο τελείως δεν υπάρχει άλλη εταιρία εδώ. Είχαμε forthnet και οι απατεώνες του ΟΤΕ τους έδιναν 4mb πόρτες συγχρονιζα 17mb και είχα κόφτη στα 4. Τραγικοί ευτυχώς έφυγα στο δίμηνο χωρίς penalty και μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκε και η forthnet από την περιοχή μου. Μας κλέβει ο ΟΤΕ ανέκαθεν εδώ. 

Υπομονή για UFBB, υποτίθεται ότι θα αρχίσουν φέτος τα έργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

και 10 upload τραγικο ειναι παντως...Εγω ειμαι και απο τους τυχερους και μολις ληξει το συμβολαιο σε λιγους μηνες παω Inalan να βρω την υγεια μου στο upload. 

Τα ξέρω είναι πολύ δύσκολα όταν ανεβάζεις. Άλλα και με 10 είναι διπλάσιο από τα 5 που έχω τόσα χρόνια. Αντί για 42gb τη μέρα θα ανεβάζω 84. Αλλά δεν έχουμε και πάνω από 50αρα είναι άστα να πάνε. 

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Υπομονή για UFBB, υποτίθεται ότι θα αρχίσουν φέτος τα έργα.

Βλέπω στις εισόδους του χωριού σκαμμενα δεξιά μια λωρίδα πρέπει να είναι οπτική. Πάει μέχρι τις μεγάλες πόλεις Πολύγυρο και Μουδανιά είμαστε στη μέση εμείς 15χλμ και από τα 2. Μέσα στο χωριό 3000 κατοίκων ακόμα δεν έχουν σκάψει όμως. Υπάρχει λες περίπτωση για φέτος να γίνει τίποτα? Εσκαβαν μέχρι πριν 6 μήνες μετά σταμάτησαν για μέσα στο χωριό μέχρι τα σπίτια μας. 

 

Το UFBB τι ακριβώς είναι? Οπτική η κάτι άλλο δε το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Armoral είπε

Άνθρωπε μου τις φέρνουν τις ταχύτητες ναι η οχι;

Όχι.

Αυτό είναι το θέμα που το άφησα ασχολίαστο γιατί έγραψα δυο σεντόνια πιο πριν και βαριόμουν να γράψω άλλο ποστ γιαυτό δεν σου απάντησα. 

Ανακοινώνουν ταχύτητες ειναι τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο

Πχ εγω στην περιοχή μου έχω FTTC αλλά δεν μπορώ να βάλω ούτε 100 ούτε 200 μόνο 50. 

Επίσης, εξίσου σοβαρό  το ότι υπάρχει καμπίνα (ακόμη και αν δίνει 100 και 200) δεν σημαίνει ότι θα δίνει για όλους που εξυπηρετεί

Πάλι παράδειγμα στην δική μου περιοχή έβαλα 50 στο γκαράζ 100 μέτρα έκτος σπιτιού και στο σπίτι και άντε να έβαλε και κάνας άλλος και να μην το ξέρω, πρόσφατα που ήθελε να βάλει ένας συγγενής (κυριολεκτικά 3 μέτρα απο την καμπίνα) δεν μπορούσε να βάλει 50άρα γιατί "τις πήραμε" εμεις μόνο 24 FTTC

Δηλαδή ακόμη και εκει που υπάρχει υποτίθεται κάλυψη δεν σημαίνει ότι ειναι για όλους, γενικά για τα μάτια του κόσμου γίνονται αυτά να μαζεύει επιδοτήσεις απο ΕΣΠΑ κτλ ο πΟΤΕ κάνοντας το minimum δυνατόν για να παρουσιάζει τις ελάχιστες απαιτήσεις ότι κάνει έργα ίσα ίσα για να πάρει την επιδότηση. 

Για να μην μιλήσω για FTTH που και εκεί ισχύουν τα παραπάνω αλλά συν τοις άλλοις είναι και ανύπαρκτο όσο αφορά το θέμα κάλυψη. 

Γρκινιάζουμε λοιπόν γιατί θέλουμε στα αλήθεια μεγαλύτερες ταχύτητες όχι ανακοινώσεις που ΘΑ έρθουν και για χρόνια να μπορεί να τις έχει μονο 3 και ο κούκος και αυτοί που θα τις έχουν να πληρώνουν και ένα σωρό λεφτά για το "προνόμιο" 

ας βάλει ο ΟΤΕ 1Gbps στα 60 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ double play στην μισή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αθήνα στην μισή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Θεσσαλονίκη και στο 40% τουλάχιστον της χώρας μέχρι το τέλος του 2023 και να του πω μάγκας ειναι ΜΠΡΑΒΟ θα αγοράσω και t-shirt με τον ΟΤΕ και σημαία ΟΤΕ και θα βγώ στην πλατεία να φωνάζω συνθήματα υπέρ του. 

Αλλά δεν θα γίνει αυτό θα έχει πρόσβαση το 5% το πολύ στην χώρα μας σε τέτοια ταχύτητα και θα πληρώνει 100+ ευρώ για το προνόμιο και το upload θα είναι γελοίο 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Arkin said:

Το UFBB τι ακριβώς είναι? Οπτική η κάτι άλλο δε το γνωρίζω. 

ΣΔΙΤ με κονδύλια από ΕΕ κι ιδιωτικά κεφάλαια αυτών που θα αναλάβουν τα έργα, για οπτικές σε περιοχές που δεν έχουν εμπορικό ενδιαφέρον.

Σαν το RURAL δλδ, μόνο που αυτό ήταν FTTC, ενώ το SFBB θα ειναι FTTH νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

ΣΔΙΤ με κονδύλια από ΕΕ κι ιδιωτικά κεφάλαια, για οπτικές σε περιοχές που δεν έχουν εμπορικό ενδιαφέρον.

Σαν το RURAL δλδ μόνο που αυτό ήταν FTTC ενώ το SFBB θα ειναι FTTH νομιζω.

Άρα τα σκαψίματα που είδα λογικά είναι από αυτό που γράφεις. Τώρα η περιμένουν κάποια έγκριση για να σκάψουν μέσα στο χωριό ή τους τελείωσαν τα κονδύλια. Καλό 2025 όπως το βλέπω. 200 μέτρα από καμπίνα ΟΤΕ είμαι οπότε και εκεί να τις πάτε τις οπτικές πάλι έστω μέχρι 200 να μπορώ να πάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Arkin said:

Άρα τα σκαψίματα που είδα λογικά είναι από αυτό που γράφεις. Τώρα η περιμένουν κάποια έγκριση για να σκάψουν μέσα στο χωριό ή τους τελείωσαν τα κονδύλια. Καλό 2025 όπως το βλέπω. 200 μέτρα από καμπίνα ΟΤΕ είμαι οπότε και εκεί να τις πάτε τις οπτικές πάλι έστω μέχρι 200 να μπορώ να πάω. 

Νομίζω ότι δεν έχουν αρχίσει ακόμα, λογικά είναι κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Νομίζω ότι δεν έχουν αρχίσει ακόμα, λογικά είναι κάτι άλλο.

Πέρα από οπτικές πάντως δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Πολύγυρο Χαλκιδικής είχαν σκάψει πριν χρόνια οπτικές τώρα πρέπει να τις έφεραν από εκεί πήγα χθες μέχρι πάνω και έχει σε όλο το δρόμο δεξιά στην άκρη μια λωρίδα σκαμμενη 10 εκτ πάνω κάτω 15χλμ μέχρι Πολύγυρο. Να μην είναι οπτική? Πάντως για την ώρα μέχρι 50αρα μας δίνουν αν γίνει κάνα θαύμα και ξαφνικά δώσουν FTC έστω μέχρι 200 θα είναι μια χαρά. Για 1gb θέλει σκάψιμο μέχρι το σπίτι που αυτό το αποκλείω για την ώρα σε μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πέρα από οπτικές πάντως δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Πολύγυρο Χαλκιδικής είχαν σκάψει πριν χρόνια οπτικές τώρα πρέπει να τις έφεραν από εκεί πήγα χθες μέχρι πάνω και έχει σε όλο το δρόμο δεξιά στην άκρη μια λωρίδα σκαμμενη 10 εκτ πάνω κάτω 15χλμ μέχρι Πολύγυρο. Να μην είναι οπτική? Πάντως για την ώρα μέχρι 50αρα μας δίνουν αν γίνει κάνα θαύμα και ξαφνικά δώσουν FTC έστω μέχρι 200 θα είναι μια χαρά. Για 1gb θέλει σκάψιμο μέχρι το σπίτι που αυτό το αποκλείω για την ώρα σε μας. 

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά και οπτική να ειναι δεν σημαίνει απαραίτητα πως ειναι για αναβάθμιση στο δίκτυο πελατών λιανικής μπορεί πχ να είναι για δήμο πανεπιστήμια κτλ ή leased γραμμή ή για διασύνδεση/αναβάθμιση του εσωτερικού δικτύου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά και οπτική να ειναι δεν σημαίνει απαραίτητα πως ειναι για αναβάθμιση στο δίκτυο πελατών λιανικής μπορεί πχ να είναι για δήμο πανεπιστήμια κτλ ή leased γραμμή ή για διασύνδεση/αναβάθμιση του εσωτερικού δικτύου. 

Πολλά παίζουν με πιθανότερο αναβάθμιση εσωτερικού δικτύου. Γιατί leasing κτλ που ανέφερες δεν υπάρχουν εδώ. Θα δείξει σε λιγους μηνες αν εμφανιστεί κάτι θα δω σήμερα στην καμπίνα του ΟΤΕ αν έσκαψαν και μέχρι εκεί οπότε ίσως μας δώσουν ftc μελλοντικά. Έχουμε χρόνια 50αρα δεν μπορεί να μας κρατήσουν για πολύ ακόμα έτσι όταν ο υπόλοιπος κόσμος εξελίσσεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας ισχύει για όλους; Ακόμα και για αυτούς που δεν μπορούν εμπορικά  να πάρουν την ταχύτητα;
Επίσης  η υπηρεσία δίνεται μόνο όπου έχει καμπίνα η και απο κέντρο;
Στην περιοχή μου δεν έχει καμπίνα ΟΤΕ αλλά είμαι ακριβώς δίπλα στο κέντρο και μέχρι τώρα με αφήνει να έχω μέχρι 50αρα vdsl , ενώ τεχνικά μου είπαν θα μπορούσα να έχω και 200 λόγω κοντινής απόστασης , εμπορικά δεν το ανοίγουν γιατί υπάρχει κάποιος νόμος της εετ όπου δεν το επιτρέπει απο κέντρα.  Τώρα θα αλλάξει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, Arkin said:

Πέρα από οπτικές πάντως δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Δεν εννοούσα να μην είναι οπτικές, απλά να μην είναι από αυτό το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...