Προς το περιεχόμενο

O Tim Cook αποκάλυψε τον πραγματικό λόγο που η Apple δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο RCS για τα μηνύματα κειμένου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, ο Tim Cook απέκλεισε οποιαδήποτε πιθανότητα επίλυσης του προβλήματος των «green bubbles» στα μηνύματα και παράλληλα αποκάλυψε και τον πραγματικό λόγο για τον οποίο η Apple δεν πρόκειται να ασχοληθεί: δεν είναι κάτι που βοηθάει την εταιρεία να πουλήσει περισσότερες συσκευές iPhone.

Στο συνέδριο Code της Vox Media, ένας παρευρισκόμενος είπε στον Tim Cook ότι του ήταν δύσκολο να στείλει βίντεο στη μητέρα του επειδή οι συσκευές της Apple δεν υποστηρίζουν το RCS, το πρωτόκολλο αποστολής μηνυμάτων πίσω από την ανάπτυξη του οποίου βρίσκεται η Google και έχει την υποστήριξη όλων σχεδόν των μεγάλων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας. Ο Tim Cook τότε του απάντησε προτείνοντας στον παρευρισκόμενο στο συνέδριο να αγοράσει στη μητέρα του ένα iPhone -για να επιλυθεί το ζήτημα. «Δεν ακούω τους χρήστες μας να ζητούν να επενδύσουμε χρόνο και έργο σε κάτι τέτοιο» απάντησε ο Tim Cook. 

Αυτή φαίνεται να είναι η πρώτη φορά που ο Tim Cook αναφέρεται, έστω και με αυτόν τον τρόπο, δημοσίως στο RCS γνωστό και ως πρωτόκολλο Rich Communications Services. Το RCS αποτελεί αναμφισβήτητα μία σημαντική βελτίωση σε σχέση με τα γνωστά SMS και MMS καθώς επιτρέπει την αποστολή υψηλότερης ανάλυσης εικόνων και βίντεο. Η υποστήριξη του από την Apple στις φορητές συσκευές της θα διόρθωνε όλα σχεδόν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες όταν ανταλλάσσουν μηνύματα μεταξύ συσκευών iOS και Android. Παρόλα αυτά, η Apple έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να αποφύγει να προσφέρει υποστήριξη στο πρωτόκολλο, και τα blue bubbles του iMessage και τα green bubbles στα μηνύματα κειμένου να παραμένουν ένα αγκάθι για τη Google.

Η Apple επέλεξε σκόπιμα να καταστήσει ανώτερη την εμπειρία αποστολής μηνυμάτων μέσω iMessage μόνο για τους χρήστες των συσκευών της- και τα σχόλια του Tim Cook πρόσφατα υποστηρίζουν την επιλογή της εταιρείας. Εδώ και χρόνια, αποτελεί ένα ακόμη βασικό στοιχείο στη στρατηγική της Apple να «κλειδώνει τους χρήστες» στις πλατφόρμες της. Τα παραπάνω, όσον αφορά τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αποκαλύφθηκαν στη δίκη της Epic Games εναντίον της Apple, όταν κορυφαία στελέχη όπως ο Craig Federighi (το 2013) και ο Phil Schiller (το 2016) υποστήριξαν στις καταθέσεις τους ότι η μεταφορά του iMessage στο Android δεν θα ωφελούσε την Apple. Ο Eddy Cue μάλιστα είχε καταθέσει ότι η Apple θα μπορούσε να είχε φτιάξει μια έκδοση του iMessage για το Android που να είναι συμβατή με το iOS.

Καθιστώντας το iMessage ένα προϊόν μόνο για συσκευές της Apple -και συνεχίζοντας να το βελτιώνει με λειτουργίες όπως είναι η δυνατότητα unsend ή η δυνατότητα επεξεργασίας- η Apple μπορεί να υποστηρίξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να στείλετε μηνύματα στους φίλους ή σε μέλη της οικογένειας σας είναι το iPhone. Αν και θεωρητικά η εταιρεία θα μπορούσε να υιοθετήσει το RCS και να διατηρήσει το iMessage στις συσκευές της, έκρινε ότι επωφελείται από το να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός ή αν θέλετε η «ασυμβατότητα» μεταξύ των μηνυμάτων κειμένου σε συσκευές iOS και Android. 

Η Google πιέζει σε όλα τα επίπεδα τον τελευταίο καιρό -με διαφημιστικές εκστρατείες κ.λπ- για να υιοθετήσει η Apple το πρωτόκολλο RCS. Η Google το έχει εφαρμόσει στο Android και πλέον υποστηρίζεται από την AT&T, την T-Mobile και τη Verizon στις ΗΠΑ. Δεδομένου ότι και οι τρεις εταιρείες έχουν δεσμευτεί να κάνουν την εφαρμογή ανταλλαγής μηνυμάτων της Google να αποτελεί προεπιλογή για την αποστολή γραπτών μηνυμάτων στα κινητά Android που πωλούν, το πιθανότερο είναι οι χρήστες τον συσκευών Android να στέλνουν τα μηνύματα μέσω RCS χωρίς να το σκέφτονται ή να το αντιλαμβάνονται.

Ο αντιπρόεδρος της Google, Hiroshi Lockheimer είπε πρόσφατα ότι η Apple κρατά αιχμάλωτους τους πελάτες που στέλνουν μηνύματα και ότι τους «κρατά πίσω». Η εταιρεία μάλιστα δημιούργησε και μία ιστοσελίδα, την «Get The Message» σε μία προσπάθεια να δημιουργήσει κλίμα ενάντια στην Apple και να πειστεί να υιοθετήσει το RCS.

Ο Hiroshi Lockheimer κατανοεί την αντίσταση της Apple στο RCS ωστόσο λέει πως «οι άνθρωποι θα πρέπει να μπορούν να στέλνουν βίντεο και φωτογραφίες υψηλής ποιότητας στην μητέρα τους χωρίς να χρειάζεται να της αγοράσουν νέο τηλέφωνο». Ο Tim Cook από την άλλη, διαφωνεί.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε άλλα νέα, η Apple δεν ακολουθεί σχεδόν κανένα τεχνικό πρότυπο και κρατάει την εξέλιξη τεχνολογίας πίσω. Πέφτω από τα σύννεφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη ρίξει τα μούτρα της η μαντάμ Σουσού της κινητής τηλεφωνίας να ξεπέσει στα επίπεδα του παρακατιανου πλεμπο-ανδροϊδ...!!! Τρε μπαναλ..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά έχουν νόημα στην Αμερική για κάποιους λόγους.

Ο πρώτος και πιο σημαντικός είναι πως τα SMS και MMS είναι δωρεάν σε όλους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια αυτήν την υπηρεσία όλοι τους. Οι περισσότεροι δεν έχουν καν εφαρμογές όπως WhatsApp κλπ. Δεν εννοώ τους νέους προφανώς.

Πέρα από το πράσινο αντί για μπλε, το πιο σημαντικό είναι πως ρίχνει την ποιότητα βίντεο στα MMS.

Στον υπόλοιπο πλανήτη δεν υπάρχει αυτό το θέμα. Όλοι χρησιμοποιούν άλλες υπηρεσίες που υποστηρίζουν όλες τις συσκευές αλλά χρησιμοποιούν δεδομένα.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Losraio είπε

Σε άλλα νέα, η Apple δεν ακολουθεί σχεδόν κανένα τεχνικό πρότυπο και κρατάει την εξέλιξη τεχνολογίας πίσω. Πέφτω από τα σύννεφα!

Το RCS δεν είναι πρότυπο, ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε άνετα να πει κάποιος ότι ο κολοσσός Google προσπαθεί να επιβάλει το δικό της πρωτόκολλο χρησιμοποιώντας την θέση της… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 21
  • Thanks 3
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πώς είμαι αιχμάλωτος όταν ξέρω πριν αγοράσω και έχω επιλέξει να είμαι εκεί. 

Επίσης τότε τι είμαι όταν έχει δηλώσει χρόνια τώρα η google ότι "διαβάζει" τα mail του gmail και εγώ πρέπει να στέλνω από το  non gmail email μου μηνύματε σε όλους όσους επέλεξαν τον "δωρεάν" κόσμο της google με αποτέλεσμα να με "διαβάζει" η google?

Τι να κάνουμε! Αυτοί είμαστε! και οι από εδώ και οι από εκεί. Είμαστε αυτοί που ακόμα ασχολούνται με πάθος με το πότε θα αφεραίσει η apple το  notch!!! το notch!!!! 

Δεν αντιτίθεμαι στο άρθρο, τα νεύρα και την πόλωση δεν πιάνω.

 

  • Like 8
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα στη μητέρα μου ένα από τα παλιά μου iphone. Problem solved…

Α ναι, της πήρα και ένα ipad… Σκέφτομαι να της δώσω και το macbook μου μόλις το αντικαταστήσω με καινούριο…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tim Cook τότε του απάντησε προτείνοντας στον παρευρισκόμενο στο συνέδριο να αγοράσει στη μητέρα του ένα iPhone -για να επιλυθεί το ζήτημα.

…και γιατί να μην πάρει ο ίδιος ένα android να μην εχει πρόβλημα; 😂

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fytotech είπε

Οι περισσότεροι δεν έχουν καν εφαρμογές όπως WhatsApp κλπ. Δεν εννοώ τους νέους προφανώς.

Εγώ 7ο το βλέπω το whats up, συμφωνά με το παρακάτω

image.png.1db0322f8b3f98f225663f85bd73c6c2.png

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Το RCS δεν είναι πρότυπο, ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε άνετα να πει κάποιος ότι ο κολοσσός Google προσπαθεί να επιβάλει το δικό της πρωτόκολλο χρησιμοποιώντας την θέση της… 

Δεδομένου ότι η Apple επιλέγει όχι απλά να μην υιοθετήσει το RCS, αλλά και να μην ανοίξει το iMessage σε χρήστες Android, μάλλον κάπου μπερδεύτηκες στο ποιος προσπαθεί να επιβάλλει τι χρησιμοποιώντας τη θέση του

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...