Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Μένω επαρχία, Κοζάνη. Από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου πληρώνουμε 24αρι ίντερνετ και στο σπίτι η γραμμή δίνει σύμφωνα με τους τεχνικούς 14,6. Στο σπίτι ερχόταν 10-11 max. Πρόσφατα λοιπόν, έσκαψαν γύρω από το σπίτι μου και έβαλαν καλώδια οπτικών ινών. Από όταν έσκαψαν, σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ήρθαν και έλεγξαν, κάποια ζημιά έκαναν στα υπάρχοντα καλώδια και από το κακομοίρικο 10 πέσαμε στα 6 max. Η διάγνωση τους ήταν ότι δεν μπορεί να διορθωθεί και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περαιτέρω. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα απέναντι σπίτια από μας έχουν οπτικές ίνες και φέρνουν μέχρι 200. Προσπαθούμε πόσα χρόνια να πάμε έστω στα 50mbps και μας λένε ότι δεν το υποστηρίζει η γραμμή. Ποιο FTTH μου λέτε και ποιο upload. Ένα επεισόδιο στο νετφλιξ δεν μπορούμε να βάλουμε να δούμε. Η Ουγκάντα είναι καμία 10ρια χρόνια πιο μπροστά. Απελπισία

Η μόνη σωτηρία σου είναι αν πιάνεις καλό σήμα κινητής στο σπίτι να αγοράσεις ένα 4g/5g router στο σπιτι σου με unlimited δεδομένα ( μπορείς να βρείς πακέτο με 35€). Αλλιώς αναμονή και ο θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Μένω επαρχία, Κοζάνη. Από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου πληρώνουμε 24αρι ίντερνετ και στο σπίτι η γραμμή δίνει σύμφωνα με τους τεχνικούς 14,6. Στο σπίτι ερχόταν 10-11 max. Πρόσφατα λοιπόν, έσκαψαν γύρω από το σπίτι μου και έβαλαν καλώδια οπτικών ινών. Από όταν έσκαψαν, σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ήρθαν και έλεγξαν, κάποια ζημιά έκαναν στα υπάρχοντα καλώδια και από το κακομοίρικο 10 πέσαμε στα 6 max. Η διάγνωση τους ήταν ότι δεν μπορεί να διορθωθεί και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περαιτέρω. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα απέναντι σπίτια από μας έχουν οπτικές ίνες και φέρνουν μέχρι 200. Προσπαθούμε πόσα χρόνια να πάμε έστω στα 50mbps και μας λένε ότι δεν το υποστηρίζει η γραμμή. Ποιο FTTH μου λέτε και ποιο upload. Ένα επεισόδιο στο νετφλιξ δεν μπορούμε να βάλουμε να δούμε. Η Ουγκάντα είναι καμία 10ρια χρόνια πιο μπροστά. Απελπισία

Αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα, κοψτα ολα και πανε σε starlink.... ποτε ξανα λεφτα σε τετοιους.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα, κοψτα ολα και πανε σε starlink.... ποτε ξανα λεφτα σε τετοιους.... 

Χλωμό αυτό δυστυχώς.

1 ώρα πριν, dvakal είπε

Η μόνη σωτηρία σου είναι αν πιάνεις καλό σήμα κινητής στο σπίτι να αγοράσεις ένα 4g/5g router στο σπιτι σου με unlimited δεδομένα ( μπορείς να βρείς πακέτο με 35€). Αλλιώς αναμονή και ο θεός βοηθός.

Θέλω να τους αναγκάσω από τον ΟΤΕ να μου το προσφέρουν αυτοί σαν εναλλακτική που τα έκαναν σκατά, με το υπάρχον συμβόλαιο που έχω, καθώς ανανέωσα πρόσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παράγγειλα και το TP-LINK ARCHER AX10 AX1500 WI-FI 6 ROUTER για να συνοδεύει επανω στο καινούργιο modem router του ΟΤΕ που πήρα το νεο ΖΤΕ H1600 

Επεξ/σία από BILL5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα μαζευτείτε μερικοί εδώ μέσα, μιλάμε για μια εταιρία αστέρι, για μια εταιρία πρότυπο, για μια εταιρία η οποία ήρθε στην πόλη μου έβαλε από τη μέση και κάτω καμπινές, από την μέση και πάνω έβαλε καλώδια και κανένα από τα δύο κομμάτια δεν είχε 100 ή 200 εκτός από το σπίτι του αντιδήμαρχου. Γιατί πάνω από όλα είναι ΔΙΚΑΙΟΙ, σου λέει δεν θα δώσω στους μίσους καλό internet και θα γράψω στα τέτοια μου τους άλλους μισούς. Όπως έκανε και ο δήμος με τις λακκούβες, 18 χρονών λακκούβες μπορούσαν να έχουν βγάλει δικό τους δίπλωμα οδήγησης, ήρθε ο δήμος και έφτιαξε τις μισές, μην τυχόν και δεν αναγνωρίσει ο κάτοικος τον δρόμο για να γυρίσει στο σπίτι του, από τις λακκούβες ξέρουμε που πάμε, κανείς δεν χρησιμοποιεί GPS. Επίσης, τι θα έκαναν αυτοί που πουλάν ζάντες και λάστιχα, στον δρόμο έβγαιναν οι άνθρωποι; Όλα γίνονται με σχέδιο κύριοι απλά δεν βλέπετε μπροστά.

Επεξ/σία από grevoil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Χλωμό αυτό δυστυχώς.

Θέλω να τους αναγκάσω από τον ΟΤΕ να μου το προσφέρουν αυτοί σαν εναλλακτική που τα έκαναν σκατά, με το υπάρχον συμβόλαιο που έχω, καθώς ανανέωσα πρόσφατα

Μαζί σου αλλά εγώ εδώ ζήτησα από γνωστό να μεσολαβήσει για να μου φέρουν οπτική ίνα σπίτι γιατί η αίτηση μου δεν προχωρούσε με τίποτα επί μήνες... Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να σπάσω το συμβόλαιο και θα κατέφευγα στη λύση που σου είπα, εφόσον είναι εφικτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, thodoris20s said:

Πρόσφατα λοιπόν, έσκαψαν γύρω από το σπίτι μου και έβαλαν καλώδια οπτικών ινών.

Πόσο πρόσφατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 9:39 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμπελοκηπους πισω απο το President, εχω VDSL εδω και πολλα χρονια 100/10 και διαθεσιμοτητα για Inalan. Που εισαι ακριβως?

οταν με 17 ευρο εχεις την 25πλασια απο την αρχικη θα πω εγω :D

Είμαι μετά το Ντυνάν, προς Κατεχάκη, σε καταραμένο δρόμο με γέρους, που κανείς δεν παραπονιέται για τη διαθεσιμότητα έστω 50ρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση το παρακάτω site στα 80€ την μήνα τελική με τους φόρους για το 1Gigabit. Όσο στην Γερμανία αναφέρει.

 

300 mbps 45€ + ΦΠΑ=55,8€

500 mbps 55€ + ΦΠΑ = 68,2€

1 gbps mbps 65€ + ΦΠΑ=80,6€

 

https://www.powergame.gr/start-ups-digital/299751/ston-asterismo-tou-gigabit-kai-i-ellada-sta-60-evro-i-archiki-chreosi/

Επεξ/σία από cmvrgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cmvrgr είπε

Με βάση το παρακάτω site στα 80€ την μήνα τελική με τους φόρους για το 1Gigabit. Όσο στην Γερμανία αναφέρει.

 

300 mbps 45€ + ΦΠΑ=55,8€

500 mbps 55€ + ΦΠΑ = 68,2€

1 gbps mbps 65€ + ΦΠΑ=80,6€

 

https://www.powergame.gr/start-ups-digital/299751/ston-asterismo-tou-gigabit-kai-i-ellada-sta-60-evro-i-archiki-chreosi/

Μία χαρά είναι και τα 100 στα 31 ευρω. Τα 55 για τα 300 ειναι υπερβολικά θα έπρεπε να έχουν μέχρι 40 ευρώ. Τα 500 μέχρι 50 και 60 το 1gb. Η Γερμανία με τριπλάσιους μισθούς έχει ίδιες τιμές δηλαδή. Μόνο 5g απεριόριστα θα μας σώσουν με 37 ευρώ το μήνα που παίζει προσφορά τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Μία χαρά είναι και τα 100 στα 31 ευρω. Τα 55 για τα 300 ειναι υπερβολικά θα έπρεπε να έχουν μέχρι 40 ευρώ. Τα 500 μέχρι 50 και 60 το 1gb. Η Γερμανία με τριπλάσιους μισθούς έχει ίδιες τιμές δηλαδή. Μόνο 5g απεριόριστα θα μας σώσουν με 37 ευρώ το μήνα που παίζει προσφορά τίποτα άλλο. 

5G απεριόριστα αν πιάνει σπίτι σου. Μόλις μετακόμισα και πλέον το κόλπο με τις extasim δε λειτουργεί γιατί έχει 2g μόνο μέσα στο σπιτι. Οπότε σταθερή σύνδεση μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cmvrgr είπε

5G απεριόριστα αν πιάνει σπίτι σου. Μόλις μετακόμισα και πλέον το κόλπο με τις extasim δε λειτουργεί γιατί έχει 2g μόνο μέσα στο σπιτι. Οπότε σταθερή σύνδεση μονόδρομος.

Τι εννοεις οτι εχει 2G μεσα στο σπιτι? Πιανω κανονικα 4G+ μεσα στο σπιτι με το κινητο. Βαζεις τη sim σε ενα router 4g η 5g αναλογα τι πιανεις στην περιοχη σου και τελος. Αν δεν εχεις σημα εκει που εισαι προφανως δεν γινεται αλλα γενικα στο 99% των σπιτιων υπαρχει κανονικα 4g η 5g ταχυτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...