Προς το περιεχόμενο

1ο αμάξι,χρόνος χρηματοδότησης


geomrk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

γνώμη μου, κάνε παραγγελία ένα καινούργιο i30 με ότι εξοπλισμό θες και μέχρι να έρθει έχεις μάσει 4-5 χιλιάρικα ακόμα εφόσον δεν πληρώνεις και ενοίκιο. 

Επίσης αν δεν έχεις φόβο να ψάχνεις αλλού δουλειά τα 5-6-7 χρόνια δόσεις δεν λένε τίποτα. Με τον πληθωρισμό που έχουμε κερδισμένος θα βγεις.

Η αλήθεια είναι δεν το έχω σκεφτεί αυτό καλή ιδέα ευχαριστώ! 

 

3 ώρες πριν, ewssonaht είπε

Είναι πολύ κακη επιλογή να χαλάς το 25% του εισοδήματος σου σε δόσεις για αμάξι. Μαζί με τα λοιπά έξοδα θα καταλήξεις να δίνεις το 1/3 του μισθού σου για ένα μέτριο αυτοκίνητο. Ξανασκεψου λίγο τις προτεραιότητες σου ίσως. Στα του θέματος το αμάξι πρέπει να είναι πάντα μάξιμουμ 5 χρόνια. 

Εε με δάνειο είναι ότι αμάξι και να έπαιρνα το ίδιο ποσοστό θα έπρεπε να δώσω. Επίσης γιατί λες μέτριο; Τι το κάνει μέτριο; Ποιο αμάξι δεν είναι μέτριο σε αυτά τα λεφτά πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, geomrk είπε

Η αλήθεια είναι δεν το έχω σκεφτεί αυτό καλή ιδέα ευχαριστώ! 

 

Εε με δάνειο είναι ότι αμάξι και να έπαιρνα το ίδιο ποσοστό θα έπρεπε να δώσω. Επίσης γιατί λες μέτριο; Τι το κάνει μέτριο; Ποιο αμάξι δεν είναι μέτριο σε αυτά τα λεφτά πχ

Η ουσία της δημοσίευσης μου δεν είναι ότι το αμάξι είναι μέτριο, αλλά το ότι θα δίνεις τεράστιο ποσοστό του εισοδήματος σου για αυτοκίνητο. Τα συνολικά κόστη (δόσεις, τέλη, ασφαλείες, σέρβις) του αυτοκινήτου κανονικά δε πρέπει να ξεπερνάνε το 15% του μισθού σου. Λογικά είσαι μικρός και θες να κάνεις τη φάση σου και δεν θα αλλάξεις ευκολα άποψη, αλλά το αμάξι είναι πεταμένα λεφτά πάντα.

Θα ήταν πιο λογικό με το εισόδημα σου που είναι μικρό σχετικά, να πάρεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο (εάν δεν έχεις ήδη) να κάνεις απλά τη δουλειά σου και να έχεις μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος σου ελεύθερο να βάζεις 2 δεκάρες στην άκρη. Σπίτι δικό σου έχεις η μένεις με γονείς? Ενοίκιο η ιδιόκτητο?

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρονια δοσεις σε μεταχειρισμενο;

εχεις υπολογισει ποσο σου βγαινει στο τελος με τους τοκους; για κανεναν λογο δεν συμφερει, ποσο μαλλον αν μιλαμε για επιτοκια κατηγοριας 7-8% +

Παρε καποιο που να μπορεις να το εξοφλησεις σε 2 χρονια το πολυ.

Δε ξερω ποσο εγγυηση εχει το i30 2018 αλλα εχε υποψη σου οτι εκτος των αλλων θα πρεπει να πληρωνεις και σερβις και οτι ζημια βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

γνώμη μου, κάνε παραγγελία ένα καινούργιο i30 με ότι εξοπλισμό θες και μέχρι να έρθει έχεις μάσει 4-5 χιλιάρικα ακόμα εφόσον δεν πληρώνεις και ενοίκιο. 

Επίσης αν δεν έχεις φόβο να ψάχνεις αλλού δουλειά τα 5-6-7 χρόνια δόσεις δεν λένε τίποτα. Με τον πληθωρισμό που έχουμε κερδισμένος θα βγεις.

Με τον πληθωρισμό, αν δεν πάρει αύξηση μισθού, θα βγει χαμένος γιατί θα έχει λιγότερη αγοραστική δύναμη. Αν πάρει και κυμαινόμενο επιτόκιο τότε θα χάσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικό με 1200+ μισθο να πας να αγοράσεις αμάξι με δόσεις στα 20κ. Αλλά αν είναι το φας το δάνειο 5 χρόνια στα μούτρα, τουλάχίστον πανε σε καινούριο που λογικά θα δίνει χαμηλότερο επιτόκιο να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κρίμα είναι μόλις το αποπληρώσεις το αμάξι να είναι σχεδόν 10χρονών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Υπερβολικό με 1200+ μισθο να πας να αγοράσεις αμάξι με δόσεις στα 20κ. Αλλά αν είναι το φας το δάνειο 5 χρόνια στα μούτρα, τουλάχίστον πανε σε καινούριο που λογικά θα δίνει χαμηλότερο επιτόκιο να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κρίμα είναι μόλις το αποπληρώσεις το αμάξι να είναι σχεδόν 10χρονών.

Και εγω το σκέφτομαι αυτο, με 1200 μπορεί να μασει σχεδόν τα μισά μέχρι να έρθει καθώς δεν πληρώνει ενοίκιο και μετα βαζει 2-3 χρόνια. 

Αν ηταν στην δικια μου κατηγορία μισθού, 950+-, θα πρέπει έλεγα ας βάλει 5+ χρόνια απο το να πάρει μεταχειρισμένο οπως έκανα εγώ. 

Επίσης θα σου έβγαινε καλύτερα και κάποιο balloon δάνειο απο vw καθώς δίνεις μικρότερη προκαταβολή και έχουν και το μικρότερο επιτόκιο. Επίσης έχει και σωστό αυτόματο,της Hyundai δεν τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Επίσης θα σου έβγαινε καλύτερα και κάποιο balloon δάνειο απο vw καθώς δίνεις μικρότερη προκαταβολή και έχουν και το μικρότερο επιτόκιο. Επίσης έχει και σωστό αυτόματο,της Hyundai δεν τραβάει.

σε balloοn θα κληθεί στο τέλος να πληρώσει ένα τεράστιο ποσό

επίσης τα dsg της vag βγάζουν πρόβλημα , είναι πολύ γνωστό πρόβλημα

__________________________________________________________________________________

Προσωπικά θα έπαιρνα απο ιδιώτη ότι καλύτερο στα λεφτά που διαθέτω, μαζί με συμμαζέματα,  εγκατάσταση υγραερίου και μεμβράνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2022 στις 8:54 ΜΜ, ewssonaht είπε

Είναι πολύ κακη επιλογή να χαλάς το 25% του εισοδήματος σου σε δόσεις για αμάξι. Μαζί με τα λοιπά έξοδα θα καταλήξεις να δίνεις το 1/3 του μισθού σου για ένα μέτριο αυτοκίνητο. Ξανασκεψου λίγο τις προτεραιότητες σου ίσως. Στα του θέματος το αμάξι πρέπει να είναι πάντα μάξιμουμ 5 χρόνια. 

τι προτεραιοττες να εχει ενας ελευρεθερος 27χρονος? γατια σκυλια παιδια δν εχει.. σπιτι δν εχει ..ολα μενουν τζεπη.. ετσι ειμαι κ γω για αυτο το λεω με παρομοιο μισθο.. με λιγο οικονομια ανετα σου μενουν 700-800 καθε μηνα οποτε και μεγαλη δοση να βαλει π.χ. 500ε μαι χαρα ειναι.. 

εγω λεω να πας σε καινουργιο ι30 fastback.. μια χαρα αμαξι και πολυ τιμιο για τα λεφτα του 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

τι προτεραιοττες να εχει ενας ελευρεθερος 27χρονος? γατια σκυλια παιδια δν εχει.. σπιτι δν εχει ..ολα μενουν τζεπη.. ετσι ειμαι κ γω για αυτο το λεω με παρομοιο μισθο.. με λιγο οικονομια ανετα σου μενουν 700-800 καθε μηνα οποτε και μεγαλη δοση να βαλει π.χ. 500ε μαι χαρα ειναι.. 

εγω λεω να πας σε καινουργιο ι30 fastback.. μια χαρα αμαξι και πολυ τιμιο για τα λεφτα του 

Η προτεραιότητα του αφού σπίτι δεν έχει θα έπρεπε να είναι να βάλει τα 800 που του περισσεύουν τωρα το μήνα στην άκρη. Σε 5 χρόνια θα έχει 5*12*800 = 48.000€ να πάρει και ένα μικρό δάνειο να πάρει κάνα σπίτι. Αλλιώς σε 5 χρόνια που θα είναι 32 θα βρίζει ότι τα σπίτια είναι ακριβά και τι άδικη είναι η ζωή και θα περιμένει τους γονείς του να πεθάνουν να κληρονομήσει οδηγοντας ενα κουβαδάκι 5ετιας πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ewssonaht είπε

Η προτεραιότητα του αφού σπίτι δεν έχει θα έπρεπε να είναι να βάλει τα 800 που του περισσεύουν τωρα το μήνα στην άκρη. Σε 5 χρόνια θα έχει 5*12*800 = 48.000€ να πάρει και ένα μικρό δάνειο να πάρει κάνα σπίτι. Αλλιώς σε 5 χρόνια που θα είναι 32 θα βρίζει ότι τα σπίτια είναι ακριβά και τι άδικη είναι η ζωή και θα περιμένει τους γονείς του να πεθάνουν να κληρονομήσει οδηγοντας ενα κουβαδάκι 5ετιας πλέον. 

σε 5 χρονια δν ξερεις εαν η ελλαδα θα λεγετε ακομα ελλαδα .. οχι να παρεις δανειο 20 χρονια για σπιτι .. κατσε .. 27 χρονων ειναι ..εχει χρονο να αρχισει να σκέφτεται και αυτά ..  εαν κανει καλο κουμαντο μια χαρα μαζευει , απο προσωπική πείρα.. μια χαρα λεφτα περνει, μπορει να τα σπασει οπως θελει 400ε για αμαξι 400ε για αποταμιευση 400ε εξοδα του μηνα.. καρφωνεις και τα δωρα επιδοματα κλπ μια χαρα ειναι..το παιδι ρωτησε για αμαξι και του λετε για στεγαστικο κ σπιτι.. ετσι με την ιδια λογικη ασ μασει σε 5 χρονια 48.000 και ασ παει να επενδυσει σε δουλεια.. το θεμα δν ειναι που θα ριξει τα λεφτα το παιδι αλλα ρωταει αλλο πραγμα

ΥΓ. ειμαι 29χρονων και γω προσωπικά έτσι χωρίζω το μισθό μου και μια χαρά πάει προσωπικα δουλευω απο τα 23 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδι δε ρωταει τι αμαξι να παρει, ρωταει ποσο δοση να βαλει και ποσο χρονο να κανει αποπληρωμη. Οποτε ειμαι εντελως εντος θεματος. Ολοι οι ειδικοι συμφωνουνε οτι οι δοσεις του αμαξιου πρεπει να ειναι 10% του μηνιαου εισοδηματος σου, προφανως ειναι ολοι χαζοι... Στην περιπτωση του ΟΡ για να μην υπαρχουν παρανοησεις, η δοση πρεπει να ειναι κατω απο 150 το μηνα.

Προφανως και δικα του και δικα σου ειναι και οτι θελετε τα κανετε τα λεφτα σας,  και η Ελλαδα μπορει να μη λεγεται Ελλαδα και σε 1 χρονο, οποτε ας τα καψουμε ολα σημερα να προλαβουμε. Σοβαρη λογικη αυτη τωρα... Το θεμα ειναι να αρχισεις απο μικρος να καταλαβαινεις που φτανεις. Το να θυσιαζει καποιος το μελλον του για να οδηγησει ενα χιουνται με ξεπερναει. Να εκανε το κομματι του με μια πορσε,  να πω ΟΚ τουλαχιστον εκανε την κ@υλα του το παιδι. Αλλα τη διαφορα εχει το καινουργιο χιουνται με ενα μεταχειρισμενο σαραβαλακι... 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Το παιδι δε ρωταει τι αμαξι να παρει, ρωταει ποσο δοση να βαλει και ποσο χρονο να κανει αποπληρωμη. Οποτε ειμαι εντελως εντος θεματος. Ολοι οι ειδικοι συμφωνουνε οτι οι δοσεις του αμαξιου πρεπει να ειναι 10% του μηνιαου εισοδηματος σου, προφανως ειναι ολοι χαζοι... Στην περιπτωση του ΟΡ για να μην υπαρχουν παρανοησεις, η δοση πρεπει να ειναι κατω απο 150 το μηνα.

Προφανως και δικα του και δικα σου ειναι και οτι θελετε τα κανετε τα λεφτα σας,  και η Ελλαδα μπορει να μη λεγεται Ελλαδα και σε 1 χρονο, οποτε ας τα καψουμε ολα σημερα να προλαβουμε. Σοβαρη λογικη αυτη τωρα... Το θεμα ειναι να αρχισεις απο μικρος να καταλαβαινεις που φτανεις. Το να θυσιαζει καποιος το μελλον του για να οδηγησει ενα χιουνται με ξεπερναει. Να εκανε το κομματι του με μια πορσε,  να πω ΟΚ τουλαχιστον εκανε την κ@υλα του το παιδι. Αλλα τη διαφορα εχει το καινουργιο χιουνται με ενα μεταχειρισμενο σαραβαλακι... 0.

αρχικα κανενας γνωστος μου η οσο εχω ακουσει η δοση ειτε για αμαξι ειτε για σπιτι δν ειναι 10%.. γαι σπιτι δν ειπανε οκ εκει το καταλαβαινω.. αλλα ακομα και για αμαξι δν ηταν 10%.. ηταν παραπανω γτ μια χαρα αντεχανε..

''ολοι οι ειδικοι''  ναι σκασανε ολοι οι οικονομολογοι απο την wall street στο insomnia

τωρα εαν εχουμε φτασει πλεον να συζηταμε ''θυσιαζουμε τον μελλον μας'' επειδη το παλικαρι χρειαζεται και θελει να παρει εαν αμαξι τι να πω.. καλα μας κανουν αυτοι που μας κυβερνανε.. δν θα θυσιασει κανενα μελλον εαν παει 3-4 χρονια πισω να στο πω ετσι.. με την ιδια λογικη κατσε σπιτι ολη μερα δουλευε μην τρως λεφτα μην βγαινεις μην πας διακοπες και γενικα μην κανεις τιποτα απλα για να πεις αγορασα σπιτι..

τα δεδομενα εινια αυτα που λεει τωρα.. σε 2 χρονια μπορει να περνει 4000 μπορει 10.000 μπορει και τιποτα..

δν θα χαθει ο κοσμος στα 32 του εαν εχει 50,000 η 30.000 για σπιτι - στεγαστικο ειπαμε.. εχω δει περιπτωσεις με 0 ευρω να περνουν στεγαστικο χαλαρωστε.. 27 χρονων ειναι οχι 40 με 4 παιδια..

και για να τελειωνουμε ρωταει για αμαξι καινουργιο - μεταχειρισμενο και τι συμφερει.. αυτο κ τιποτα αλλο ..ουτε για σπιτια ουτε για συμβουλες γενικα γαι το μελλον ουτε για τιποτα 

PS. επισης αποκλειστικα για να αναφερεις και ξανα αναφερεις το hyndai φιλε η εισαι 50αρις η βαγκιτης.. δν ξερω εαν εχεις μπει τα τελευταια 8-10 χρονια σε αμαξι καινουργιο η ακομα καλυτερα σε hyndai 2ετιας αλαλ τα αμαξια πλεον ολα ειναι στο ιδιο επιπεδο σχεδον..  ναι ξερω επομενο σχολιο ακολουθει εχω οδηγησει πολλα , και ποσα αμαξια εχω αλλαξει κλπ κλπ ..

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαρακο μου, φορουμ ειναι εδω, τις αποψεις μας λεμε ολοι. Εαν δε συμφωνεις απλα προσπερνας. Αυτα τα ειρωνικα με τους οικονομολογους της wall street στο Insomnia ειναι περιττα και δε χρειαζονται και απλα φανερωνουν το ηθος και το ποιον σου.

Κρινουμε ακριβως με τα δεδομενα αυτης της στιγμης λοιπον. Αφου δεν ξερουμε εαν σε 2 η 5 χρονια θα εχει  4000 10000 η 0 εισοδημα, το λογικο ειναι να ΜΗΝ βαλει δοση 500 ευρω για ΧΙΟΥΝΤΑΙ, ΤΟΥΟΤΑ, ΣΕΑΤ, ΜΠΕΜΒΕ η ΒΟΛΚΣΒΑΓΚΕΝ. Τα σηματα δεν εχουν σημασια καμμια. Να του τυχει μια μικρη αναποδια στη δουλεια και να πρεπει να κανει το σκατο του παξιμαδι η να το κανουν οι γονεις του για να του δινουν να εχει να πληρωνει το χιουνται. Ημαρτον...

Αρα εντος θεματος εξ'αρχης. Προκαταβολη 5Κ που λεει εχει, και δοση 150 ευρω για 5 χρονια. Οτι βγαινει να παρει με αυτα πρεπει να παρει. Αν ειναι μεταχειρισμενο 20ετιας, τοτε ας ειναι αυτο.

 

PS. Λάθος κάνεις. Η απάντηση μου δεν είναι στο μήκος κύματος που κινείσαι... Το αντίθετο, θα σε ενημερώσω ότι οδηγώ πάντα μεταχειρισμένα κ μόνο, τα οποία τα έχω πληρώσει μετρητά. Δε θα δεσμευα ΠΟΤΕ κομμάτι του εισοδήματος μου με δόσεις για την αποπληρωμή ενός περιουσιακού στοιχείου που ΠΑΝΤΑ χάνει αξία σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Φιλαρακο μου, φορουμ ειναι εδω, τις αποψεις μας λεμε ολοι. Εαν δε συμφωνεις απλα προσπερνας. Αυτα τα ειρωνικα με τους οικονομολογους της wall street στο Insomnia ειναι περιττα και δε χρειαζονται και απλα φανερωνουν το ηθος και το ποιον σου.

Κρινουμε ακριβως με τα δεδομενα αυτης της στιγμης λοιπον. Αφου δεν ξερουμε εαν σε 2 η 5 χρονια θα εχει  4000 10000 η 0 εισοδημα, το λογικο ειναι να ΜΗΝ βαλει δοση 500 ευρω για ΧΙΟΥΝΤΑΙ, ΤΟΥΟΤΑ, ΣΕΑΤ, ΜΠΕΜΒΕ η ΒΟΛΚΣΒΑΓΚΕΝ. Τα σηματα δεν εχουν σημασια καμμια. Να του τυχει μια μικρη αναποδια στη δουλεια και να πρεπει να κανει το σκατο του παξιμαδι η να το κανουν οι γονεις του για να του δινουν να εχει να πληρωνει το χιουνται. Ημαρτον...

Αρα εντος θεματος εξ'αρχης. Προκαταβολη 5Κ που λεει εχει, και δοση 150 ευρω για 5 χρονια. Οτι βγαινει να παρει με αυτα πρεπει να παρει. Αν ειναι μεταχειρισμενο 20ετιας, τοτε ας ειναι αυτο.

το ηθος και το ποιον το καταλαβες απο αυτο... μαλιστα.. διαβασε ξανα τα σχολια σου.. εγω πουλαω ειρωνια δεν θα πω κατι για τους χαρακτηρισμους σου του τυπου , σαραβαλακι-σαραβαλο, να κανει την κ@@α του , θα περιμενει να πεθανουν οι γονει.. καταλαβες ελπιζω το ποιντ μου.. 

αλλο λεω την γνωμη μου με την εμπειρια και τα πιστευω και αλλο λεω οι ειδικοι

απλα απάντησα στο ''ολοι ειδικοι'' 

για να τελειωνουμε, διαφωνω στο δοση 150 η 10% του μισθου.. βαζεις όσο γουσταρεις και οσο αντεχεις.. εαν εχει μυαλο ο χι ψι που θα παρει δανειο θα πανε ολα καλα .. εαν δν εχει μυαλο τοτε με δανειο χωρις δανειο ολα θα πανε ασχημα.. 

Για τον TS

Hyundai i30 fastback αμαξαρα πολυ δυνατο και οσο εχει ακομα χαμηλή τιμή σε σχέση με αλλα της κατηγοριας αξιζει πολυ.. εχω δει πολλα review

 

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...