Προς το περιεχόμενο

Στα 6GHz θα φτάνουν οι 13ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core (Raptor Lake)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Δεν είναι θέμα τιμή, απλά είναι optimised το πρόγραμμα στον επεξεργαστή και μπορεί να κάνει video rendering στον ίδιο χρόνο του ι9 δέκατης γενιάς. Αν θυμάμαι καλά το μινι έχει 700-800€ και 1000-1200€ το air.
 

Ε αρα δεν συγκρινεις επεξεργαστές αλλα software. Απο οτι εχω δει ο 10900k σε mt ειναι απο 70 εως 150% πανω απο τον m1 (vray cbr23 geekbench κλπα). Δεν έχουν καμια απολυτως επαφη σε επιδοσεις. Με καναν 8700k του 2017 συγκρινεται και αν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι m2 λέτε τόση ώρα σε laptop κιόλας . Εδώ μιλάμε για desktop CPU’s . Κάποιοι δεν θέλουν φορητότητα ούτε performance per watt. Θέλουν performance per dollar , να έχουν δυνατότητα αναβάθμισης και ευκολης αλλαγής αν κάτι χαλάσει  . Α ξέχασα και το βασικό δεν θελουν να είναι δέσμιοι του OSX όσον αφορά τις εφαρμογές . Από τις εξειδικευμένες εφαρμογές που χρησιμοποιούν μέχρι το παιχνίδι που παίζουν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ChristosV-Tech είπε

Καλή η ταχύτητα αλλά από θερμοκρασίες τι έχουμε να περιμένουμε? Σε τι tdp θα κυμαίνονται οι νέοι επεξεργαστές της intel ?

Αν ο 13900κ σε 100% load βγαζει 82c τοτε για το 99.9% των περιπτωσεων ολη η σειρα 13th gen θα τα παει πολυ καλα σε θερμοκρασιες σε ολα τα πιθανα σεναρια.

Screenshot_27.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

450 τραβάει μέχρι να λιώσουν οι χαλκόι στην μητρική και σκάνε οι πυκνωτές σαν βαρελότα.... Ρεβιουερ θα είναι,  που αν του δείξεις αμπερομετρο θα το περάσει για game boy 

Όλοι οι υπολογιστές χ86. Από τους 8 μπιτους μέχρι και του 64 μπιτους. Που βλέπουν τις ίδιες κάρτες επέκτασης  κτλπ. Άρχισε από την εποχή του ibm xt και  AT,  τους κλώνους αυτών τους ονόμασαν συμβατούς ibm.. Πρέπει να γράφω μέρες.. Την κεντρική εικόνα την έχεις.  Ναι ρε φίλε.. Οποίος ξέρει από υπολογιστές είναι γέρος..... Γουστάρω 

Ολα αυτα που λες ειναι 20-30 χρονια πριν. Και παραπανω μην πω. Δειχνεις την ηλικια σου. O m2 ειναι arm αρχιτεκτονικης και οχι x86.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Filip Katund είπε

Ολα αυτα που λες ειναι 20-30 χρονια πριν. Και παραπανω μην πω. Δειχνεις την ηλικια σου. O m2 ειναι arm αρχιτεκτονικης και οχι x86.

Τον ρωτησες τι εννοει με το "συμβατοι IBM" και σου απαντησε.
Τι σχεση εχει το οτι ο m2 ειναι arm και οχι χ86;
Η ερωτηση σου ηταν τι αρχιτεκτονικη ειναι ο m2 η τι εννοει γραφοντας "συμβατοι IBM" ;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τον ρωτησες τι ενοει με το "συμβατοι IBM" και σου απαντησε.
Τι σχεση εχει το οτι ο m2 ειναι arm και οχι χ86;
Η ερωτηση σου ηταν τι αρχιτεκτονικη ειναι ο m2 η τι ενοει γραφοντας "συμβατοι IBM" ;

Μιλουσαμε για λαπτοπ και πεταξε το IBM, ξερω τι εχει κανει η IBM στην ερευνα και αναπτυξη. Τωρα πλεον δεν ειναι αυτη που ηταν καποτε. Και ειπε οτι ΙΒΜ λαπτοπ ειναι πολυ ανωτεροι απο το m2 της apple. ΙΒΜ λαπτοπ εχεις δει εσυ IBM laptop τα τελευταια 10-15χρονια?! Γτ εγω δεν εχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Filip Katund είπε

Μιλουσαμε για λαπτοπ και πεταξε το IBM, ξερω τι εχει κανει η IBM στην ερευνα και αναπτυξη. Τωρα πλεον δεν ειναι αυτη που ηταν καποτε. Και ειπε οτι ΙΒΜ λαπτοπ ειναι πολυ ανωτεροι απο το m2 της apple. ΙΒΜ λαπτοπ εχεις δει εσυ IBM laptop τα τελευταια 10-15χρονια?! Γτ εγω δεν εχω δει. 

Δεν σου ειπε IBM brand, σου ειπε IBM PC Compatible.
To οτι εσυ δεν ηξερες την εννοια και ζητησες περαιτέρω διευκρινήσεις ειναι καλο γιατι μπορει να μαθεις και κατι παραπανω.
Το να του χτυπας την ηλικια του η το να πετας ασχετα πανω σε αυτο που ρωτησες να μαθεις δεν ξερω τι νοημα εχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και να θες ο 10900 δεν μπορει να τραβηξει 290w, ειναι plimited στα 240 για 54 sec και μετα στα 125. Μαλλον ο reviewer που είδες είναι ασχετος η πετάς λασπη. 

Διαβάζω πολύ ώρα τώρα τα ποστ σου ρε φίλε.. πραγματικά έχεις καταλάβει αναρωτιέμαι ότι χάνεις άδικα το χρόνο σου και χαλάς φαιά ουσία δίχως νόημα και λογική? Αφού οι συγκεκριμένοι χρήστες απλά ΔΕΝ ΤΟ KATEXOYN... τι το παλεύεις και εσύ και προσπαθείς να εξηγήσεις τα δυσνόητα...

Άστους στον κόσμο τους. Ο καθένας μας έχει δικαίωμα σε αυτή τη ζωή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποστάρω μόνο για την κατοστάρα στα σχόλια,το θέμα έχει γίνει μπουρδέλο,γλυκέ μου μπλε φίλε που ζεις βαθιά στο δάσος,τρικυμία εν κρανίω.

 

7 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Διαβάζω πολύ ώρα τώρα τα ποστ σου ρε φίλε.. πραγματικά έχεις καταλάβει αναρωτιέμαι ότι χάνεις άδικα το χρόνο σου και χαλάς φαιά ουσία δίχως νόημα και λογική? Αφού οι συγκεκριμένοι χρήστες απλά ΔΕΝ ΤΟ KATEXOYN... τι το παλεύεις και εσύ και προσπαθείς να εξηγήσεις τα δυσνόητα...

Άστους στον κόσμο τους. Ο καθένας μας έχει δικαίωμα σε αυτή τη ζωή...

Επ,καλώς τον,άλλος ένας έμεινε,και βγαίνει το επεισόδιο "Ο Σπιρτούλης και η σιλικόνη".

Εκείνο το αντικειμενικό παλικάρι,που είχε φωτό τον Σποκ,που χάθηκε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nick0lis είπε

🤭 Σειρήνα τίτλος ; 

H Sirina θα βγαλει το "Παρε ρυζι, ελα Γκιζι και το Benchmark θα δακρυζει" (απο τα γελια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν ο 13900κ σε 100% load βγαζει 82c τοτε για το 99.9% των περιπτωσεων ολη η σειρα 13th gen θα τα παει πολυ καλα σε θερμοκρασιες σε ολα τα πιθανα σεναρια.

Screenshot_27.jpg

Αν ο κορυφαίος της Amd R9 7950X με τροφοδότηση των 230W φτάνει τους 95°C ενώ o αντίστοιχος της Intel 13900Κ σε μέγιστο φορτίο 82°C βλέπω να αλλάζω στρατόπεδο. Μπορεί να μιλάμε για high-end επεξεργαστές, αλλά όταν μπαίνει ο αριθμός 9 μπροστά στο διψήφιο της θερμοκρασίας με πιάνει η καρδιά μου. Μπορεί να τραβάει περισσότερο ρεύμα ο Intel, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ChristosV-Tech είπε

Αν ο κορυφαίος της Amd R9 7950X με τροφοδότηση των 230W φτάνει τους 95°C ενώ o αντίστοιχος της Intel 13900Κ σε μέγιστο φορτίο 82°C βλέπω να αλλάζω στρατόπεδο. Μπορεί να μιλάμε για high-end επεξεργαστές, αλλά όταν μπαίνει ο αριθμός 9 μπροστά στο διψήφιο της θερμοκρασίας με πιάνει η καρδιά μου. Μπορεί να τραβάει περισσότερο ρεύμα ο Intel, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

 

Eχουν βρει μια προσωρινη λυση να κλεισεις το CPB (core performance boost) και οι θερμοκρασιες πανε σε λογικα επιπεδα αλλα χανεις απο οτι λενε 15% performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...