Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Z Fold 4 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Quote

αλλά οι κάτοχοι προηγούμενων foldables της εταιρείας μάλλον δε θα βρουν ουσιαστικό λόγο αναβάθμισης

Βρηκα.

Χαλασαν τα ηχεια του fold2 μια βδομάδα πριν βγει το fold4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, gnoe είπε

Με 1600 ευρά ξαναπαντρεύομαι..

Καλύτερα να τα πετάξεις στα σκουπίδια τα 1600 παρα να ξαναπαντρεύτεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, belray είπε

εχει τις ιδιες

Οχι δεν εχει τις ιδιες. Το setup του Fold 4 ειναι κατωτερο.

image.png.d7e455580c2ec9cecb95beee253cb4a7.png

Επεξ/σία από Bluedive
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, belray είπε

Παιδιά όποιος έχει πληρώνει, όποιος δεν, δεν ασχολείται.

Μόνο που επειδή μιλάμε για foldable συσκευή, δεν ειναι να πεις ότι οκ κουτσά στραβά το παιρνεις έστω σε έκπτωση αργότερα και όλα καλά.

Μετά τον 2ρο χρονο που θα εισαι εκτός εγγύησης, θα τρέμει η καρδιά σου μην πάθει τίποτα η οθονή που θέλει μια περιουσια για να φτιαχτεί.

Και μιας και μιλάμε για foldable συσκευή, υποχρεωτικά πληρώνεις όσο οσο την Samsung γιατι δεν αναλαμβάνουν οι περισσότεροι επισκευές σε αναδιπλούμενα.

Αυτο ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των συσκευών αυτών πέραν από το υψηλό αρχικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το 3 και από 23 Αυγούστου έχω το 4. Όσο κι αν φαίνεται ίδιο, δεν έχει καμία σχέση το 3 με το 4.

Πέρα από το σχεδιασμό, οι συσκευές είναι διαφορετικές στη χρήση και στο χέρι. Ενδεικτικά, η εξωτερική οθόνη μεγάλωσε ελάχιστα αλλά στην χρήση είναι 10 φορές πιο βολική.

Τα ηχεία είναι πολύ καλύτερα με πιο μπάσο ήχο.

Η εσωτερική οθόνη είναι πιο βολική σε browsing, texting και παρακολούθηση βίντεο.

Οι κάμερες,αν και σε απόλυτα νούμερα χάνουν έναντι του s22 Ultra, έχουν καλύτερο hdr και καλύτερη αναπαραγωγή χρωμάτων σε κάποιες περιπτώσεις.

Η μπαταρία είναι κυριολεκτικά ανώτερη και με διαφορά σε σχέση με το 3. Η διαχείριση έχει πάει σε άλλο επίπεδο. Με την ίδια χρήση και 4,5 με 5 ώρες sot, στο τέλος της ημέρας με το Fold 4 έχω από 25 μέχρι 30% μπαταρία ενώ με το 3 είχα με το ζόρι 10 με 15%. 

Σαν άνθρωπος έχω ψυχαναγκασμούς σε μεγάλο βαθμό(όχι στα όρια της τρέλας 😂😂) αλλά η κυρτότητα στην οθόνη δε με ενοχλεί. 

 

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άλλο Fold που να μπορεί να συγκριθεί. Το Xiaomi στερείται βασικών features όπως η εσωτερική κάμερα, η αδιαβροχοποίηση, η εγγύηση, global rom και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ασύρματη φόρτιση. 

 

Και τέλος, όσον αφορά την τιμή. Ναι είναι ακριβό, καμία συσκευή δεν αξίζει πάνω από 500 ευρώ. Αλλά αν το πάμε τεχνολογικά, είναι η μόνη συσκευή που τα αξίζει λόγω του μηχανισμού. Μπορείτε να δείτε το βίντεο με το teardown του Jerry, εκεί καταλαβαίνεις τη τεχνολογία που κουβαλάει η συσκευή. 

Επεξ/σία από ntinosterpsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ε ναι γιατί προφανώς όλο το κόστος του fold 4 προέρχεται από τον νεώτερο επεξεργαστή...τι όχι??

Όχι βέβαια! Κοστίζει τα έξτρα χρήματα για τον ανύπαρκτο φορτιστή, το ανύπαρκτο πενάκι, για την τεράστια οθόνη ειδικά βελτιστοποιημένη για να δείχνει ευμεγέθη μαύρες λωρίδες πάνω και κάτω από τις υπηρεσίες streaming, για τις φοβερές κάμερες, κατώτερες από του ομόσταυλού του S22 Ultra και πολλών άλλων φθηνότερων κινητών. Ουφ! Μια ανάσα να πάρω. 4400mAh μπαταρία έναντι 4700mAh του Vivo X80 Pro. Αλλά με δύο οθόνες είμαι σίγουρος ότι θα κρατάει περισσότερο. 😆 Έχει και μέγιστη φωτεινότητα 1200 nits έναντι 1500 της Vivo. Λεπτομέρειες. Αξίζει όμως τα λεφτά του! Ξέρεις γιατί;; Έχει ΠΟΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ bro!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JonnyBoy είπε

Όχι βέβαια! Κοστίζει τα έξτρα χρήματα για τον ανύπαρκτο φορτιστή, το ανύπαρκτο πενάκι, για την τεράστια οθόνη ειδικά βελτιστοποιημένη για να δείχνει ευμεγέθη μαύρες λωρίδες πάνω και κάτω από τις υπηρεσίες streaming, για τις φοβερές κάμερες, κατώτερες από του ομόσταυλού του S22 Ultra και πολλών άλλων φθηνότερων κινητών. Ουφ! Μια ανάσα να πάρω. 4400mAh μπαταρία έναντι 4700mAh του Vivo X80 Pro. Αλλά με δύο οθόνες είμαι σίγουρος ότι θα κρατάει περισσότερο. 😆 Έχει και μέγιστη φωτεινότητα 1200 nits έναντι 1500 της Vivo. Λεπτομέρειες. Αξίζει όμως τα λεφτά του! Ξέρεις γιατί;; Έχει ΠΟΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ bro!!!

Bro ριξε μια ματιά πόσα χρήματα ζητάει η Vivo για το δικό της foldable όπως και η Huawei και οι άλλες.

Το να συγκρίνεις foldable συσκευή με μη foldable συσκευή στο οικονομικό κομμάτι είναι συγκριση μήλα με πορτοκάλια.

Ας πεταχτεί τώρα και ένας κατοχος Realme Gt 2 pro που το πήρε αρκετα φθηνότερα από το Vivo σου, να βγάλει άχρηστο και το Vivo και τα foldable για τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Bro ριξε μια ματιά πόσα χρήματα ζητάει η Vivo για το δικό της foldable όπως και η Huawei και οι άλλες.

Το να συγκρίνεις foldable συσκευή με μη foldable συσκευή στο οικονομικό κομμάτι είναι συγκριση μήλα με πορτοκάλια.

Ας πεταχτεί τώρα και ένας κατοχος Realme Gt 2 pro που το πήρε αρκετα φθηνότερα από το Vivo σου, να βγάλει άχρηστο και το Vivo και τα foldable για τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε....

Μα δεν είναι μόνο φθηνότερο το Vivo αλλά και ποιοτικότερη συσκευή συνολικά (έστω στους περισσότερους τομείς να δεχτώ). Το Realme που αναφέρεις είναι φθηνότερο αλλά και χειρότερη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Μα δεν είναι μόνο φθηνότερο το Vivo αλλά και ποιοτικότερη συσκευή συνολικά (έστω στους περισσότερους τομείς να δεχτώ). Το Realme που αναφέρεις είναι φθηνότερο αλλά και χειρότερη συσκευή.

Ρε ανθρωπε, δεν έχει ίδιο σασι το Fold με τις άλλες συσκευές για να περιμένεις να έχει τα πάντα ίδια.

Κάθησε σύγκρινε το Vivo με το S22 ultra.

To selling point και το μεγαλύτερο κόστος κατασκευής στο foldable ειναι η αναδιπλούμενη οθόνη και το σασι αυτής. Αυτο πληρώνεις και όχι για την κορυφαια κάμερα ή το κορυφαιο σύστημα ψύξης που δεν έχει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ρε ανθρωπε, δεν έχει ίδιο σασι το Fold με τις άλλες συσκευές για να περιμένεις να έχει τα πάντα ίδια.

Κάθησε σύγκρινε το Vivo με το S22 ultra.

To selling point και το μεγαλύτερο κόστος κατασκευής στο foldable ειναι η αναδιπλούμενη οθόνη και το σασι αυτής. Αυτο πληρώνεις και όχι για την κορυφαια κάμερα ή το κορυφαιο σύστημα ψύξης που δεν έχει.

 

  Κοίτα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να το διαλέξει κάποιος. Εκτός ίσως από κάποιες πολύ ειδικές κατηγορίες ανθρώπων που θέλουν να σημειώνουν ή να σχεδιάζουν και δεν μπορούν ή δεν θέλουν να κουβαλούν ένα ultrabook μαζί τους; Τραβηγμένο από τα μαλλιά μου φαίνεται! Και εμένα μου αρέσουν τα αναδιπλούμενα κινητά. Αλλά δεν θα πάω να δώσω 600 με 800€ παραπάνω μόνο και μόνο γι'αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

  Κοίτα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να το διαλέξει κάποιος. Εκτός ίσως από κάποιες πολύ ειδικές κατηγορίες ανθρώπων που θέλουν να σημειώνουν ή να σχεδιάζουν και δεν μπορούν ή δεν θέλουν να κουβαλούν ένα ultrabook μαζί τους; Τραβηγμένο από τα μαλλιά μου φαίνεται! Και εμένα μου αρέσουν τα αναδιπλούμενα κινητά. Αλλά δεν θα πάω να δώσω 600 με 800€ παραπάνω μόνο και μόνο γι'αυτό!

Μα δεν χρειαζεται να δωσεις 800ευρω παραπανω για αυτο γιατι

α)δεν σε αναγκάζει κανεις να το αγορασεις day one

β)δεν σε αναγκάζει κανεις να παρεις το τελευταιο μοντέλο. πχ το Fold 3 απο τα 1900 έχει πέσει πλέον κοντα στα 1100ευρω.

Τέλος θα το ξαναγράψω για άλλη μια φορά. Οι foldable συσκευές απευθύνονται καθαρα σε όσους τους ενδιαφέρει πάνω από όλα η foldable εμπειρια της συσκευής με την οθόνη, και οχι πχ σε καμερόφιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2022 στις 3:41 ΜΜ, Fulgore είπε

Μόνο που επειδή μιλάμε για foldable συσκευή, δεν ειναι να πεις ότι οκ κουτσά στραβά το παιρνεις έστω σε έκπτωση αργότερα και όλα καλά.

Μετά τον 2ρο χρονο που θα εισαι εκτός εγγύησης, θα τρέμει η καρδιά σου μην πάθει τίποτα η οθονή που θέλει μια περιουσια για να φτιαχτεί.

Και μιας και μιλάμε για foldable συσκευή, υποχρεωτικά πληρώνεις όσο οσο την Samsung γιατι δεν αναλαμβάνουν οι περισσότεροι επισκευές σε αναδιπλούμενα.

Αυτο ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των συσκευών αυτών πέραν από το υψηλό αρχικό κόστος.

αντικειμενικα μιλώντας, η εξωτερική είναι η επίφοβη και κοστίζει 160€ η επισκευή της.

Για να σπάσεις την εσωτερική(δεν ξέρω ποσο κοστίζει), θα πρεπει να εισαι απίστευτα άτυχος ή να εχει διαλυθεί η συσκευή γενικά.

Επεξ/σία από belray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, belray είπε

αντικειμενικα μιλώντας, η εξωτερική είναι η επίφοβη και κοστίζει 160€ η επισκευή της.

Για να σπάσεις την εσωτερική(δεν ξέρω ποσο κοστίζει), θα πρεπει να εισαι απίστευτα άτυχος ή να εχει διαλυθεί η συσκευή γενικά.

οταν μιλάμε για πρόβλημα στην οθόνη, δεν ειναι μόνο σε περίπτωση πτώσης/σπασίματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

οταν μιλάμε για πρόβλημα στην οθόνη, δεν ειναι μόνο σε περίπτωση πτώσης/σπασίματος...

σε καλύπτει 2 χρόνια η σαμσουνγκ για πιξελ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, belray είπε

σε καλύπτει 2 χρόνια η σαμσουνγκ για πιξελ κλπ

Ναι αλλά εγώ αναφέρομαι στο τι γίνεται μετά τον 2ρο χρόνο που τελειώνει η εγγύηση, γιατι μια τοσο ακριβη συσκευή,προφανώς δεν την αγοράζεις για να μην την κρατήσεις για καιρό,και ακόμα και να το πουλήσεις στα 2χρόνια, σίγουρα θα απασχολεί αυτόν που θα το πάρει μτχ.

Το έγραψα και πιο πάνω στο σχόλιο μου που έκανες παράθεση.

Στις 7/9/2022 στις 3:41 ΜΜ, Fulgore είπε

Μετά τον 2ρο χρονο που θα εισαι εκτός εγγύησης, θα τρέμει η καρδιά σου μην πάθει τίποτα η οθονή που θέλει μια περιουσια για να φτιαχτεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...